اخبار ارز دیجیتال

سولند چیست؟

Solend پروتکل وام دهی DeFi Solana است که به دلیل مقیاس پذیری و پیکربندی بالا شناخته شده است.

Solend یک پروتکل وام و استقراض غیرمتمرکز است که بر اساس Solana ساخته شده است. برای پر کردن شکاف بزرگ در اکوسیستم سولانا، سولند تنها بیش از یک ماه پس از راه‌اندازی، ۱۰۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد. مقدار زیادی پول جمع‌آوری کرد.

مطالب مرتبط: وام دهی و استقراض DeFi توضیح داده شده است

سولند از مقیاس پذیری بالای بلاک چین سولانا استفاده کرده است که به دلیل سرعت بالا و کارمزدهای پایین تراکنش شهرت زیادی ایجاد کرده است. با ظهور سولانا، کاربران می توانند از سرمایه خود از طریق وام دادن و کسب سود استفاده بهینه کنند و فرصت های زیادی برای سود بردن از وجوه بیکار خود داشته باشند. مطابق با فلسفه عدم تمرکز، Solend یک پروژه جامعه محور است که در آن رأی دهندگان به طور جمعی تصمیم می گیرند.

این مقاله Solend و نحوه عملکرد آن را شرح می دهد، از جمله وام و قرض، درآمد و پاداش، ایجاد استخر، خطرات مرتبط، مشکل نهنگ، و سایر مفاهیم مرتبط.

سولند چیست؟

Solend یک پلت فرم مستقل وام دهی و استقراضی است که به کاربران امکان می دهد دارایی ها را در شبکه Solana اجاره و وام دهند. الگوریتم‌ها نرخ بهره و وثیقه پروتکل را تعیین می‌کنند و به کاربران این امکان را می‌دهند که سود کسب کنند و دارایی‌های رمزنگاری خود را طولانی یا کوتاه بر روی پلتفرم دریافت کنند. توکن بومی Solend، SLND، در معرض بازار مالی غیرمتمرکز سولانا (DeFi) قرار می گیرد.

هنگامی که Solend در آگوست ۲۰۲۱ راه اندازی شد، کل ارزش قفل شده آن (TVL) کمتر از ۲۰ میلیون دلار بود. پس از حدود سه ماه، TVL آن به حدود ۱ میلیارد دلار افزایش یافت. Solend امیدوار است که به بزرگترین پروتکل وام دهی و استقراض DeFi در شبکه Solana تبدیل شود.

پیش از این، Solend نمونه اولیه بود و به عنوان بخشی از هکاتون فصل سولانا در ژوئن ۲۰۲۱ برنده شد. این موفقیت نشان دهنده ورود پروژه به دنیای DeFi به عنوان یک پروتکل وام است.

Solend چگونه کار می کند؟

هسته Solend این است که کاربران را قادر می سازد از مزایای وام دهی غیرمتمرکز در شبکه Solana استفاده کنند. کاربران دارایی ها را به حساب Solend خود واریز می کنند و سود دریافت می کنند. علاوه بر این، می توانید در مقابل سپرده خود وام بگیرید بدون اینکه وسیله بازپرداخت خود را توجیه کنید.

سولندو به عنوان یک برنامه مستقل، نیاز وام گیرندگان را برای گذراندن فرآیندهای پیچیده پذیره نویسی برای تعیین ریسک مالی مؤسسات مالی در هنگام تأیید وام حذف می کند. به لطف قراردادهای هوشمند که بندهای متعددی را برای تعیین محدودیت‌های استقراض و جمع‌آوری سود در نظر می‌گیرند، وام‌های بلند و کوتاه را می‌توان به راحتی دریافت کرد، زیرا همه فرآیندها خودران هستند.

فعالیت های ترویج شده توسط Solend

نحوه کار معاملات کریپتو در سولانا

وام و قرض گرفتن در Solend به یک کیف پول سولانا با وجوه کافی برای پرداخت قبض بنزین شما نیاز دارد. برای دسترسی به عملکرد شبکه، به SOL، ارز دیجیتال بومی Solana نیاز دارید.

کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال را در پلتفرم‌های سازگار قرض بگیرند و وام دهند. تعداد توکن های رمزنگاری پشتیبانی شده توسط این پلتفرم به طور پیوسته در حال افزایش است. این به این پلتفرم تنوع می‌بخشد و به کاربران امکان می‌دهد از طیف گسترده‌ای از دارایی‌های رمزنگاری از جمله کوین‌های بومی، استیبل کوین و ممکوین بهره ببرند. کل فرآیند فهرست‌بندی توسط انجمن مدیریت می‌شود، همگام با فلسفه DeFi.

قبل از اینکه کاربران بتوانند دارایی های کریپتو را قرض یا وام دهند، باید کیف پول Solana خود را به پلتفرم متصل کرده و SOL را به حساب های خود اضافه کنند. کاربران می توانند جزئیات تراکنش را از پنل حساب خود مشاهده کنند.

درآمد و پاداش

وام دهندگان نه تنها بر اساس بازدهی سالانه مشابه وام های سنتی، سود دریافت می کنند، بلکه پاداش های اضافی را در قالب توکن بومی Solend، توکن SLND، دریافت می کنند.

استخر

سولند دارای یک استخر نقدینگی جهانی با چندین استخر مجزا و مجوز کوچکتر است. توکن هایی با اوراکل های قابل اعتماد و نقدینگی فراوان را می توان در مجموعه اصلی فهرست کرد. با این حال، بیشتر توکن‌ها ابتدا در یک استخر مجزا فهرست می‌شوند قبل از اینکه به استخر اصلی منتقل شوند.

استخر ایزوله یک استخر کوچک برای فهرست کردن توکن‌هایی با نقدینگی کم و نوسانات بالا است. استخرهای مجوز به هر کسی اجازه می‌دهد استخرهای مجزا را روی پروتکل ایجاد کند.

سازندگان استخرهای مجزا ۲۰ درصد از هزینه های مبدا تولید شده در یک استخر خاص را دریافت می کنند. توکن های موجود در لیست توکن ها با حجم معاملات از پیش تعیین شده در لیست نمایش داده می شوند. هنگامی که تمام پارامترها برآورده شدند، کاربر باید با کلیک بر روی دکمه Create Pool، استخر را ایجاد کند.

با استفاده از پنل حساب Solend یک استخر ایجاد کنید

پنل حساب کاربری

پنل حساب‌ها از نظر بصری خیره‌کننده، شهودی است و شما را بدون گذراندن دوره‌های آموزشی گسترده شروع می‌کند. این پنل دارای یک گزینه “تامین” است که به کاربر در مورد علاقه ای که می تواند کسب کند می گوید. از سوی دیگر، گزینه «قرض» به کاربران می‌گوید که بر اساس دارایی‌های رمزنگاری که دارند چقدر می‌توانند وام بگیرند.

نوار قرمز رنگ در پنل حساب، آستانه انحلال برای هر وام گرفته شده توسط کاربر را نشان می دهد. اگر ارزش دارایی های وثیقه کاهش یابد و وام از آستانه انحلال عبور کند، سیستم می تواند دارایی های کاربر را نقد کرده و وجوه را نزد وام دهنده سپرده گذاری کند.

چگونه سولند کسب کنیم

خود سولند با گرفتن کارمزد پروتکل برای وام ها درآمد کسب می کند. کارمزدها نیز به صندوق بیمه این پلتفرم کمک می کند. کاربران می توانند به سرعت دارایی های رمزنگاری شده را بدون پرداخت هزینه تراکنش های بیش از حد، قرض کنند و بفروشند. خزانه داری سولند بیمه ای را برای پوشش دارایی های موجود در استخر در صورت سوء استفاده یا هک ارائه می کند.

خطرات مرتبط با استفاده از Solend

در حالی که ما در مورد ویژگی های برجسته Solend صحبت می کنیم، خطرات مرتبط با استفاده از Solend وجود دارد.

فید اشتباه اوراکل

اوراکلی که فید اشتباه را گزارش می‌کند، می‌تواند سورندو را ویران کند. فیدهای قیمت شبکه Pyth و Switchboard باعث انحلال در پلتفرم می شود. این اوراکل ها که قیمت های نادرست را گزارش می کنند منجر به انحلال ناعادلانه می شود.

در ۲ نوامبر ۲۰۲۲، سولند مورد سوء استفاده اوراکل قرار گرفت که منجر به ۱.۲۶ میلیون دلار بدهی بد شد. استخر مربوطه غیرفعال شد و آدرس بهره بردار به صرافی اعلام شد.

آسیب پذیری های قرارداد هوشمند

خطر بالقوه دیگر اشکالات یا آسیب پذیری های قرارداد هوشمند است. Solend یک پروتکل غیرمتمرکز الگوریتمی است و نقص در قرارداد هوشمند می تواند منجر به سرقت یا از دست دادن دائمی وجوه شود.

مرتبط: حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند چیست: راهنمای مبتدیان

استفاده ۱۰۰ درصدی از منابع مالی

مانند تمام استخرهای DeFi، سناریوی ریسک استفاده ۱۰۰٪ از وجوه است. اگر هیچ دارایی در استخر باقی نمانده باشد، نمی توانید وام بگیرید. به این مشکل استفاده ۱۰۰% می گویند. اما اگر وام گیرنده به پرداخت وام ادامه دهد یا منابع جدید به دستشان برسد، ممکن است چنین مشکلاتی پیش نیاید.

انحلال

خطر بالقوه دیگر مربوط به انحلال است. سولند وام های بیش از حد وثیقه ای ارائه می دهد، اما به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بی ثبات است، ارزش دارایی ها می تواند نوسان داشته باشد، و وجوه کاربران ناآگاه می تواند نقد شود. این امر باعث می شود که همه مراقب وام ها و سرمایه گذاری های خود باشند.

وام گیرنده بزرگ

از آنجایی که سولانا یک استخر وام بزرگ است، آسیب پذیری اصلی سولانا وجود یک وام گیرنده بزرگ به نام نهنگ است. نهنگ ها حضور بسیار زیادی در پروتکل دارند. این منجر به تصادف با وام گیرندگان نهنگ در ژوئن ۲۰۲۲ شد.

نهنگ ۱۰۸ میلیون دلاری سولانا تقریباً در ژوئن ۲۰۲۲ شبکه سولانا را نابود کرد. این پروتکل از انحلال ۹۵ درصد از سپرده های SOL در استخر وام جلوگیری کرد.

Whale دارای ۱۰۸ میلیون دلار وام USD Coin (USDC) و Tether (USDT) بود که توسط ۱۷۰ میلیون دلار وثیقه SOL حمایت می شد. در طول اجرای قیمت SOL همه چیز خوب بود، اما زمانی که در حدود ۱۵ ژوئن سقوط کرد، حساب Whale به آستانه انحلال نزدیک شد. در نتیجه، بیش از ۲۱ میلیون دلار SOL در یک شات ریخته شد که می توانست تأثیر شدیدی بر بازار داشته باشد.

توسعه دهندگان پروژه سعی کردند با نهنگ تماس بگیرند بی فایده بود. آنها مجبور شدند در توییتر و ردیت پست بگذارند و از نهنگ ها بخواهند با آنها تماس بگیرند، که باعث تعجب بسیاری از کاربران دیگر شد که شروع به برداشت وجه کردند. توسعه‌دهنده در نهایت توانست با نهنگ تماس بگیرد که وثیقه‌های بیشتری اضافه کرد.

اما قبل از اینکه Whale وثیقه را اضافه کند، توسعه‌دهندگان اختیارات اضطراری را برای مدیریت حساب‌های در حال انحلال برای محدود کردن خسارت پیشنهاد کردند. این برخلاف روح عدم تمرکز بود و باعث شهرت بدی برای آنها شد. گام آخر این بود که سقف وام گیرنده ۵۰ میلیون دلار تعیین شود.

آینده سورندو

Solend قدرت DeFi را به شبکه Solana می آورد و به کاربران فرصت های زیادی را برای افزایش بالقوه مزایای خود ارائه می دهد. مشکل نهنگ شکنندگی پروتکل را آشکار کرد، اما پوشش نقره‌ای توانایی توسعه‌دهنده برای مدیریت چیزها بود. کریپتوکارنسی صنعت جدیدی است که مردم در حال یادگیری آن هستند. اعتبار پروتکل با مدیریت موفقیت آمیز آن با موضوع نهنگ افزایش یافته است تا اکثر ذینفعان راضی باشند.

علاوه بر این، Solend یک عنصر قدرتمند DeFi را به اکوسیستم Solana می آورد. علیرغم آسیب‌پذیری‌ها، برنامه کاربردی جذاب است و کاربران بیشتری ممکن است با بسته شدن حفره‌ها آن را هیجان‌انگیز بدانند.

نویسنده: Dilip Kumar Patairya

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا