🚨 اخبار ارز دیجیتال

استفاده منصفانه چیست؟ دادگاه عالی ایالات متحده معضل حق نسخه برداری هوش مصنوعی را در نظر می گیرد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

بسیاری از شرکت‌هایی که مدل‌های هوش مصنوعی مولد را توسعه می‌دهند به دلیل نقض حق نسخه‌برداری مورد شکایت قرار گرفته‌اند و ممکن است دادگاه عالی دفاع‌های قانونی کلیدی آنها را تضعیف کرده باشد.

مدل‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT OpenAI بر روی حجم عظیمی از داده‌ها به عنوان ورودی آموزش داده می‌شوند، اما اگر این داده‌ها دارای حق چاپ باشند، چه؟

در حال حاضر، متهمان در دعاوی مختلف که در حال حاضر در دادگاه در حال بررسی هستند، ادعا می‌کنند که این دادرسی، حمایت‌های کپی رایت آنها را نقض می‌کند.

به عنوان مثال، در ۳ فوریه، ارائه دهنده عکس سهام Getty Images از شرکت هوش مصنوعی Stability AI به دلیل کپی کردن بیش از ۱۲ میلیون عکس از مجموعه آن به عنوان بخشی از تلاش برای ایجاد یک تجارت رقیب شکایت کرد. در اسناد تشکیل پرونده آمده است:

Stability AI با استفاده از مالکیت معنوی متعلق به Getty Images و سایر دارندگان حق چاپ، از هوش مصنوعی برای ارائه تصاویر ترکیبی کامپیوتری در پاسخ به درخواست‌های متنی استفاده می‌کند، تولید تصویری به نام Stable Diffusion. من یک مدل ساختم.

در حالی که کمیسیون اروپا و سایر مناطق در حال تلاش برای توسعه مقرراتی هستند تا با توسعه سریع هوش مصنوعی همگام شوند، این سوال که آیا آموزش مدل های هوش مصنوعی با استفاده از مطالب دارای حق چاپ به عنوان نقض طبقه بندی می شود یا خیر، این احتمال وجود دارد که در دادگاه تصمیم گیری شود. مثل این بار

این موضوع به یک موضوع داغ تبدیل شده است و سناتور آمریکایی مارشا بلکبرن در جریان جلسه استماع کمیته قضایی سنا در ۱۶ مه به سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI، انتقاد کرد.

آلتمن گفت: «سازندگان حق کنترل نحوه استفاده از آثار خود را دارند.» اما گفت که ChatGPT را برای استفاده از آثار دارای حق چاپ بدون رضایت آموزش نمی دهد. مسیر.

شرکت‌های هوش مصنوعی ادعای استفاده متحول کننده دارند

شرکت‌های هوش مصنوعی معمولاً استدلال می‌کنند که از آنجایی که مدل‌های آن‌ها تغییراتی از اثر اصلی است، قانون کپی رایت را نقض نمی‌کنند و بنابراین حداقل بر اساس قوانین ایالات متحده از آنها منصفانه استفاده می‌شود.

“استفاده منصفانه” یک دکترین ایالات متحده است که استفاده محدود از داده های دارای حق چاپ را بدون نیاز به کسب اجازه از دارنده حق چاپ مجاز می کند.

عوامل مهمی که در تعیین اینکه آیا استفاده از مطالب دارای حق نسخه‌برداری به عنوان استفاده منصفانه طبقه‌بندی می‌شود، در نظر گرفته می‌شود، شامل اینکه آیا برای هدف مورد نظر، به‌ویژه برای منافع تجاری استفاده می‌شود، و اینکه آیا اصل از جمله اینکه آیا معیشت پدیدآورنده را از طریق رقابت با کار آن پدیدآورنده تهدید می‌کند یا خیر. .

نظر وارهول دیوان عالی

در ۱۸ مه، دادگاه عالی ایالات متحده نظری را صادر کرد که این عوامل را در نظر می گیرد و ممکن است نقش مهمی در آینده هوش مصنوعی مولد داشته باشد.

قضاوت در بنیاد هنرهای تجسمی اندی وارهول در مقابل گلداسمیت ها اثر هنرمند مشهور اندی وارهول در سال ۱۹۸۴ “پرنس پرتقال” اثری است که برای استفاده تجاری در نظر گرفته شده است و بنابراین واجد شرایط معافیت استفاده منصفانه نیست.

این حکم قانون کپی رایت را تغییر نمی دهد، اما چگونگی تعریف استفاده متحول کننده را روشن می کند.

میچ گلازیر، رئیس و مدیر عامل انجمن صنعت ضبط آمریکا، یک گروه حامی موسیقی، از این تصمیم تشکر کرد و گفت: روی آن تمرکز کنید ادعای «استفاده دگرگون‌کننده» نمی‌تواند حقوق اساسی ارائه شده برای همه پدیدآورندگان تحت قانون حق چاپ را تضعیف کند.»

با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های هوش مصنوعی از کار یک خالق برای آموزش یک مدل هوش مصنوعی و سپس فروش دسترسی به آن مدل هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، آنها در حال تغییر کار اصلی هستند، بنابراین ادعای استفاده منصفانه برای واجد شرایط بودن برای معافیت‌ها ممکن است با این تصمیم باطل شده باشد.

با این حال، شایان ذکر است که توافق روشنی وجود ندارد.

در مقاله ای در ۲۳ مه، جان باومگارتن، مشاور عمومی سابق دفتر حق نسخه برداری ایالات متحده که به شکل گیری قانون کپی رایت کمک کرد، گفت که این شکایت تاکید می کند که موضوع استفاده منصفانه به عوامل بسیاری بستگی دارد و استدلال کرد که غرامت عمومی شورای عمومی فعلی نیست. کافی است. ادعاهایی مبنی بر اینکه هوش مصنوعی مولد استفاده منصفانه است، «تعمیم بیش از حد، ساده‌سازی شده و به‌طور غیرمنصفانه قطعی» است.

راه امن تر؟

علامت سوال های قانونی در مورد مدل های هوش مصنوعی مولد آموزش دیده با استفاده از آثار دارای حق چاپ باعث شده است که برخی از شرکت ها به شدت داده هایی را که به مدل های خود وارد می کنند محدود کنند.

به عنوان مثال، در ۲۳ می، شرکت نرم افزاری Adobe از راه اندازی یک مدل هوش مصنوعی مولد به نام Generative Fill خبر داد که کاربران فتوشاپ را قادر می سازد “تصاویر خیره کننده ای را از پیام های متنی ساده ایجاد کنند.”

نمونه ای از نحوه عملکرد Generative Fill. سس: Adobe

این محصول شبیه به Stable Diffusion Stability AI است، اما مدل هوش مصنوعی که Generative Fill را تقویت می‌کند تنها با استفاده از عکس‌های موجود از پایگاه داده خودش آموزش داده می‌شود و به گفته Adobe، “ما محتوا را بر اساس آثار یا برندها تولید نمی‌کنیم” تضمین شده است. ، یا مالکیت معنوی ”

مربوط: مایکروسافت از قانون‌گذاران و شرکت‌ها می‌خواهد که نرده‌های محافظ هوش مصنوعی را تقویت کنند

از نقطه نظر حقوقی، این ممکن است راه مطمئن‌تری باشد، اما از آنجایی که خوب بودن یک مدل هوش مصنوعی به داده‌هایی بستگی دارد که در آن قرار داده شده است، ChatGPT و سایر ابزارهای محبوب هوش مصنوعی حجم عظیمی از داده‌ها را از بین می‌برند. درست یا مفید مانند امروز. داده ها از وب

بنابراین، اگرچه ممکن است سازندگان با تصمیم اخیر وارهول تشویق شوند، شکی نیست که آثار آنها باید توسط قانون کپی رایت محافظت شود، اما تأثیر گسترده آن هر چه باشد.

اگر مدل‌های هوش مصنوعی مولد را فقط می‌توان با استفاده از داده‌های بدون حق نسخه‌برداری آموزش داد، چه تأثیری بر نوآوری و افزایش بهره‌وری دارد؟

به هر حال، همانطور که اقتصاددان برجسته پل کروگمن در نقل قول معروفی در کتاب خود در سال ۱۹۹۴ تأکید کرد، بسیاری بر این باورند که افزایش بهره وری مهمترین عامل در بالا بردن استاندارد زندگی کشور است. دوران کاهش توقعات:

بهره وری همه چیز نیست، اما در درازمدت تقریباً همه چیز است. بهبود بلندمدت در استاندارد زندگی یک کشور تقریباً به طور کامل به توانایی آن در افزایش تولید به ازای هر کارگر بستگی دارد.

مجله: شهر رمزنگاری: راهنمای اوزاکا، دومین شهر ژاپننویسنده: Luke Huigsloot

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا