🚨 اخبار ارز دیجیتال

بارد گوگل چیست و چگونه کار می کند؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

پس از موفقیت ChatGPT، گوگل سرویس چت هوش مصنوعی Bard را منتشر کرد. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد چت ربات های نسل بعدی مجهز به هوش مصنوعی بدانید.

جایگزین های Google Bard

چت هوش مصنوعی مدتی است که وجود داشته است، اما اخیراً است که فناوری چت بات به دلیل توانایی بهبود یافته آن در ارائه مکالمات به زبان طبیعی، افزایش یافته است.

علاوه بر ChatGPT OpenAI، بسیاری از استارت‌آپ‌های فناوری روی سرویس‌های چت هوش مصنوعی خود کار می‌کنند. در زیر لیستی از رقبای برجسته Bard آمده است.

مایکروسافت بینگ

مایکروسافت برای توسعه جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی با OpenAI همکاری کرد. مدل زبان GPT-3.5 موتور جستجوی جدید بینگ را تقویت می کند و دارای دستیار چت بات است که می تواند پاسخ های زبان طبیعی مشابه بارد را ارائه دهد. Bing در مرحله بتا است، اما زمانی که به طور کامل منتشر شد، کاربران نتایج جستجوی استاندارد Bing و پاسخ‌های ایجاد شده توسط ChatGPT را دریافت خواهند کرد.

چت صوتی

ChatSonic که توسط جستجوی گوگل نیز پشتیبانی می‌شود، یک سرویس چت هوش مصنوعی است که فوراً آخرین محتوای واقعی را از طریق یک تولیدکننده متن مبتنی بر هوش مصنوعی به نام WriteSonic بازیابی می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا موضوعات را در زمان واقعی بحث کنند. کاربران به راحتی می توانند آثار هنری، متن و تصاویر هوش مصنوعی ایجاد کنند و همچنین پاسخ سوالات خود را دریافت کنند. توجه داشته باشید که فقط نسخه آزمایشی رایگان است، استفاده منظم از سرویس کامل از ۱۲ دلار در ماه شروع می شود.

شما چت کنید

YouChat یکی دیگر از ربات های چت هوش مصنوعی است که توسط موتور جستجوی You.com مستقر در آلمان ساخته شده است. چیزی که YouChat را منحصر به فرد می کند این است که نه تنها به سؤالات پاسخ می دهد، بلکه منبعی از راه حل ها را نیز فراهم می کند که به کاربران امکان می دهد پاسخ های سرویس را تأیید، بررسی و بررسی کنند.

Google Bard در مقابل ChatGPT

آخرین روند در خدمات چت بات هوش مصنوعی سوالات زیادی را در مورد امنیت، حریم خصوصی و کارایی ایجاد می کند. اما اولین سوالی که همه می پرسند این است که آیا Google Bard بهتر از ChatGPT است؟

به طور مشابه، Google Bard و ChatGPT OpenAI هر دو چت ربات های هوش مصنوعی هستند که برای تعامل با مردم و تولید متن مکالمه از طریق مدل های زبان طبیعی و یادگیری ماشینی طراحی شده اند.

با این حال، شباهت های بین این دو در اینجا به پایان می رسد. در اینجا چند تفاوت اصلی بین این دو سرویس وجود دارد.

Bard از نسخه سبک وزن LaMDA استفاده می کند که به آن اجازه می دهد با قدرت محاسباتی کمتری کار کند و کاربران همزمان بیشتری را مدیریت کند. این مزیتی را نسبت به ChatGPT ایجاد می‌کند که در زمان‌های تقاضای بالا کارایی کمتری دارد.

ChatGPT محتوا را بر اساس هوش مصنوعی تولید می کند، نوعی سیستم هوش مصنوعی که می تواند متن، تصاویر یا رسانه های دیگر را در پاسخ به درخواست ها تولید کند. با این حال، چنین سیستم‌هایی به طور مرتب از تصاویر و ویدیوهای دیجیتال برای تولید محتوا استفاده می‌کنند و در مقابل حملات سایبری و دیپ‌فیک آسیب‌پذیرتر می‌شوند. از سوی دیگر، بارد به جای ارائه فهرستی از پاسخ‌های ممکن یا فایل‌هایی که به راحتی جعل می‌شوند، درباره یافتن و ارائه ورودی‌های مکالمه طبیعی و متنی‌تر آموزش دیده است.

با این حال، ChatGPT، مانند Bard Google، سعی می‌کند جستجوها را اصلاح کند و نتایج جستجوی محاوره‌ای طبیعی‌تری ارائه دهد. در ژانویه، OpenAi قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری با مایکروسافت امضا کرد تا ChatGPT را در موتور جستجوی Bing خود بگنجاند تا نتایج جستجوی محاوره‌ای بیشتری ارائه دهد.

تفاوت اصلی بین این دو سرویس این است که مجموعه داده های ChatGPT از سال ۲۰۲۱ به روز است، در حالی که Bard بر اساس اطلاعات جدیدتر است. اینکه آیا این در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد یا خیر، باید دید. از طرف دیگر، Bard نسبت به ChatGPT مزیتی دارد زیرا بر نتایج جستجوی بسیار به روز شده گوگل متکی است.

سرقت ادبی و مالکیت معنوی یکی از دغدغه های اصلی چت هوش مصنوعی است. OpenAI ابزارهای تشخیص سرقت ادبی را در مواردی که معلمان از دانش آموزان برای انجام تکالیف استفاده می کنند فراهم می کند. بارد، در عین حال، هنوز هیچ برنامه ای برای گنجاندن ابزار سرقت ادبی در محصول خود فاش نکرده است.

آیا Google Bard ایمن است؟

چت ربات های هوش مصنوعی هنوز در مراحل اولیه خود هستند و نگرانی های قانونی در مورد امنیت آنها وجود دارد. اما شهرت گوگل برای قرار دادن ایمنی در خط مقدم توسعه محصول، دلگرم کننده است.

تاخیر گوگل در انتشار Bard برای عموم مردم نشان دهنده تمرکز این شرکت بر کارایی و امنیت کلی سرویس است. آزمایش مداوم توسط آزمایش کنندگان مورد اعتماد نشان می دهد که این شرکت تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از هک و سایر حملات سایبری انجام می دهد.

هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا بارد سالم است یا خیر. با این حال، با تلاش‌های مستمر برای جمع‌آوری بازخورد کاربران و نتایج آزمایش، جامعه فناوری بر این باور است که چت‌ربات‌های هوش مصنوعی گوگل در آینده ایمن‌تر خواهند شد.

چه کسی می تواند به Google Bard دسترسی داشته باشد؟

Google Bard در ابتدا فقط در ایالات متحده و بریتانیا پشتیبانی می‌شود و فقط آزمایش‌کنندگان مورد اعتماد می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. در مارس ۲۰۲۳، این تجارت لیست انتظار عمومی را باز کرد.

کاربران Bard باید یک حساب شخصی گوگل داشته باشند و باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند. این سرویس در خارج از ایالات متحده و بریتانیا در دسترس نیست، اما در نهایت به کشورهای دیگر نیز گسترش خواهد یافت. برای شروع به‌صورت متوالی، به فهرست انتظار Google Bard بپیوندید. گوگل در حال جمع آوری بازخورد اولیه کاربران برای بهبود چت ربات هوش مصنوعی Bard است.

برای ملحق شدن به لیست انتظار، شهروندان ایالات متحده و بریتانیا باید از صفحه اصلی Bard بازدید کنند، به حساب Google خود وارد شوند، با شرایط خدمات موافقت کنند و منتظر بمانند تا نوبت به سرویس آزمایش بپیوندند. مرورگرهای پشتیبانی شده کروم، سافاری، فایرفاکس، اپرا و ادجیوم هستند.

در ابتدا، فقط انگلیسی ایالات متحده در دسترس خواهد بود، اما برنامه‌هایی وجود دارد که بارد را مجبور کنیم تا حد امکان به زبان‌های بیشتری صحبت کند.

Google Bard چه زمانی منتشر شد؟

در ۶ فوریه ۲۰۲۳، ساندی پیچای، مدیر عامل آلفابت اعلام کرد که شرکت مادر گوگل، که سرویس چت هوش مصنوعی را توسعه می دهد، Bard را به روی آزمایش کنندگان مورد اعتماد باز می کند و آن را در دسترس عموم قرار می دهد.

در حالی که بسیاری معتقدند سرویس چت هوش مصنوعی گوگل هنوز برای دسترسی عمومی آماده نیست، فشار و فشار مثبت ناشی از موفقیت ChatGPT دلیل انتشار زودهنگام غیرمنتظره آن بود. در واقع، در ۲۱ مارس ۲۰۲۳، گوگل دسترسی به Bard را راه اندازی کرد و از کاربران ایالات متحده و بریتانیا دعوت کرد تا به لیست انتظار بپیوندند.

اما این انتشار زودهنگام ۱۰۰ میلیارد دلار از ارزش سهام آلفابت را به همراه داشت که به دلیل تلاش های اولیه برای پاسخ دادن به سؤالات کاربران در حین نمایش، بر شهرت چت هوش مصنوعی تأثیر گذاشت و Google Bard را به محدودیت های خود رساند. باعث شد تا یک اشتباه شرم آور برجسته شود.

زمانی که کیت کرافورد، محقق مایکروسافت، اسکرین شات های مکالمات را با یک ربات چت هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت، یکی دیگر از مناقشات Google Bard بر شهرت سرویس چت هوش مصنوعی آلفابت تأثیر گذاشت.

اسکرین شات نشان می دهد که وقتی از بیرد در مورد مجموعه داده های استفاده شده سوال شد، با فهرست کردن منابع عمومی مانند ویکی پدیا، گیت هاب و حتی جی میل و شرکت های شخص ثالث پاسخ داد.

محققان ادعا کردند چت ربات های هوش مصنوعی با استفاده از ابزارهای خصوصی مانند جی میل از مرزهای قانونی عبور می کنند.با این حال، حساب کاربری Google Workspace توییتر است جواب داد، “Bard یک آزمایش اولیه است که بر اساس یک مدل زبان بزرگ است و اشتباه می کند. این آزمایش بر روی داده های Gmail آموزش داده نشده است” و این مشکل را دور می زند.

بارد گوگل چگونه کار می کند؟

با استفاده از همان اصول LaMDA، Bard یک ابزار همه کاره است که به کاربران کمک می کند تخیل و بهره وری خود را برای تولید ایده ها و پروژه ها توسعه دهند.

از کارهای ساده‌ای مانند برنامه‌ریزی یک رویداد یا ایجاد دعوت‌نامه گرفته تا پرسیدن سؤال در مورد موضوعات پیچیده، Bard جدیدترین افزوده شده به سرویس چت هوش مصنوعی است که ارتباطات دیجیتال را مختل می‌کند.

Bard در اولین نسخه خود از نسخه سبک وزن LaMDA استفاده می کند که برای پاسخگویی به تقاضای کاربران همزمان به توان محاسباتی کمتری نیاز دارد. علاوه بر LaMDA، Bard تمام داده ها را از وب استخراج می کند و پاسخ ها را ارائه می دهد. این یک چت مبتنی بر متن است که وظایف مختلفی مانند ایجاد انواع مختلف محتوا، خلاصه کردن متون و ترجمه بین زبان‌های مختلف را انجام می‌دهد که همگی با حداقل رابط کاربری انجام می‌شوند. بارد زمینه گفتگو است. همچنین به یکی از ویژگی های جذاب خود می پردازد: سؤالات بعدی. کاربران می توانند بازخورد خود را با استفاده از دکمه های شست بالا یا پایین ارسال کنند.

شست بالا

AI Chat بصری و آسان برای استفاده است، با یک دکمه “بازنشانی چت” که به شما امکان می دهد مکالمه فعلی را پایان دهید و یک مکالمه جدید را از ابتدا شروع کنید.

بازنشانی چت

Google Bard رایگان است و مانند بسیاری از سرویس‌های موجود، نمی‌گوید قصد دارد برای استفاده در آینده هزینه‌ای بپردازد. علاوه بر این، ادغام Bard با جستجوی Google ممکن است به این معنی باشد که این سرویس رایگان باقی خواهد ماند.

بارد هنوز نمی‌تواند کد بنویسد، و برخلاف ChatGPT، پاسخ‌های کد در حال حاضر به طور رسمی پشتیبانی نمی‌شوند. با این حال، این سرویس برای یادگیری کدنویسی آموزش داده شده است که فرصت های زیادی را برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان باز می کند.

بارد گوگل چیست؟

پس از موفقیت ChatGPT OpenAI، چت ربات Google AI Bard برای تعداد محدودی از افراد در ایالات متحده و بریتانیا منتشر شد.

بارد یک آزمایش هوش مصنوعی محاوره ای (AI) است که بر اساس مدل زبان برای برنامه های کاربردی مکالمه (LaMDA)، یک مدل زبان AI است که توسط گوگل در سال ۲۰۲۱ برای ارائه گفتگوی روان و چند چرخشی ایجاد شد. گفت‌وگوی چند نوبتی، گفتگوی است که در آن پاسخ‌ها به زمینه گفت‌وگوی کنونی مرتبط باشد. بارد از پردازش زبان طبیعی (NLP) و یادگیری ماشینی (ML) برای شبیه سازی مکالمه انسانی استفاده می کند.

مدل‌های زبان مبتنی بر LaMDA و Bard Transformer، تریلیون‌ها کلمه را اسکن می‌کنند تا متن و معنی آن‌ها را بیاموزند و الگوهایی را که زبان انسان را تشکیل می‌دهند، تشخیص دهند. Transformer مدل زبان و معماری شبکه عصبی گوگل است که در سال ۲۰۱۷ اختراع و منبع باز است. شبکه‌های عصبی مبتنی بر سیستم‌های محاسباتی مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که از مغز انسان الهام گرفته‌اند.

مهم است که توجه داشته باشید که مدل زبان ChatGPT GPT-3 نیز بر اساس آن ساخته شده است. با ردیابی روابط در داده‌های پیوسته (که زمانی اتفاق می‌افتد که نقاط مجموعه داده به نقاط دیگر مجموعه داده بستگی دارد)، مدل در تولید محتوای اصلی و پیش‌بینی پاسخ‌ها برتری می‌یابد.

علیرغم استفاده از هزاران تست کننده قبل از راه اندازی برای بهبود کیفیت، ایمنی و دقت، بارد همچنان در مرحله آزمایشی است. برخی از پاسخ‌ها ممکن است هنوز نادرست باشند یا حاوی الفاظ توهین‌آمیز باشند، بنابراین برای حرکت به جلو به بازخورد مداوم از سوی عموم، ناشران و سازندگان نیاز داریم.

ربات چت مجهز به هوش مصنوعی Bard برای تکمیل جستجوی گوگل به عنوان یک همکار خلاق ایجاد شد که می تواند به ایجاد ایمیل، مقاله، جلسات طوفان فکری یا بیرون کشیدن اطلاعات از وب از طریق دکمه «Google it» کمک کند.

نحوه استفاده از Google Bard

Bard را در وب‌سایت، برنامه یا پلتفرم پیام‌رسانی خود ادغام کنید تا پاسخ‌های واقعی و طبیعی به سؤالات کاربر ارائه دهید.نویسنده: Emi Lacapra

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا