📰 مقالات ارز دیجیتال

انواع استیبل کوین و مزایا و معایب هر کدام

ارزهای دیجیتال با بیت کوین به بازار معرفی شدند و در ادامه تعداد زیادی به فهرست صرافی‌های معتبر جهان اضافه شد. این ارزها نوسانات بالایی دارند و با تنوع و اهداف متفاوتی ارائه شده‌اند و هر یک ارزش متفاوتی دارند و نوسانات بالا یکی از معایب این بازار به شمار می‌رود. بسیاری از سرمایه‌گذاران با وجود اینکه شیفته ایده ارز دیجیتال و سهولت استفاده از آن هستند به دلیل نوسانات بالا سرمایه‌گذاری در این بازار خودداری می‌کنند. اینجاست که ارز دیجیتالی به اسم استیبل کوین قدم به میدان می‌گذارد و با کاهش نوسانات به گزینه محبوبی برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با استیبل کوین آشنا شوید و بدانید که استفاده از آن چه معایب و مزایایی دارد.

در ادامه همین مقاله شما را با انواع استیبل کوین‌های موجود در بازار آشنا می‌کنیم تا بتوانید گزینه‌های متفاوت را شناسایی کرده و برای معاملات خود انتخاب کنید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین (Stablecoin) همانطور که از نام آن پیداست یک ارز با ثبات است. اما ثبات این توکن چطور تامین می‌شود؟ ارزش این توکن همیشه ثابت هست زیرا به خودی خود این توکن پشتوانه فیزیکی دارد. بگذارید اینطور توضیح دهیم در گذشته دلار و دیگر ارزهای ملی از پشتوانه طلا برخوردار بودند و در واقع به ازای هر میزان پول در گردش طلا در صندوق ذخیره یک کشور نگهداری می‌شد تا کشور قادر به تولید پول بیشتر باشد. در واقع اسکناس به خودی خود ارزشی نداشت و ارزش آن به واسطه طلا تامین می‌شد.

 البته سال‌هاست که به اندازه اسکناس‌هایی که در دست مردم رد و بدل می‌شود طلا در صندوق ذخایر بانک‌های مرکزی وجود ندارد. همین مسئله منجر به ایجاد نگرانی‌هایی در بازار اقتصاد جهانی شد و در سال ۲۰۰۹ فردی به نام ساتوشی ناکاماتو با ارائه بیت کوین به عنوان یک راهکار دیجیتال بدون مرکزیت برای حل مسئله قد علم کرد. اما بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال یک مشکل ذاتی دارند و آن نوسانات بالای آنها است.

این ارزها پشتوانه فیزیکی ندارند و ارزش آنها از یزان استقبال کاربران از آنها و همینطور میزان عرضه تامین می‌شود. در مورد بیت کوین عرضه بسیار محدود است و از طرف دیگر کاربران زیادی به دنبال تهیه آن هستند و همین دو مسئله منجر به افزایش قیمت آن می‌شود و البته بازار پر نوسانی را ایجاد می‌کند.

در چنین بازار پر نوسانی شما نمی‌توانید از بیت کوین برای پرداخت هزینه‌های مالی استفاده کنید، اینجاست که به ارزهای دیجیتالی مانند استیبل کوین‌ها نیاز پیدا خواهید کرد. ارزش هر استیبل کوین به دلار یا یورو وابسته است و به ازای هر استیبل کوینی که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد دلار یا یورو در صندوق شرکت نگهداری می‌شود. به همین دلیل این ارزها به اندازه ارزهای دیجیتال نوسان ندارند و می‌توان از آنها به عنوان دلار مجازی استفاده کرد.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که درست است که استیبل کوین همواره از پشتوانه ارزی برخوردار است اما این به معنی ثبات قیمت ۱۰۰ درصدی نیست ثبات قیمت نسبی است به عنوان مثال ارزش استیبل کوین همواره به ارزش دلار نزدیک است اما ممکن است همیشه یک دلار برابر با یک استیبل کوین نباشد. آنچه مسلم است اینکه میزان نوسانات استیبل کوین‌ها در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال بسیار ناچیز است.

انواع استیبل کوین

 اکنون که با مفهوم این ارز دیجیتال آشنا شده‌اید زمان آن است که با انواع آن نیز آشنا شوید. روی هم رفته پنج نوع ارز در دسته‌بندی استیبل کوین جای می‌گیرد:

انواع استیبل کوین

استیبل کوین با پشتوانه ملی

همانطور که از اسم آن پیداست این گروه از استیبل کوین‌ها از پشتوانه پول ملی برخوردار هستند. به عنوان مثال پشتوانه استیبل کوین می‌تواند یورو دلار یا پول رایج هر کشور دیگری باشد. در این شرایط ارزش استیبل کوین در گرو تصمیمات مالی و سیاست‌های پولی بانک مرکزی کشور مورد نظر است. شناخته شده‌ترین استیبل کوین بازار یعنی تتر در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد برخی دیگر از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه ملی به شرح زیر هستند:

 • یواس‌دی‌کوین (USDC) متعلق به شرکت‌های سیرکل (Circle)

 • کوین بیس

 • بایننس یواس‌دی (BUSD)

 استیبل کوین با پشتوانه دارایی

این گروه از استیبل کوین‌ها شباهت زیادی به دسته اول دارند اما در این مورد دارای فیزیکی و یک کالا به عنوان پشتوانه استیبل کوین به کار گرفته می‌شود. به عنوان مثال ممکن است طلا به عنوان پشتوانه استیبل کوین به کار گرفته شود. البته ممکن است دارایی‌های دیگری مانند فلزات گرانبها و املاک نیز به عنوان پشتوانه استیبل کوین به کار گرفته شوند. در ادامه با برخی از استیبل کوین‌های این دسته‌بندی آشنا می‌شوید:

 • تتر گلد (XAUT)

 • پکس گلد (Pax Gold)

 • دیجیکس گلد (Digix Gold)

دارندگان این توکن می‌توانند در ازای ارز دیجیتالی که در اختیار دارند طلای واقعی دریافت کنند.

همچنین مطالعه کنید: بهترین بروکر برای ایرانیان

 استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال

دسته سوم از استیبل کوین‌ها نمونه‌هایی هستند که از پشتوانه ارز دیجیتال برخوردار هستند و ارزششان به ارزش یک ارز دیجیتال گره خورده است. این گروه از ارزها با ارتباط با یک ارز دیجیتال معتبر مانند بیت کوین یا اتریوم و ایجاد یک قرارداد هوشمند ارزش خود را ثابت نگه می‌دارند. برخی از ارزهای دیجیتال این دسته‌بندی به شرح زیر هستند:

 • دای – DAI

 • بت – BAT

 • استیبل کوین الگوریتمی

 این دسته از ارزهای دیجیتال همانطور که از نام آنها پیداست از الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند برای ثابت نگه داشتن ارزش خود استفاده می‌کنند. بر همین اساس بسیاری از استیبل کوین‌هایی که در دسته قبلی جای گرفته‌اند به نوعی استیبل کوین الگوریتمی نیز به شمار می‌روند زیرا برای حفظ ارزش خود از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. در این حالت یک الگوریتم روند قیمت را زیر نظر می‌گیرد و در صورت کاهش ارزش یک استیبل کوین در برابر پشتوانه آن آن را از بازار خارج می‌کند و در صورت افزایش ارزش استیبل کوین جدید به بازار اضافه می‌کند و با این چرخه تعادل را حفظ می‌کند.

 استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال

 رپد توکن ها

یک توکن رپد (Wrapped Token) نوعی استیبل کوین است که از پشتوانه یک ارز دیجیتال برخوردار است. کلمه رپد به معنای پیچیدن و پوشش است. در واقع این نوع استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که در پوشش یک ارز دیجیتال دیگر قرار دارد. این استیبل کوین‌ها کاربردهای به خصوصی دارند به عنوان مثال شما نمی‌توانید از بیت کوین برای تراکنش‌های شبکه اتریوم و برنامه‌های دیفای استفاده کنید در این صورت باید به یک بیت کوین رپد شده دسترسی داشته باشید تا بتوانید از آن در شبکه اتریوم استفاده کنید.

مزایای استیبل کوین‌ها

 استیبل کوین‌ها از آنجایی که روش بسیار خوبی برای فرار از نوسانات بالای بازار هستند محبوبیت بسیار بالایی پیدا کردند و دلایل بسیاری برای این موضوع وجود دارد:

 • شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی از استور کوین‌ها به عنوان یک دارایی در داد و ستدهای روزانه خود استفاده کنید و ثبات قیمت لذت ببرید.

 • در مواقعی که ارزش پول ملی در حال کاهش است استیبل کوین می‌تواند یک ذخیره امن برای ارزش باشد.

 • یکی از شرکت‌ها و تجار برای پرداخت هزینه‌های برون‌مرزی از استیبل کوین‌ها استفاده می‌کنند زیرا استفاده از آنها در مقایسه با سیستم پولی سنتی هزینه کمتر و سرعت بالاتری دارد.

 • با وجود پروژه‌های دیفای روز به روز بر استفاده از قراردادهای هوشمند افزوده می‌شود و سیستم‌های بانکداری رو به انقراض هستند. سامانه وامدهی، بیمه، اجاره و پرداخت همه و همه در پروژه‌های بدون مرکزیت انجام می‌شوند و استیبل کوین‌ها نقش مهمی در پرداخت هزینه در این شبکه‌ها دارند.

مزایای استیبل کوین‌ها

معایب استفاده از استیبل کوین‌ها

 ا وجود تمام مزایایی که برای استیبل کوین‌ها برشمردیم این ارزها معایبی را نیز به همراه دارند که در ادامه با آنها خواهیم پرداخت:

 خطر مرکزیت در دنیای ارز دیجیتال

همانطور که متوجه شده‌اید استیبل کوین‌ها از یک پشتوانه فیزیکی برخوردار هستند و این بدان معناست که یک شرکت یا یک ماهیت مرکزی آنها را کنترل می‌کند و با افزایش تعداد استیبل کوین‌ها و افزایش استقبال کاربران از این نوع ارزهای دیجیتال احتمال تمرکز یک قدرت در بازار افزایش پیدا می‌کند و این یعنی ماهیت دموکراتیک و غیرمتمرکز ارز دیجیتال در معرض خطر است.

نقص فنی

 بروز مشکلات در پروتکل‌ها مخصوصاً در استیبل کوین‌های الگوریتمی می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات پیش بینی نشده‌ای شود. به عنوان مثال ممکن است الگوریتمی که برای حفظ ارزش در نظر گرفته شده است به درستی عمل نکند و قیمت ارز با رکود زیادی روبرو شود.

 نقدینگی کمتر

 با توجه به اینکه میزان معاملات استیبل کوین‌ها در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال کمتر است نقدینگی در این بازار نیز پایین‌تر است. مشکل نقدینگی در مورد استیبل کوین‌هایی که از پشتوانه خاص برخوردار هستند بیشتر احساس می‌شود. ه عنوان مثال اگر پشتوانه استیبل کوین شما طلا است برای نقد کردن آن با مشکلات و چالش‌های بیشتری روبرو هستید.

در آخر

 استیبل کوین تلاش بسیار خوبی برای مقابله با نوسانات بالای بازار ارز دیجیتال بوده است. بسیاری از تجار و معامله‌گران برای کاهش هزینه، پرداخت هزینه‌های برون‌مرزی و خرید ارز دیجیتال از استیبل کوین‌ها استفاده می‌کنند. در این مقاله به بررسی انواع استیبل کوین‌ها پرداختیم و شما را با معایب و مزایای استفاده از این نوع ارز دیجیتال آشنا کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا