مقالات ارز دیجیتال

قیمت استارلینک در ایران

استارلینک یک سرویس اینترنت ماهواره‌ای است که توسط شرکت اسپیس ایکس، متعلق به ایلان ماسک، ارائه می‌شود. این سرویس از طریق یک شبکه ماهواره‌ای در مدار زمین پایین (LEO) ارائه می‌شود که به آن امکان می‌دهد سرعت‌های دانلود و آپلود بالا و تأخیر کم را در مقایسه با اینترنت ماهواره‌ای سنتی ارائه دهد.

استارلینک در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و از آن زمان به سرعت در حال گسترش است. این سرویس در حال حاضر در بیش از ۴۰ کشور جهان در دسترس است و انتظار می‌رود در سال‌های آینده به کشورهای بیشتری گسترش یابد.

استارلینک چیست؟ و چگونه کار می کند؟

این شبکه ماهواره ای با ارسال سیگنال های داده از فضا به طور مستقیم به گیرنده های زمینی روی زمین کار می کند. این بدان معناست که استارلینک به جای تکیه بر زیرساخت‌های سنتی زمینی مانند کابل‌ها و فیبر نوری، از شبکه گسترده‌ای از ماهواره‌ها استفاده می‌کند که به صورت هماهنگ برای انتقال سیگنال‌های اینترنتی در سراسر جهان کار می‌کنند.

یکی از مزایای این فناوری، پتانسیل آن برای اتصالات با تاخیر کم است. با کاهش تاخیرهای سیگنال ناشی از ارسال از راه دور، کاربران می توانند زمان پاسخگویی سریع تری را هنگام استفاده از برنامه هایی مانند کنفرانس ویدیویی یا بازی آنلاین تجربه کنند.

استارلینک در هسته خود مجموعه ای از ماهواره های کوچک است که در مدار پایین زمین (LEO) به دور زمین می‌چرخند. این ماهواره ها با یکدیگر در ارتباط هستند و با ایستگاه های زمینی روی زمین ارتباط برقرار می کنند تا پوشش اینترنتی جهانی را فراهم کنند. برخلاف سیستم‌های اینترنت ماهواره‌ای سنتی، که به چند ماهواره بزرگ در مدار زمین ثابت متکی هستند، Starlink از هزاران ماهواره کوچک‌تر برای ایجاد یک شبکه مش استفاده می‌کند.

کاربران استارلینک برای اتصال به این شبکه ماهواره ای، مستلزم تهیه پک استارلینک که شامل یک دیش متحرک و یک روتر برای اتصال با دستگاه های کاربر میباشد.

زمانی که دیش را برای اولین بار راه اندازی می کنید این دیش با استفاده از آنتن‌های آرایه‌ای فازی، مستقیماً با ماهواره‌های Starlink مجاور بالای سر ارتباط برقرار می‌کند. این آنتن ها می توانند چندین ماهواره را به طور همزمان ردیابی کنند و در هنگام حرکت در آسمان یک اتصال پایدار را حفظ کنند.

پس از اتصال به یک ماهواره بالای سر، سیگنال‌های داده از دستگاه شما به ماهواره و سپس به یکی از ایستگاه‌های زمینی SpaceX در سراسر جهان می‌رسند. از آنجا، داده‌ها از طریق کابل‌های فیبر نوری زمینی برای اتصال به زیرساخت اینترنت گسترده‌تر هدایت می‌شوند.

استارلینک در ایران

با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگرچه Starlink به دلیل مزایای بالقوه آن در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است، در دسترس بودن ممکن است بسته به موقعیت جغرافیایی و تلاش‌های SpaceX متفاوت باشد. در مورد ایران به طور خاص، بحث هایی در مورد اجازه دادن به خدمات استارلینک صورت گرفته است اما هنوز هیچ برنامه مشخصی اعلام نشده است.

برای تهیه استارلینک باید ابتدا به وبسایت آن starlink.com مراجعه کنید و آدرس محل سکونت خود را جستجو کنید تا وضعیت پشتیبانی از استارلینک مشخص شود.

حدود دو سال پیش بود که استارلینک بعضی از نقاط ایران را برای جستجو آدرس به دیتابیس خود افزود اما با این عنوان که استار لینک در منطقه شما پشتیبانی نمیشود. برخی از سودجویان با استفاده از این حقه و بی اطلاعی برخی افراد اقدام به کلاهبرداری کردند. به این صورت که اسم شهری که در دیتابیس استارلینک با عنوان پشتیبانی نمیشود را نشان مشتریان میدادند و از آنها بیعانه ای با مبلغ نسبتا بالا برای پیش فروش دیش و اشتراک استارلینک به افراد کردند.

خرید استارلینک در ایران

برای استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک نیاز به تهیه دیش یا همان ترمینال آن به اضافه خرید اشتراک ماهیانه آن هست.

استارلینک دارای سرویس های مختلفی است که برای استفاده های خانگی و تجاری در دو حالت ساکن و سیار میباشد. هزینه اشتراک پایه برای استفاده مسکونی در محلی ثابت ۱۲۰ دلار میباشد. که در زمان نوشتن مقاله مبلغ شش میلیون و صد هزار تومان ایران میشود.

این فقط هزینه یک ماه اشتراک استارلینک میباشد که بایستی از طریق کارت های بانکی معتبر بین المللی بایستی پرداخت گردد.

علاوه بر آن هزینه اصلی استارلینک مربوط به دیش و ترمینال آن میباشد که مبلغ ۶۰۰ دلار آمریکا هزینه بر دوش مشترکان آن خواهد گذاشت. لازم به ذکر است که این هزینه فقط یکبار نیاز است که پرداخت شود و بعد از آن فقط هزینه های اشتراک پرداخت شود.

این مقدار نیز حال حاضر حدود ۳۱ میلیون تومان میشود. که هزینه گزافی محسوب میشود البته باید در نظر داشت این عدد در صورتی صحت دارد که استارلینک را بتوانید به صورت قانون در ایران خریداری کنید که فعلا ممکن نیست.

تمامی ترمینال های موجود داخل ایران به صورت قاچاقی وارد شده اند و مطمئنا هزینه تمام شده آنها بسیار بیشتر از برچسب قیمتی ۶۰۰ دلاری آن خواهد بود.

با این حال هنوز هم تعدادی ترمینال فعال در ایران وجود دارد. ایلان ماسک دسامبر سال ۲۰۲۲ در تویتی نوشته بود که:

به تعداد ۱۰۰ ترمینال فعال در ایران نزدیک میشیم

همچنین رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی ارتباطی و لوازم جانبی تهران به نقل از یک مقام مسئول گفته بود:

دیش‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک فعال در ایران ۸۰۰ عدد است

استارلینک به عنوان یک سرویس اینترنت ماهواره‌ای با امکانات بالا و تأخیر کم، توسط شرکت اسپیس ایکس به بازار عرضه شده است. این سرویس از شبکه ماهواره‌ای در مدار زمین پایین (LEO) بهره می‌برد که به کاربران این امکان را می‌دهد تا از سرعت بالا و تاخیر کم در مقایسه با سرویس‌های ماهواره‌ای سنتی بهره‌مند شوند. استارلینک با راه‌اندازی در سال ۲۰۲۰، به سرعت در حال گسترش به بیش از ۴۰ کشور جهان شده و انتظار می‌رود در آینده به کشورهای بیشتری گسترش یابد. استارلینک در ایران نیز به صورت غیر رسمی فعال است.

هزینه استارلینک شامل هزینه اشتراک ماهیانه و هزینه ترمینال و دیش مربوطه می‌شود. ترمینال‌های استارلینک به صورت قاچاقی وارد شده‌اند و هزینه نهایی آنها بسیار بیشتر از مبلغ اعلامی است.

همچنین باید توجه داشت که استارلینک در ایران به صورت غیررسمی کار میکند و با مشکلاتی همچون قاچاق روبه‌رو شده است. با این وجود، امکان فعالسازی و خرید استارلینک در ایران وجود دارد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا