اخبار ارز دیجیتال

کاربرد استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین (stablecoin) یا ارز دیجیتال پایدار یکی از انواع ارزهای دیجیتال است که طی چند سال اخیر، با افزایش توجه به ارزهای رمزنگاری‌شده و رونق بازار آن، عرضه شده‌است. هدف از ارائه این ارز، در حقیقت مقابله کردن با نوساناتی است که فی‌الذاته در قیمت انواع کریپتوکارنسی رخ می‌دهد. در ادامهٔ این مطلب با نگاهی بر تعریف stable coin، کاربردهای این ارز رمزنگاری‌شدهٔ پایدار را به شما معرفی می‌کنیم و به بررسی مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

استیبل کوین چیست؟

همچنان که در ابتدای امر هم گفتیم، استیبل کوین یا ارز دیجیتال پایدار نوعی کریپتوکارنسی است که از نوسانات قیمتی در امان می‌ماند و نرخ ثابتی دارد، به همین جهت هم به آن ارز دیجیتال باثبات یا پایدار (stable) می‌گویند.

ارز دیجیتال باثبات یک راه‌حل امن، ساده و مؤثر برای انجام تراکنش‌های مالی است. ارزش این ارز به یک دارایی یا کالای مشخص و پایدار (پشتوانه) وابسته است و همیشه هم به آن وابسته می‌ماند.

کاربردهای Stablecoin

ارز دیجیتال باثبات کاربردهای متعددی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شما می‌توانید از استیبل کوین برای خرید و فروش‌های روزانه خود استفاده کنید.
 • Stablecoinها در قراردادهای مالی هوشمند کاربرد دارند. این عنوان به قراردادهایی اطلاق می‌شود که خوداجرا هستند، یعنی برای اجرا شدن به حضور و مشارکت هیچ مرجع مرکز یا شخص سومی نیاز ندارند و بعد از گذشت یک بازهٔ زمانی مشخص، به‌صورت دوره‌ای و خودکار اجرا می‌شوند.
 • این ارز رمزنگاری‌شده پایدار، بهترین جایگزین برای سیستم‌های گردش مالی کُند و با سرعت پایین است، چون این قابلیت را دارد که سرعت تراکنش‌ها و نقل و انتقالات مالی را افزایش دهد.
 • استیبل کوین را می‌توانید به‌عنوان جایگزینی برای پول نقد و کاغذی در نظر بگیرید و با استفاده از آن مقدار زیادی پول را به‌صورت جهانی و در سراسر دنیا به گردش درآورید. با توجه به این ویژگی stable coin یا ارز دیجیتال باثبات، شما همچنین می‌توانید حقوق کارمندان خود را به‌صورت هوشمند و خودکار و کوتاه‌ترین زمان ممکن (چند ثانیه) پرداخت کنید.
 • با استفاده از stable coin می‌توانید از دارایی و سرمایهٔ خود در برابر پول ملی محافظت کنید. این ویژگی و کاربرد ارز دیجیتال پایدار خصوصاً برای معامله‌گران ایرانی طرفداران زیادی دارد، چون در ایران بالا و پایین شدن‌ها و نوسانات شدید قیمت ارزهای خارجی مانند دلار و … برای تریدرها یک تهدید جدی و مهم است.

مزایا و معایب استیبل کوین

استیبل کوین هم مانند هر ارز رمزنگاری‌شدهٔ دیگری، مزایا و معایب خاص خودش را دارد:

مزایای ارز دیجیتال باثبات

 • نوسان قیمت بسیار پایین و حفظ ارزش در طول زمان؛
 • معاملات با سرعت بالا و امن؛
 • هزینهٔ تراکنش کم.

مزایا و معایب استیبل کوین

مهم‌ترین مزیت‌های ارزهای دیجیتال پایدار به‌شمار می‌روند. مزایای stable coin به قدری موردتوجه و تأیید تحلیل‌گران و اقتصاددان‌های این بازار واقع شده‌است که برخی فعالان عرصهٔ کریپتوکارنسی با نظر به آن‌ها و با توجه به این‌که ارز دیجیتال باثبات از سرمایه و دارایی‌ها در برابر سقوط ارزش ارز و پول ملی کشور محافظت می‌کند، معتقدند این ارزهای رمزنگاری‌شده شایستگی و قابلیت جایگزین شدن به جای ارزهای فیات را دارند و می‌توانند از این پس به جای آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. خصوصاً در شرایطی که عموم کاربران به سادگی سیستم این رمزارزها را درک می‌کنند و هیچ چالشی برای کار با آن‌ها ندارند.

معایب ارز دیجیتال باثبات

 1. شاید برایتان جالب و کمی عجیب باشد که ارز باثبات هم می‌تواند ثبات قیمتی خود را از دست داده و گرفتار نوسانات شود! به هر حال هر چه باشد، stable coin یک ارز دیجیتال است، ازاین‌رو ارزش آن همیشه ثابت نمی‌ماند و این احتمال (هر چند کم) وجود دارد که در یک بازهٔ زمانی با افت شدیدی روبه‌رو شود. این مسئله یکی از معایب اصلی ارز پایدار است.
 2. مورد دوم آن‌که ارزهای پایدار به اعتمادسازی یک نهاد مالی واسط نیاز دارند. لازمه و ویژگی اصلی چنین نهاد مالی واسطی این است که باید ارز کافی برای ارزش‌گذاری استیبل کوین‌ها در اختیار داشته باشد.

انواع استیبل کوین‌ها براساس نوع پشتوانه

در تعریف ارز دیجیتال باثبات گفتیم که ارزش این نوع ارز رمزنگاری‌شده به پشتوانهٔ آن گره خورده است که یک دارایی یا کالای پایدار است. در این قسمت قصد داریم انواع ارزهای پایدار را براساس نوع این پشتوانه به شما معرفی کنیم.

انواع استیبل کوین‌ها براساس نوع پشتوانه

 • ارز دیجیتال استیبل با پشتوانهٔ فیات

پشتوانهٔ این دسته از ارزهای رمزنگاری‌شدهٔ پایدار، فیات است، یعنی دلار، یورو یا دیگر واحدهای پولی رایج در کشورها. از آنجایی که دولت‌ها از ارز فیزیکی و واحد پولی کشور خود حمایت و پشتیبانی می‌کنند، کاربران غالباً تمایل دارند که از این نوع ارز دیجیتال استفاده کنند.

ازجمله محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ارزهای استیبل با پشتوانهٔ فیات می‌توان به تتر اشاره کرد.

 • ارز دیجیتال استیبل با پشتوانهٔ کالا

پشتوانهٔ این ارز پایدار، یک کالای باارزش و قیمتی است، مانند طلا، الماس، یاقوت و هر چیزی که بتوان آن را به پول تبدیل کرد و ارزش خود را نیز در گذر زمان حفظ کند و پایدار بماند.

تتر گلد، پکس گلد و دیجیکس گلد تعدادی از معروف‌ترین نمونه‌های ارز دیجیتال استیبل با پشتوانه کالا هستند.

 • ارز دیجیتال استیبل با پشتوانهٔ رمزارز

ناگفته پیداست که این دسته از ارزهای پایدار توسط سایر رمزارزها پشتیبانی می‌شوند. به این صورت که معمولاً هر ارز پایدار توسط مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال حمایت و پشتیبانی می‌شوند. این حمایت‌گری تیمی از ارزهای دیجیتال باثبات توسط سایر ارزهای رمزنگاری‌شده باعث می‌شود ریسک نوسان قیمت بین ارزهای حاضر در تیم پشتیبانی توزیع شود. درنتیجه احتمال و ریسک ضررهای کلان کاهش پیدا می‌کند.

ارز پایدار و مخصوص پلتفرم میکرداوو به نام DAI (دای)، اتر، لت، لینک و … ازجمله نمونه‌های به نام ارز دیجیتال باثبات با پشتوانهٔ رمزارز هستند.

جمع‌بندی

در این مطلب دربارهٔ تعریف Stablecoin صحبت کردیم و گفتیم این عنوان به ارزهای دیجیتالی اختصاص داده می‌شود که نوسان قیمتی سایر کریپتوکارنسی‌ها را ندارند و در طول زمان ارزش خود را حفظ می‌کنند، به همین جهت به آن‌ها ارز دیجیتال باثبات گفته می‌شود.

در ادامه نیز دربارهٔ کاربردهای این رمزارز صبحت کردیم و ۵ مورد از کارکردهای رایج و شناخته‌شدهٔ ارزهای پایدار را معرفی کردیم.

آنچه مشخص است این است که همانند ازهای دیجیتال، ارزهای پایدار نیز همچنان در مسیر پیشرفت و رشد و تکامل هستند. با این حال با توجه تغییر و تحولاتی که مهمان همیشگی حوزهٔ بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال است، پیش‌بینی آینده کمی سخت و غیرممکن به نظر می‌رسد. اما همین‌قدر می‌توانیم به شما بگوییم که به احتمال زیاد استیبل کوین‌ها بازار را تصاحب نمی‌کنند. اما با توجه به این‌که یک ابزار سرمایه‌گذاری با ریسک پایین هستند، قطعاً آیندهٔ درخشانی در انتظارشان خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا