🚨 اخبار ارز دیجیتال

آی‌بی‌ام، مایکروسافت و دیگران ائتلاف رمزنگاری پس کوانتومی را تشکیل می‌دهند

این ائتلاف شامل شرکت خواهر گوگل SandboxAQ و دانشگاه واترلو است.

آی‌بی‌ام کوانتوم و مایکروسافت به همراه مخزن تحقیقاتی غیرانتفاعی MITRE، شرکت کریپتو مستقر در بریتانیا PQShield، شرکت خواهر و برادر Google SandboxAQ و دانشگاه واترلو ائتلافی برای کار روی رمزنگاری پس کوانتومی تشکیل داده‌اند.

رمزنگاری پس کوانتومی (PQC) به تهدیدات احتمالی ناشی از کامپیوترهای کوانتومی آینده می پردازد. طرح‌های رمزگذاری کنونی بر مشکلات ریاضی برای خنثی کردن تلاش‌های رمزگشایی تکیه می‌کنند.

شکستن یا دور زدن چنین رمزگذاری با رایانه های سنتی تقریباً غیرممکن است. برخی کارشناسان تخمین می‌زنند که یک سیستم کامپیوتری باینری تقریباً ۳۰۰ تریلیون سال طول می‌کشد تا یک کلید RSA 1024 یا ۲۰۴۸ بیتی را شکست دهد.

RSA به افتخار دانشمند کامپیوتری که برای اولین بار در مورد آن بحث کرد نامگذاری شده است و در درجه اول استانداردی برای رمزگذاری در نظر گرفته می شود.

با این حال، از نظر تئوری، یک کامپیوتر کوانتومی با سخت‌افزار و معماری کافی باید بتواند RSA و طرح‌های رمزگذاری مشابه را ظرف چند هفته، روز یا حتی چند ساعت شکست دهد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی میتر:

“آماده شدن برای گذار به PQC مستلزم توسعه استانداردهایی برای الگوریتم ها است. ایجاد پیاده سازی های ایمن، قابل اعتماد و کارآمد از این الگوریتم ها. ادغام الگوریتم های جدید پس کوانتومی در کتابخانه ها و پروتکل های رمزنگاری. انجام.”

فناوری هایی مانند بلاک چین و ارزهای دیجیتال که بر رمزگذاری ریاضی متکی هستند ممکن است به ویژه در برابر حملات رمزگشایی توسط رایانه های کوانتومی نظری آینده آسیب پذیر باشند. با این حال، در حال حاضر مشخص نیست که چقدر طول می کشد تا چنین تهدیدی محقق شود.

مربوط: دانشمندان هشدار می دهند که «انقلاب کوانتومی» می تواند رشد اقتصادی را متوقف کند

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۲۲ نشان داد که ۳۰۰ میلیون کیوبیت (تخمین بسیار کلی از قدرت پردازش بالقوه یک سیستم کوانتومی) لازم است تا بلاک چین بیت کوین را به اندازه کافی سریع شکسته و آسیب وارد کند. معلوم شد که ما به یک کامپیوتر کوانتومی با مقیاس نیاز داریم. در مقایسه، پیشرفته ترین کامپیوترهای کوانتومی امروزی به طور متوسط ​​کمی بیش از ۱۰۰ کیوبیت هستند.

با این حال، معماری توصیف‌شده در آن مقاله نشان می‌دهد که قرار دادن کیوبیت‌های پیشرفته‌تر، چیپ‌ست‌ها و الگوریتم‌های بهینه‌سازی به‌طور قابل‌توجهی محاسبات مربوطه را تغییر می‌دهند، و ممکن است به سرعت ۳۰۰ میلیون کیوبیت مورد نیاز نظری را از It جابجا کنند. به همین دلیل، جامعه فناوری جهانی توجه خود را به رمزنگاری با امنیت کوانتومی معطوف کرده است.

مؤسسه ملی استاندارد و فناوری چهار الگوریتم رمزگذاری پس کوانتومی پیشنهادی، CRYSTALS-Kyber، CRYSTALS-Dilithium، SPHINCS+ و Falcon را به عنوان کاندیدای استانداردهای رمزگذاری ایمن PQC در سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده است.

در ۲۴ آگوست ۲۰۲۳، NIST اعلام کرد که سه مورد از الگوریتم‌ها برای استانداردسازی تایید شده‌اند و الگوریتم چهارم، Falcon، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴ دنبال شود.

اکنون که الگوریتم‌ها پذیرفته شده و (تقریبا) استاندارد شده‌اند، ائتلاف ماموریت دارد تا از دانش عمیق و تجربه عملی انباشته شده توسط اعضای خود برای تضمین امنیت نهادهای کلیدی مانند دولت‌ها، بانک‌ها، مخابرات و حمل‌ونقل استفاده کند. برنامه ریزی برای شروع خدمات می توانند از رمزگذاری فعلی به رمزگذاری پس کوانتومی مهاجرت کنند.


نویسنده: Tristan Greene
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا