🚨 اخبار ارز دیجیتال

آینده NFT و Web3 در عصر اقتصاد خالق چیست؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

مزیت Web3 این است که به کاربران مالکیت داده های آنها را می دهد. سازندگان می توانند داده های خود را به عنوان دارایی شخصی خود در نظر بگیرند و برای محتوایی که ایجاد می کنند و محتوای مصرف شده توسط سایر کاربران پول دریافت کنند.

طبق گزارش اخیر باشگاه اینفلوئنسر، اقتصاد خالق در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت و همچنان به رشد خود ادامه می دهد. به نظر می رسد روندهای اخیر مانند یوتیوب که به سمت شلوارک های کوتاه گسترش یافته است، TikTok راه اندازی Pulse را راه اندازی کرده و فیس بوک محتوا را با Reels تحت فشار قرار می دهد.

اقتصاد سازندگان به روش‌های دیگری نیز در حال گسترش است، از جمله تولید محتوا با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT و DALL-E، ظهور پلتفرم‌های پخش زنده مانند Twitch و علاقه فزاینده به پادکست.

با این حال، سازندگان با چالش‌های زیادی روبرو هستند که ممکن است با رشد اقتصاد سخت‌تر شود. یکی از مشکلات بزرگ این است که سازندگان اغلب در پلتفرم‌های متمرکزی مانند اینستاگرام و یوتیوب گرفتار می‌شوند و در گروگان الگوریتم‌هایی هستند که میزان دسترسی محتوای آنها را تعیین می‌کنند. از سوی دیگر، اکثر سازندگان برای به دست آوردن پول زیادی از کار خود تلاش می کنند.

با ظهور فناوری‌های Web3 مانند ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض، سازندگان از اتکا به پلتفرم‌های متمرکز رها می‌شوند، بر محتوایی که ایجاد می‌کنند کنترل کامل دارند و فرصت برقراری ارتباط مستقیم با طرفداران خود را دارند.

اقتصاد خالق به دلیل عصر Web2 وجود دارد. Web2 شاهد ظهور پلتفرم هایی مانند فیس بوک، تیک تاک، اینستاگرام و مفهوم پست های وبلاگ و پادکست بود که به مردم راهی برای تولید محتوای خود می داد. با Web3، سازندگان اکوسیستم عادلانه تری دارند که به آنها اجازه می دهد تا بر سرنوشت خود ارباب باشند.

مزیت Web3 این است که به کاربران مالکیت داده های آنها را می دهد. سازندگان می توانند داده های خود را به عنوان دارایی شخصی خود در نظر بگیرند و برای محتوایی که ایجاد می کنند و محتوای مصرف شده توسط سایر کاربران پول دریافت کنند. ما قبلاً NFT هایی را دیده ایم که برای ثبت مالکیت آثار هنری دیجیتال استفاده می شوند و داده های کاربر را می توان به همین روش ردیابی و ردیابی کرد.

پروژه های موجود در حال حاضر این اجازه را می دهند. یک مثال خوب، پلتفرم تبلیغاتی توکن شده Web3 Permission است که مصرف کنندگان را با برندها مرتبط می کند. با کسب اجازه، کاربران می توانند ارز دیجیتال را به عنوان پاداشی برای اشتراک گذاری داده ها و تعامل با برندها کسب کنند. ایده مشابه Ocean Protocol است، بازاری که افراد می توانند داده های خود را به عنوان NFT بفروشند. علاوه بر این، زدوش اپلیکیشنی است که در آن کاربران برای تماشای تبلیغات پول پرداخت می کنند.

پلت فرم غیر متمرکز

با Web3، هنرمندان، نوازندگان، ولاگرها و سایر تولیدکنندگان محتوا دیگر نیازی به تکیه بر پلتفرم های سنتی مانند فیس بوک یا اینستاگرام یا جذب برندها برای حمایت مالی از محتوای خود ندارند. در عوض، آنها قادر خواهند بود محتوای خود را از طریق پلتفرم های غیرمتمرکز و متعلق به کاربر توزیع کنند.

به جامعه ای بپیوندید که می تواند آینده را تغییر دهد. حلقه نوآوری کوین تلگراف رهبران فناوری بلاک چین را گرد هم می آورد، متصل می کند، همکاری می کند و در معرض دید قرار می دهد. اکنون درخواست دهید

Web3 شاهد ظهور پلتفرم های رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز مانند تاکی خواهد بود. همه کاربران پلتفرم می توانند در شبکه شرکت کنند و برای اشتراک گذاری، لایک و نظر دادن در مورد محتوا جوایزی کسب کنند. یک پلتفرم غیرمتمرکز دموکراتیک و فراگیر است و به هر کسی اجازه می‌دهد مستقیماً از آثار خود کسب درآمد کند. بنابراین سازندگان می توانند با دقت بیشتری انتخاب کنند که با کدام مارک ها کار کنند و کیفیت تبلیغات خود را بهبود می بخشند.

Web3 Creator Economy همچنین روابط نزدیک‌تر بین اینفلوئنسرها و طرفداران آنها و همچنین فرصت‌های مالی جدید را امکان‌پذیر می‌سازد. به عنوان مثال، Snapmuse.io، مفهوم NFT را ترویج می کند که به طرفداران اجازه می دهد با سازندگان مورد علاقه خود شریک شوند. آن ها می توانند با بخشی از درآمد تبلیغاتی اینفلوئنسر NFT کسب کنند. هدف این است که یک جامعه بزرگتر را تقویت کنیم و از طریق مشارکت های جدید مشارکت گسترده تری کسب کنیم.

در وب ۲، آمازون، گوگل و اپل به عنوان واسطه های جدید ظاهر شدند و از هر فروش انجام شده از طریق فروشگاه های آنلاین خود، کاهش قابل توجهی را به خود اختصاص دادند. همین امر در مورد فیس بوک و اینستاگرام نیز صادق است که بیشترین درآمد تبلیغاتی را از محتوای سازندگان در اختیار دارند.

Web3 می تواند آن را تغییر دهد، و قبلاً این کار را کرده است. بزرگترین بازار NFT آنها OpenSea است که از هر فروش ۰% کارمزد تراکنش دریافت می کند. هر تراکنش شفاف است و یک رکورد عمومی از ارزش و منشأ NFT ایجاد می کند.

ارسال یک ویدیو در فیس بوک به سازندگان اجازه می دهد تا NFT هایی را که ثابت می کنند مالک این ویدیو هستند، در ازای از دست دادن حقوق آن محتوا در لحظه آپلود، ضرب کنند. از طرف دیگر، سازندگان می‌توانند این NFT‌ها را مستقیماً بفروشند و مالکیت را به خریدار منتقل کنند.

یکی از پروژه‌های پیشگامی که از این کار بهره می‌برد GenZeroes است، اولین مجموعه ویدیویی و کمیک مبتنی بر NFT در جهان. این بودجه با فروش NFT به طرفداران تامین می‌شود و به آن‌ها دسترسی انحصاری به قسمت‌های جدید و این فرصت را می‌دهد که در مورد اتفاقات فصل دوم نظر داشته باشند.

قراردادهای هوشمند واسطه ها را حذف می کند و پرداخت به موقع را تضمین می کند. این بدان معناست که سازندگان در لحظه تکمیل پرداخت، سهم درآمدی دریافت می‌کنند. همانطور که پلتفرم Web2 شروع به از بین رفتن می کند، قراردادهای هوشمند و NFT با سوابق مالکیت تغییرناپذیر تمام محتوای ارسال شده در بلاک چین های عمومی به عنوان هنجار جدید ظاهر می شوند.

NFT ها به هنرمندان اجازه می دهند ارزش آثار قدیمی را ردیابی کنند و از طریق حق امتیاز به کسب درآمد ادامه دهند. در سیستم قدیم، اگر هنرمندی یک تابلو را به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار می فروخت و دوباره آن را به قیمت ۵ میلیون دلار می فروخت، هنرمند چیزی بیشتر دریافت نمی کرد و مابه التفاوت را فروشنده به جیب می زد. این در مورد NFT ها اتفاق نمی افتد، زیرا هنرمندان می توانند قراردادهای هوشمندی ایجاد کنند که اطمینان حاصل کند که درصدی از فروش آینده را دریافت می کنند.

Web3 به معنای قدرت بیشتر برای سازندگان است

اکثر مردم موافق هستند که سازندگان محتوا باید به کار خود اعتبار و ارزش قائل شوند. و این دقیقاً همان چیزی است که Web3 ارائه می دهد. یکی از بزرگترین مزایای فناوری، دموکراسی‌سازی است، یعنی قرار دادن قابلیت‌های پیشرفته در دست مصرف‌کنندگان.

Web3 تکامل بعدی این پارادایم است و در دادن کنترل بی سابقه به سازندگان بر محتوای آنها انقلابی خواهد بود. دیگر لازم نیست برای کسب درآمد از کار خود به پلتفرم هایی مانند YouTube متکی باشید. آنها مالکیت مستقیم کار خود را خواهند داشت و به طرفداران خود دسترسی مستقیم خواهند داشت.

Tomer Warschauer Nuni یک CBDO @Kryptomon و کارآفرین سریال است. مشاور و سرمایه گذار بر روی صنایع نوآورانه بلاک چین و وب ۳ تمرکز کردند.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان مورد تایید مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که آینده را از طریق قدرت ارتباط، همکاری و رهبری فکری می سازد. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بدانید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر

نویسنده: Tomer Warschauer Nuni

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا