اخبار ارز دیجیتال

نحوه پردازش سود و زیان حاصل از معاملات ارز مجازی در ترازنامه

مالیات بر ارزهای رمزنگاری شده و گزارش معاملات در ترازنامه متفاوت است. در اینجا نحوه مدیریت ارزهای دیجیتال در ترازنامه خود را توضیح می دهیم.

در حال حاضر، هیچ استاندارد حسابداری ویژه ای برای دارایی های رمزنگاری شده وجود ندارد، بنابراین دستورالعمل های گسترده تری بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) و رویه های حسابداری پذیرفته شده عمومی (GAAP) برای حسابداری ارزهای دیجیتال اعمال می شود.

ترازنامه یکی از سه صورت مالی اصلی مورد نیاز واحدهای تجاری به همراه صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد است. در حالی که صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد فعالیت اقتصادی یک شرکت را در یک دوره زمانی مشخص نشان می دهد، ترازنامه نشان می دهد که یک شرکت چند دارایی دارد و آیا حقوق صاحبان سهام و بدهی دارد یا خیر.

ترازنامه همچنین صورت وضعیت مالی نامیده می شود زیرا تصویری کلی از وضعیت مالی یک شرکت ارائه می دهد. همچنین شامل تمام نوشته های مجله از زمان شروع کسب و کار می شود. به همین دلیل، لازم است تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، به‌ویژه آنهایی که بر وضعیت مالی یک شرکت تأثیر می‌گذارند، لحاظ شود.

چرا ترازنامه ضروری است؟

ترازنامه بینش ارزشمندی در مورد سلامت مالی یک شرکت ارائه می دهد و مزایای مهمی را ارائه می دهد. ترازنامه معمولاً در پایان یک دوره گزارش خاص تهیه می شود و به شما امکان می دهد عملکرد سال به سال را مقایسه کنید. بنابراین، ترازنامه راهی قابل اندازه گیری برای پیگیری رشد و پیشرفت کسب و کار شما فراهم می کند.

ترازنامه همچنین می تواند برای محاسبه نسبت های مالی کلیدی استفاده شود، مانند نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام، که نشان می دهد آیا یک شرکت می تواند بدهی خود را با حقوق صاحبان سهام خود پرداخت کند یا خیر. همچنین شامل اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه سایر نسبت‌های مهم، مانند دارایی‌های جاری به بدهی‌های جاری است که نشان می‌دهد آیا شرکت می‌تواند بدهی‌های خود را ظرف 12 ماه بازپرداخت کند یا خیر.

در نهایت، ترازنامه به شما این امکان را می دهد که به طور منطقی برای کسب و کار خود ارزش قائل شوید. این زمانی مفید است که به دنبال سرمایه گذار هستید (برای اثبات اینکه می توانید سود کسب کنید) یا زمانی که قصد فروش کسب و کار خود را دارید.

چگونه با ارزهای رمزنگاری شده در ترازنامه خود رفتار می کنید؟

یکی از سوالات متداول هنگام ایجاد ترازنامه این است که “ارزهای رمزنگاری شده در کجای ترازنامه قرار می گیرند؟” همانطور که قبلا ذکر شد، هر دو IFRS و GAAP در حال حاضر هیچ اشاره خاصی به حسابداری ارزهای دیجیتال ندارند.

با این حال، از آنجایی که ارزهای رمزنگاری شده به عنوان دارایی شناسایی می شوند، اصول اساسی حسابداری دارایی هنگام ایجاد ترازنامه که شامل تراکنش های ارز دیجیتال است، اعمال می شود. در اینجا چند نکته مفید وجود دارد:

هنگام خرید ارزهای دیجیتال با ارز فیات

فعالیت معاملاتی ارزهای دیجیتال باید مشابه فعالیت معاملات سهام ثبت شود. هنگامی که بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) خریداری می کنید، این دارایی های دیجیتال به ارزش بازار منصفانه در تاریخ خرید دارایی به ترازنامه شما اضافه می شوند.

این به عنوان بدهی در حساب دارایی منعکس می شود. علاوه بر این، از آنجایی که ارزهای دیجیتال با ارز فیات خریداری شده‌اند، حساب نقدی باید اعتباری را برای قیمت خرید دارایی‌های رمزنگاری شده به دست آمده منعکس کند.

هنگام فروش ارزهای دیجیتال به عنوان پول قانونی

با این حال، زمانی که ارزهای رمزنگاری شده خود را می فروشید، حساب دارایی شما بستانکار می شود و از حساب نقدی شما با مقدار ارز فیات که هنگام فروختن ارزهای دیجیتال خود دریافت کرده اید، کسر می شود.

فرض کنید بین مقدار ارز دیجیتال فروخته شده و مبلغ پرداخت شده (قیمت خرید اصلی) تفاوت زیادی وجود دارد. در این صورت، شما همچنین باید پول را به حساب سود سرمایه خود واریز کنید.

ثبت ضرر غیر واقعی

مطابق با قوانین حسابداری GAAP برای دارایی های نامشهود، زیان کاهش ارزش قابل برگشت نیست حتی اگر دارایی از سطح قیمت قبلی خود بازیابی شود. اگر شرکتی بیت کوین را با ارزش منصفانه 500000 دلار بخرد و سپس 100000 دلار از دست بدهد، شرکت باید زیان را تشخیص دهد و دارایی های ارز دیجیتال خود را کاهش دهد تا منعکس کننده کاهش ارزش باشد.

این درست است حتی اگر ارزش منصفانه بعداً به 600000 دلار افزایش یابد. زیان ها را نمی توان معکوس کرد یا ارزش آنها را در ترازنامه افزایش داد. طبق دستورالعمل های GAAP، ارزش کاهش یافته (در این سناریو) 400000 دلار باقی می ماند.

رکورد درآمد استخراج ارز مجازی

شرکت‌هایی که در استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند، موظفند مانند هر فعالیت درآمدزای دیگری، سود ارزهای دیجیتال را در ترازنامه خود ثبت کنند. این بدان معناست که به حساب درآمد ماینینگ آنها واریز می شود. سپس دارایی دیجیتالی تازه تولید شده باید به ارزش بازار منصفانه دارایی ثبت شود.

همچنین باید هزینه های انجام شده در حین عملیات استخراج را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر از پول نقد برای پرداخت هزینه های استخراج استفاده کرده اید، باید آن را به حساب نقدی خود واریز کنید. سپس حساب دارایی مربوطه بدهکار می شود (خرید تجهیزات معدنی که باید سرمایه گذاری و مستهلک شود) یا به عنوان هزینه ثبت می شود، مانند لوازم یا آب و برق.

استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت به تامین کنندگان

اگر از ارز رمزپایه برای پرداخت به یک تامین کننده یا فروشنده استفاده می کنید، به عنوان یک واگذاری واجد شرایط است و باید به همان روشی که فروش ارز رمزنگاری شده ثبت شود (یعنی به حساب دارایی شما واریز شود). بنابراین سود سرمایه به عنوان تفاوت بین هزینه و مبلغ دفتری دارایی شناسایی می شود.

به عنوان مثال، اگر شخصی 100 بیت کوین به ارزش 300000 دلار داشته باشد و سپس ارزش منصفانه بیت کوین به 400000 دلار افزایش یابد، شرکت CPA که ممیزی را انجام داده است به جای پول نقد، ارزش 400000 دلار را دریافت می کند. به حساب هزینه خدمات حرفه ای شما بدهکار خواهد شد. از طرف دیگر، باید 300000 دلار به حساب دارایی BTC خود واریز کنید. 100000 دلار باقیمانده به حساب Capital Gains شما واریز خواهد شد.

مالیات بر ارزهای رمزنگاری شده

رعایت مالیات بخشی جدایی ناپذیر از حسابداری ارزهای دیجیتال است. همانطور که قبلاً ذکر شد، فروش ارزهای رمزنگاری شده طبق دستورالعمل‌های دارایی جاری، به عنوان یک واگذاری سرمایه در نظر گرفته می‌شود.

سود و زیان سرمایه

اگر سود واگذاری سرمایه بیشتر از قیمت خرید ارز مجازی باشد، ارز مجازی مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خواهد شد. با این حال، اگر درآمد کمتر از قیمت خرید باشد، متحمل ضرر سرمایه خواهید شد. زیان سرمایه را می توان برای جبران سود سرمایه سایر دارایی ها یا انتقال به سال مالی بعدی استفاده کرد. در هر صورت، می توانید بدهی مالیاتی خود را کاهش دهید.

بدهی مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد زمانی قابل پرداخت است که شما با ارزهای رمزنگاری شده مانند BTC یا ETH پرداخت می کنید. قیمت بازار ارز دیجیتال در زمان معامله باید برای محاسبه سود معاملات استفاده شود. شرکت ها همچنین باید مالیات شرکتی را بر سود خود بپردازند.

مربوط: راهنمای مالیات بر ارزهای دیجیتال: راهنمای مبتدیان برای ثبت مالیات بر ارزهای دیجیتال

اگر بین صورت های مالی و گزارش مالیاتی مغایرت وجود داشته باشد

مالیات و حسابداری ذاتاً مرتبط هستند، اما قوانینی که برای هر دو اعمال می شود در همه شرایط مطابقت ندارند. به عنوان مثال، زیان های تحقق نیافته در ارزهای رمزنگاری شده باید تحت هر دو قوانین IFRS و GAAP ثبت شوند، به ویژه در مورد رویدادهای کاهش ارزش که این زیان ها قابل کسر مالیات نیستند.

مالیات بر ارزهای دیجیتال می تواند پیچیده باشد، اما گزارش مالی برای اهداف حسابداری می تواند در برخی موارد حتی دلهره آورتر باشد. برای جلوگیری از سردرگمی، سوابق تراکنش‌های ارزهای دیجیتال اغلب بر اساس مالیات بر ارزهای دیجیتال به دو گروه تقسیم می‌شوند: تراکنش‌هایی که مالیات بر درآمد ایجاد می‌کنند و تراکنش‌هایی که مالیات بر عایدی سرمایه ایجاد می‌کنند.

مربوط: نحوه ردیابی و گزارش تراکنش های ارز دیجیتال برای اهداف مالیاتی

رویدادهای مشمول مالیات تحت GAAP و IFRS

رویدادهای مشمول مالیاتی که شرکت را موظف به پرداخت مالیات بر درآمد بر ارزش بازار منصفانه دارایی‌ها تحت GAAP و IFRS می‌کند عبارتند از:

به همین دلیل کلیه فعالیت های فوق باید به عنوان درآمد ناخالص سال ثبت شود. اینها به عنوان درآمد عادی کسب و کار مشمول مالیات می شوند، اما تمام هزینه های عادی و ضروری ناشی از این فعالیت ها قابل کسر است.

برای رویدادهایی که باعث افزایش سرمایه یا از دست دادن سرمایه می شوند، همه تراکنش هایی که تحت دسته واگذاری سرمایه ارز دیجیتال برای سود (و متفاوت از مبنای هزینه) قرار می گیرند مشمول مالیات می شوند.

  • فروش ارز دیجیتال
  • صرافی ارزهای دیجیتال
  • استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت به تامین کنندگان یا فروشندگان

رویدادهای غیر مشمول مالیات تحت GAAP و IFRS

تراکنش‌های ارزهای دیجیتال که رویدادهای معاف از مالیات هستند، به بدهی مالیاتی کسب‌وکار کمک نمی‌کنند. این شامل:

محاسبه دقیق سود و زیان سنگ بنای مدیریت مالی خردمندانه است. نقش مهمی در تضمین شفافیت و قابلیت اطمینان گزارشگری مالی دارد. ارزیابی عملکرد و سلامت مالی یک شرکت برای سهامداران مانند سرمایه گذاران، اعتباردهندگان و تنظیم کنندگان ضروری است.

بنابراین حسابداری محتاطانه انطباق با قانون را تضمین می‌کند و افراد، شرکت‌ها و سازمان‌ها را برای تصمیم‌گیری تاکتیکی توانمند می‌سازد که می‌تواند به پایداری و موفقیت بلندمدت منجر شود.

نویسنده: Marcel Deer

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا