🚨 اخبار ارز دیجیتال

دلایل تغییر قیمت استیبل کوین‌ها

بازار ارزهای دیجیتال یکی از بازارهای مالی پرطرفدار دنیا است که روز به روز به تعداد کاربران آن اضافه می‌شود. این بازار مالی نوسانات قیمتی زیادی دارد و همین موضوع باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران در شرایط بحرانی بازار دچار مشکل شوند. استیبل کوین‌ها گونه‌ای از ارزهای دیجیتال هستند که برای جلوگیری از این مشکل و حفظ ارزش دارایی‌ها طراحی شده‌اند.

استیبل کوین‌ها به‌عنوان ارزهای با قیمت ثابت شناخته می‌شوند. با این حال برخی اوقات شاهد تغییر قیمت استیبل کوین‌ها هستیم. حال سوال اینجاست که دلایل تغییر قیمت استیبل کوین‌ها چیست؟ آیا ممکن است استیبل کوین‌ها ارزش خود را از دست بدهند؟ در این مقاله به بررسی این سوالات مهم خواهیم پرداخت. پس اگر قصد خرید استیبل کوین را دارید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با ما همراه باشید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟
استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها (Stablecoin) توسط دارایی‌های ارزشمندی همچون طلا، دارایی فیات و کالاهای خاص پشتیبانی می‌شوند. این ارزها با هدف محافظت از دارایی سرمایه‌گذاران در مقابل نوسانات بازار طراحی شده‌اند. استیبل کوین‌ها قیمت پایداری دارند و قیمت آن‌ها در شرایط بحرانی بازار ثابت باقی می‌ماند.

بهره‌مندی از این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید در شرایط خاص دارایی‌های خود را به استیبل کوین تبدیل و از کاهش ارزش آن‌ها جلوگیری کنید. استیبل کوین‌ها تنوع بسیار زیادی دارند و برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از محبوب‌ترین استیبل کوین‌های موجود در بازار می‌توان به تتر، دای و یو اس دی کوین اشاره کرد. شما می‌توانید با خرید USDC در موقعیت‌های حساس از دارایی‌های خود محافظت و در صورت نیاز از آن برای خرید دارایی‌های مستعد رشد استفاده کنید.

آیا قیمت استیبل کوین‌ها همیشه پایدار است؟

استیبل کوین‌ها دارایی‌های با ثباتی هستند که برای حفظ ارزش دارایی‌ها طراحی شده‌اند. اصولا این دارایی‌ها باید همیشه پایدار بمانند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که استیبل کوین‌ها به یک دارایی مرجع یا ارزشمند متصل هستند. با توجه به این موضوع قیمت استیبل کوین می‌تواند بر اساس نوسان آن دارایی تغییر کند. واقعیت این است که استیبل کوین‌ها نوسانات کمی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارند و در اغلب مواقع قیمت پایداری دارند اما گاهی اوقات دچار انحراف قیمت می‌شوند. پس در حالت کلی می‌توان گفت که قیمت استیبل کوین‌ها همیشه پایدار نیست.

تاریخچه تغییرات قیمت استیبل کوین‌ها

تاریخچه تغییرات قیمت استیبل کوین‌ها

همانطور که اشاره کردیم استیبل کوین‌ها قیمت پایداری دارند و به‌عنوان یک دارایی با ثبات شناخته می‌شوند. با این حال اگر قصد خرید یک استیبل کوین خاص را دارید، می‌توانید تاریخچه تغییرات قیمت آن را بررسی کنید. برای این کار می‌توانید از وبسایت‌هایی همچون کوین مارکت کپ، تریدینگ ویو یا ایرانیکارت استفاده کنید.

در چارت مشاهده خواهید کرد که قیمت استیبل کوین نوسانات بسیار ریزی داشته و حول یک قیمت خاص در حال تغییر است. به‌عنوان مثال اگر تصمیم به خرید دای گرفته باشید با بررسی چارت مشاهده خواهید کرد که قیمت دای برابر با ۱ دلار است و در بازه‌های زمانی مختلف به‌صورت ناچیز تغییر پیدا می‌کند.

دلایل تغییر قیمت استیبل‌کون ها چیست؟

برخلاف تصور اغلب کاربران، استیبل کوین‌ها نیز دچار تغییر قیمت می‌شوند. تغییر قیمت استیبل کوین‌ها دلایل مختلفی دارد. با شناخت این دلایل می‌توانید انحراف قیمتی استیبل کوین‌ها را تشخیص داده و سرمایه‌گذاری بهتری روی آن‌ها داشته باشید. در حالت کلی قیمت استیبل کوین‌ها به دو دلیل زیر تغییر پیدا می‌کنند.

دلایل خرد یا موقتی

اولین و اصلی‌ترین دلایل تغییر قیمت استیبل کوین‌ها مربوط به عوامل خرد هستند. این نوع تغییرات از کنترل خارج هستند و در بازه‌های زمانی کوتاه مدت رخ می‌دهند. لازم به ذکر است که دلایل خرد تغییر قیمت استیبل کوین به‌راحتی اصلاح می‌شود و نگران‌کننده نیستند. این دلایل شامل مواردی همچون تغییرات شرایط بازار، تغییر میزان تقاضا، نقدینگی و مشکلات مربوط به تامین وثیقه هستند.

دلایل کلان یا دائمی

در مقابل دلایل خرد، دلایل کلان و دائمی قرار دارند. این دلایل در خارج از دنیای کریپتو رخ می‌دهند و در صورت رخ دادن ممکن است باعث نابودی یا افت شدید قیمت استیبل کوین شوند. مشکلات نظارتی، امنیتی، فنی و ورشکستگی در این گروه از عوامل قرار می‌گیرند.

تغییر قیمت موقتی استیبل کوین‌ها

تغییر قیمت موقتی استیبل کوین‌ها
تغییر قیمت موقتی استیبل کوین‌ها

در برخی از مواقع شاهد تغییر قیمت موقتی استیبل کوین‌ها هستیم. این انحراف قیمتی به سرعت اصلاح می‌شود و مشکل ساز نیست. برای این که درک بهتری نسبت به این موضوع داشته باشید لازم است که دلایل تغییر قیمت موقتی استیبل کوین‌ها را بشناسید. این دلایل عبارت‌اند از:

  • نوسانات بازار: گاهی اوقات نوسانات بازار به قدری زیاد است که روی استیبل کوین‌ها نیز فشار وارد می‌کند. در چنین شرایطی شاهد نوسان قیمتی در استیبل کوین‌ها هستیم که موقتی بوده و با اصلاح شرایط بازار این انحراف نیز درست می‌شود.
  • کاهش اعتماد: در صورتی که کاربران اعتماد خود را نسبت به یک استیبل کوین از دست بدهند منجر به تغییر قیمت موقت آن خواهد شد.
  • مدیریت و پشتیبانی ضعیف: برخی اوقات شرکت‌های صادرکننده استیبل کوین نمی‌تواند وثیقه‌های آن را به‌خوبی مدیریت کرده یا آن را تامین کند. در چنین شرایطی شاهد تغییر قیمت در استیبل کوین خواهیم بود.
  • کاهش یا افزایش میزان تقاضا: در صورتی که میزان تقاضا برای استیبل کوین به‌صورت ناگهانی دچار تغییر شود به دنبال آن قیمت استیبل کوین نیز دچار تغییر خواهد شد.

تغییر قیمت دائمی استیبل کوین‌ها

تغییر قیمت دائمی استیبل کوین‌ها ضرر و زیان‌های زیادی به همراه دارد. در صورتی که استیبل کوین موردنظر توسط دارایی مرجع خود حمایت نشود دچار چنین بحرانی می‌شود. در چنین حالتی استیبل کوین ارزش خود را از دست داده و برای همیشه از بین می‌رود. از جمله دلایل تغییر قیمت دائمی استیبل کوین‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نقص امنیتی: اگر هکرها بتوانند به شبکه اصلی یا مرجع صادرکننده استیبل کوین نفوذ کنند منجر به سقوط قیمت آن خواهد شد. علاوه بر این در صورتی که دارایی‌های پشتیبان استیبل کوین مورد سرقت قرار بگیرند قیمت استیبل کوین دچار افت شدیدی شده و ارزش خود را از دست می‌دهد.
  • ورشکستگی پلتفرم: در برخی از مواقع ورشکست شدن پلتفرم پشتیبان استیبل کوین باعث افت شدید قیمت آن می‌شود. چرا که پلتفرم موردنظر دیگر توانایی حمایت از استیبل کوین را نداشته و همین موضوع باعث کاهش ارزش استیبل کوین می‌شود.
  • نقص فنی: ایرادات و نقص‌های فنی نیز می‌توانند سرنوشت یک استیل کوین و قیمت آن را تحت تاثیر قرار دهند. ترا از جمله استیبل کوین‌هایی بود که قربانی نقص فنی شد و به‌طور کامل از بین رفت.
  • اقدامات نظارتی و قانونی: در صورتی که کشورها یک استیبل کوین را محدود کنند و اقدامات نظارتی شدیدی برای آن در نظر بگیرند منجر به تغییر دائمی قیمت استیبل کوین می‌شود.

روش‌های تشخیص افت قیمت استیبل کوین‌ها

حال که دلایل تغییر قیمت استیبل کوین‌ها را می‌دانید نوبت به شناخت روش‌های تشخیص افت قیمت این دارایی‌ها می‌رسد. در صورتی که بتوانید این افت قیمتی را تشخیص دهید، می‌توانید در زمان مناسب روی استیبل کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنید. برای این کار می‌توانید از ابزار هوش مصنوعی Digital Asset Monitor که اصطلاحا DAM نامیده می‌شود استفاده کنید. این ابزار قدرتمند با تحلیل داده‌های سیاسی و اقتصادی مرتبط با بازار، میزان انحراف قیمت استیبل کوین‌ها تا ۲۴ ساعت آینده را نشان می‌دهد.

سخن پایانی

استیبل کوین‌ها گونه‌ای از دارایی‌های دیجیتال هستند که به‌صورت مستقیم توسط کالاهای خاص همچون طلا، دلار و… پشتیبانی می‌شوند. این دارایی‌ها برای جلوگیری از نوسانات شدید بازار طراحی شده‌اند و استفاده از استیبل کوین در شرایط بحرانی بازار به شما کمک می‌کند که بتوانید ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنید.

استیبل کوین‌ها تنوع زیادی دارند و به‌عنوان یک دارایی ارزشمند شناخته می‌شوند. بنابراین شما می‌توانید در موقعیت‌های حساس بازار، دارایی‌های خود را به استیبل کوین تبدیل کنید. در این مقاله دلایل تغییر قیمت استیبل کوین‌ها و روش‌های تشخیص افت قیمت آن‌ها را به شما معرفی کردیم. شما می‌توانید استیبل کوین‌های مورد نیاز خود را از طریق صرافی ایرانیکارت خریداری کنید. این صرافی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید بهترین استیبل کوین‌های بازار را به‌صورت سریع و با پرداخت کارمزد اندک از کم کارمزدترین صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا