اخبار ارز دیجیتال

اگر Worldcoin می تواند جهان را بهبود بخشد، چرا به آن فرصت نمی دهیم؟

Worldcoin می تواند ایجاد هویت دیجیتالی را برای مردم در سراسر جهان تسهیل کند. پروژه های مشابه، حتی اگر شکست بخورند، به ظهور خود ادامه خواهند داد.

از زمان راه اندازی سیستم “World ID” در 24 جولای، World Coin (WLD) در کانون توجه قرار گرفته است. در این زمان، مشکلات مربوط به پرتاب معمولا گزارش می شود. اینها شامل استفاده از داده‌های بیومتریک توسط Worldcoin و همچنین خطرات امنیتی احتمالی سواری است که در حال حاضر توسط چندین دولت از جمله بریتانیا، فرانسه و آرژانتین تحت بررسی است.

در صنعت فناوری، جایی که بسیاری از مهم‌ترین نوآوری‌های چند دهه گذشته رخ داده است، اغلب تنش بین تمایل به نوآوری و نیاز به در نظر گرفتن پیامدهای اخلاقی وجود دارد. همانطور که فناوری هایی مانند یادگیری ماشین، تشخیص چهره و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ تکامل می یابند، خطرات اخلاقی نیز رشد می کنند.

در برخی موارد، انتقاد از سوی تحلیلگران، روزنامه نگاران و اخلاق شناسان بیرونی می تواند با ترغیب شرکت ها به بررسی پیامدهای اخلاقی خود و احتمالاً تغییر رویه های تجاری خود، به نتایج مثبتی منجر شود. در برخی موارد، می تواند نوآوری را خفه کند یا واکنشی را برانگیزد که منجر به مقررات بیشتر شود. در هر صورت، نگرانی‌های اخلاقی و اجتماعی جنبه‌های مهمی از موقعیتی هستند که نوآوران باید با آن دست و پنجه نرم کنند، و این نگرانی‌ها اغلب زمانی بزرگ‌تر می‌شوند که نوآوری حوزه‌های حساسی مانند حریم خصوصی، خودمختاری و عدالت اجتماعی را لمس کند.

مربوط: جنجال Worldcoin در آخرین گزارش Cointelegraph توضیح داده شده است

به این ترتیب، نوآوران اغلب به دلیل امکان‌پذیری ایده‌ها، پتانسیل آنها برای برهم زدن بازارها، و پیامدهای اخلاقی کارشان مورد انتقاد قرار می‌گیرند، در حالی که روابط آنها با ناظران خارجی پیچیده و چندوجهی است. این یک هدف است. انتقاد بسته به شرایط می تواند هم مانع و هم نیروی سازنده باشد.

من استدلال می کنم که اگر ما به جای انتقاد از Worldcoin برای بهتر کردن آن، به جای اینکه به طور خاص درباره مزایای Worldcoin بحث کنیم، تا حد مرگ مورد انتقاد قرار دهیم، در خطر کاهش قابل توجه پیشرفت تکنولوژی هستیم.

Worldcoin می خواهد مشکل هویت دیجیتال را حل کند و رویکرد آن دولت را دور می زند. با یک راه حل هویت دیجیتال قابل همکاری و در دسترس، در صورت از دست دادن شناسه خود یا از دست دادن دسترسی به آن به دلیل تغییر کشور خود، دیگر نگران نباشید.

پس از همکاری با سازمان ملل متحد در گذشته بر روی راه‌حل‌هایی برای هویت‌های دیجیتال غیرمتمرکز، می‌دانیم که سیستم‌هایی که به خوبی طراحی شده‌اند می‌توانند با فساد مبارزه کنند، شبیه‌سازی هویت را متوقف کنند، تقلب را کاهش دهند و از شهروندان در برابر سانسور محافظت کنند. این به ویژه برای کسانی که از سازمان های فراملی حمایت می شوند مفید است. شناسه دیجیتالی که هرگز منقضی نمی‌شود و می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد و در سطح جهانی آن را خواند، چیزی بیش از یک راحتی است. می تواند زندگی را نجات دهد.

بحث کردن با این سیستم بر اساس این واقعیت آسان است که هیچ سیستم هویتی یکپارچه در سراسر جهان وجود ندارد، حتی اگر یک دولت واحد هویت ها را به خوبی مدیریت کند. علاوه بر این، هیچ کنسرسیوم دولتی پیشرفت قابل توجهی در استفاده از فناوری برای رسیدگی به این موضوع نداشته است. Worldcoin فرصتی را برای رسیدگی به این موضوع به صورت خصوصی دیده است، اما اکنون بهای فعال بودن را می پردازد.

این حافظه یک پیش ساز Web3 دیگر را تداعی می کند. لیبرا پروژه ای به همان اندازه جاه طلبانه بود که سعی داشت با راه حلی بخش خصوصی، شکست بازار را حل کند. در این مورد، لیبرا به دنبال ارائه یک جریان ثابت پول بود که طبق اکثر تعاریف یک خدمات عمومی است. که بانک مرکزی را دور می زند.

یکی از دلایلی که این سیستم امروز کار نمی کند این است که Libra پس از بررسی های شدید منحل شد. بخشی از این شکست را می توان به ارتباط آن با بنیانگذار معروف آن، مارک زاکربرگ، به دلیل عدم حمایت کافی از داده ها و بهترین منافع ما نسبت داد. در نگاهی به گذشته، می توانم به شما اطمینان دهم که زاکربرگ روی این پروژه کار نمی کرد. و در حالی که Libra گیر کرده بود، شرکت‌های دیگر، از Circle (که صاحب یک استیبل کوین دیگر است) گرفته تا Lightspark (که پرداخت‌های لایتنینگ را تسهیل می‌کند)، سعی کرده‌اند این مشکل را به روش‌های مختلف حل کنند.

پیشرفت لزوما از دست نرفته است، اما تغییر کرده است. ما در دنیایی با روش های پرداخت پایدارتر و قابل دسترس برای همه، جایی نیستیم که باید باشیم. علاوه بر این، حملات جدی و مخربی به مزایای پروژه لیبرا در سال های قبل از آن صورت گرفته است. این حملات هنوز هم روی استیبل کوین ها تاثیر می گذارد.

بنابراین، در پاسخ به چنین هجومی از انتقاد، برخی ممکن است آرزو کنند Worldcoin مسیر لیبرا را دنبال کند. ممکن است نه تنها به این دلیل که بنیانگذار شکست خورده است. این دلیل خوبی برای شکست است و آن سفر کارآفرینی است. نه، می ترسم شکست بخوریم. زیرا تلاش می‌کند چیزی بسازد که هیچ پارادایمی برای ما نداشته باشد، بستری که کل پشته فناوری را که هویت دیجیتال به آن نیاز دارد (و همه ما به آن نیاز خواهیم داشت) “از بین می‌برد” زیرا تولید می‌کند. ما تا آخر عمر به یک هویت دیجیتالی مطمئن نیاز داریم).

اجازه دهید نگاه بدبینانه ام را برای لحظه ای کنار بگذارم. حتی اگر Worldcoin شکست بخورد، من مطمئن هستم که در مورد هویت دیجیتال شاهد پیشرفت خواهیم بود. اما ترس و سوء ظن به این زودی ها از بین نخواهند رفت و می تواند پیامدهای جدی برای پذیرش هویت های دیجیتال در جوامعی داشته باشد که بیشتر به آنها نیاز دارند.

بله، فناوری بخش خصوصی جایگزین خدمات عمومی می شود. بسته به اینکه دولت چقدر برای شما موثر عمل می کند، نظرات در مورد شایستگی این انتخاب متفاوت است. اما فراموش نکنیم که بخش خصوصی می تواند حلال مشکلات بهتری باشد، به خصوص وقتی صحبت از به کارگیری سریع و کارآمد فناوری های جدید باشد.

مربوط: جهان ممکن است به دلیل CBDC با آینده ای تاریک روبرو شود

خیر، شرکت های خصوصی نباید در مورد هویت ها حرف آخر را بزنند. اما اگر شرکت‌های خصوصی در حال حاضر روی زیرساخت‌ها و فناوری سرمایه‌گذاری می‌کنند، آیا ما نباید این تلاش را بیشتر انجام دهیم؟ کسانی که مایل به ایجاد یک “مدل نوآوری باز” پیچیده تر هستند می توانند از این تلاش به عنوان راهی برای بهبود برخی از سیستم های جهانی استفاده کنند. رای گیری جهانی به ذهن می رسد. به عنوان مثال، حتی در شرایطی که با چالش‌های جهانی مانند تغییرات آب و هوایی مواجه هستیم، حکمرانی به شدت محلی باقی می‌ماند.

تغییر سیستم های اصلی مانند رای دادن مستلزم تغییر کامل در نحوه تفکر ما در مورد نحوه دیدن، استفاده و اعتماد به سیستم است. اما بسیاری از ما این سفر را زمانی آغاز کردیم که بلاک چین را کشف کردیم. در سال 2009، ما متعجب بودیم که چگونه جامعه ما در دنیای پسا متمرکز تغییر خواهد کرد. چگونه می توانیم به سیستمی اعتماد کنیم که تنها توسط ما، توسط یک دولت یا یک شرکت واحد کنترل نمی شود؟خب، ما با همین سوال روبرو هستیم. چگونه جامعه ما در جهان پسا اثبات تغییر خواهد کرد؟

این بحثی است که باید در مورد Worldcoin انجام دهیم. این در مورد شرکت نیست، بلکه در مورد بنیانگذاران است، بلکه در مورد سیستمی است که Worldcoin (یا شخص دیگری) می سازد. زیرا Worldcoin آخرین پروژه جاه طلبانه برای حل سیستم تکه تکه شده ای نیست که در آن فعالیت می کنیم. پروژه‌های دیگر نیز از این روند پیروی خواهند کرد. و ما باید همین سوال را از آنها بپرسیم. “چگونه از حریم خصوصی محافظت می کنید؟” چگونه کاربران را بدون استفاده از موقعیت اقتصادی آنها تشویق می کنید؟ مکانیسم های حاکمیتی شما چیست؟ چقدر قوی هستند؟ و مزایای مدل کسب و کار شما چیست؟ چه تاثیری بر دنیای ما خواهد داشت. چه شرکا، مشاور، نظارت و حسابرسان باید برای کاهش وجود داشته باشند؟

ما باید در اسرع وقت این سؤالات را برای Worldcoin مطرح کنیم و به آینده نگاه کنیم که Worldcoin یا شخص دیگری با موفقیت این سیستم را پیاده سازی کند.

در نهایت، در حالی که حمله به Worldcoin آسان است، برخی از مقامات، به ویژه آنهایی که علاقه خاصی به عدم ارائه هویت دیجیتال به شهروندان خود دارند، ممکن است از بی‌مرز بودن این تلاش احساس خطر کنند. یک نکته وجود دارد که همه ما باید در نظر داشته باشیم. همه کسانی که از Worldcoin انتقاد می کنند این کار را برای بهتر کردن Worldcoin انجام نمی دهند. ما را فرا می خواند تا بزرگتر فکر کنیم. اگر می خواهید این سیستم و دنیای پسا اثبات را بسازید، اکنون آن را بهتر بسازید.

پائولو تاسکا استاد و اقتصاددان. او دو سازمان بلاک چین، مرکز فناوری‌های بلاک چین دانشگاه کالج لندن و بنیاد علمی فناوری لجر توزیع شده را تأسیس کرد. او به چندین سازمان مانند ریپل، INATBA و سازمان بین المللی استاندارد مشاوره داده است. ما همچنین با سازمان ملل متحد، پارلمان اروپا، فدرال رزرو کلیولند، بانک مرکزی اروپا، بانک های مرکزی ایتالیا، شیلی، برزیل، کلمبیا، بانک های مرکزی کانادا و نکسو رایزنی و کار کرده ایم. او پیش از این، اقتصاددان ارشد ارزهای دیجیتال و سیستم های مالی P2P در بانک مرکزی آلمان (دویچه بوندس بانک) بود.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Dr. Paolo Tasca

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا