🚨 اخبار ارز دیجیتال

zkSync سیستم اثباتی جدید مبتنی بر STARK را با تمرکز بر قابلیت استفاده انبوه معرفی کرد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

آخرین سیستم نمایشی ما نوید توان عملیاتی بهتری نسبت به نرخ فعلی ۱۰۰ TPS و هزینه‌های بلندمدت پایین‌تر را می‌دهد.

راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم (ETH) zkSync Era یک سیستم اثباتی جدید مبتنی بر STARK به نام Boojum راه‌اندازی کرده است که قول می‌دهد بر روی سیستم‌های GPU درجه مصرف‌کننده اجرا شود.

zkSync Era یکی از معدود پروتکل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم است که از Zero Knowledge Rollup (ZK Rollup) برای افزایش ظرفیت و سرعت و در عین حال کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کند. مجموعه‌های ZK عمدتا از دو سیستم اثبات برجسته استفاده می‌کنند: zk-STARK و zk-SNARK. zk-SNARK مخفف عبارت Zero-knowledge Concise, non-Interactive Discovery دانش و zk-STARK مخفف zero-knowledge بحث دانش مقیاس پذیر و شفاف است.

سیستم جدید اثبات Boojum بر اساس کتابخانه رمزنگاری مبتنی بر Rust zkSync است که نسخه ارتقا یافته zkSync Era و مدارهای حسابی آن را برای پشته توسعه دهندگان ZK پیاده سازی می کند. مهمتر از همه، شما می توانید Boojum Prover را بر روی رایانه شخصی روزمره خود به جای سخت افزار یا سرورهای قدرتمند اجرا کنید.

این ارتقا را می توان حتی بر روی رایانه هایی با تنها ۱۶ گیگابایت رم GPU انجام داد و به کاربران عادی اجازه می دهد در فعالیت های شبکه شرکت کنند. به هر حال، zkSync در حال حاضر روی یک کلاستر از ۱۰۰ پردازنده گرافیکی با ۸۰ گیگابایت رم در حال اجرا است.

قبل از راه اندازی Boojum، zkSync اساساً بر سیستم اثبات zk-SNARK متکی بود. این سیستم عملکردی بود اما نسبتاً کمتر از سیستم مبتنی بر zk-STARK شفاف بود. سیستم قبلی می‌توانست حدود ۱۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد، اما Boojum قول می‌دهد که قدرت پردازش برتر را ارائه دهد.

مربوط: حریم خصوصی، موارد استفاده درایو مقیاس‌پذیر برای فناوری دانش صفر

در مراحل نهایی پیاده سازی، پروف جدید STARK proof را با یک SNARK مبتنی بر جفت شدن مات می پیچد. این اساسا یک نسخه کمی ارتقا یافته از سیستم اثبات مبتنی بر SNARK فعلی است. این اثبات نیاز به ذخیره سازی کمتری دارد و هزینه کمتری برای اعتبار سنجی دارد که هزینه سیستم اثبات و در نتیجه خود تراکنش را کاهش می دهد.

Boojum در حال حاضر روی شبکه اصلی zkSync Era برای آزمایش، تولید و تأیید “Shadow proof” در حال اجرا است. توسعه‌دهندگان در حال حاضر در حال آزمایش “اثبات سایه” با داده‌های واقعی تولید قبل از مهاجرت کامل و استفاده در مقیاس بزرگ هستند. سیستم های جدید بدون بازسازی به روز می شوند.

مجله: در اینجا نحوه تعامل ZK Ethereum آمده است

نویسنده: Prashant Jha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا