اخبار ارز دیجیتال

اتریوم پیچیده شده (wETH) چیست و چگونه کار می کند؟

wETH یک نسخه سازگار و قابل معامله با ERC-20 از ETH است که می تواند برای مبادله با سایر دارایی های ERC-20 استفاده شود.

معامله‌گرانی که از شبکه اتریوم استفاده می‌کنند با استاندارد فنی ERC-20 آشنا هستند و روی توکن‌هایی که از آن استفاده می‌کنند معامله و سرمایه‌گذاری کرده‌اند. به هر حال، عملی بودن، شفافیت و انعطاف پذیری آن، آن را به استاندارد صنعتی برای پروژه های مبتنی بر اتریوم تبدیل کرده است.

به این ترتیب، بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز (DApps)، کیف پول های کریپتو و صرافی ها به طور بومی از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کنند. هر چند مشکلی وجود دارد. اتر (ETH) و ERC-20 از قوانین یکسانی پیروی نمی کنند. زیرا اتر قبل از پیاده سازی ERC-20 به عنوان یک استاندارد فنی ایجاد شده است.

پس چرا ETH پیچیده شده مهم است؟به بیان ساده، توکن‌های ERC-20 فقط با دیگر توکن‌های ERC-20 قابل معامله هستند، نه با اتر. برای پر کردن این شکاف و امکان تبادل توکن های اتر و ERC-20 (و بالعکس)، شبکه اتریوم اتریوم Wrapped (wETH) را معرفی کرد. با این اوصاف، wETH نسخه قابل معامله ERC-20 ETH است.

اتر پیچیده شده (wETH) چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، wETH یک نسخه پیچیده از اتر است، و wETH به این دلیل نامگذاری شده است که اساساً اتر در استاندارد توکن ERC-20 “پیچیده شده” است. سکه ها و توکن های بسته بندی شده تقریباً همان ارزش دارایی های اساسی خود را دارند.

بنابراین آیا اتریوم پیچیده برای تجارت و سرمایه گذاری ایمن است؟ تا آنجا که به اتریوم مربوط می شود، پاسخ مثبت است. wETH با نسبت 1:1 به قیمت ETH متصل است، بنابراین آنها اساساً یکسان هستند. تنها تفاوت بین یک توکن پیچیده و دارایی زیربنایی آن، استفاده از آن است، به‌ویژه برای سکه‌های قدیمی‌تر مانند بیت‌کوین (BTC) و اتر.

توکن های پیچیده تا حدودی شبیه به استیبل کوین ها هستند. اگر در مورد آن فکر کنید، یک استیبل کوین را می توان یک «دلار ایالات متحده پیچیده» نیز در نظر گرفت، زیرا ارزشی مشابه با دلار آمریکا دارد. همچنین می توان آن را در هر زمان برای ارز فیات بازخرید کرد.

بیت کوین همچنین دارای یک نسخه پیچیده به نام بیت کوین پیچیده است که ارزشی برابر با بیت کوین دارد. همین امر در مورد سایر بلاک چین ها مانند Fantom و Avalanche نیز صادق است.

توکن‌های بسته‌بندی شده اتریوم را می‌توان پس از بسته‌بندی باز کرد و این فرآیند ساده است. کاربران به سادگی توکن‌های wETH را به یک قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم ارسال می‌کنند که همان مقدار ETH را برمی‌گرداند.

توکن‌های پیچیده مشکل قابلیت همکاری که اکثر بلاک‌چین‌ها دارند را حل می‌کنند و تبادل یک توکن با توکن دیگر را آسان می‌کنند. به عنوان مثال، کاربران معمولا نمی توانند از اتر در بلاک چین بیت کوین یا بهمن در بلاک چین اتریوم استفاده کنند. از طریق بسته بندی، سکه زیربنایی توکنیزه می شود و در استاندارد توکن یک بلاک چین خاص پیچیده می شود، بنابراین استفاده از آن در آن شبکه امکان پذیر می شود.

اتریوم پیچیده شده (wETH) چگونه کار می کند؟

برخلاف اتر، wETH نمی تواند برای پرداخت هزینه گاز در شبکه استفاده شود. با این حال، از آنجایی که با ERC-20 سازگار است، می توان از آن در DApps برای ارائه فرصت های سرمایه گذاری و سرمایه گذاری بیشتر استفاده کرد. همچنین می توان wETH را از طریق مزایده ها با استفاده از پلتفرم هایی مانند OpenSea خرید و فروش کرد.

برای بسته بندی یک توکن اتر، باید ETH را به قرارداد هوشمند خود ارسال کنید. قرارداد هوشمند در ازای آن WETH تولید خواهد کرد. در طول این مدت، ETH قفل می شود و اطمینان حاصل می شود که wETH توسط ذخایر پشتیبانی می شود.

هر زمان که wETH با ETH مبادله شود، wETH مبادله شده یا سوزانده می شود یا از گردش خارج می شود. این کار برای اطمینان از اینکه wETH همیشه در مقدار ETH ثابت است انجام می شود. wETH را می توان با مبادله توکن های دیگر در صرافی های رمزنگاری مانند SushiSwap و Uniswap نیز به دست آورد.

بنابراین، هدف اتریوم پیچیده چیست؟ طبق گفته WETH.io، هدف نهایی به روز رسانی پایگاه کد اتریوم، سازگار کردن خود با ERC-20 و در نهایت قابلیت همکاری برای رفع نیاز به بسته بندی اتر است. با این حال، تا آن زمان، wETH برای مواردی مانند وام‌دهی کریپتو و تجارت NFT و همچنین ارائه نقدینگی به استخر نقدینگی مفید خواهد بود.

به طور خلاصه، این واقعاً یک مشکل ETH در مقابل wETH نیست زیرا بسته بندی اتریوم بیشتر یک راه حل است تا یک راه حل دائمی. با توجه به تعداد به‌روزرسانی‌هایی که در طول سال‌ها برای شبکه اتریوم در نظر گرفته شده است، به نظر می‌رسد که اتریوم روز به روز به قابلیت همکاری بهتر نزدیک‌تر می‌شود.

چگونه اتر (ETH) را بپوشانیم؟

روش های مختلفی برای بسته بندی اتر وجود دارد. همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از رایج ترین راه ها برای انجام این کار، ارسال ETH به یک قرارداد هوشمند است. راه دیگر این است که wETH را با توکن دیگری از طریق صرافی ارز دیجیتال مبادله کنید.

بیایید به سه راه برای تولید wETH در بخش های زیر نگاهی بیندازیم.

استفاده از قراردادهای هوشمند wTH با OpenSea

در این مثال، ما از پلتفرم OpenSea برای تبدیل ETH به wETH با استفاده از قرارداد هوشمند wETH استفاده خواهیم کرد.

ابتدا، در گوشه سمت راست بالای OpenSea،[ウォレット]کلیک. سپس روی سه نقطه کنار اتریوم کلیک کنید.[ラップ]انتخاب کنید.

مرحله 1: wraps را انتخاب کنید و ETH را به WETH در OpenSea تبدیل کنید

سپس مقدار ETH را که می خواهید به wETH تبدیل کنید وارد کنید. سپس روی “Wrap ETH” کلیک کنید. با این کار قرارداد هوشمند wETH برای تبدیل ETH به wETH فراخوانی می شود.

مرحله 2: مقدار ETH را که می خواهید به WETH تبدیل کنید وارد کنید

یک پنجره MetaMask ظاهر می شود که از کاربر می خواهد تراکنش را امضا کند.

مرحله 3: تراکنش را تایید کنید

هنگامی که بسته بندی کامل شد یک پیام تأیید ظاهر می شود.

مرحله 4: تبدیل توکن را تأیید کنید

WETH تبدیل شده در قسمت کیف پول حساب OpenSea کاربر ظاهر می شود. wETH یک الماس صورتی اتریوم را به عنوان لوگوی خود نمایش می دهد تا آن را از اتریوم متمایز کند.

تولید WETH با Uniswap

هنگام استفاده از Uniswap، کاربران باید ابتدا کیف پول خود را متصل کرده و از انتخاب شبکه اتریوم مطمئن شوند.

مرحله 1: کیف پول خود را متصل کرده و شبکه اتریوم را در Uniswap انتخاب کنید

سپس در قسمت پایین[トークンの選択]از لیست گزینه ها با کلیک کردن[wETH]انتخاب کنید.

مرحله 2: انتخاب کنید

سپس مقدار ETH را که می خواهید به wETH تبدیل کنید وارد کنید،[Wrap]کلیک.

مرحله 3: مقدار ETH را که می خواهید به WETH تبدیل کنید وارد کنید و کلیک کنید

در مرحله بعد، باید تراکنش را از کیف پول رمزنگاری کاربر تأیید کنیم. هزینه گاز برای ETH نیز باید در این مرحله پرداخت شود. هنگامی که تمام جزئیات مشخص شد و تراکنش توسط کاربر تایید شد، تنها چیزی که باقی می ماند این است که منتظر بمانید تا تراکنش در بلاک چین تایید شود.

با MetaMask wETH تولید کنید

هنگامی که کیف پول MetaMask خود را باز کردید، با اطمینان از اینکه شبکه انتخابی “Ethereum Mainnet” است، شروع کنید. سپس روی “تبادل” کلیک کنید.

مرحله 1: انتخاب کنید

سپس wETH را از قسمت “Swap to” انتخاب کنید.

مرحله 2: WETH را از قسمت

سپس مقدار ETH را برای تعویض وارد کنید. سپس روی Review Swap کلیک کنید.

مقدار ETH را که می خواهید مبادله کنید وارد کنید،[Review Swap]کلیک.

پنجره ای با تخمین نرخ ارز ظاهر می شود. نرخ باید 1:1 باشد زیرا شامل تبدیل ETH به wETH می شود. برای تایید معامله روی Swap کلیک کنید.

مرحله 4: کلیک کنید

چگونه اتر (ETH) را باز کنیم؟

باز کردن اتر را می توان به صورت دستی نیز انجام داد، مانند تعامل با یک قرارداد هوشمند. برای مثال، ETH را می‌توان به همان روشی که می‌توان از طریق قرارداد هوشمند wETH OpenSea باز کرد. تنها تفاوت این است که به جای کلیک بر روی “Wrap ETH”، باید روی “Unwrap wETH” کلیک کنید.

هنگام تعویض wETH با ETH که می‌توان با استفاده از Uniswap یا MetaMask انجام داد، همین امر صادق است. فرآیند باز کردن اساساً مانند بالا برای بسته بندی ETH در هر دو پلت فرم است. تنها تفاوت این است که شما باید مقدار را تغییر دهید (از wETH به ETH).

خطرات استفاده از توکن های پیچیده چیست؟

ویتالیک بوترین، یکی از خالقان اتریوم، یکی از ایرادات اصلی دارایی های بسته بندی شده را شناسایی کرد. به گفته بوترین، مشکل اصلی بسیاری از این دارایی های بسته بندی شده حساسیت آنها به تمرکز است.

در حال حاضر، دارایی‌های بسته‌بندی تورینگ کامل نیستند و نمی‌توانند از طریق بلاک چین اتریوم خودکار شوند. همانطور که بحث شد، بسته بندی معمولا فقط با استفاده از یک برنامه مرکزی انجام می شود که نگرانی هایی را در مورد دستکاری و سوء استفاده بالقوه ایجاد می کند.

توکن‌های بسته‌بندی شده صادر شده به پلتفرم شخص ثالثی که آنها را صادر می‌کند متکی هستند، بنابراین تصمیم‌گیری در مورد دارایی‌های بسته‌بندی شده لزوماً به یک نهاد مرکزی واگذار می‌شود.بوترین صدا کرد نگرانی های او در مورد مکانیسم های احتمالی که اصول اصلی تمرکززدایی و شفافیت را که صنعت بلاک چین از آن حمایت می کند، تضعیف می کند.

آینده توکن های پیچیده

توکن های پیچیده اکنون به بلاک چین ها اجازه می دهند با یکدیگر تعامل داشته باشند. این امکان ایجاد یک اکوسیستم بسیار غیرمتمرکز را فراهم می‌کند که در آن توکن‌ها می‌توانند به راحتی بین پلتفرم‌های مختلف مبادله یا مبادله شوند.

راه‌حل‌های همکاری بهتری مانند به‌روزرسانی پایگاه‌های کد بلاک چین برای سازگاری با یکدیگر یا استفاده از زنجیره‌های پل، در افق هستند. حداقل اتریوم قصد دارد تا در نهایت به موازات توسعه شبکه، استفاده از توکن های پیچیده مانند wETH را کنار بگذارد.

این بدان معنا نیست که توکن های پیچیده شده به زودی تمام می شوند. آنها به ایفای نقش مهم و ارائه خدمات ارزشمند به نیازمندان ادامه خواهند داد. برای یک چیز، توکن‌های پیچیده شده به عنوان یک نیروی تثبیت‌کننده در زنجیره‌های بلوکی مختلف عمل می‌کنند، زیرا به حفظ قیمت ثابت در زنجیره‌های بلوکی مختلف کمک می‌کنند.

همچنین به تسهیل مبادلات اتمی متقابل زنجیره ای که به طور فزاینده ای محبوب هستند کمک می کند. با این حال، در درازمدت، با افزایش قابلیت همکاری بلاک چین، نیاز به توکن های پیچیده شده کمتر و کمتر می شود.

برای این مقاله مجوز خریداری کنید. پشتیبانی شده توسط SharpSharkنویسنده: Marcel Deer

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا