اخبار ارز دیجیتال

آیا بادهای FTX به نیمکره جنوبی خواهند رسید؟شاید نه

در آمریکای لاتین، «کریپتو کار می‌کند و کاربردی دارد». می تواند تورم را پوشش دهد، دسترسی به دلار را فراهم کند و ثروت را بین المللی کند.

با توجه به اینکه دنیای ارزهای دیجیتال هنوز در حال فروپاشی FTX است، برزیل اخیرا قانونی تصویب کرد که استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت در این کشور را قانونی می‌کند. این چگونه با تمام اعلامیه های غرب که ارزهای دیجیتال دارای “لحظه لیمن” هستند، سازگار است؟

برزیل ممکن است به طور ناخواسته شکافی را بین بازارهای توسعه یافته و در حال ظهور در مورد استفاده و سوء استفاده از ارزهای دیجیتال آشکار کرده باشد. (این قانون قبل از تبدیل شدن به قانون نیاز به امضای رئیس جمهور دارد.)

مسلماً، تشکیل پرونده ورشکستگی FTX در ۱۱ نوامبر نه تنها بر صرافی کریپتو برزیل و دیگر شرکت‌های متمرکز بر رمزارز تأثیر می‌گذارد، بلکه بسیاری از شرکت‌های مستقر در کریپتو در سرتاسر آمریکای لاتین (LATAM) را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این حال، این طوفان اخیر در زمستان ارزهای دیجیتال به طور کلی به عنوان یک تهدید وجودی تلقی نمی شود، زیرا گاهی اوقات در رسانه های غربی پوشش داده می شود.

“این [FTX’s implosion] نویسنده امید ملکان، استاد کمکی در دانشکده بازرگانی کلمبیا، به کوین تلگراف گفت: قطعا همه جا منفی بود. با این حال، میزان بازدارندگی مردم تابعی از دسترسی آنها به ارزهای باثبات و محصولات پرداخت قابل اعتماد است.

دیوید تاویل، رئیس شرکت Prochain Capital به کوین تلگراف گفت که بسیاری از شرکت‌ها در آمریکای جنوبی از زمستان ارزهای دیجیتال رنج می‌برند. ما شاهد کاهش سرعت در فعالیت های تجاری، اخراج و سرمایه گذاری کمتر سرمایه گذاری هستیم. او گفت، اما کارشناسان ارزهای دیجیتال آمریکای جنوبی «هنوز در حال حرکت به جلو هستند». زیرا «ارزهای رمزنگاری شده در حال کار هستند و کاربرد واقعی دارند» در بسیاری از مناطق.

استیبل کوین‌هایی مانند تتر (USDT) و USD Coin (USDC) در کشورهایی مانند آرژانتین و برزیل که در آن دولت‌ها کنترل‌های سرمایه‌ای را برای محدود کردن خرید دلار آمریکا اعمال کرده‌اند، اهمیت بیشتری دارند. تیاگو سزار، مدیر عامل شرکت Transferero Group ارائه‌دهنده ارز فیات، به کوین تلگراف گفت، برای مثال، در برزیل تنها یک ارز وجود دارد، رئال محلی برزیل. “شما نمی توانید یک حساب دلاری داشته باشید. شما نمی توانید یک حساب یورو داشته باشید. از این نظر، استیبل کوین های برزیل برای برزیلی ها بسیار مهم هستند.”

سزار ادامه داد: «برخلاف کشورهای توسعه‌یافته که ارزهای دیجیتال به عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شوند، تمرکز بر کسب سود از هلدینگ است، که «در برزیل واقعاً چنین نیست». او خاطرنشان کرد که فروش استیبل کوین‌هایی مانند USDT، USDC، و توکن دیجیتال برزیل (BRZ)، توکنی که توسط رئال برزیل پشتیبانی می‌شود، حدود ۷۰ درصد از معاملات ارزهای دیجیتال این کشور را تشکیل می‌دهد.

علاوه بر این، حتی زمانی که صرافی ارزهای دیجیتال FTX با شکست مواجه شد، «میزان شکست آن واقعاً بر کاربران خرده‌فروشی در برزیل تأثیری نداشت». در مقابل، “اگر بایننس شکست می خورد، در برزیل بسیار مشکل ساز می شد، زیرا افراد زیادی در بایننس معامله می کنند.”

از «موقعیت ممتاز»؟

تاویل گفت: به طور کلی، ارزهای دیجیتال نقش بسیار بیشتری در LATAM و سایر بخش‌های جنوب جهانی نسبت به ایالات متحده و شمال جهانی دارند. دیدگاه ایالات متحده و اروپا گاهی اوقات می تواند “بسیار کوته بینانه” باشد. برای درک تفاوت باید در مکانی مانند آمریکای لاتین زندگی یا کار کنید. افرادی هستند که هرگز حساب بانکی نداشتند و اکنون در حال انجام تراکنش هستند. آرژانتین یک جامعه عمدتاً نقدی است و دیدن افرادی که اکنون با ارز دیجیتال تراکنش می کنند بسیار شگفت انگیز است.”

ملکان گفت: «مردم در غرب قطعاً از یک موقعیت ممتاز در مورد ارزهای دیجیتال صحبت می کنند. او در میان افراد «ممتاز» مانند وارن بافت، کسانی را شامل می‌شود که استدلال می‌کنند نیازی به ارزهای دیجیتال نیست، زیرا محصولات و خدمات بانکداری سنتی مانند کارت‌های اعتباری به خوبی کار می‌کنند. ملکخان به مزرعه برنج کوین تلگراف گفت: جمعیت جهان که در جنوب جهانی زندگی می کنند به چنین خدماتی دسترسی نخواهند داشت.

اخیر: راه حل های غیرمتمرکز برای تغییرات آب و هوا اهمیت دارد زیرا COP ناامید می شود

آیا درس هایی که از شکست FTX گرفته می شود با درس های برزیل و جنوب جهانی متفاوت است؟

ملکخان پاسخ داد که ممکن است، اما از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. مکان هایی که دارای کنترل سرمایه هستند بیشتر نگران ارائه دهندگان خدمات رمزنگاری قابل تنظیم و قابل اعتماد هستند زیرا می توانند یک سیستم مالی جایگزین قابل دوام باشند. در کشورهای غربی با ارزهای ثابت و بدون کنترل سرمایه، تقلب، پولشویی و فرار از تحریم ها نگرانی های بزرگتری هستند.

با این حال، به نظر می رسد بدترین نگرانی های برخی از تنظیم کننده های غربی در سقوط FTX تایید شده است. به عنوان مثال، رئیس بانک مرکزی اروپا اخیراً نوشت که بیت کوین (BTC) “آخرین نفس را قبل از جاده بی ربط” بیرون داد. در اوایل سال جاری (پس از فروپاشی Terra)، رئیس بانک مرکزی اروپا، کریستین لاگارد، اعلام کرد که ارزهای دیجیتال «هیچ ارزشی ندارند».

ما نمی توانیم این واقعیت را دست کم بگیریم که ما دومین صرافی بزرگ جهان از نظر حجم معاملات هستیم. [crypto] آندری مانوئل، یکی از بنیانگذاران Bit2Me، یک صرافی ارز دیجیتال اسپانیایی، گفت: گفته می‌شود، «برخی از مقامات مالی و رسانه‌های جمعی از این فرصت برای بی‌اعتبار کردن و حمله به بیت‌کوین و به طور کلی صنعت استفاده می‌کنند». [central bank digital currencies]مانوئل به کوین تلگراف گفت، و این فرصتی است که آنها نباید از دست بدهند.

مانوئل ادامه داد: «منتقدان غربی گاهی متوجه نمی‌شوند که سقوط FTX بر عملکرد طبیعی بیت‌کوین و دارایی‌های کریپتو تأثیری نداشته است.» با این حال، بلاک‌های بیت‌کوین همچنان استخراج می‌شوند و بلاک‌ها به طور منظم بدون وقفه به دفتر کل اضافه می‌شوند. مانوئل پیش بینی کرد: «برزیل اولین یا آخرین حوزه قضایی نخواهد بود که استفاده از بیت کوین را ترویج می کند.

فرناندو فورلان، شریک Furlan Associados Consultoria و رئیس سابق انجمن بلاک چین برزیل، به کوین تلگراف گفت: در هر صورت، تنظیم‌کننده‌ها نباید مکانیسم‌های مالی جدید و نوآورانه مانند ارزهای دیجیتال را تعطیل کنند. اما برعکس، آنها باید شرایط لازم را برای امنیت سرمایه گذار ایجاد کنند.»

برخی بر این باورند که درس‌هایی که از شکست FTX گرفته می‌شود ممکن است تفاوت چندانی با قوانین شمال یا جنوب جهانی نداشته باشد. Cadenas به Cointelegraph گفت که “قانون‌گذاران احتمالاً قوانین سخت‌تری را برای پروژه‌های ارزهای دیجیتال وضع خواهند کرد.” علاوه بر این، اگر صنعت کریپتو بخواهد زنده بماند، «نیاز به اختراع و بازسازی دارد و تنها پروژه‌هایی با ارزش پیشنهادی جالب و مرتبط می‌توانند زنده بمانند».

آیا کشورهای دیگر از برزیل پیروی خواهند کرد؟

کادناس گفت که تاثیر نابودی FTX در آمریکای لاتین نیز نباید دست کم گرفته شود.برخی شرکت ها در حال تجدید نظر در استفاده از مدل های تجاری خود هستند. یک صندوق سرمایه گذاری با اهرم نقدینگی FTX ورشکست شد. «این ضربه در سراسر جهان بوده است. […] سقوط FTX نه تنها ایالات متحده و اروپا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با این حال، در میان تمام ابهامات فعلی، تصویب قانونی که امکان پرداخت کریپتو را فراهم می‌کند، کادنا را شوکه نمی‌کند. گزارش اخیر دولت نشان می‌دهد که بیش از ۱۲۰۰۰ شرکت برزیلی دارایی‌های کریپتو را در صورت‌های مالی خود گزارش می‌دهند و اضافه می‌کند:

“بنابراین دیر یا زود این اتفاق می افتد، و ما این را بیشتر در قوانین سایر کشورها خواهیم دید. به عنوان مثال، السالوادور اخیراً لایحه ای را برای تنظیم دارایی های دیجیتال ارائه کرده است.”

البته، السالوادور در حال حاضر یک قانون معروف بیت کوین دارد، اما “این قانون برای سایر دارایی های رمزنگاری اعمال نمی شود.”

آیا کشورهای دیگر از برزیل پیروی خواهند کرد؟» سزار گفت: «این کاملاً ممکن است. “برزیل خود را به عنوان یک رهبر در منطقه تثبیت کرده است. بنابراین این نه تنها معیاری برای مقررات ارزهای دیجیتال، بلکه برای سیستم بانکی منطقه است.” منظور من سیستم پرداخت فوری بود. این سیستم ۲۴/۷، به صورت فوری، رایگان و نقل و انتقالات بانکی محلی کار می کند.

“برزیل به دنبال ایجاد نفوذ خود در سراسر منطقه است. نه تنها مقررات ارزهای دیجیتال را صادر می کند، بلکه سیستم Pix را نیز صادر می کند. قبلاً گزارش شده است که علاقه مند به استخدام است.”

سزار گفت، قانون جدید برزیل، در صورت امضای قانون، همانطور که انتظار می‌رود، می‌تواند به نوعی مجوز دولتی برای انجام فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال نیاز داشته باشد. بانک های مرکزی تعدادی الزامات خاص مانند حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال، حداقل تجربه مدیران و غیره را تعیین می کنند. قانون مکتوب فاقد بسیاری از جزئیات مهم است.

با این حال، همه با مثال برزیل هدایت نمی شوند. تلاش‌های قانون‌گذاران پاراگوئه برای به رسمیت شناختن استخراج بیت‌کوین به‌عنوان یک فعالیت صنعتی در ۵ دسامبر، زمانی که مجلس نمایندگان پاراگوئه نتوانست حق وتوی رئیس‌جمهور را در این ابتکار لغو کند، شکست خورد. لایحه اصلی در ژوئیه تصویب شد. قانون‌گذاران می‌توانستند موضوع کریپتو را در پرتو FTX تجدید نظر کنند.

“کریپتو بسیار انعطاف پذیر است”

به‌طور کلی، ارزهای دیجیتال، به‌ویژه استیبل کوین‌ها، برای بسیاری در جنوب جهانی، به‌ویژه کشورهایی مانند آرژانتین که خرید دلار را برای مردم بسیار دشوار می‌کنند، «تغییرگر بازی» خواهند بود. در آمریکا، موانع زیادی برای افتتاح حساب بانکی وجود ندارد.» کشورهای در حال توسعه، از جمله اکثر کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا، اغلب گزینه های مالی نسبتاً محدودی دارند.

اخیراً: با وجود نابودی FTX، نقاط مهم کریپتو به رشد خود ادامه می دهند

موارد استفاده از ارزهای دیجیتال بی شمار است. تاویل گفت: در آرژانتین، ارزهای دیجیتال می توانند به عنوان مکانیزمی برای مبارزه با تورم، به عنوان راهی برای دسترسی مردم به دلار یا صرفاً به عنوان ابزاری برای بین المللی کردن ثروت مورد استفاده قرار گیرند. در برزیل، حتی اگر برزیل مشکل تورمی مشابه آرژانتین را نداشته باشد، می تواند راهی برای بین المللی کردن ثروت باشد. طویل افزود: «اما اساساً دسترسی به آزادی است.

از نظر سزار، FTX همچنان می‌تواند صنعت کریپتو را برای سال‌ها در سطح جهانی به عقب برگرداند. با این حال، “ارزهای رمزنگاری شده بسیار انعطاف پذیر هستند، به خصوص وقتی صحبت از درک مکان هایی است که مشکلات واقعی را می توان حل کرد.”

نویسنده: Andrew Singer

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا