اخبار ارز دیجیتال

ساخته شده برای سقوط؟ با طلوع خورشید CBDC، استیبل کوین ها ممکن است سایه بیاندازند

آیا بانک‌های مرکزی به استیبل کوین‌ها به عنوان وسیله‌ای مالی برای افراد بدون بانک اجازه زنده ماندن خواهند داد یا می‌توانند به صورت مسالمت آمیز همزیستی کنند؟

زمانی که صحبت از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به میان می‌آید، تخمیر در حال انجام است و اکثر مردم نمی‌دانند واقعاً چه اتفاقی خواهد افتاد. به نظر می رسد اثرات متفاوتی در نقاط مختلف جهان رخ می دهد.

در مورد آن فکر کنید: e-CNY چین در حال حاضر توسط بیش از ۲۰۰ میلیون شهروند استفاده می شود، و عرضه کامل آن ممکن است در اوایل فوریه اتفاق بیفتد. بانک‌های مرکزی اروپا چندین سال است که یک یورو دیجیتال را در نظر گرفته‌اند و اتحادیه اروپا می‌تواند در سال ۲۰۲۳ یک صورت‌حساب یورو دیجیتال را معرفی کند. با توجه به اینکه دلار آمریکا ارز ذخیره جهان است، دلار دیجیتال ایالات متحده می تواند مورد انتظارترین ارز دیجیتال دولتی باشد، اما چه زمانی می رسد؟ اجرای آن حداقل پنج سال دیگر است. این امکان وجود دارد.

در میان این همه عدم قطعیت، حداقل در Cryptoverse، یک سوال همچنان وجود دارد. به این ترتیب است که یک ارز دیجیتال با مقیاس اقتصادی بزرگ روی استیبل کوین ها تأثیر می گذارد. آیا اکسیژن برای آنها باقی می ماند تا نفس بکشند؟

از جنبه مثبت، برخی معتقدند که اکثر CBDC های بزرگ به مسیرهای عمده فروشی، دسترسی مستقیم به پول دیجیتال توسط تعداد محدودی از موسسات مالی بزرگ اجازه می دهند. اگر چنین است، آیا این می تواند یک «قطعه خرده فروشی» برای استیبل کوین ها در بخش پرداخت باقی بگذارد؟

جرالد دی پیپو، یکی از همکاران ارشد موسسه مطالعات استراتژیک و بین المللی، به کوین تلگراف گفت: «کیف پول و حساب های آنها ممکن است توسط واسطه هایی مانند بانک های تجاری نگهداری شود، که پس از آن از بانک مرکزی ادعایی دارند. ناشنوایان. در مقیاس بزرگ. ”

آروین آبراهام، شریک مستقر در بریتانیا در شرکت حقوقی مک درموت ویل و امری، به کوین تلگراف گفت:

“دولت ها در حال رقابت برای اجازه استفاده خرده فروشی از CBDC ها برای حفظ ارزهای خود در دنیایی با استیبل کوین ها و سایر ارزهای رمزپایه هستند که به طور فزاینده ای به عنوان وسیله پرداخت پذیرفته می شوند. من تعهد دارم.”

رقابت کاربر؟

بنابراین، با فرض وجود یک مسابقه خرده فروشی بین استیبل کوین ها و CBDCها، احتمال برنده شدن کدام یک بیشتر است؟

مزیت آشکار استیبل کوین ها این است که وجود دارند یا حداقل از اکثر CBDC ها پیشرفته تر هستند. حتی اگر کنگره امروز آن را تصویب کند، من فکر می‌کنم که راه‌اندازی CBDC در ایالات متحده سال‌ها طول خواهد کشید.

از سوی دیگر، برخی بر این باورند که به محض ظهور CBDC، استیبل کوین‌ها غیر ضروری خواهند شد. در نظر بگیرید که دو استیبل کوین اصلی، تتر (USDT) و USD Coin (USDC)، هر دو به دلار آمریکا مرتبط هستند و هدف هر دوی این استیبل کوین ۱:۱ است.

آبراهام گفت: «در دنیایی با CDBC USD، نیازی به این سکه‌ها وجود نخواهد داشت، زیرا همیشه یک جایگزین ارز دیجیتال با پشتوانه ۱:۱ به دلار وجود خواهد داشت و به طور موثر با ارز فیات معادل قابل مبادله است.»

با این حال، نتایج ممکن است یکی یا دیگری نباشد. هر دو انتخاب شاید آنها بتوانند به طور مسالمت آمیز همزیستی کنند، امکانی که توسط یک شخصیت معتبر، دومین مقام عالی رتبه بانک مرکزی ایالات متحده ارائه شده است.

لائل برینرد، نایب رئیس فدرال رزرو در جلسه استماع کنگره در ماه مه شهادت داد و اظهار داشت: «اگر ارزهای خصوصی، چه به شکل استیبل کوین یا ارزهای رمزنگاری شده، گسترده شود، سیستم پرداخت ایالات متحده به یک ارز به اصطلاح دیواری تبدیل خواهد شد. می‌توان آن را تقسیم کرد. به باغ ها،» او گفت. CBDCها می توانند با ارائه مسئولیت امن بانک مرکزی در اکوسیستم مالی دیجیتال، همزیستی و مکمل استیبل کوین ها و ارزهای بانک تجاری باشند.

آیا استیبل کوین ها و CBDC می توانند همزیستی داشته باشند؟

آیا این سناریوی هماهنگ واقع بینانه است؟» دی پیپو به کوین تلگراف گفت: «من هیچ دلیلی نمی بینم که چرا استیبل کوین ها و CBDC ها نمی توانند با هم وجود داشته باشند. در عمل، میزان همزیستی آنها تا حدی به مقررات بستگی دارد، مانند اینکه آیا برخی از دولت‌ها به استیبل کوین‌ها برای پرداخت‌ها، به ویژه در موقعیت‌های فرامرزی اجازه می‌دهند یا خیر.»

DiPippo اضافه کرد که تا حد زیادی به تجربه کاربر، مزایای هزینه و قابلیت استفاده کلی هر دستگاه بستگی دارد. “به طور کلی، من معتقدم که بخش خصوصی در این زمینه ها موفق خواهد شد. من خیلی نگران این نیستم. ”

بر اساس مقاله سفید جولای، نه تنها صرافی ارزهای دیجیتال کوین بیس به همزیستی اعتقاد دارد، بلکه یک CBDC حتی می تواند استیبل کوین ها را تقویت کند. ما قویاً معتقدیم که CBDC نوآوری قوی، فراگیر و ایمن را برای استیبل کوین و اقتصاد دارایی دیجیتال گسترده‌تر تکمیل و تقویت می‌کند.

کوین بیس اضافه کرد که استیبل کوین ها نسبت به CBDC ها در موقعیت بهتری برای نوآوری هستند. علاوه بر مزیت حرکت اول، انتظار می‌رود استیبل کوین‌ها در سال‌های آینده به سرعت به تکامل و نوآوری خود ادامه دهند، و روش‌هایی را آزمایش می‌کنند که CBDCها ممکن است به دلیل تفاوت در اندازه و وسعت، نتوانند افزایش پیدا کنند.»

مربوط: نیل استفنسون، رویاپرداز Metaverse در حال ساخت یک بلاک چین است که سازندگان را بهبود می بخشد

CBDC ها همچنین ممکن است مشمول محدودیت های خاصی باشند که استیبل کوین ها را معاف می کند. در وایت پیپر می‌گوید: «بانک مرکزی اروپا با فراخوان برای یورو دیجیتال، محدودیت ۳۰۰۰ یورویی را برای مقدار یورو دیجیتالی که یک طرف می‌تواند نگه دارد، بر اساس ملاحظات مختلف سیاست در نظر می‌گیرد. اگر این اتفاق بیفتد، استیبل کوین‌ها قطعاً می‌توانند به افرادی خدمات دهند که «نیاز دارند مقدار بیشتری معادل یک ارز دیجیتال فیات داشته باشند». این مقاله همچنین نشان می دهد که استیبل کوین ها ممکن است نرخ بهره بالاتری نسبت به CBDC ها ارائه دهند.

آبراهام اذعان کرد: «هنوز نقشی برای استیبل کوین‌ها در کنار CBDC وجود خواهد داشت، هرچند محدودتر از امروز». استیبل کوین ها می توانند راهی مناسب برای علاقه مند شدن به سبدی از سهام، کالاها و غیره ارائه دهند. به عبارت دیگر، “عملکرد آن شبیه به صندوق ردیاب است که ارزش آن به چندین دارایی متصل است.”

توماس کاوان، یکی از اعضای تیم فدرال رزرو بوستون می نویسد، و CBDC ایالات متحده ممکن است برای پنج سال دیگر آماده استقرار کامل نباشد. :

تا زمانی که CBDC ایالات متحده منتشر شود، استیبل کوین های تنظیم شده به ارتقای شمول مالی، کاهش هزینه های تراکنش و زمان تسویه، افزایش دسترسی به دلار آمریکا و حتی گسترش نقش دلار به عنوان یک ارز کمک می کند. یک CBDC ممکن است برای: ارز ذخیره جهان طراحی شده باشد.

MiCA چشم انداز استیبل کوین های اروپایی را تیره می کند

با این حال، در اروپا، چشم انداز استیبل کوین ها، یا آنچه برخی از مقامات اتحادیه اروپا آن را «استیبل کوین» می نامند، می تواند مشکل سازتر باشد. آبراهام گفت، مقررات بازار ارزهای دیجیتال (MiCA) که قرار است در سال ۲۰۲۴ اجرایی شود، چالش‌های زیادی برای استیبل کوین‌ها ایجاد می‌کند.

یک مقام ارشد حقوقی گفت: چنین ممنوعیتی «اروپا را به یک گزینه سرمایه‌گذاری جذاب تبدیل می‌کند، به‌ویژه با توجه به اینکه انتظار می‌رود اقدامات محرک پولی به کار گرفته شده برای محدود کردن تأثیر اقتصادی قرنطینه‌ها منجر به تورم تاریخی بالا شود.» آنها آن را از عموم مردم دور خواهند کرد. مدرس Firat Cenzig. دانشگاه لیورپول. در همین حال، Nicolaes Tollenaar، شریک در شرکت حقوقی هلندی Resor، گفت: زمان های مالی یک مقاله نظری از اوایل ماه اوت می گوید که چنین ممنوعیتی “نشان دهندگان را مجبور می کند تا مدل های تجاری پایدار را تنها زمانی که نرخ های بهره نزدیک به صفر هستند اتخاذ کنند” و این ممکن است در آینده نزدیک اتفاق بیفتد. جنسیت پایین است.

چرا چین؟

در جاهای دیگر، e-CNY چین در حال حاضر توسط حدود ۲۵۰ میلیون نفر استفاده می شود، که آن را به بخش مهمی از بحث جهانی CBDC تبدیل می کند. یک یوان دیجیتال برای دلار آمریکا چه معنایی دارد، نه فقط برای استیبل کوین؟

در ماه مارس، یک مطالعه موسسه هوور نشان داد که «به مرور زمان، رواج e-CNY نقش دلار را به عنوان ارز ذخیره جهانی تضعیف می‌کند و ایالات متحده را وادار به اعمال تحریم‌های مالی علیه بازیگران سرکش بین‌المللی می‌کند. توانایی از

با این حال، DiPippo کمتر توسط renminbi الکترونیکی در صحنه بین المللی احساس خطر می کند. بعید است که e-CNY مشکلات گسترده‌تر مرتبط با بین‌المللی کردن رنمینبی، مانند کنترل سرمایه چین و نگرانی‌های ژئوپلیتیکی را حل کند. ،” او اضافه کرد.

در درجه اول به عنوان جایگزینی بدون بهره برای پول نقد دیجیتال طراحی شده است، اما نمی تواند موقعیت دلار آمریکا را به عنوان یک ارز ذخیره تضعیف کند. بانک‌های مرکزی بخش قابل‌توجهی از ذخایر بین‌المللی را به جایگزین‌های نقدی غیربازده منتقل نمی‌کنند.

در مورد شمول مالی چطور؟

در مجموع، دلایل خوبی وجود دارد که چرا CBDC ها و استیبل کوین ها در یک بازی مجموع صفر قفل شده اند. آنها هدف طراحی یکسانی دارند. این بدان معناست که پول را با کارایی بیشتری جابجا کنید. به گفته کوان، یک CBDC با اقتصاد بزرگ نیز بعید است که مبتنی بر بلاک چین باشد.

در جای دیگر، اسوار پراساد، استاد اقتصاد و نویسنده دانشگاه کرنل نوشت: آینده پولاوایل سال جاری به کوین تلگراف گفت: «دلار دیجیتالی که به طور گسترده و به راحتی قابل دسترسی است، ادعاهای استیبل کوین های صادر شده خصوصی را تضعیف می کند.

مربوط: امور مالی غیرمتمرکز با موانع متعددی برای پذیرش جریان اصلی مواجه است

در نهایت، مصرف کننده می تواند تصمیم بگیرد که کدام ابزار را برای روز حمل کند. DiPippo افزود: در مورد پذیرش بازار، “تجربه کاربر کلیدی است”. از این نظر، فکر نمی‌کنم استیبل کوین‌ها مزایای ذاتی نسبت به CBDC داشته باشند.»

همچنین موضوع گنجاندن مالی وجود دارد، که هم طراحان CBDC و هم صادرکنندگان استیبل کوین به اهداف خود در خدمات لبی دست می یابند. کوان نوشت: “افراد معمولی مانند من و شما بعید است که به فدرال رزرو بروند و به آنها اجازه دهند CBDC را به طور معمول معامله کنند.” این بدان معناست که مشتریان همچنان می‌توانند دلارهای دیجیتال را از بانک‌های تجاری به همان روشی که از بانک‌های محلی خود دریافت می‌کنند، دریافت کنند. ممکن است برای کسانی که حساب بانکی ندارند مفید نباشد. به گفته کوان:

استیبل‌کوین‌های تنظیم‌شده ممکن است موقعیت بهتری برای بهبود شمول مالی داشته باشند، زیرا می‌توان آن‌ها را به راحتی ذخیره و بدون نیاز به مهمانی جابه‌جا کرد.

کوان فضایی برای هر دو ابزار مالی می بیند.نویسنده: Andrew Singer

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا