اخبار ارز دیجیتال

توسعه فناوری دانش صفر در میان بازار نزولی داغ می شود


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

تقاطع پروفیل های ZK و پل های چند زنجیره ای به یکی از جالب ترین پیشرفت ها در صنعت تبدیل شده است.

اثبات دانش صفر (ZK)، یک روش رمزنگاری که به یک طرف اجازه می‌دهد بدون افشای اطلاعات شخصی حساس، صحت چیزی را به طرف دیگر ثابت کند، به موضوع داغی در میان کهنه‌کاران ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. در رویداد zkDay هفته گذشته به عنوان بخشی از EthCC پاریس، بیش از 2000 شرکت کننده در یک مکان کوچک در امتداد Rue Aubrac حضور یافتند تا نگاهی اجمالی به آخرین پروژه های ZK به نمایش بگذارند. P0x Labs، توسعه‌دهنده پروتکل ZK Manta Network، یک دور سرمایه‌گذاری 25 میلیون دلاری را در طول این رویداد اعلام کرد.

امروزه این فناوری نقشی کلیدی در تقویت راه حل های لایه 2 ایفا می کند. با محاسبه یک اثبات رمزنگاری ساده در لایه 2، تراکنش‌ها تقریباً فوراً تکمیل می‌شوند و رکورد به سادگی به عنوان یک اثبات مختصر به بلاک چین اصلی ارسال می‌شود. در عین حال، اثبات‌های ZK، تراکنش‌های خصوصی را بدون انتقال اطلاعات حساس به ناظران امکان‌پذیر می‌سازد.

Tiancheng Xie، مدیر ارشد فناوری ZK Protocol Polyhedra، در خلال zkDay با Cointelegraph مصاحبه کرد و یکی دیگر از کاربردهای فناوری نوظهور را در زمینه پل‌های زنجیره‌ای متقابل بیان کرد. طبق گفته تیم Polyhedra، این پروتکل از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی در ماه آوریل تاکنون بیش از 50000 کاربر فعال روزانه و بیش از 800000 کاربر فعال ماهانه دارد.

کوین تلگراف: فکر می کنم ZK Bridge در میان شرکت های ZK که تاکنون دیده ام بسیار منحصر به فرد است. ممکن است کمی در مورد آن توضیح دهید؟

زی تیانچنگ: ما [ZK] پلی که بیش از 10 بلاک چین لایه 1 و لایه 2 مختلف را به هم متصل می کند. ما از شواهد دانش صفر برای اثبات حالت استفاده می کنیم، بنابراین امنیت صرفاً مبتنی بر امنیت اثبات و امنیت زنجیره مبدا است. بنابراین اساساً اگر هیچ یک از آنها خراب نشود، امنیت خراب نمی شود.

CT: مزایای ساخت چنین چیزی در مقایسه با زنجیره‌های زنجیره‌ای مانند Cosmos SDK چیست؟

تگزاس: یک مزیت بزرگ هزینه است. همانطور که می دانید، ZK بلاک چین را با مقیاس پذیری مانند جمع آوری ارائه می دهد که می تواند درخواست کاربر را در یک تراکنش فشرده کند. به عنوان مثال، فرض کنید دو یا سه کاربر به اتریوم پیام ارسال می کنند. این پیام ها را می توان در یک اثبات واحد ترکیب کرد. و قیمت بنزین ثابت می ماند. بنابراین با پیوستن کاربران بیشتر به این دسته، همه یک مدرک رایگان دریافت خواهند کرد.

CT: Interchain هنوز یک فناوری بسیار جدید است، اما متأسفانه موارد امنیتی زیادی در رابطه با interchain رخ داده است. پس چگونه پل Polyhedra ZK به این موضوع رسیدگی می کند؟

تگزاس: پس صفر [knowledge] شواهد را نمی توان شکست زیرا قبلاً صحت آن ثابت شده است. بعدی امنیت زنجیره منبع است. شکستن این بسیار سخت است. به عنوان مثال، برای شکستن زنجیره منبع، ابتدا باید اتریوم را بشکنید. [the underlying chain]، بسیار دشوار است. من فکر می‌کنم این پایه در مقایسه با پروتکل‌های زنجیره‌ای دیگر که بر مجموعه‌ای از گره‌های کامپیوتری متکی هستند، بسیار محکم است. با این حال، این خیلی امن نیست زیرا حجم تراکنش‌ها می‌تواند بسیار بالا باشد، تا 200000 یا 300000 در روز. بنابراین، حملات علیه گره ها را می توان پنهان کرد.

CT: این زمینه خیلی سریع در حال تغییر است. آیا فکر می‌کنید دانش توسعه‌دهنده شما به فناوری ZK که در حال ساخت آن هستید، رسیده است؟

تگزاس: اگر به هوش مصنوعی، پیشرفت هوش مصنوعی نگاه کنید، ما واقعاً در مسیر مشابهی هستیم. هر سال ابزارهای بهتری را توسعه می دهیم و توسعه دهندگان ما بهتر و بهتر می شوند. بنابراین در نهایت، استفاده از این ابزارها در وب آسان تر خواهد بود. بنابراین من فکر می کنم که این شکاف باید بسیار کوچک باشد.

zkDay Paris Main Stage | منبع: Cointelegraph

این مصاحبه برای وضوح از قالب اصلی ویرایش شده است.

نویسنده: Zhiyuan Sun

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا