اخبار ارز دیجیتال

برنده ها و بازنده ها در سال ۲۰۲۲: سالی فاجعه بار با برندگان اندک در دریایی از بازندگان

سال ۲۰۲۲ سال پرحادثه ای برای دنیای ارزهای دیجیتال بود، اما همه موفق نشدند. نگاهی داریم به برخی از بزرگترین برندگان و بازندگان سال ۲۰۲۲

سال ۲۰۲۲ قرار بود سالی باشد که ارزهای دیجیتال به جریان اصلی تبدیل شدند. بخش خوبی از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر سنتی به شدت روی اکوسیستم ۲۰۲۱ شرط بندی می کردند. چندین نفر از افراد مشهور که در پیشبرد اکوسیستم کریپتو نقش اساسی دارند، مشخص شده است که ارکستراتورهای بدترین سال در حافظه اخیر بوده اند.

گفته می‌شود، تعداد زیادی از قهرمانان به این مناسبت برخاسته‌اند. ثابت شده است که این اکوسیستم قوی است.

بیایید با برخی از بزرگترین برندگان اکوسیستم کریپتو در سال ۲۰۲۲ شروع کنیم. این لیست شامل افراد، شرکت ها و گروه های ناشناس می شود که برای بهبود صنعت تلاش می کنند.

برنده

در سالی که شاهد فروپاشی چند میلیارد دلاری اکوسیستم Terra، FTX و Three Arrows Capital بودیم، انتخاب برنده دشوار است. اما ارزهای دیجیتال قبلاً با دشمنانی روبرو بوده اند و سال ۲۰۲۲ نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. علیرغم فروپاشی برخی نهادهای متمرکز، امسال اتفاقات خوبی رخ داده است.

لجر و ترزور

ایده اصلی ساتوشی ناکاموتو هنگام ایجاد بیت کوین (BTC) این بود که به مردم حق حاکمیت مالی بدهد که اتکای آنها به واسطه های متمرکز را کاهش دهد.

روی “Collect” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

با توجه به نرخ بهره مطلوب در محصولات بازدهی و خدمات معاملاتی مشتقات، اکثر کاربران کریپتو ترجیح می‌دهند دارایی‌های رمزنگاری خود را در صرافی‌های متمرکز نگهداری کنند. این خدمات سودآور زمانی که میلیون‌ها مشتری پول خود را از دست می‌دهند به کابوس تبدیل می‌شوند.

در میان خرابه های سقوط FTX، سرمایه گذاران کریپتو اعتماد خود را به صرافی های متمرکز از دست داده اند. ارائه دهندگان کیف پول سخت افزاری مانند لجر و ترزور از تغییر رفتار سرمایه گذاران به سمت خود مدیریتی سود می برند.

تا دسامبر، خدمات خودسرپرستی و کیف پول های سخت افزاری رایج شده بودند. پس از سقوط FTX، Trezor شاهد افزایش ۳۰۰ درصدی فروش و درآمد بود و لجر بیشترین تاریخ فروش تا الان

هکر کلاه سفید

اکوسیستم کریپتو نسبتاً جدید است، با برخی موارد استفاده مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در مراحل اولیه توسعه. این باعث می شود آن را مستعد باگ ها و سوء استفاده ها کند. طبق گفته DefiLlama، پروتکل های DeFi در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۵.۹۳ میلیارد دلار سوء استفاده ایجاد خواهد کرد.

کل مبلغ هک شده از پروتکل های DeFi در سال ۲۰۲۲ (USD). منبع: DefiLlama

با این حال، بدون هکرهای کلاه سفید، این تعداد بسیار بیشتر بود. این کلاه سفیدها میلیون ها دلار وجوه دزدیده شده را برگرداندند و اشکالات امنیتی را نشان دادند که می تواند منجر به سوء استفاده های بیشتر شود. ارائه دهنده خدمات امنیتی Immunefi ادعا می کند که از سرقت ۲۰ میلیارد دلار دارایی های رمزنگاری شده از طریق برنامه پاداش باگ برای هکرهای کلاه سفید جلوگیری کرده است.

در حالی که بسیاری از پروژه‌ها تمایل دارند کلاه‌های سفید را نادیده بگیرند، سال ۲۰۲۲ نشان داده است که بهتر است میلیون‌ها جایزه باگ بپردازید تا میلیاردها سوء استفاده.

متصل کردن

در آشفتگی سال ۲۰۲۲، استیبل کوین تتر (USDT) با موفقیت از خرابه‌های فروپاشی Terra و FTX عبور کرد.

قیمت و حجم USDT در نمودار ۱ ساله. منبع: CoinMarketCap

استیبل کوین های متمرکز تا زمانی که وجود داشته اند در خط مقدم نظرات انتقادی بوده اند. زمانی که استیبل کوین بومی Terra قطع شد، شایعاتی در مورد قرار گرفتن تتر در معرض اکوسیستم Doomed منتشر شد.

با این حال، USDT توانسته است بر ترس های خود غلبه کند و به طور قابل توجهی میزان نوسانات خود را در طول سال ۲۰۲۲ کاهش دهد. این شرکت همچنین متعهد شده است که وام دادن از ذخایر خود را متوقف کند و به طور کامل از ترس، عدم اطمینان، شک یا FUD جلوگیری کند.

مربوط: میز شام کریسمس: در مورد آنچه امسال در مورد ارزهای دیجیتال اتفاق افتاد به خانواده خود بگویید

تتر در طول زمان شفاف‌تر شده و ۸۲ درصد از ذخایر آن در دارایی‌های نقدی است. مجموع دارایی های شرکت در پایان سه ماهه سوم ۶۸.۰۶ میلیارد دلار بود که بیش از کل بدهی های ۶۷.۸ میلیارد دلاری بود.

بازنده

اکوسیستم کریپتو در سال ۲۰۲۲ بازنده های زیادی را شاهد خواهد بود که سم بانکمن-فرید اولین کسی است که به آن اشاره می شود. مدیر عامل سابق صرافی کریپتو FTX در سال ۲۰۲۲ با دارایی خالص ۲۰ میلیارد دلار شروع به کار کرد. کمتر از یک سال بعد، دارایی خالص آن از بین رفته است و Bankman-Fried در حال حاضر به اتهام سرقت وجوه مشتری و ارتکاب کلاهبرداری از اوراق بهادار با قید وثیقه آزاد شده است. دو کوون یکی از بنیانگذاران Terra نیز در این لیست قرار دارد.

ترا USD

استیبل کوین های الگوریتمی یک مفهوم جدید و امیدوارکننده در طول بازار صعودی بود. اکوسیستم Terra بر اساس این هیاهو به ارتفاعات جدیدی رسیده است. با این حال، طراحی معیوب TerraUSD (UST) که با نام TerraClassicUSD (USTC) شناخته می‌شود، به کمک تصمیم‌های بی‌ملاحظه Kwon منجر به سقوط نهایی آن شد. شکست استیبل کوین بومی Terra مفهوم استیبل کوین های الگوریتمی را نیز لکه دار کرده است و تنظیم کننده ها را بر آن داشته تا هشدارهایی علیه آنها صادر کنند.

FTX، Sam Bankman Fried، Tether

فروپاشی UST 40 میلیارد دلار از سرمایه سرمایه گذاران را از بین برد، یک بیماری همه گیر را به راه انداخت و به نزدیک به شش شرکت ارز دیجیتال دیگر که در معرض Terra قرار داشتند، آسیب دید. بسیاری از شرکت‌ها و افراد ممکن است در لیست بازنده‌ها قرار بگیرند، اما انفجار UST Terra کاتالیزور تحولات بیشتر در سال ۲۰۲۲ بوده است.

Alameda Research، FTX، صرافی متمرکز

در ابتدای سال ۲۰۲۲، ارزش FTX 32 میلیارد دلار بود، در حالی که شرکت خواهرش Alameda Research ارزش چند میلیارد دلاری خود را به رخ کشید. اما بانکی که در ماه نوامبر بر روی FTX کار می کرد به سرعت به ورشکستگی تبدیل شد. با مشخص شدن جزئیات بیشتر، مشخص شد که FTX و Alameda Research آنقدر که ادعا می کردند مستقل نیستند. حتی FTX US، که قرار بود یک نهاد جداگانه تحت قوانین ایالات متحده باشد، در یک داستان پیچیده درگیر شد.

FTX، Sam Bankman Fried، Tether

مقامات گفتند FTX و Alameda در حال انتقال پول به یکدیگر بودند و هر دو شرکت نیز در اختلاس پول از مشتریان خود دست داشتند. آلامدا از وجوه FTX برای وام دادن میلیاردها دلار به شرکت های دیگر استفاده کرد. از سوی دیگر، FTX از پروژه های داخلی غیر موجود با ارزش گذاری های متورم به عنوان وثیقه برای دادن وام های کلان استفاده کرد. کل پونزی در ماه نوامبر فروریخت.

مربوط: ۵ برنده (و بازنده) ارزهای دیجیتال برای سال ۲۰۲۲

فروپاشی FTX و Alameda یک اپیدمی بیشتر در اکوسیستم کریپتو ایجاد کرده است و اعتماد به صرافی های متمرکز و اکوسیستم رمزنگاری گسترده تر را تقریباً یک شبه از بین می برد.

سرمایه گذار کریپتو

در آشفتگی و سقوط بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال و شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر، بزرگترین بازنده سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال هستند. اگر سوخت بازار نزولی کافی نبود، میلیون‌ها سرمایه‌گذار کریپتو که در FTX پول داشتند، یک شبه پس‌انداز خود را از دست دادند.

ترا زمانی یک اکوسیستم ۴۰ میلیارد دلاری بود. توکن اصلی آن، LUNA، که اکنون با نام Terra Classic (LUNC) شناخته می شود، یکی از پنج ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار بود. میلیون‌ها مشتری روی اکوسیستم سرمایه‌گذاری کرده بودند، اما سقوط سرمایه‌گذاری آنها را ظرف چند ساعت به صفر رساند. پس از نابودی Terra، سرمایه‌گذاران کریپتو پول خود را در یک سری صرافی‌های متمرکز و پلتفرم‌های سهامداری مانند سلسیوس، بلاک‌فای و هودلنات از دست دادند. سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال نیز متحمل ضررهای قابل توجهی در بازار توکن‌های غیرقابل تعویض شده‌اند، زیرا قیمت بسیاری از مجموعه‌های محبوب تا ۷۰ درصد کاهش یافته است. به طور کلی، سرمایه گذاران کریپتو یکی از بزرگترین بازندگان امسال هستند.

FTX، Sam Bankman Fried، Tether

۲۰۲۲ در تاریخ کریپتو ثبت خواهد شد حلقه های درخت ترسناکسرمایه گذاران ارزهای دیجیتال می خواهند سال را فراموش کنند و تازه شروع کنند. شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر و سرمایه گذاران در پروژه های ارزهای دیجیتال در حال ارزیابی مجدد استراتژی های سرمایه گذاری خود هستند. پس از چنین سال پرتلاطمی برای ارزهای رمزنگاری شده، مقررات در این صنعت احتمالاً در طول سال آینده سرعت بیشتری خواهد گرفت. این می تواند بخشی از اعتماد از دست رفته در صنعت را بازگرداند.نویسنده: Prashant Jha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا