اخبار ارز دیجیتال

VeChain (VET) چیست و چگونه کار می کند؟

VeChain یک بلاک چین مبتنی بر قرارداد هوشمند است که برای تامین انرژی زنجیره‌های تامین برق و تشویق انبوه فناوری بلاک چین طراحی شده است.

مشخصه های اساسی فناوری بلاک چین، مانند تمرکززدایی، تغییر ناپذیری، شفافیت و اتوماسیون، ثابت کرده است که چندین مورد استفاده در مشاغل مختلف را مورد توجه قرار می دهد. با این حال، ایجاد و نگهداری برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین می تواند پرهزینه باشد و استفاده کامل از مزایای آن را برای مشاغل دشوار و پرهزینه می کند.

با اتخاذ دفتر کل توزیع شده، بسیاری از پروژه ها تلاش هایی را برای کاهش موانع ورود انجام داده اند. VeChain یکی از این پلتفرم های بلاک چین است که برای بهبود استفاده گسترده از فناوری بلاک چین ساخته شده است. یکی از مهم ترین مسائلی که سازمان های زنجیره تامین با آن مواجه هستند، عدم شفافیت است. هدف بلاک چین حل این مشکل با اجازه دادن به تجارت به طور مستقیم بدون شخص ثالث است. همچنین به اشتراک گذاری داده ها را در بین ذینفعان امکان پذیر می کند و از یکپارچگی بیشتر خدمات مالی و لجستیکی پشتیبانی می کند.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که بلاک چین عمومی VeChain چیست، ویژگی های منحصر به فرد VeChain، نحوه کار VeChain (VET)، نحوه خرید VeChain و نحوه عملکرد VeChain staking.

VeChain (VET) چیست؟

بلاک چین عمومی که VeChainThor نام دارد، برای استفاده گسترده از فناوری بلاک چین توسط شرکت‌هایی در هر اندازه و با عمل به عنوان یک بلوک برای یک اکوسیستم بلاک چین سازمانی انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر در نظر گرفته شده است.

طبق گفته VeChain، اتریوم برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز تجاری در مقیاس بزرگ (DApps) مناسب نیست، اما یک نقطه عطف مهم در فناوری است. این به این دلیل است که اتریوم فاقد یک چارچوب حاکمیتی قوی است که امکان تغییرات سریع و شفاف پروتکل را برای رسیدگی به مشکلات و پیشرفت‌های نوظهور فراهم می‌کند.

همچنین، فقدان یک مدل اقتصادی مناسب برای بلاک چین اتریوم، شرکت ها را از راه اندازی DApp ها با هزینه قابل کنترل و قابل پیش بینی باز می دارد. علاوه بر این، با توجه به اینکه قیمت اتر (ETH) چقدر نوسان است، ممکن است شرکت‌ها نتوانند قیمت‌های آتی اتریوم یا هزینه‌های نگهداری یک برنامه غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم را برای هر دوره زمانی معین پیش‌بینی کنند. بنابراین چه چیزی VeChain را منحصر به فرد می کند؟

بلاک چین VeChainThor امیدوار است با قابلیت‌های فراتراکنش‌ها، طرح‌های اجماع اثبات اقتدار (PoA)، مکانیسم‌های حاکمیت روی زنجیره و یک سیستم دو توکن منحصر به فرد، به مشکلات فوق رسیدگی کند.

ویژگی متا تراکنش

برای استقرار سازمانی، ویژگی های متا تراکنش VeChain می تواند به کاربرپسند ساختن توسعه کمک کند، همانطور که در زیر توضیح داده شده است.

  • پرداخت‌های چند طرفه: مدل freemium برنامه‌های غیرمتمرکز با یک طرح تفویض کارمزد تراکنش انعطاف‌پذیر برای ورود راحت کاربر فعال می‌شود. پروتکل نوآورانه واگذاری هزینه VeChain به شرکت ها اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند و حساب های گاز تعیین شده برای مدیریت هزینه های گاز مورد نیاز برای استفاده از شبکه داشته باشند.
  • چرخه حیات تراکنش قابل کنترل: کاربران می توانند از فیلدهای تراکنش Expiration و BlockRef برای تنظیم زمانی که تراکنش ها در آن اجرا می شوند یا منقضی می شوند، استفاده کنند.
  • تراکنش‌های چندوظیفه‌ای: توسعه‌دهندگان می‌توانند پرداخت‌های دسته‌ای را انجام دهند، تماس‌های زیادی را به عملکردهای قراردادی مختلف در یک تراکنش وارد کنند و ترتیب تماس‌ها را با استفاده از تراکنش‌های اتمی چند منظوره کنترل کنند.
  • وابستگی های تراکنش: کاربران می توانند وابستگی ها را طوری تنظیم کنند که اجرای تراکنش ها را تا زمانی که تراکنش های مرتبط پردازش نشده اند به حالت تعلیق درآورند و اطمینان حاصل کنند که دستور اجرا نیازهای تجاری را برآورده می کند.

مکانیسم اجماع POA

PoA مشکلاتی را که کسب‌وکارها اغلب با اتلاف انرژی و ارتقای بی‌اثر مواجه می‌شوند، برطرف می‌کند. اثبات اقتدار VeChain به دلایل زیر کارآمد است:

  • به لطف قراردادهای هوشمند داخلی، در صورت به روز نشدن مسترنودهای اتوریتی، می توان از هارد فورک جلوگیری کرد.
  • دستیابی به امنیت شبکه و یکپارچگی اجماع نیاز به توان محاسباتی پایینی دارد.
  • این بنیاد به شدت هویت همه اپراتورهای Authority Masternode را تأیید می کند.

حکومت

یک کمیته راهبری منتخب جامعه که بر اکوسیستم VeChain نظارت دارد با کمک یک مکانیسم حاکمیتی درون زنجیره ای (شامل مراحلی مانند پیشنهاد، تایید و اجرا) تصمیم گیری می کند و از اجرای آنها اطمینان حاصل می کند. از دیگر مزایای چنین سیستمی می توان به کاهش عدم قطعیت توسعه سازمانی و فنی از طریق رای گیری مبتنی بر نقش اشاره کرد.

اقتصاد توکن دوگانه

اکوسیستم VeChain از دو توکن تشکیل شده است: VeChain Token (VET) و VeChainThor Energy (VTHO). توکن اول، VET، یک توکن دوم به نام VTHO ایجاد می کند که برای پرداخت یا انتقال به سایر کاربران VeChain استفاده می شود. توکن های VTHO کارمزد تراکنش ها را تسویه می کنند و هزینه های توسعه گاز پلت فرم و قرارداد هوشمند را پوشش می دهند.

VeChain (VET) چگونه کار می کند؟

این پلتفرم از شبکه ای متشکل از 101 اپراتور Authority Masternode برای استفاده از الگوریتم اجماع PoA استفاده می کند که به امن تراکنش ها در شبکه بلاک چین کمک می کند. این اپراتورها ضمن حفظ قوانین حاکمیت VeChainThor، عملیات قرارداد هوشمند را انجام می دهند.

تحت هدایت کمیته راهبری، کاربران باید بررسی‌های دقیق «مشتری خود را بشناس» (KYC) را تکمیل کنند و بتوانند به‌عنوان یک کسب‌وکار، توسعه‌دهنده یا سایر نهادها به رشد شبکه کمک کنند. علاوه بر این، سیستم منحصربفرد دو نشانه ای (که در بالا توضیح داده شد) به کسب و کارها این امکان را می دهد که از هزینه های عملیاتی خود اطمینان داشته باشند و در عین حال از سفته بازی و نوسانات بیش از حد بازار محافظت شوند.

VeChain ToolChain محصول شاخص ارائه شده توسط پلتفرم بلاک چین VeChainThor است که به شرکت ها در هر اندازه ای امکان می دهد مشترکا خدمات و محصولات جدیدی را توسعه دهند. VeChain ToolChain پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS)، نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) و بلاک چین به عنوان سرویس (BaaS) را ارائه می دهد که استراتژی های جدیدی را برای ایجاد ارزش برای سهامداران مختلف ایجاد می کند، شفافیت را ارتقا می دهد و بینشی را در مورد چرخه عمر محصول ارائه می دهد.

به عنوان مثال، PaaS استقرار کم کد VeChain، نیاز مشتریان را به طراحی قالب های فرآیند و استفاده از ابزارهای داخلی برای ایجاد برنامه های بلاک چین خود از ابتدا حذف می کند. علاوه بر این، Food Safety Track & Trace SaaS این شرکت، طیف وسیعی از ویژگی‌های قابل ردیابی آسان مانند گواهی‌های کیفیت را برای برقراری ارتباط و اطمینان از آگاهی از برند، به صنعت غذا و نوشیدنی ارائه می‌دهد.

از طریق BaaS، VeChain یک API آرامش بخش برای خدمات استاندارد قرارداد هوشمند ارائه می دهد. دو سیستم کامپیوتری با استفاده از یک رابط برنامه نویسی کاربردی، API restful، اطلاعات را از طریق اینترنت به طور ایمن مبادله می کنند.

علاوه بر این، با توجه به VeChain Tokennomics، عرضه در گردش با سوزاندن 70٪ از تمام هزینه های تراکنش کاهش می یابد و 30٪ باقی مانده به اپراتورهای Masternode تعلق می گیرد. برای دارندگان گره، VeChainThor یک ساختار پاداش پایدار ارائه می دهد.

تاریخچه VeChain: چه کسی پشت VeChain است؟

مدیر ارشد اطلاعات لویی ویتون چین، سانی لو، همراه با چانگپنگ ژائو (مؤسس چینی-کانادایی بایننس)، در سال 2015 به عنوان یک شرکت تابعه از Bitse، سازمانی که راه حل های مبتنی بر بلاک چین ارائه می دهد، به Bitse پیوستند. VeChain را تاسیس کرد. توکن VEN زمانی بر روی پلتفرم اتریوم کار می‌کرد، اما در سال 2018 VeChain به بلاک چین خود تغییر نام داد و آن را به عنوان بلاک چین VeChainThor (VET) تغییر نام داد.

از طریق شفافیت داده ها، VeChain امیدوار است صنعت زنجیره تامین را مختل کند. این تجارت با چندین شرکت مانند مایکروسافت، PWC، BMW، رنو و فولکس واگن همکاری می کند تا از قابلیت های منحصر به فرد بلاک چین VeChainThor برای بهبود عملیات تجاری خود استفاده کند.

مربوط: چگونه از فناوری بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین استفاده می شود؟

چگونه VeChain بخریم؟

بسته به حوزه قضایی خود، یک صرافی رمزنگاری را انتخاب کنید که از ارز دیجیتال VeChain (VET) پشتیبانی می کند و یک کیف پول برای ذخیره توکن های خود خریداری کنید. از طرف دیگر، می توانید توکن های خود را در کیف پول صرافی خود ذخیره کنید.

VeChain همچنین کیف پول Thor اختصاصی رمزنگاری شده خود را توسعه داده است که با اندروید و iOS سازگار است. با این حال، از آنجایی که توکن های VeChain مبتنی بر بلاک چین اتریوم نیستند، با کیف پول هایی مانند MetaMask سازگار نیستند. مرحله آخر این است که مقدار مورد نظر خود را از توکن های VET خریداری کنید و آنها را برای نگهداری به کیف پول انتخابی خود منتقل کنید.

مراحل اصلی خرید VeChain (VET) در Binance عبارتند از:

به غیر از خرید VET، آیا می توانم درآمد غیرفعال در VeChain کسب کنم؟ عموماً، کاربران ابتدا ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت کوین (BTC) را می خرند و سپس از کیف پول یا صرافی ای استفاده می کنند که از استکینگ VeChain پشتیبانی می کند. پس از یافتن، باید BTC خود را با VET مبادله کنید. برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، هیچ استخری وجود ندارد که بتوانید سرمایه‌گذاری‌های VET خود را برای کسب درآمد بیشتر VTHO ترکیب کنید.

مربوط: چگونه با بیت کوین درآمد رمزنگاری غیرفعال به دست آوریم

آیا VeChain NFT دارد؟

علاوه بر موارد استفاده VeChain در زنجیره تامین، اکوسیستم توکن غیرقابل تعویض (NFT) آن نیز در حال رونق است. یک بازار غیرمتمرکز NFT به نام VeSea برای ایجاد و تجارت توکن های VIP-181 وجود دارد که در بلاک چین VeChain نگهداری می شوند. بنیاد VeChain استاندارد VIP-181 را برای فعال کردن عملکرد پایه توکن ها در قراردادهای هوشمند معرفی کرد.

یک کیف پول سازگار با VeChain سازگار با کیف پول VeChain Sync2 و VeChainThor برای فروش، خرید و ذخیره NFT در VeSea مورد نیاز است. علاوه بر این، به دلیل اعتبار بلاک چین زیربنایی، VeSea قبض گاز ندارد. با این حال، کاربران باید 2.5٪ کارمزد تراکنش بپردازند.

VeChain دو مجموعه NFT، VeKings و Paper Project را ارائه می دهد. سری VeKings NFT دارای 8147 قطعه هنری است که وایکینگ‌ها و والکیری‌ها، نمادهای امپراطوری باشکوه VeChain را به تصویر می‌کشند. در مجموع 11880 NFT منحصر به فرد تولید شده یک پروژه کاغذی تعاملی NFT را تشکیل می دهند که توسط هنرمند ساکن کالیفرنیای جنوبی Emmet Ahlstrom توسعه و کارگردانی شده است.

اگر در حال حاضر دارایی در هر یک از این دو مجموعه NFT دارید، VeSea تا 100٪ تخفیف ارائه می دهد. World of V یکی دیگر از بازارهای VeChain NFT است که با کیف پول های Sync2 با استفاده رایگان سازگار است. علاوه بر این، این پلتفرم با ارائه پشتیبانی کامل از ضرب کردن، از پروژه‌های جدید NFT از طریق سکوی راه‌اندازی خود استقبال می‌کند و به دارندگان توکن‌های غیرقابل تعویض اجازه می‌دهد تا NFT‌های خود را در اکوسیستم سازنده به اشتراک بگذارند.

آیا VeChain یک سرمایه گذاری خوب است؟

هدف VeChain تسریع پذیرش انبوه فناوری بلاک چین با پرداختن به مسائلی مانند هزینه نگهداری بالای DApp های مبتنی بر اتریوم است. با وجود موارد استفاده VeChain در مدیریت زنجیره تامین و سایر صنایع، انتخاب های سرمایه گذاری به اهداف مالی و پروفایل های ریسک بازده بستگی دارد.

با این اوصاف، سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده که اعتماد به نفس بیشتری دارند، خطرناک است و ممکن است پولی که به سختی به دست آورده اید را از دست بدهید. بنابراین، تصمیمات تخصیص دارایی خود را بر اساس بازده مورد انتظار سرمایه گذاری خود قرار دهید.

اما آیا شبکه VeChain امن است ؟

آینده VeChain

VeChain یک پلت فرم قرارداد هوشمند لایه 1 است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند و DApp های خود را در بالای آن ایجاد کنند. کاربردهای آن در لجستیک، مدیریت زنجیره تامین و سایر صنایع به شرکت ها کمک می کند تا عملیات خود را ارتقا دهند. با این حال، از منظر سرمایه گذاری، همیشه باید مزایا و معایب را قبل از هر گونه تخصیص پرتفوی بسنجید.

آینده نامشخص است، VeChain نیز نامشخص است. با این حال، نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که آیا VeChain به اتریوم جدید تبدیل می‌شود یا خیر. در هر صورت، دیدن نحوه رقابت VeChain با رقبای خود و ارائه راه حل های واضح برای دستیابی به یک مزیت رقابتی هیجان انگیز خواهد بود.

نویسنده: Jagjit Singh

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا