🚨 اخبار ارز دیجیتال

بررسی تاریخچه قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان

تاریخچه قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان که به سال ۱۳۹۸ برمیگردد، در کشورهای دیگر سالیان زیادی است که در حال اجرا می باشد. در واقع این سامانه که جهت کنترل مالیات در کشور راه اندازی شده یک مبحث جدید می باشد که هنوز در کشور رواج زیادی پیدا نکرده است.

پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان چیست؟

براساس قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان، اشخاص حقیقی و حقوقی که کسب درآمد دارند، باید از تاریخی که سازمان تعیین می کند صورتحسابهای خود را در این سامانه ارسال و ثبت نمایند.

پایانه فروشگاهی در واقع برای اشخاص حقیقی یا کسب و کارهایی می باشد که به مصرف کننده نهایی فروش دارند و سامانه مودیان مربوط به شرکتهایی می باشد که فروش آنها به دیگر کسب و کارها و شرکتها می باشد.

تاریخچه قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان

سامانه مودیان تاریخچه قدیمی در سایر کشورها دارد این سامانه به صورت یکپارچه جهت اخذ مالیات چندین سال است که در کشورهای فرانسه، کره جنوبی، امارات، ژاپن و دیگر کشورها در حال فعالیت می باشد.

اما تاریخچه این سامانه در کشور ما به سال ۱۳۹۸ برمیگردد که این سامانه در صحن مجلس تصویب شد.

بعد از آن فراخوانها برای مودیان ارسال شد که از قبیل ذیل می باشد:

در پاییز ۱۴۰۱ یکسری شرکتهای داوطلب مثل شرکتهای بورسی و شرکتهای دولتی

در فراخون بعدی شرکتهای حقوقی به جز شرکتهای ماده ۱۶ قانون جدید ارزش افزوده فراخوانی شده اند و تا زمستان ۱۴۰۱ به آنها مهلت ارسال صورتحساب به آنها داده شد.

در فراخوانی سوم به اشخاص حقیقی مشمول فراخوان هشت گانه فرصت داده شد تا بهار ۱۴۰۲ شروع به ارسال صورتحساب کنند.

در فراخوان چهام که شامل اشخاص حقیقی گروه سوم می باشد و تا تابستان ۱۴۰۲ وقت داشتند که صورتحساب خود را ارسال نمایند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که باقی می مانند تا تاریخ زمستان ۱۴۰۲ وقت دارند سامانه مودیان خود را راه اندازی کنند.

قانون دقیق سامانه مودیان جهت ارسال صورتحساب

 

در گذشته کسب و کارها صورتحسابهای خود را در معاملات فصلی ثبت و ارسال می کردند، در این روش ارسال مودیان تخلفاتی داشتند که سازمان امور مالیاتی به هدف ایجاد شفافیت جهت اخذ مالیات سامانه مودیان را راه اندازی کرد.

شما صورتحسابهایی که در نرم فزار خود ثبت می کنید را باید حداکثر تا ۷ روز بعد به سامانه مودیان ارسال نمائید.

در واقع شما هر خرید و فروشی داشته باشید در سامانه مودیان ثبت می شود، چه شخص حقیقی باشید و چه شخص حقوقی، ارسال صورتحساب در سامانه مودیان را باید انجام دهید.

 

تاریخ ارسال صورت‌حساب پایانه‌های فروشگاهی در سال ۱۴۰۲ برای هر کسب‌و‌کاری متفاوت است. مشاغل مختلف طبق فرآیندی که دارند، باید بر اساس اطلاعات زیر اقدام به ارسال صورت‌حساب‌های پایانه فروشگاهی کنند.

 

اشخاص حقوقی: اشخاص حقوقی مانند شرکت‌ها و سازمان‌ها باید تا قبل از تاریخ اول فروردین ۱۴۰۲ باید اقدام به ارسال صورت‌حساب کنند.

مشاغل مالیات بر ارزش افزوده: مشاغلی که شامل ارزش افزوده می‌شوند، می‌بایست تا تاریخ اول تیر سال ۱۴۰۲ حساب‌های خود را به سازمان مالیاتی ارائه دهند.

مشاغل گروه اول و دوم: مشاغل گروه اول و دوم شامل مشاغلی مانند واردکنندگان و صادرکنندگان، صاحبین هتل‌ها و بیمارستان‌ها، صاحبان مشاغلی که خدمات و کالا ارائه می‌دهند، در این دسته قرار می‌گیرند. این کسب‌و‌کارها تا تاریخ اول مهر ۱۴۰۲ برای ارسال صورت‌حساب پایانه‌های فروشگاهی مهلت دارند.

توجه داشته باشید طبق مشخصاتی که در این بخش اراِئه شده باید برای ارسال صورت‌حساب‌های پایانه‌ فروشگاهی اقدام کنید. در صورت عدم ارسال در زمان مشخص، کسب‌و‌کارتان متوجه جریمه از سوی سازمان مالیاتی خواهد شد. مشاغل خرده‌فروش یا فروشگاهی برای محاسبه بهتر حساب‌های خود، از نرم افزار حسابداری فروشگاهی می‌توانند کمک بگیرند.

اهداف اجرای قوانین سامانه مودیان

 

هدف اصلی اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی در چارچوب طرح تحول اقتصادی کشور، تحقق اسناد بالا دستی و بهبود نظام مالیاتی کشور است.
با توجه به مشکلاتی که در نظام مالیاتی کشور به وجود آمده بود، مانند فرار مالیاتی، بی‌عدالتی‌ها در پرداخت مالیات و غیره، قوانین سامانه مودیان مالیاتی وضع شده است.

از جمله اهداف اجرای این قوانین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای دولتی

بهبود شفافیت در امور مالی و مالیاتی

تسهیل در پرداخت مالیات و تسهیل برای اشخاص مشمول

کاهش بی عدالتی‌ها در پرداخت مالیات

بهبود نظام مالیاتی کشور و افزایش قابلیت اطمینان از آن

توسعه فضای الکترونیکی و اجرای سیستمی و مدرن برای ارسال صورتحساب‌های مالیاتی.

قوانین سامانه مودیان مالیاتی با خود اصطلاحاتی را به همراه دارد که برای فعالان در زمینه امور مالیاتی و پرداخت مالیات بسیار مهم هستند. برخی از اصطلاحات مهم این قانون عبارتند از:

  • پایانه فروشگاهی
  • کد اقتصادی
  • شماره مشتری
  • فاکتور فروش
  • فاکتور خرید

وظایف اشخاص مشمول استفاده از سامانه مودیان
بعد از اجرای سامانه مودیان یکسری تکالیف و وظایف را باید سازمان انجام دهد ویکسری وظایف دیگر بر عهده مودیان می باشد.
این وظایف را سازمان امور مالیاتی در قالب ماده های مختلف به مودیان ابلاغ می کند که در آدامه قصد داریم چندتا از این ماده ها را مورد بررسی قرار دهیم.

ماده ۲:
در این ماده سازمان اعلام کرده است که تمامی افراد باید طبق فراخوان های اعلام شده ثبت نام و عضویت خود را در این سامانه تکمیل نمایند.

ماده ۳:
در این ماده اعلام شده که پس از لازم الاجرا شدن قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان، باید نسبت به ثبت نام و ارسال صورتحساب اقدام نمایند.

ماده ۴ :

طبق این ماده ماموران مالیاتی می توانند به محل فعالیت مودیان مراجعه و تمامی اسناد مدارک آنها را بررسی نمایند.

ماده ۵ :

این ماده به صورت کلی در مورد نحوه ثبت نام مودیان و نحوه محاسبه مالیات ارزش افزوده صحبت می کند.

مودیان برای صدور صورتحساب باید از سامانه مودیان استفاده کنند اما مودیانی که به مصرف کنند نهایی فروش دارند باید از پایانه های فروشگاهی استفاده نمایند.

اگر شما از فروشنده دیگری خریداری کرده باشید و خود شما به عنوان مودی لحاظ می شوید، ارزش افزوده ای که هنگام خرید پرداخت می کنید به عنوان اعتبار مالیاتی شما لحاظ می شود.

ماده ۶ :

در این ماده مودیان به دو قسمت مودیان سابقه دار و مودیان بدون سابقه تقسیم می شوند.

براساس این تقسیم بندی نیروهای دارای سابقه نمی توانند در هر دوره مالیاتی ۳ برابر دوره سابق فروش داشته باشند.

برای افراد فاقد سابقه جمع تمامی صورتحسابهایی الکترونیکی که صادر می شود در هر کدام از دوره های مالیاتی تا ۳ برابر معافیت ماده ۱۰۱ قانون مالیاتهای مستقیم می باشد.

ماده ۷:

براساس این ماده تمامی صورتحسبهایی که در سامانه مودیان ثبت می شود به منزله ثبت در سامانه معاملات فصلی در نظر گرفته می شود. بنابراین مودیانی که در سامانه مودیان صورتحساب ارسال می کنند دیگر نیازی به ارسال معاملات فصلی ندارند.

در نهایت از همه شما عزیزان کمال تشکر را دارم که تا اینجای مقاله همراه ما بودید، برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سامانه مودیان می توانید از تیم مرکز آموزشی ill سوالات خود را پرسید تا در اسرع وقت متخصصین ما پاسخ سوالات شما را بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا