اخبار ارز دیجیتال

چرا هنگام ساخت Web3 کمتر، بیشتر است

شفافیت به تنهایی برای ایجاد سیستم های Web3 ایمن و انعطاف پذیر کافی نیست. تمرکز بر سادگی، بررسی همتایان کد را مؤثرتر می کند و نقض امنیت در فضای Web3 را به حداقل می رساند.

شفافیت به تنهایی برای ایجاد سیستم های Web3 ایمن و انعطاف پذیر کافی نیست. تمرکز بر سادگی، بررسی همتایان کد را مؤثرتر می کند و نقض امنیت در فضای Web3 را به حداقل می رساند.

امنیت با ابهام بالا و پایین می رود

ما به این تصور شهودی عادت کرده ایم که امنیت به نوعی با محرمانه بودن در هم آمیخته است. ما رمزهای عبور شما را مخفی نگه می داریم و اشیاء با ارزش شما را مخفی نگه می داریم. برای دهه‌ها، مهندسان نرم‌افزار رویکرد مشابهی را برای امنیت سایبری در پیش گرفته‌اند. کد منبع نرم افزار کامپیوتر خصوصی نگه داشته شد. وصله‌های امنیتی در صورت وجود آسیب‌پذیری منتشر می‌شوند. این روشی برای نگاه کردن به امنیت است، «امنیت از طریق ابهام»، که در آن باید اعتماد کنیم که وصله‌هایی که بدون اطلاع یا رضایت ما به رایانه‌ها یا تلفن‌های ما ارسال می‌شوند، عملکردهایی را که قرار بود انجام دهند، انجام می‌دهند.

طرفداران نرم افزار منبع باز دیدگاهی کاملا متفاوت داشتند. آنها استدلال کردند که شفاف سازی کد و باز بودن آن برای عموم به این معنی است که توسعه دهندگان می توانند کد خود را بررسی و بهبود بخشند و انگیزه ای برای انجام این کار خواهند داشت. در این شرایط، مسائل امنیتی را می توان شناسایی، رفع و بررسی کرد.

رشد فوق العاده سیستم های داده منبع باز

از آن زمان، نرم افزار منبع باز به طور گسترده در بازار نفوذ کرده است. تنها تعداد معدودی از کاربران توزیع‌های لینوکس را روی رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌های خود اجرا می‌کنند، اما در پس‌زمینه، بی‌سروصدا بخش زیادی از اینترنت را تامین می‌کنند. تخمین زده می شود که ۹۶٪ از بزرگترین یک میلیون وب سرور جهان بر روی لینوکس اجرا می شوند که زیربنای ۹۰٪ از زیرساخت های رایانش ابری است. با در نظر گرفتن اندروید، فورک لینوکس که بر روی بیش از ۷۰ درصد گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های تلفن همراه در سراسر جهان اجرا می‌شود، واضح است که اینترنت مدرن به شدت تحت تأثیر سیستم‌های منبع باز است.

البته فراگیر شدن کد منبع باز به Web3 نیز کشیده شده است. شبکه های بلاک چین عمومی، از جمله بیت کوین و اتریوم، اغلب به ریشه های کد باز خود اشاره می کنند.

برای امنیت Web3، شفافیت به تنهایی کافی نیست

مشکل این است که شفافیت بیشتر لزوماً به معنای امنیت بیشتر نیست. در واقع، محبوبیت لینوکس برای کد منبع باز شگفتی ایجاد کرده است و مطمئنا امنیت آن را بهبود بخشیده است. اما آیا واقعا افراد زیادی به کد بلاک چین توجه می کنند؟

از بسیاری جهات، بررسی دقیق کد منبع باز مشابه کالاهای عمومی در اقتصاد است. همه سود می برند، مانند منابع در دسترس عموم مانند هوای پاک و زیرساخت های عمومی. با این حال، کاربران فردی ممکن است بخواهند از منابع بدون متحمل شدن هزینه های تعمیر و نگهداری استفاده کنند. در این قیاس، “رایگان سواری” به معنای استفاده از یک پایگاه کد موجود است در حالی که فرض می کنیم شخص دیگری تلاش و زمان خود را برای بررسی آسیب پذیری ها صرف می کند.

سال گذشته به سال هک پل زنجیره ای معروف شد. این هک‌ها یک علامت هشدار آشکار بود که توسعه ظاهراً شفاف و بدون هماهنگی Web3 هنوز در لبه چاقو است.

مزیت جامعه توسعه Web3 تمایل آنها به اشتراک گذاری، پذیرش و ساخت است. نقطه ضعف احتمالی برای ضررهای بزرگ به دلیل مشکل سواری آزاد است. فرض اینکه راه حل های دیگر قابل ترکیب و اعتماد هستند، ردیابی سطوح حمله و وابستگی های قرارداد هوشمند را دشوار می کند. ممکن است یک شکاک معقول یا دیر اتخاذ کننده به این نتیجه برسد که این حرکت منبع باز آخرین مورد نخواهد بود. تعداد کمی از مردم خود را متعهد می‌کنند که مشارکت‌های سخت‌گیرانه و سخت‌گیرانه داشته باشند، اما پاداش‌ها به کسانی تعلق می‌گیرد که جسورانه‌ترین و تأثیرگذارترین ادعاها را دارند – چه کارشان قابل بررسی باشد. یا نه.

به جامعه ای بپیوندید که می تواند آینده را تغییر دهد. حلقه نوآوری کوین تلگراف رهبران فناوری بلاک چین را گرد هم می آورد، به هم متصل می کند، همکاری می کند و در معرض دید قرار می دهد. اکنون درخواست دهید

تله پیچیدگی

تعصب پیچیدگی اصطلاحی است که برای توصیف یک مغالطه منطقی استفاده می شود که در آن افراد سودمندی مفاهیم و راه حل های پیچیده را نسبت به جایگزین های ساده بیش از حد ارزیابی می کنند. گاهی اوقات من در پیچیدگی فنی راه حل غرق می شوم و به این فکر می کنم که آیا راه آسان تری وجود دارد.

درک بلاک چین سخت است، بنابراین به راحتی می توان در مورد ایده هایی مانند پل های زنجیره ای هیجان زده شد و این دشواری را به سطح دیگری برد. بیایید آن را “پیچیده” بنامیم.

با این حال، بیشتر پروژه های بلاک چین پیچیده هستند، نه پیچیده.

طبق بررسی هاروارد بیزینس ریویو، سیستم‌های پیچیده «قطعات متحرک زیادی دارند، اما به شیوه‌ای الگو رفتار می‌کنند». به عنوان مثال، اگر به یک شبکه برق محلی فکر کنیم، واضح است که بسیار پیچیده است و دارای اجزای زیادی است. با این وجود، بخش‌هایی از سیستم تمایل دارند به روش‌های قابل پیش‌بینی رفتار کنند. وقتی کلید چراغ اتاق نشیمن خود را روشن می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که در بیشتر مواقع روشن باشد. حتی سیستم های پیچیده نیز در صورت نگهداری مناسب می توانند بسیار قابل اعتماد باشند.

در مقابل، سیستم‌های پیچیده با ویژگی‌هایی مشخص می‌شوند که «ممکن است به شیوه‌ای الگو رفتار کنند، اما تعاملات آنها دائماً در حال تغییر است». این تعامل، سیستم های پیچیده را غیرقابل پیش بینی تر می کند. درجه پیچیدگی سیستم توسط سه ویژگی کلیدی تعیین می شود: تنوع یا تعداد عناصر متقابل، میزان وابستگی متقابل بین عناصر، و درجه تنوع یا ناهمگونی بین عناصر.

اگر لازم باشد اشاره کنم، تقریباً تمام پل ها و راه حل های زنجیره ای، نمونه هایی از سیستم های بسیار پیچیده هستند. خسارات ناشی از هک کرم‌چاله و BSC بریج در سال ۲۰۲۲ به ترتیب ۳۲۵ و ۵۶۸ میلیون دلار است که نشان‌دهنده پاداش نسبی استفاده از اکسپلویت‌ها به جای اصلاح از قبل آن‌ها است.

آن را ساده نگه دارید

من احساس می کنم Web3 باید پیچیده باشد. تخمین اندازه واقعی و دامنه فعالیت اقتصادی جدید پیش رو غیرممکن است. ارزش‌های Web3 از فردگرایی و گنجاندن اقتصادی نشان‌دهنده تغییر و ترکیب‌هایی است که با تولد هر فرد رشد می‌کنند. چه کسی می داند چه چیزی در پیش است؟ آیا نباید پیچیدگی را بپذیریم؟

بله خیر.

زیرساخت Web3 نباید غیرقابل پیش بینی باشد. در واقع، مانند شبکه برق، اگر نبود بهتر بود.

برای اینکه معماری بلاک چین ایمن‌تر و واقعاً شفاف‌تر شود، باید بر برخی از سوگیری‌هایی که ما به آن باور داریم غلبه کند. قبل از دنبال کردن آخرین روندها، احتمالاً باید به بدهی فنی موجود خود نگاه کنید و سعی کنید آن را ساده کنید یا در بهترین حالت، آن را پیچیده کنید. ایجاد نظم و انضباط در طول زمان نیاز دارد – در این مورد، برای Web3 و فراتر از آن.

استفانی سو، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Geeq، یک پلتفرم غیرهوشمند، چند زنجیره ای و لایه صفر است. او یک اقتصاددان خرد و تحلیلگر سیاست است.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است. حلقه نوآوری کوین تلگراف یک سازمان تأیید شده متشکل از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین است که از طریق قدرت ارتباط، همکاری و رهبری فکری در حال ساختن آینده هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بدانید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر

نویسنده: Stephanie So

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا