اخبار ارز دیجیتال

خرابی واتس اپ: آیا پیام رسان های غیرمتمرکز بلاک چین یک جایگزین واقعی هستند؟

برنامه های ارتباطی متمرکز یک ویژگی مهم دارند. مکرر خراب می شود. کوین تلگراف در حال بررسی است که آیا تمرکززدایی می تواند راه حلی ارائه دهد یا خیر.

از زمان معرفی ICQ، برنامه اصلی چت آنلاین، انتظارات برای خدمات پیام رسانی فوری (IM) تغییر نکرده است. کاربران به سادگی می خواهند که آن را کار کند، اما با توجه به زمان خاموشی مکرر که توسط محبوب ترین برنامه های چت امروزی تجربه می شود، به نظر می رسد این وضعیت دشواری باشد.

واتس اپ که در همان سال با بیت کوین (BTC) راه اندازی شد، یکی از پرکاربردترین برنامه های چت روی کره زمین است. واتس اپ که متعلق به متا (که دارای اینستاگرام و فیس بوک نیز هست) مظهر یک سرویس متمرکز است. بنابراین وقتی یک سرویس از کار می افتد، تأثیر بسیار گسترده تری نسبت به ۲ میلیارد کاربر ماهانه دارد که سر خود را خار می دهند یا در توییتر شکایت می کنند.

واتس اپ کاملا ماهیت تفکر متمرکز را تجسم می بخشد. این دارای جریان اصلی است، غول های صنعت آن را تایید می کنند، و تقریبا یک سوم سیاره از آن استفاده می کنند، با این حال مردم مطلقاً هیچ حرفی در مورد محصول نهایی ندارند.

چرا برنامه چت متمرکز من از کار می افتد؟

هنگامی که یک محصول توسط یک نهاد مرکزی کنترل و مدیریت می شود، تمایل دارد فرآیندهای خاصی را در طول چرخه عمر خود دنبال کند. شخصی باید مسئولیت کامل جنبه های مختلف محصول متمرکز را بپذیرد.

با توجه به مقیاس بزرگ محصول، حتی به روز رسانی های کوچک نیز در معرض خطای انسانی، مشکلات پایگاه داده و زمان کافی برای آزمایش نسخه قبل از فشار دادن به روز رسانی برای برآورده کردن انتظارات ذینفعان نیستند. این به سردرگمی تبدیل می شود. همراه با حملات سایبری متعدد علیه خود زیرساخت، هر چه سرویس متمرکزتر باشد و هر چه بیشتر توسط یک نهاد واحد مدیریت شود، «ظن معمول شکست» فضای اتاق را پر می‌کند.

آیا یک سرویس غیرمتمرکز می تواند زمان خرابی را برطرف کند؟

نیک دازه، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت ارائه دهنده خدمات Web3 Heirloom، به کوین تلگراف گفت، از سوی دیگر، برنامه های غیرمتمرکز (DApps) متمرکز بر ارتباطات، سیستمی را ارائه می دهند که به سختی شکسته می شود. او گفت که پیام رسان غیرمتمرکز با هر کاربر نصب شده قدرتمندتر خواهد بود، زیرا اساساً به عنوان “گره” عمل می کند که سیستم را به درستی کار می کند.

دازه گفت: «تفاوت اصلی این است که هیچ نقطه‌ای از شکست وجود ندارد. هنوز وجود دارد. فقط به بخش دیگری از بالون فشار داده می شود. ”

اخیر: وضعیت ارزهای دیجیتال در جنوب اروپا: مالت پیشتاز است

البته برنامه های توزیع شده چالش های خاص خود را دارند که یکی از آنها مقیاس بندی است. DApp ها نمی توانند با سرویس های متمرکز رقابت کنند مگر اینکه به یک پایگاه کاربری میلیاردی برسند. اسپم شبکه را کاهش دهیم؟ ”

برای رسیدگی به اولین مشکل، Dazè معتقد است آدرس دهی مبتنی بر کلید عمومی راه حل خوبی است. در مورد موضوع دوم، Dazè گفت که سرور Captcha باید برای ایجاد یک بازدارنده اسپم استفاده شود.

Redundancy نام بازی است

کوین تلگراف همچنین با کریس مک کیب، یکی از بنیانگذاران پروژه Oxen، که به خاطر برنامه غیرمتمرکز IM Session شهرت دارد، تماس گرفت. وقتی از مک کیب پرسیده شد که چگونه برنامه های غیرمتمرکز IM با خرابی ها و خرابی ها برخورد می کنند، به افزونگی اشاره کرد.

«شبکه‌های توزیع‌شده افزونگی داخلی زیادی دارند. اگر یک سرور از کار بیفتد، سرور دیگری کار را به دست می‌گیرد.»

او گفت که شبکه نود خدمات Oxen، مجموعه ای از گره های تشویقی که به عنوان زیرساخت برای Oxen و محصولات آن عمل می کند، دارای بیش از ۱۶۰۰ گره است که توسط صدها نفر در سراسر جهان اداره می شود.

مک کیب استدلال کرد: «به یک رویداد فاجعه‌بار نیاز است تا یک شبکه از بین برود.

در گذشته، شاهد بودیم که یک پنجم گره‌ها به طور ناگهانی آفلاین می‌شوند، اما Session به ارسال پیام‌ها به طور معمول ادامه می‌دهد.

Session در حال حاضر می تواند حدود ۵ میلیون کاربر را اداره کند. این بخش کوچکی از پایگاه کاربران واتس اپ است. با این حال، مک کیب گفت که تیم به انتشار به روز رسانی برای شبکه های ذخیره سازی توزیع شده بزرگتر و پهنای باند شبکه بالاتر ادامه خواهد داد.

یکی از بنیانگذاران Oxen اذعان کرد که هنوز ثابت نشده است که آیا یک شبکه غیرمتمرکز می تواند ترافیک روزانه واتس اپ و مسنجر را مدیریت کند یا خیر. اما او گفت Session اولین اپلیکیشنی است که این نظریه را آزمایش می کند.

محبوبیت Session فقط به این دلیل نیست که از بین نرفته است.

دستکاری نشده، ناخوانا، غیرقابل ردیابی

یک اکوسیستم غیرمتمرکز طیف گسترده ای از پروژه ها و برنامه ها را با اولویت های مختلف ارائه می دهد. یکی از آنها TransferChain است که یک برنامه پیام رسانی همتا به همتا با تمرکز بر حریم خصوصی است. تونا اوزن، یکی از بنیانگذاران TransferChain به کوین تلگراف گفت که جنبه مقیاس پذیری تمرکززدایی یک منطقه خاکستری است، اما مقیاس پذیر یا غیر مقیاس پذیر بودن آن یک تصمیم طراحی است.

اخیراً: چگونه نقدینگی ضعیف باعث شد که بازار انبه بیش از ۱۱۶ میلیون دلار از دست بدهد

اوزن می‌گوید: «تصور اشتباه اصلی که محصول را غیرمقیاس‌پذیر می‌کند این است که فرض کنیم طراحی بلاک چین می‌تواند همه نیازها را برآورده کند. او پیشنهاد کرد که متغیرهای متعددی مانند حجم بلوک، نرخ تولید بلوک، اجماع، الگوریتم انتخاب، تلفیق توکن، ساختار هزینه و سود شبکه و ساختار مشارکت شبکه باید در نظر گرفته شوند.

همانطور که انتظار دارید یک خودروی مسابقه ای ثابت شده در پیست که صرفاً برای سرعت ساخته شده است، در شرایط خارج از جاده نیز عملکرد مشابهی داشته باشد، به طور خاص برای یک محصول یا خدمات طراحی شده است. انتظار یک رویکرد غیر بلاک چینی منطقی است: مقیاس پذیر است. “

Tuna Özen و تیمش TransferChain را به عنوان یک پلتفرم ابری توصیف می‌کنند که توسط یک مکانیسم تصمیم‌گیری غیرمتمرکز در یک دفتر کل توزیع شده قدرت می‌گیرد. این برنامه با برنامه های متمرکز در فرآیند ذخیره سازی شفاف مکان و نحوه ذخیره داده های ارتباطی متفاوت است.

سرویس‌های غیرمتمرکز زیرساخت انعطاف‌پذیرتری ارائه می‌کنند، اما هنوز راه درازی برای رسیدن به خدمات متمرکز از نظر پایگاه کاربر و پذیرش جریان اصلی دارند. با رایج‌تر شدن DApp‌ها، احتمالاً باید با نظارت‌های نظارتی بیشتری روبرو شوند و دولت‌ها در سراسر جهان بدون شک با این شکل جدید ارتباط مشکل خواهند داشت.

نویسنده: Erhan Kahraman

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا