اخبار ارز دیجیتال

veTokenomics چیست و چگونه کار می کند؟

کاربران توکن‌ها را قفل می‌کنند و آنها را به veToken تبدیل می‌کنند که بر اساس مدل veTokenomics، حاکمیت پروتکل را کنترل می‌کند.

تمام جنبه‌های تولید و مدیریت توکن، از جمله تخصیص به سهامداران مختلف، عرضه، زمان‌بندی سوزاندن توکن، و توزیع، از طریق تجزیه و تحلیل نشانه‌شناسی کنترل می‌شوند. Tokennomics به تعیین ارزش بالقوه پروژه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) کمک می کند. از آنجایی که قوانین عرضه و تقاضا قابل تغییر نیستند، توکنومیک به طور چشمگیری بر ارزش هر توکن غیرقابل تعویض (NFT) یا ارز دیجیتال تأثیر می گذارد.

مطالب مرتبط: Tokennomics چیست؟ راهنمای مبتدیان برای عرضه و تقاضای ارزهای دیجیتال

با این حال، حفره های مختلفی در طراحی توکنومیک وجود دارد. به عنوان مثال، تخصیص عرضه اولیه قابل توجه به افراد داخلی. این می تواند یک علامت هشدار دهنده پمپ و تخلیه باشد. همچنین، هیچ دستورالعملی در مورد نحوه بهترین تقسیم توکن ها برای بنیانگذاران، امور مالی، سرمایه گذاران، جامعه و طراحان پروتکل وجود ندارد.

در نتیجه، پروتکل‌های DeFi مانند Curve، MakerDAO و Uniswap فاقد توزیع توکن اولیه با دقت برنامه‌ریزی‌شده هستند، با مشارکت‌کنندگان بالاتر همیشه بهترین تخصیص را دریافت نمی‌کنند، یا برعکس ممکن است منجر به توزیع توکن زیر بهینه شود. برای حل این مشکلات، پروتکل Curve توکنومیکس escrow یا veTokenomics را معرفی کرد. در این مقاله با مفاهیم اولیه veTokenomics آشنا خواهید شد. نحوه عملکرد veTokenomics و مزایا و معایب آن.

veTokenomics چیست؟

مفهوم veTokenomics مستلزم آن است که توکن برای مدتی منجمد شود. این امر مشارکت طولانی مدت را تشویق می کند و عرضه توکن ها را در بازار کاهش می دهد. در مقابل، کاربران veTokens را دریافت می‌کنند که قابل فروش یا انتقال نیستند. گفتنی است، شرکت در مکانیسم حاکمیت مستلزم قفل شدن توکن برای مدتی است. این به مرور زمان قیمت توکن های ارگانیک را افزایش می دهد.

توکن‌ها را می‌توان در برخی طرح‌های DeFi قفل کرد تا بخشی از درآمد پروتکل را دریافت کند. نقدینگی را در استخرهای خاص افزایش دهید.

نرخی که با آن ارزهای رمزنگاری شده ایجاد و منتشر می شوند، انتشار نامیده می شود. مدل اقتصادی ارزهای دیجیتال، به ویژه تورم یا کاهش تورم، بر نرخ انتشار تأثیر می گذارد. این امکان هماهنگی بهتر بین موفقیت پروتکل و مشوق هایی که دارندگان توکن کسب می کنند را فراهم می کند. این به این دلیل است که نهنگ ها نمی توانند از آرای خود برای دستکاری قیمت توکن های خود استفاده کنند.

veTokenomics چگونه کار می کند؟

برای درک نحوه عملکرد توکنومیکس سپرده رای، بیایید نگاهی به نحوه پیاده سازی Curve veTokenomics بیندازیم. مانند سایر پروتکل های DeFi، ارائه دهندگان نقدینگی (LPs) با کمک نقدینگی به استخر Curve، توکن های LP را به دست می آورند. این توکن های LP را می توان در Curve Gauge برای به دست آوردن نشانه های Curve DAO (CRV) واریز کرد. این می تواند با قفل کردن CRV توسط ارائه دهنده نقدینگی افزایش یابد. سنج نقدینگی نقدینگی ارائه شده توسط هر کاربر را محاسبه می کند. به عنوان مثال، توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی را می‌توان در گیج نقدینگی خود هر استخر منحنی قرار داد.

مکانیسم سنج پروتکل منحنی

علاوه بر این، دارندگان veCRV و LP کمیسیون های تولید شده توسط Curve Finance را به اشتراک خواهند گذاشت. برای به دست آوردن veCRV، رمز حاکمیت CRV باید برای یک دوره زمانی (۱ هفته تا ۴ سال) قفل شود و نقدینگی لغو شود. این بدان معناست که سهامداران بلندمدت خواهان موفقیت پروژه هستند و صرفاً برای منافع کوتاه مدت شرکت نمی کنند.

دارندگان veCRV با قفل کردن توکن‌ها برای دوره‌های زمانی طولانی‌تر برای افزایش پاداش‌های سهام، تعیین اینکه کدام استخر نقدینگی صدور توکن را دریافت می‌کند و نقدینگی مطمئن از طریق مبادله‌های Curve، پاداش‌های سهام را به دست می‌آورند. با این حال، مدت زمانی که یک دارنده توکن، veToken خود را قفل می کند، بر اهرم آنها در فرآیند رأی گیری تأثیر می گذارد.

باب و الکس را در نظر بگیرید که هر کدام به یک اندازه CRV دارند. باب توکن خود را به مدت دو سال قفل کرد، اما الکس فقط یک سال آن را در اختیار داشت. پس از قفل کردن توکن طولانی تر از الکس، veCRV باب، قدرت رای دادن و بازده مربوطه دو برابر می شود. چنین پویایی‌ها مشارکت طولانی‌مدت در پروژه‌های سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) را تسهیل می‌کند و تضمین می‌کند که صدور توکن دموکراتیک است.

نمونه دیگری از veTokenomics Balancer است که توکن‌های veBAL را در مارس ۲۰۲۲ با حداکثر زمان قفل ۱ سال معرفی کرد. Frax Finance همچنین استفاده از توکن‌های veFXS را پیشنهاد کرد که به دارندگان این امکان را می‌دهد تا سنج‌هایی را انتخاب کنند که انتشارات FXS را در بین استخرهای مختلف صرافی‌های غیرمتمرکز مختلف (DEX) توزیع کنند.

مزایا و معایب veTokenomics چیست؟

از درک اصول اولیه veTokenomics، واضح است که دارندگان توکن برای مسدود کردن عرضه veToken پاداش دریافت می کنند. این امر عرضه توکن های LP را کاهش می دهد و در نتیجه فشار را به فروش می رساند. این بدان معناست که دارندگان توکن که مقادیر قابل توجهی توکن در اختیار دارند نمی توانند قیمت های خود را دستکاری کنند. علاوه بر این، این مدل توکنونومیک محبوب، افزودن نقدینگی به استخر را تسهیل می‌کند و توانایی استیبل کوین را برای حفظ پیوند خود افزایش می‌دهد.

نشانه‌های حکومتی اولیه DeFi تأثیر کمی بر قیمت داشتند، زیرا هیچ بازاری برای توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی به جز اعمال حقوق حاکمیتی و سفته‌بازی وجود نداشت. با این حال، veToken های قفل شده تأثیر مثبتی بر پویایی عرضه دارند. این به این دلیل است که جامعه انتظار افزایش درآمد، حقوق ارزشمند حاکمیتی و همسویی اولویت ها را برای همه ذینفعان دارد.

علیرغم نقاط قوت مدل وتوکن فوق، کاستی های مختلفی در veTokenomics وجود دارد که ذینفعان باید از آن آگاه باشند. پروتکل هایی که از مدل veTokenomics پیروی می کنند ممکن است سرمایه گذاران کوتاه مدت را جذب نکنند زیرا همه برای بلندمدت سرمایه گذاری نمی کنند.

علاوه بر این، اگر توکن برای مدت طولانی قفل باشد، هزینه فرصت ممکن است بسیار بالا باشد، زیرا اگر نظر خود را تغییر دهید، تا تاریخ سررسید نمی‌توانید قفل آن را باز کنید. علاوه بر این، اگر پروتکلی که چنین توکن‌هایی را ارائه می‌کند، اکثریت توکن‌ها را داشته باشد، این مدل انگیزه‌های جهت‌گیری بلندمدت را کاهش می‌دهد و تمرکززدایی حاکمیت را ضعیف می‌کند.

آینده مدل veTokenomics

در مدل سنتی توکنومیکس، نشانه‌های حاکمیتی که فقط حق رای اعطا می‌کنند توسط Curve Finance (پیشگام مدل veTokenomics) ارزشمند در نظر گرفته می‌شوند. علاوه بر این، اگر «حکومت» تنها محرک تقاضا باشد، ما معتقدیم دلیل کمی وجود دارد که کسی به طور کامل به یک پروژه متعهد شود.

یک سیستم جدید توکنومیک به نام veTokenomics یک گام بزرگ به جلو است. در حالی که کاهش عرضه، جبران خسارت سرمایه گذاران بلندمدت و هماهنگ کردن انگیزه های سرمایه گذار با پروتکل، مدل veTokenomics هنوز نابالغ است.

در آینده، ممکن است پروتکل‌های دیگری را تجربه کنیم که veTokenomics را در معماری‌های طراحی خود بگنجانند، و همچنین توسعه روش‌های جدیدی برای ساختن سیستم‌های اقتصادی منحصربه‌فرد که از veTokenomics به عنوان پایگاه میان‌افزار استفاده می‌کنند، تجربه کنیم. با این حال، آینده آنقدر غیرقابل پیش‌بینی است که نمی‌توانیم حدس بزنیم که مدل‌های توکنونومیک در چند سال آینده چگونه تکامل خواهند یافت.

برای این مقاله مجوز خریداری کنید. پشتیبانی شده توسط SharpShark.

نویسنده: Onkar Singh

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا