اخبار ارز دیجیتال

اثبات‌های دانش صفر که به بیت‌کوین می‌آیند، تأیید وضعیت شبکه


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

اثبات دانش صفر، توسعه لایه ۲ اتریوم را هدایت کرده است.

کاربران بیت کوین (BTC) می توانند از مزایای اثبات دانش صفر (ZKPs) برای تسریع روند تأیید تک تک بلاک ها و در نهایت کل بلاک چین استفاده کنند.

سازمان غیرانتفاعی ZeroSync Association مستقر در سوئیس در حال توسعه ابزاری است که به کاربران امکان می دهد وضعیت شبکه بیت کوین را بدون نیاز به دانلود بلاک چین یا اعتماد به شخص ثالث برای تأیید تأیید کنند.

انجمن ZeroSync سازمانی است که برای توسعه و نگهداری نرم‌افزار منبع باز تأسیس شده است که اثبات‌های مختص به دانش صفر (ZKPs) را در بلاک چین بیت‌کوین ممکن می‌سازد. این گروه از اثبات اعتبار دانش مقیاس پذیر (zk-STARK) اختصاصی StarkWare برای تولید ZKP برای شبکه بیت کوین استفاده می کند.

این ابزار قول می‌دهد که فرآیند اعتبارسنجی بلاک‌چین بیت‌کوین را بازنگری کند، اما از اپراتورهای گره می‌خواهد تا مقادیر زیادی داده را دانلود کنند تا وضعیت صحیح شبکه بیت‌کوین را همگام‌سازی کنند.

ZeroSync از ZKP به‌عنوان وسیله‌ای استفاده می‌کند تا در نهایت شواهد معتبری را برای تأیید تقریباً آنی آخرین وضعیت بلاک چین ایجاد کند.

ZKP افشاگر اکوسیستم اتریوم با انواع روش‌های اثبات مختلف بود که پلتفرم‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ مانند Polygon، Arbitrum، Optimism و StarkNet را تقویت می‌کرد.

موارد مرتبط: Polygon’s “Holy Grail” Ethereum Scaling zkEVM Beta Mainnet

اعلامیه انجمن ZeroSync بر تعهد ZKP به مقیاس‌پذیری و حفظ حریم خصوصی بلاک چین با ارائه مدرکی «تقریباً با اندازه ثابت» که محاسبات در مقیاس بزرگ را تأیید می‌کند، تأکید می‌کند.

کار این پروژه پیشگام کاربرد ZKP در شبکه بیت کوین بود و این سازمان سادگی نسبی بیت کوین و مدل UTXO را به عنوان یک ارزش پیشنهادی منحصر به فرد برای استفاده از اثبات های بازگشتی توصیف می کند.

انجمن ZeroSync همچنین اشاره می کند که ابزار ZKP نیازی به تغییر اجماع یا مفروضات اعتماد اضافی برای شبکه بیت کوین و کاربران آن ندارد. این سازمان کیت‌های توسعه نرم‌افزاری (SDK) می‌سازد که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا مدارک اعتبار سفارشی را برای موارد استفاده خاص بدون نیاز به تخصص عمیق دامنه تولید کنند.

ZeroSync در حال ساخت یک کلاینت برای دانلود سریع بلوک های اولیه (IBD) و اجرای اولین اثبات کامل اجماع بیت کوین است. کلاینت به کاربران این امکان را می دهد که گره های کامل را بدون هیچ تغییری در کد با Bitcoin Core همگام کنند.

ZeroSync از زبان برنامه نویسی Cairo که توسط StarkWare پیشگام بود برای ایجاد برنامه های قابل اثبات STARK برای محاسبات استفاده می کند.

ابزار ZeroSync که در حال حاضر به صورت نمونه اولیه است، توانایی اثبات اعتبار هر بلوک معتبر فرضی را دارد و تمام قوانین بیت کوین به جز اسکریپت ها را تأیید می کند. این تیم همچنین یک ابزار تأیید آزمایشی در مرورگر برای اثبات STARK از بلاک های بیت کوین دارد.

انجمن ZeroSync در ابتدا توسط Geometry و StarkWare تامین مالی شد، اما یک سازمان غیرانتفاعی تاسیس کرده است که امکان توسعه و نگهداری مداوم توسط سهامداران در جامعه بیت کوین را فراهم می کند.

بیانیه ای از رئیس StarkWare و یکی از بنیانگذاران Eli Ben-Sasson، که zk-STARKS را اختراع کرد، مقیاس ورود ZKP به اکوسیستم بیت کوین را خلاصه کرد:

«کاربرانی که سال‌ها از همگام‌سازی کند ناامید شده‌اند، اکنون می‌توانند سریع‌تر و با محاسبات کمتری با شبکه خود همگام شوند. این یک جهش تکنولوژیکی مشابه

لایتنینگ لبز، تیمی که پشت سیستم پرداخت شبکه لایتنینگ لایه ۲ بیت کوین قرار دارد، یکی از شرکای پروژه ZeroSync است.

این شرکت قصد دارد از ZeroSync برای اثبات تاریخچه تراکنش فشرده برای پروتکل Taproot Asset Representation Overlay (Taro) استفاده کند، که هدف آن تامین قدرت صدور دارایی های دیجیتال در بلاک چین بیت کوین است.

نویسنده: Gareth Jenkinson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا