اخبار ارز دیجیتال

zkEVM می تواند آخرین بازی برای زیرساخت های بلاک چین باشد

ماشین‌های مجازی با دانش صفر این پتانسیل را دارند که قابلیت حمل قراردادهای هوشمند را متحول کنند و مانع نهایی را برای پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال از بین ببرند.

تعداد کمی از پروژه ها می توانند با امنیت و عدم تمرکز شبکه اتریوم برابری کنند. با این حال، سربار ذاتی حفظ این دو ویژگی مهم، اتریوم را با توان عملیاتی کم و هزینه‌های بسیار بالا سنگین می‌کند. در نتیجه، بلاک چین های لایه ۱ جایگزین (L1) که معمولاً امنیت و تمرکززدایی را قربانی مقیاس می کنند، ظهور کرده اند و سهم بازار اتریوم را در اختیار دارند.

اما زمانی که مقیاس‌بندی راه‌حل‌های معادل ماشین مجازی اتریوم (EVM) توان عملیاتی بالا و هزینه‌های تراکنش پایین را برای خود اتریوم به ارمغان می‌آورد، مشکل اینجاست: آیا واقعاً به این شبکه های جایگزین L1 نیاز داریم؟

با وجود سال سختی برای صنعت، اتریوم همچنان قوی است

خطر قربانی کردن امنیت و تمرکززدایی تا حد زیادی توسط جایگزین L1 در سال جاری تجسم یافت. این بلاک‌چین‌ها و جوامع آن‌ها با چالش‌های وجودی ناشی از خرابی، سانسور، هک گسترده و متمرکز کردن عرضه توکن – اکثریت قریب به اتفاق توکن‌هایی که توسط افراد مخرب نگهداری می‌شوند، مواجه هستند. در همین حال، اکوسیستم اتریوم یک سال خوب دیگر را پشت سر گذاشت.

اول از همه، ما شاهد ارتقای مورد انتظار بلاک چین اتریوم از Proof of Work به Proof of Stake پس از “ادغام” در ماه سپتامبر بودیم. این به چند دلیل مهم بود، از جمله منجر به کاهش قابل توجه مصرف انرژی شبکه. همچنین زمینه را برای مقیاس بندی بیشتر راه حل در ماه ها و سال های آینده فراهم می کند.

مربوط: ETH پس از ادغام منسوخ شده است

اتریوم همچنین از نظر تعداد گسترده برنامه‌های غیرمتمرکز، پلتفرم‌ها و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) مستقر شده، شبکه پیشرو باقی می‌ماند که به عنوان بلاک چین برای همه توسعه‌دهندگان Web3 عمل می‌کند. همچنین این واقعیت وجود دارد که اساساً، هیچ یک از این رقبا در بازار (که اغلب «قاتل های اتریوم» نامیده می شوند) واقعاً اتریوم را «کشتند» (یا حتی به آنها آسیب نمی زنند).

با این حال، قابل درک است که چرا جایگزین ها در سال های اخیر زیاد شده اند. همانطور که مطرح می شود، اتریوم کاملا غیرمتمرکز و ایمن است، اما استفاده از آن نسبتا کند و گران است.

اتریوم کار کند

برای کاهش چالش‌های فوق‌الذکر بدون معاوضه‌های عمده، اتریوم اکنون به طور موثر اجرا را به راه‌حل‌های لایه ۲ (L2) منتقل می‌کند. حتی ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، می گوید که راه حل های لایه ۲ دانش صفر (ZK) آینده مقیاس پذیری اتریوم هستند. او همچنین اذعان می‌کند که پیشرفت‌های بیشتر در اتریوم، مانند اشتراک‌گذاری، از این دیدگاه پشتیبانی می‌کند و آن را حتی قدرتمندتر می‌کند.

ZK L2 می تواند تعداد زیادی از تراکنش ها را پردازش کند و به طور خودکار اثبات های ریاضی اعتبار آنها را تولید کند. سپس این مدرک می تواند به اتریوم ارسال شود و توسط اعتبار سنجی های آن تأیید شود و در واقع همان سطح امنیتی اتریوم را فراهم می کند. برای جذاب‌تر کردن این فناوری پیشرفته، این مدارک نیازی به افشای هیچ اطلاعاتی در مورد معامله واقعی ندارند، بنابراین در صورت تمایل، حریم خصوصی تراکنش را ممکن می‌سازند.

ZK L2 بیش از یک سال است که وجود داشته است، اما پذیرش گسترده‌تر تا حد زیادی به دلیل تجربه توسعه‌دهنده غیربهینه با مشکل مواجه شده است. با توجه به محدودیت های کارایی و پیچیدگی، ZK L2 از یک محیط اجرای سفارشی به جای ماشین مجازی آشنا و پرکاربرد اتریوم استفاده کرده است. پس از تلاش زیاد و پیشرفت‌های مهندسی و رمزنگاری چشمگیر، توسعه‌دهندگان توانستند zkEVM (ZK L2 سازگار با EVM) ایجاد کنند.

مربوط: زبان های برنامه نویسی مانع از جریان اصلی DeFi می شوند

این فناوری پیشرفته به همه پروژه‌های اتریوم اجازه می‌دهد تا به راحتی قراردادهای هوشمند موجود خود را بدون هیچ تغییری در کد به zkEVM L2 منتقل کنند، بنابراین آخرین مانع برای پذیرش گسترده از بین می‌رود. تا همین اواخر تصور می‌شد که zkEVM با امکانات کامل ۳ تا ۵ سال دیگر باقی بماند، اما پیشرفت‌های اخیر به طور قابل توجهی این جدول زمانی را کوتاه کرده است و اولین پیاده‌سازی‌های کاری این فناوری در حال حاضر در حال اجراست.

این یک جزء کلیدی است که اتریوم برای ارائه ابزار در مقیاس فاقد آن بود. خدمات مالی غیرمتمرکز، بازارهای NFT و بازی‌های Web3 اکنون برای استفاده منظم و پذیرش جهانی در دسترس هستند. حتی بهتر از آن، zkEVM پس از اجرای ارتقای قابل توجه اتریوم، حتی موثرتر کار خواهد کرد. تمام این موارد اتریوم را به عنوان بلاک چین انتخابی برای پروژه‌های غیرمتمرکز از همه نوع معرفی می‌کند.

به لایه ۱ جایگزین نیاز دارید؟

با zkEVM، هیچ مانعی برای مقیاس‌پذیری، امنیت، عدم تمرکز و تجربه توسعه‌دهنده وجود ندارد. این یک سوال اساسی ایجاد می کند: به بلاک چین L1 دیگری نیاز دارید؟

اتریوم در حال حاضر اکثر برنامه های Web3 را بر روی آن ساخته شده است. همه شبکه‌های دیگر اگر می‌خواهند واقعاً رقابتی باشند، با یک نبرد سخت روبه‌رو می‌شوند، با این حال، L1های جایگزین همچنان سعی می‌کنند کاربران را از راه‌حل‌هایی که قبلاً کار می‌کنند دور کنند.

به لطف ارائه پتانسیل مقیاس‌پذیری بسیار زیاد، zkEVM همچنین می‌تواند برای تعریف مجدد آنچه در سراسر اتریوم ممکن است، مورد استفاده قرار گیرد. تا کنون، کارمزدهای بسیار بالای تراکنش‌ها، برنامه‌های کاربردی محاسباتی کارآمد یا غیرمجاز را تشویق کرده‌اند، و این محدودیت‌ها ممکن است پروژه‌های نوآورانه یا مهم دیگری را متوقف کند. zkEVM واقعاً پایان زیرساخت Web3 را نشان می‌دهد، زیرا نه تنها می‌تواند موارد استفاده موجود را مقیاس‌بندی کند، بلکه می‌تواند جان تازه‌ای به این موارد استفاده ناشناخته بدهد.

میهایلو بیلیچ یکی از بنیانگذاران Polygon. او که فارغ التحصیل دانشگاه بلگراد است، بیش از ۱۰ سال مهندس فناوری اطلاعات در زمینه ساخت محصولات و پلتفرم‌های فناوری بوده و ۳ استارت‌آپ را تأسیس کرده یا در بنیان‌گذاری کرده است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Mihailo Bjelic

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا