اخبار ارز دیجیتال

چه کسی NFT ها را اختراع کرد؟: تاریخچه مختصری از توکن های غیر قابل تعویض


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

آیا تا به حال فکر کرده اید که توکن های غیرقابل تعویض یا NFT ها چه کسی اختراع کرده است؟ جدول زمانی ما شامل Colorcoins، Quantum، CryptoPunks و موارد دیگر است.

رستاخیز و رستاخیز: بازیابی بازار NFT و صدور NFT های بومی بیت کوین

این بخش در سال 2022 به شدت سقوط کرد اما در سال 2023 روند صعودی خود را به دست آورد و خوشحالی را به علاقه مندان NFT بازگرداند.

رشد در بخش NFT در بیشتر سال 2022 ثابت بوده است. اشتیاق در بازار NFT به دلیل عوامل کلان اقتصادی کاهش یافته است. حتی متاورس قبل از اینکه از رادار بیفتد موضوع داغ بود. بخش متاورس مارک زاکربرگ در سال 2022 13.72 میلیارد دلار ضرر کرد.

اما سال 2023 لبخند را به طرفداران NFT بازگردانده است. Ordinals در ژانویه 2023 با استفاده از ارتقاء بیت کوین Taproot در سال 2021 راه اندازی می شود و NFT های بومی بیت کوین را فعال می کند. تا فوریه 2023، Yuga Labs، اولین صادرکننده NFT در جهان، از عرضه مجموعه جدید NFT “TwelveFold” برای انتشار در شبکه بیت کوین خبر داد. با توسعه مفهوم سکه رنگی، Ordinal یک شماره سریال است که در یک ساتوشی واحد و منحصر به فرد مهر شده است.

بر اساس داده‌های DappRadar، بازار NFT در ماه فوریه ۲ میلیارد دلار در کل حجم معاملات ثبت کرد که نسبت به ماه قبل ۱۱۷ درصد افزایش داشت. این حرکت تا ماه مارس ادامه یافت، زمانی که داده‌ها تنها کاهش جزئی به زیر 2 میلیارد دلار را نشان دادند. BCC Research ارزش بازاری 125.6 میلیارد دلاری را برای بخش NFT تا سال 2027 با نرخ رشد مرکب سالانه 27.7٪ (2022-2027) پیش بینی کرده است.

داده‌های جمع‌آوری شده از DappRadar و Dune نشان می‌دهد که حدود 6.5 میلیون NFT در ماه فوریه فروخته شده است، در حالی که در ماه مارس، در مجموع حدود 5.8 میلیون NFT فروخته شده است. معاملات NFT اتریوم در ماه فوریه (1.81 میلیارد دلار) تقریباً مشابه ماه مارس (1.82 میلیارد دلار) بود.

گسترش فراتر از اتریوم: بلاک چین های غیر اتریوم و اکوسیستم های NFT

عوامل خاصی منجر به افزایش NFT ها در سال 2021 شده است. بلاک چین های مختلف استانداردهای جدیدی را به طور خاص برای NFT ها ایجاد کرده اند.

NFT ها در سال 2021 شاهد افزایش عرضه و تقاضا بوده اند. بر اساس گزارش شرکت داده NFT NonFungible.com، تراکنش های NFT در طول سال حدود 21000 درصد افزایش یافته و به بیش از 17 میلیارد دلار رسیده است.

استفاده از NFT ها در بازار هنر یکی از عوامل اصلی این جهش بود. ظهور هنر دیجیتال فضای دیگری را برای هنرمندان فراهم کرده است تا خلاقیت خود را به نمایش بگذارند، آثار خود را حفظ و حتی بررسی کنند. به لطف این مزایا، هنر دیجیتال جذابیت بیشتری پیدا کرده و به افزایش مزایای NFT کمک کرده است.

زمانی بود که حراج های معروفی مانند کریستیز و ساتبی حراج های خود را به صورت آنلاین انتقال دادند. علاوه بر این، این حراج ها همچنین شامل آثار هنری بودند که باعث افزایش محبوبیت NFT شد. در کریستیز بود که بیپل با نام «Everydays: the First 5000 Days» NFT به رکورد فروش 69 میلیون دلاری دست یافت. فروش به این بزرگی توجه بلاک چین های غیر اتریوم و علاقه مندان به بلاک چین را به NFT ها جلب کرده است.

با هدایت علاقه مندان به NFT، بلاک چین هایی مانند Cardano، Solana، Flow و Tezos شروع به کار بر روی پلتفرم های خود برای NFT کرده اند. در سپتامبر 2021، کاردانو قراردادهای هوشمندی خواهد داشت که توسعه برنامه‌های NFT را در این پلتفرم آسان‌تر می‌کند. چندین استاندارد جدید توسط بلاک چین های مختلف برای ایجاد قابلیت اعتماد دارایی های غیرقابل تعویض تعیین شده است.

یکی از رویدادهای کلیدی امسال، ورود فیسبوک به فضای متاورس با تغییر نام خود به متا بود. NFT ها همیشه بخشی جدایی ناپذیر از متاورس بوده و منجر به افزایش تقاضا برای NFT ها شده است.

ظهور NFT ها در بازی و متاورس: از کریپتوپانک تا اکسی اینفینیتی

اتریوم که مجموعه ای از استانداردهای توکن را معرفی کرد، مهاجرت مداوم NFT ها به بلاک چین را تسهیل کرد. استاندارد توکن به توسعه دهندگان می گوید که چگونه توکن های جدید را مستقر کنند.

پس از موفقیت Rare Pepes، شرکت توسعه نرم‌افزار Larva Labs یک سری اختصاصی نسل NFT CryptoPunks را راه‌اندازی کرد که توسط جان واتکینسون و مت هال ایجاد شد. این پروژه با الهام از فرهنگ پانک لندن، شامل 10000 خلاقیت منحصر به فرد است که در آن هیچ دو شخصیت شبیه به هم نیستند. CryptoPunks یک موفقیت بزرگ بود و پایه و اساس بسیاری از پروژه های NFT دیگر، از جمله یکی از بزرگترین مجموعه های NFT، Bored Ape Yacht Club را گذاشت.

راه اندازی بزرگ بعدی CryptoKitties بود که در هکاتون ETHWaterloo در اکتبر 2017 ظاهر شد. این بازی به بازیکنان امکان خرید، فروش و ایجاد NFT هایی را می دهد که نشان دهنده گربه های مجازی با ویژگی های دلخواه در اتریوم هستند. از زمان CryptoKitties، بازی های NFT بیشتر و بیشتر محبوب شده اند.

ترکیب بازی‌های NFT و پروژه‌های Metaverse برای شکل‌گیری حرکت جدید. یکی از پروژه های مهم در این دوره، Decentraland مبتنی بر اتریوم بود، دنیای مجازی که بازیکنان می توانستند بازی را کشف کنند، بسازند و دارایی ها را جمع آوری کنند.

در اکتبر 2018، بازی نبرد مبتنی بر NFT “Axie Infinity” منتشر شد. این مجموعه توپی که برای بازی‌های Play-to-Earn (P2E) در حال چرخش است، به گیمرها اجازه می‌دهد در حین بازی جوایز درون بازی کسب کنند. این یک بازی ویدئویی پیشگام در بلاک چین اتریوم است که شامل Axies است، موجوداتی که NFT های کمیاب با ویژگی های منحصر به فرد هستند. گیمرها از Axies برای مبارزه استفاده می کنند و ویژگی های بیشتری را در Axies خود وارد می کنند.

تکامل NFT ها: از سکه های رنگی تا طلسم های نادر Pepe و Genesis

همانطور که قبلاً ذکر شد، این داستان با سکه‌های رنگی شروع شد که برای نشان دادن و مدیریت مالکیت دارایی‌های دنیای واقعی در بلاک چین ایجاد شدند. تفاوت آن با بیت کوین (BTC) به دلیل عناصر “غیرقابل تعویض” آن است که ابزار منحصر به فردی را ارائه می دهد.

سکه‌های رنگی که جهشی بزرگ در قابلیت‌های بیت‌کوین دارند، از کسری کوچک بیت کوین تشکیل شده‌اند و می‌توانند به کوچکی ساتوشی باشند. موارد استفاده از سکه های رنگی مانند نمایش دارایی، کوپن، یا استفاده به عنوان کلکسیون دیجیتال، اشتراک، سهام و توکن های دسترسی به مردم کمک کرده است تا پتانسیل بلاک چین برای انتشار دارایی ها را درک کنند.

با این حال، بیت کوین هرگز قرار نبود به عنوان پایگاه داده ای از توکن ها استفاده شود، بنابراین کوین های رنگی فقط در سطح مفهومی باقی ماندند. با این حال، توسعه مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را آغاز کرده است که منجر به NFT می‌شود. همانطور که در بالا ذکر شد اولین NFT کوانتوم بود، یک انیمیشن هشت ضلعی. با ظهور اتریوم، NFT ها پلتفرم مورد نیاز خود را برای پیشرفت فراهم کرده اند.

اولین NFT کوانتومی

یک پروژه بزرگ در این دوره که امکان توسعه دارایی های دیجیتال را فراهم کرد، پلتفرم طرف مقابل ساخته شده بر روی بیت کوین بود. مجموعه‌ای از NFT‌های Rare Pepes در The Counterparty منتشر شده‌اند که استفاده از NFT‌ها را به‌عنوان اثر هنری آغاز کرده‌اند. “Spells of Genesis” که بر روی اتریوم ایجاد شد، یکی دیگر از پروژه های بزرگ NFT بعد از The Counterparty بود.

تاریخچه مختصر NFT: از تولد تا شناخت جهانی

آنچه با سکه‌های رنگی مبتنی بر بیت‌کوین در سال‌های 2012-2013 آغاز شد، در سال 2021 به یک پدیده تبدیل شد و هنوز هم در حال رشد است. بلاک چین اتریوم نقش مهمی در گسترش NFT ها داشته است.

سال 2021 سال توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) خواهد بود، اما نه سالی که این فناوری اختراع شد. کوین مک کوی اولین NFT “کوانتوم” را در بلاک چین Namecoin در سال 2014 ایجاد کرد. با این وجود، راه اندازی کالرکوین های مبتنی بر بیت کوین در سال های 2012-2013، آغاز مفهومی بود که منجر به توسعه توکن BRC-20 شد. این ایده از مقاله ای که توسط منی روزنفیلد در سال 2012 نوشته شده بود، شکل گرفت که راه را برای تکامل توکن های دیجیتال در بلاک چین بیت کوین هموار کرد.

با این حال، در سال 2017 بود که جهان توجه خود را به NFT ها معطوف کرد. این تا حد زیادی به دلیل ظهور بلاک چین اتریوم است که بر محدودیت های بلاک چین قبلی در مورد میزبانی NFT ها غلبه کرده است. اتریوم نه تنها راه حل معتبری برای موارد مهمی مانند ایجاد توکن، ذخیره سازی، برنامه نویسی و تجارت به NFT ها ارائه کرده است، بلکه موانع ورود برای راه اندازی پروژه های NFT را نیز کاهش داده است.

تاریخچه مختصری از NFT ها را می توان به جدول زمانی تقسیم کرد.

جدول زمانی تکامل NFT

نویسنده: Dilip Kumar Patairya

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا