اخبار ارز دیجیتال

zkSync Era در Uniswap و Sushi راه اندازی شد — اولین zkEVM در Mainnet


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

با راه‌اندازی اولین مجموعه ZK سازگار با ماشین مجازی اتریوم، عصر جدیدی آغاز شده است که به پروژه‌هایی مانند Uniswap و Sushi اجازه می‌دهد به راحتی برای مقیاس‌بندی پورت شوند.

غول‌های مالی غیرمتمرکز مانند Uniswap، Sushi، Maker و Curve، مجموعه‌ای از zkSync Era با دانش صفر خود را در ۲۴ مارس راه‌اندازی می‌کنند.

پس از چهار سال توسعه، شبکه مقیاس پذیری لایه ۲ اتریوم بالاخره به روی کاربران در آلفا باز شد و امکان تراکنش های سریع تر و ارزان تر را فراهم کرد. این اولین Zk-Rollup سازگار با ماشین مجازی اتریوم است که در شبکه اصلی راه اندازی شد (رقیب StarkWare از یک زبان سفارشی به نام Cairo استفاده می کند) و می تواند به راحتی اکثر DApp های اتریوم را با تغییرات کم یا بدون تغییر اجرا کند. می توان آن را به آن منتقل کرد.

بین ۳۲ تا ۵۰ پروژه، از جمله Balancer، Pyth Network، Mute، Redstone، Graph و Argent، در ۲۴ مارس یا آخر هفته به صورت زنده پخش خواهند شد. Banxa، Yearn Finance، Celer، Chainlink، Aragon، Woo Network و Tracer DAO نیز به شبکه منتقل شده اند.

آنتونی رز، رئیس مهندسی در آزمایشگاه Matter توسعه‌دهنده zkSync، در اوایل این هفته به کوین تلگراف گفت: «جمعه روز بزرگی برای ما است، یک آلفای کامل راه‌اندازی».

اما سیستم بسیار پیچیده است و کارهای بی‌شماری دیگر می‌خواهیم انجام دهیم.»

در حالی که zkSync Era می‌تواند مقیاس بزرگی فراتر از ۱۰ تا ۱۲ تراکنش فعلی اتریوم در ثانیه (TPS) ارائه دهد، رز می‌گوید که در ابتدا «ده‌ها TPS» و مقیاس را برای پاسخگویی به تقاضا ارائه می‌دهد. ما گفتیم که بر این اساس مقیاس را افزایش خواهیم داد.

این پروژه در ۱۷ فوریه یک “الفای ورود منصفانه” را راه‌اندازی کرد تا امکان پورت شدن و تست امنیت و بهینه‌سازی پروژه را فراهم کند. Matter Labs می‌گوید ۳.۸ میلیون دلار برای تست‌های امنیتی، هفت ممیزی امنیتی مستقل و یک برنامه پاداش باگ برای کاهش خطر حوادث هزینه کرده است.

zk-Rollup چیست؟

Zk-Rollups – از جمله zkSync، Scroll، و راه‌حل‌های Polygon، StarkWare و Consensys – تراکنش‌های دور از بلاک‌چین اتریوم را محاسبه می‌کنند و یک مدرک رمزنگاری کوچک ارائه می‌دهند که به عنوان یک تراکنش به اتریوم نوشته می‌شود، نشان می‌دهد که دسته‌بندی سایر تراکنش‌ها انجام شده است. به درستی اجرا می شود. zkSync همچنین از بازگشت استفاده می کند. این یک مدرک تولید می‌کند که دسته‌ای از اثبات‌های دیگر اجرا شده را نشان می‌دهد، که هر کدام نشان دهنده بسیاری از تراکنش‌ها هستند.

Zk-Rollup‌ها نسبت به لایه‌های خوش‌بینانه لایه ۲ مانند Optimism مزیت دارند زیرا امکان برداشت تقریباً فوری را فراهم می‌کنند که برداشت‌ها ممکن است تا یک هفته طول بکشد. با این حال، zkSync Era در ابتدا یک دوره انتظار ۲۴ ساعته را به عنوان یک اقدام احتیاطی اعمال می کند.

او گفت: “دلیل این است که اشکالات مهمی وجود دارد که به نوعی از ممیزی ها و مکانیسم های امنیتی مختلف عبور کرده اند، و اگر کسی پروتکل را به طور کامل تمام کند، این به وضوح برای همه درگیر فاجعه است.” دوره انتظار می تواند به یک ساعت کاهش یابد. در عرض چند هفته

انتزاع حساب بومی

zkSync همچنین انتزاع حساب های بومی را فعال کرد. به عبارت دیگر، هر حساب در شبکه یک “حساب هوشمند” است که می تواند از مزایای احراز هویت دو مرحله ای (۲FA)، بازیابی اجتماعی، تراکنش های پرداخت خودکار و موارد دیگر از طریق ارائه دهندگان کیف پول قرارداد هوشمند مانند Argent استفاده کند.

«این ویژگی مورد علاقه من بود و احتمالاً هنوز هم هست.

“مقیاس پذیری خوب است. زیرساخت باید وجود داشته باشد. اما شما همچنین به یک تجربه کاربری مقیاس پذیر نیاز دارید.”

هنوز غیرمتمرکز نشده است

zkSync Era در زمان راه‌اندازی کاملاً غیرمتمرکز نخواهد بود و به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا رفع سریع مشکلات امنیتی و فنی را اجرا کنند. اما بعداً قفل زمانی اعمال خواهد شد تا شورای امنیت و جامعه بتوانند این تصمیم را تأیید کنند.

مانند رقیب خود StarkWare، zkSync به یک ترتیب دهنده و اثبات کننده متمرکز متکی است. اینها سریعتر هستند، اما نقطه شکست متمرکزی را ارائه می دهند. با این حال، اجرای Prover مستلزم خرید سخت افزار گران قیمت یا اجاره ظرفیت ابری با مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار در ماه است که تمرکززدایی شبکه را دشوار می کند. چیزی که این چالش را متمایز می کند این است که نسخه غیرمتمرکز StarkWare به نام StarkNet در حال حاضر تنها با ۰.۱۱ TPS اجرا می شود.

رز گفت که یک سیستم اثبات جدید، که به میزان قابل توجهی نیازهای سخت افزاری را کاهش می دهد، قبلا توسعه یافته است و اواخر امسال در شبکه اصلی در دسترس خواهد بود.

او گفت: “بنابراین ایده ما این است که فراتر از این حرکت کنیم و شروع به صحبت در مورد چگونگی ارتقاء سیستم های اثبات برای امکان تمرکززدایی معنی دار کنیم.”

“مشکلات دشوار زیادی وجود دارد که باید حل شوند تا این سیستم به واقعیت تبدیل شود.”

سازنده NFT: ایجاد هنر مولد “ارگانیک” از الگوریتم های ربات: امیلی زینویسنده: Andrew Fenton

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا