🚨 اخبار ارز دیجیتال

چرا Zero-Knowledge KYC کار نمی کند؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

فناوری‌های بلاک چین، از جمله اثبات‌های دانش صفر، هنوز راه‌حل‌های کافی برای تأیید هویت ارائه نمی‌کنند.

ظهور فناوری بلاک چین فرصتی را برای بازبینی و نوآوری راه حل های مورد استفاده در زندگی روزمره ما ارائه می دهد. بلاک چین و به طور گسترده تر، فضای دیجیتالی که توسط انقلاب هوش مصنوعی تقویت شده است، نیاز فوری به ایجاد هویت های انسانی قابل تأیید برای اطمینان از اعتماد، مسئولیت پذیری و انطباق با مقررات دارد.

فن‌آوری‌های جدید مختلفی وجود دارند که به عنوان پایه‌ای برای یک چارچوب اعتماد کارآمد، هم در زنجیره و هم خارج از زنجیره عمل می‌کنند. یک راه حل به طور خاص اغلب به عنوان جام مقدس تأیید نامیده می شود – تأیید با دانش صفر مشتری خود را بشناسید (zkKYC).

zk و KYC چیست؟

ZK مخفف Zero Knowledge است، یک اصطلاح رمزنگاری که برای ایجاد شواهد رمزنگاری بدون افشای اطلاعات محرمانه استفاده می‌شود. راه حل های مبتنی بر Z در حفظ حریم خصوصی در سراسر وب پیشگام هستند. صنعت بلاک چین به دلیل حداقل اندازه تراکنش و ماهیت حفظ حریم خصوصی، نوآوری فناوری ZK را تسهیل کرده است.

مربوط: ممنوعیت Staking Kraken یک میخ دیگر در تابوت کریپتو است – و این یک چیز خوب است

مشتری خود را بشناسید (KYC) مجموعه ای از فرآیندها و رویه هایی است که توسط کسب و کارها برای تأیید هویت مشتریان خود استفاده می شود. همچنین در بخش مالی برای ارزیابی خطرات احتمالی پولشویی و تامین مالی تروریسم استفاده می شود. کسب و کارها باید قبل از برقراری رابطه با مشتریان خود، مشتاقانه درک کنند.

چرا اثبات های zkKYC روی بلاک چین کار نمی کنند؟

هنگامی که اثبات دانش صفر ایجاد شد، با یک امضا به آدرس کیف پول مرتبط می شود. این شواهد عمدا از مردم پنهان شده است. با این حال، هنگامی که یک آدرس بلاک چین با یک قرارداد هوشمند عمومی که به چنین مدرکی نیاز دارد، تعامل می‌کند، وجود این مدرک عمومی می‌شود و مزایای حفظ حریم خصوصی اثبات‌های دانش صفر را نفی می‌کند. این به این دلیل است که طراحی قرارداد هوشمند، که روی یک بلاک چین عمومی اجرا می‌شود، فهرستی از همه کیف‌پول‌هایی که با آن‌ها تعامل دارید، قابل کشف است.

کیف پول‌هایی با مدارک دانش صفر که با سرویس‌های زنجیره‌ای که به چنین شواهدی نیاز دارند تعامل ندارند، از افشای آنها اجتناب می‌کنند. با این حال، این کیف پول را فقط می توان با یک کیف پول ثابت دیگر پس از تبادل فال یا دخالت یک واسطه معامله کرد. ماهیت پنهان این اثبات ها مستلزم آن است که هر دو کیف پول به طور فعال مدارک یکدیگر را منتشر کنند.

یکی دیگر از مشکلات اعتبارنامه‌های دانش صفر که تمایل به تغییر وضعیت در طول زمان دارند (مانند وضعیت خوب مشتری خود را بشناسید) از عدم به‌روزرسانی پویا در راه‌حل‌های موجود ZK ناشی می‌شود. این عدم اعتبار مستمر وضعیت ایجاب می کند که کیف پول هایی که دارای مدارک دانش صفر هستند باید برای هر تعامل زنجیره ای که به این اثبات نیاز دارد، شواهد جدیدی ایجاد کنند.

شایان ذکر است که فناوری‌های بلاک چین نوظهور، قراردادهای هوشمند مبتنی بر دانش صفر را پیش می‌برند و آدرس‌های کیف پول‌های تعاملی را خصوصی نگه می‌دارند. مشکل ناتوانی حتی با این راه‌حل‌های پیشرفته مرتبط است.

اطلاعات شخصی را در مدارک ذخیره نکنید

پروژه‌هایی که به اثبات‌های دانش صفر نگاه می‌کنند، اغلب به دنبال ایجاد این اثبات‌ها برای داده‌های رمزگذاری‌شده ذخیره‌شده در دفتر کل عمومی هستند. با این حال، ذخیره اطلاعات شخصی در بلاک چین های عمومی توصیه نمی شود.

مربوط: شکایت دادگاه عالی می‌تواند فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی را از بین ببرد – آیا بلاک چین می‌تواند جایگزین آنها شود

این دفتر کل دائمی برای حفظ حریم خصوصی شخصی طراحی نشده است و چنین استفاده ای با مقررات حفظ حریم خصوصی مانند مقررات حفاظت از داده های عمومی و قانون حفظ حریم خصوصی مصرف کنندگان کالیفرنیا مطابقت ندارد. برخی از مسائل کلیدی به این واقعیت مربوط می شود که حتی داده های رمزگذاری شده نیز اطلاعات قابل شناسایی شخصی در نظر گرفته می شوند. چنین اطلاعاتی باید در صورت درخواست مطابق با این قوانین حفظ حریم خصوصی حذف شوند.

ذخیره اطلاعات شخصی در بلاک چین، نقض مقررات حفظ حریم خصوصی را تسهیل می کند و راه حل ایده آلی برای ذخیره سازی (تأیید شده) اطلاعات شخصی در زنجیره نیست.

چه راه حل های دیگری برای پروژه های بلاک چین وجود دارد؟

از آنجایی که هر بلاک چین به اطلاعات و داده های موجود در آن زنجیره خاص محدود می شود، سازندگان در این فضا باید مکانیسم های بومی بلاک چین را در نظر بگیرند. طراحی اعتبارنامه ای که نوعی انطباق را ارائه می دهد باید از نقض حریم خصوصی جلوگیری کند و اطمینان حاصل کند که زیرساخت نهایی تأیید هویت و الزامات قانونی لازم را برآورده می کند. پیشرفت های تکنولوژیکی بسیار بیشتر از پیشرفت های نظارتی بوده است. با این حال، نادیده گرفتن این قوانین مانع پذیرش فناوری می شود.

علاوه بر این، اگر اثبات به تنهایی کافی نیست و به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی بین شرکت کنندگان در تراکنش ضروری است، توصیه می کنیم تنها به راه حل های خارج از زنجیره تکیه کنید. به عنوان مثال می توان به شناسه های غیرمتمرکز و اعتبارنامه های قابل تأیید اشاره کرد. گزینه دیگر استفاده از مدارک بدون دانش صفر است. حفاظت از حریم خصوصی را فراهم می کند و برای تأیید داده های خارج از زنجیره مناسب است.

بالاج نعمتی مدیر عامل Veri Labs و یکی از بنیانگذاران kycDAO. او همچنین بنیانگذار Taqanu است، یک بانک مبتنی بر بلاک چین برای بی خانمان ها، از جمله پناهندگان. او از دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست فارغ التحصیل شد.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Balazs Nemethi

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا