اخبار ارز دیجیتال

فولاد مبارکه (معرفی شرکت و کلاهبرداری و اختلاس آن)

شرکت فولاد مبارکه (به فارسی : فولاد مبارکه ، فولاد مبارکه ) یک شرکت فولاد مبارکه ایران است که در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان ، نزدیک شهر مبارکه ، استان اصفهان ، ایران واقع شده است. این شرکت بزرگترین فولادساز منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و یکی از بزرگترین مجتمع های صنعتی فعال در ایران است. پس از انقلاب ایران در سال 1979 به بهره برداری رسید و در سال 1993 شروع به کار کرد. در سال 2000 تحت بازسازی اساسی قرار گرفت و قرار است برای بازسازی دوم و سوم در سال های 2009-2010، کل تولید فولاد را به 7,200,000 تن متریک برساند.در سال. این شرکت مالک باشگاه فوتبال موفق سپاهان است. در سال 2022، گزارش مجلس از فساد 3 میلیارد دلاری حکایت داشت که منجر به تعلیق شرکت در بورس تهران شد.

سنگ آهن (مواد خام) MSC از معادن گل گهر و چادرملو (استان‌های کرمان و یزد ) به دست می‌آید و در کارخانه گندله‌سازی (قطر 8 تا 10 میلی‌متر) به گلوله تبدیل می‌شود . گلوله ها پس از احیا در کارخانه احیای مستقیم (DR) و حذف اکسیژن به ( آهن اسفنجی ) تبدیل می شوند. آهن اسفنجی و ضایعات آهن در کوره های قوس الکتریکی ذوب می شود و پس از آن فولاد مایع در واحدهای تصفیه ثانویه تصفیه می شود. ترکیب شیمیایی فولاد بر اساس تقاضای مشتری طراحی شده است. سپس برای تولید اسلب به ماشین های ریخته گری منتقل می شود. پس از سرد شدن، دال در حالت گرم نورد می شودآسیاب نورد ، ایجاد کویل داغ (ضخامت: 1.5-16 میلی متر). برخی فروخته می شوند؛ برخی دیگر برای کارهای تکمیلی و تبدیل ورق گرم به آسیاب تکمیل گرم یا آسیاب نورد سرد می روند تا ضخامت نوار را به 0.18 میلی متر کاهش دهند. کویل های نورد سرد نیز برای خطوط قلع کاری ، گالوانیزه کردن و پیش رنگ آمیزی اختصاص داده شده اند.

برنامه ریزی برای تولید فولاد در سال 1354 آغاز شد. این پروژه ابتدا در بندرعباس آغاز و پنج سال بعد به اصفهان منتقل شد. به دلیل آشفتگی های سیاسی تا سال 1980 هیچ فعالیتی صورت نگرفت.

مشخصات کامل فولاد مبارکه

 • صنعت: فولاد
 • سال تاسیس: 1978 میلادی
 • مرکز فرماندهی: اصفهان، ایران
 • منطقه خدمت شده: در سراسر جهان
 • افراد کلیدی فولاد مبارکه: محمد یاسر طیب نیا (مدیرعامل) ، علی نبوی (رئیس هیئت مدیره)
 • محصولات: محصولات تمام شده، نیمه تمام، بلند و مسطح، شمش ها، شکوفه ها، میلگردها، میله سیمی، مقاطع، ریل، شمع ورق و سیم کشی

مجتمع کارخانه آهن دارای 10 واحد خط تولید اصلی (بقیه واحدهای کمکی و پشتیبان) می باشد. سنگ آهن با دانه های درشت گل گهر توسط آسیاب های گلوله ای در کارخانه گندله سازی تبدیل می شود. پس از اختلاط با دانه های کوچکتر چادرمالو و بنتونیت در ماشین های اختلاط، آن را به گلوله (قطر: 6-25 میلی متر) تغییر می دهند و توسط یک صفحه غلتکی دو طبقه غربال می شوند. گلوله ها در یک تونل استحکام یا کوره در دمای 1280 درجه سانتیگراد جامد می شوند. کارخانه تولید آهک سنگ آهک را از معدن حظماهی دریافت می کند که سپس در دو کوره دوار در دمای 780-1050 درجه سانتی گراد کلسینه می شود . پس از غربالگری، آهک کلسینه شده را می توان در کارخانه آهک، در کارخانه پالت سازی، واحد بریکت یا برای تولید آب صنعتی مصرف کرد.

کارخانه فولادسازی و ریخته گری پیوسته

کارخانه فولادسازی و ریخته گری پیوسته دارای هشت کوره قوس الکتریکی است که آهن اسفنجی و سایر مواد افزودنی دریافت می کند. آنها با حدود 15 درصد قراضه در کوره ای که ظرفیت 180 تا 200 تن دارد ذوب می شوند. این کارخانه همچنین دارای چهار ملاقه (که در اصلاح فعلی به هشت عدد افزایش می‌یابد) داردکوره ها و یک مخزن گاز زدایی (که باید دو برابر شود) که برای تنظیم ترکیب شیمیایی و خلوص نهایی و همچنین تنظیم دمای ریخته گری استفاده می شود. علاوه بر این، چهار دستگاه ریخته‌گری دال پیوسته وجود دارد که هر کدام دارای دو رشته ریخته‌گری قوسی (شعاع: 10.5 متر) هستند. آنها محصول نهایی گیاه به نام اسلب را تولید می کنند. این اسلب ها 10 متر طول، 20 سانتی متر ضخامت و 65 تا 188 سانتی متر عرض (قابل تنظیم) دارند. ظرفیت تولید اسلب 4,200,000 تن در سال (سال بازسازی 2000) است که در مراحل بعدی به 5,400,000 و 7,200,000 MTPY افزایش می یابد. اسلب ها به صورت دستی خنک و خراشیده می شوند در کارخانه خنک کننده و تهویه دال. مواد زائد زیادی برای استفاده برای سایر محصولات وجود دارد، مانند سرباره اسکیمینگ مواد، نیزه آسیب دیده، آسیب دیده و انبارها.

سرمایه شرکت فولاد مبارکه چقدر است؟

سرمایه کلی فولاد مبارکه از اختلاس
جدول از ویکی‌پدیا

سهامداران فولاد مبارکه چه کسانی هستند؟

 1. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران
 2. شرکت توسعه سرمایه رفاه – سهامی خاص
 3. بانک تجاری
 4. شرکت سرمایه گذاری صدرا تامین – سهامی عام
 5. صندوق بیمه اجتماعی روستایی و عشایری
 6. شرکت سرمایه گذاری استان تهران
 7. شرکت انرژی بهسازان تدبیر زنگان – سهامی خاص
 8. شرکت سرمایه گذاری استان خراسان رضوی
 9. صندوق بازنشستگی کشوری
 10. شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا – سهامی خاص
 11. شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان
 12. شرکت سرمایه گذاری برنامه ریزان اقتصادی اوراسیا

فساد و کلاهبرداری فولاد مبارکه

فساد فولاد مبارکه

طنز های توییتری و اینستاگرامی درمورد شرکت Mobarakeh Steel

کلاهبرداری 3 میلیارد دلاری فولاد مبارکه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا