اخبار ارز دیجیتال

بانک تسویه بین المللی اجرای DeFi را در بازار CBDC فارکس آزمایش می کند

این موسسه مالی متمرکز می‌گوید که فناوری بازارسازی خودکار DeFi می‌تواند به عنوان «پایه‌ی نسل جدیدی از زیرساخت‌های مالی» عمل کند.

طبق اعلامیه جدیدی در روز چهارشنبه، بانک تسویه بین‌المللی (BIS) ابتکار جدیدی به نام «پروژه ماریانا» را در تحقیق در مورد فناوری بلاک چین در کنار بانک‌های مرکزی فرانسه، سنگاپور و سوئیس آغاز خواهد کرد. پروژه ماریانا از پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای خودکارسازی بازارهای ارز و پرداخت‌ها استفاده خواهد کرد.

این شامل استفاده از پروتکل‌های DeFi برای تحریک تبادل مجازی تراکنش‌های فرامرزی بین ارزهای دیجیتال عمده‌فروشی بانک مرکزی فرانک، یورو و دلار سنگاپور (CBDC) می‌شود. فناوری‌های درگیر در ساخت پروژه ماریانا شامل فناوری‌های قرارداد هوشمند و پروتکل بازارساز خودکار (AMM) است. محققان به دنبال ایجاد پایه ای برای مبادلات CBDC، ترکیب نقدینگی ادغام شده AMM با الگوریتم های نوآورانه برای تعیین قیمت دارایی های توکن شده هستند.

BIS به‌عنوان نهادی که توسط بانک‌های مرکزی برای تنظیم چارچوب مالی بین‌المللی ایجاد شده است، می‌نویسد: «بازارسازان خودکار می‌توانند به سنگ بنای نسل جدیدی از زیرساخت‌های مالی تبدیل شوند». سیسیلیا اسکینگزلی، رئیس مرکز نوآوری در BIS، افزود:

“این پروژه پیشگام برخی از ایده های امیدوارکننده اکوسیستم DeFi را برای پیشبرد تحقیقات CBDC به مرزهای انقلابی خواهد برد. ماریانا همچنین اولین همکاری در سراسر مرکز نوآوری است. ما انتظارات بسیار بیشتری داریم.”

بانک‌های مرکزی که با BIS کار می‌کنند، تاریخ آزمایشی اواسط سال 2023 را برای ارائه اثبات مفهوم تعیین کرده‌اند. موسسات مالی قبلاً به دلیل نوسان قیمت ذاتی و فقدان یک چارچوب نظارتی یکپارچه نسبت به دارایی‌های دیجیتال شک داشتند. بر اساس گزارشی که اخیراً توسط BIS تهیه شده است، 90 درصد از بانک های مرکزی در سراسر جهان در حال حاضر در حال مطالعه کاربرد CBDCها هستند.نویسنده: Zhiyuan Sun

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا