اخبار ارز دیجیتال

اردر بلاک در فارکس چیست؟

اردر بلاک که از آن با نام سفارش بلاک نیز یاد می‌شود، نوعی رفتار در بازار فارکس است که انباشته‌شدن سفارشات توسط نهادهای مالی بزرگ را مشخص می‌کند. این سفارشات معمولا برای انجام معاملاتی با حجم بالا و گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند و تأثیر زیادی بر روند بازار دارند.

اردر بلاک در فارکس چیست؟

اگر از معامله‌گران فارکس باشید، حتما نام اردر بلاک یا سفارش بلاک را شنیده‌اید؛ اما بلاک سفارشی به چه معناست و به چه‌ منظوری به‌کار می‌رود؟ در واقع اردر بلاک‌ها نوعی رفتار بازار سرمایه هستند که با استفاده از روش‌هایی تحلیل تکنیکال می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. به‌کارگیری بهترین استراتژی معاملاتی در مواجه با این بلاک‌ها بسته به نوع آن‌ها متفاوت خواهد بود. با ما همراه باشید تا درباره آن‌ها بیشتر بدانید.

اردر بلاک order block چیست؟

اردر بلاک که از آن با نام سفارش بلاک نیز یاد می‌شود، نوعی رفتار در بازار فارکس است که انباشته‌شدن سفارشات توسط نهادهای مالی بزرگ را مشخص می‌کند. این سفارشات معمولا برای انجام معاملاتی با حجم بالا و گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند و تأثیر زیادی بر روند بازار دارند.

از‌آنجایی‌که بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ حجم سرمایه زیادی دارند، ورود یکباره آن‌ها به بازار موجب بر‌هم خوردن تعادل معاملات و کاهش سودآوری می‌شود؛ بنابراین آن‌ها یک سفارش بزرگ را به چند سفارش کوچک‌تر تقسیم می‌کنند. با انجام کار تعادل بازار حفظ و سود خوبی از معاملات حاصل می‌شود؛ در واقع همین سفارش‌های کوچک‌تر در بازارهای بزرگ مالی order block نام دارد. ضمن اینکه این نوع معاملات را می‌توان با استفاده از روش‌های تحلیل تکنیکال مانند خطوط روند، میانگین‌های متحرک و نوسانگرها، شناسایی و بررسی کرد.

انواع سفارش بلاک (order block)

همانطور که اشاره شد، اردر بلاک‌ها شاخص‌هایی مهم در فارکس هستند که روند تغییر قیمت در بازار را مشخص می‌کنند. معمولا این بلوک‌های سفارشی از طریق دو نوع بلاک صعودی و نزولی قابل تشخیص هستند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اردر بلاک صعودی

یک سفارش صعودی زمانی تشکیل می‌شود که یک موج افزایشی را پس از شکست و افت قیمت بازار داشته باشیم؛ به عبارت دیگر زمانی که پنج کندل صعودی بعد از یک کندل نزولی به‌وجود آید، از آن به‌عنوان بلاک اردر صعودی یاد می‌شود. معامله‌گران با استفاده از این نوع اردر می‌توانند سطوح برگشت قیمتی را شناسایی کنند.

اردر بلاک نزولی

اردر بلاک نزولی نوعی دیگر از سفارش اردر است که پس از یک موج کاهشی رخ می‌دهد. این الگو را معمولا در انتهای یک روند صعودی مشاهده خواهیم کرد. هرگاه ۵ کندل نزولی بعد از کندل‌های صعودی پدیدار شوند، آن‌ها را می‌توان شاخصی برای شناسایی و کنترل معاملات در نظر گرفت.

نحوه شناسایی اردر بلاک‌ها

نحوه شناسایی اردر بلاک‌ها

از‌آنجایی‌که اردر بلاک‌ها اطلاعات مهمی را در رابطه با ساختار و روند تغییر قیمت بازار در اختیار معامله‌گران فارکس قرار می‌دهند، از اهمیت زیادی برخوردارند. حقیقت این است که این اندیکاتورها، مشخص‌کننده نواحی برگشت روند هستند که معامله‌گران با توجه به آن‌ها می‌توانند سیر صعودی یا نزولی بازار را شناسایی کنند.

برای شناسایی این بلاک‌ها فقط کافی است که به دنبال نقاطی قبل از شروع یک موج شدید قیمتی باشید. نکته مهم و قابل‌توجه دیگر این است که وقتی قیمت از محدوده بلاک اردر خارج می‌شود، برای جمع‌آوری سفارش بیشتر دوباره به همان ناحیه برمی‌گردد؛ به این ترتیب شناسایی آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

در نگاه اول شناسایی این نقاط ممکن است که کمی سخت و پیچیده به‌نظر برسد؛ اما با تکرار و تمرین‌های مداوم و به‌کارگیری بهترین تکنیک معاملاتی انجام این کار ممکن خواهد بود. برای اینکه به درک کافی از این موضوع برسید، مطالعه و تحقیق مداوم را در دستور کار خود قرار دهید. توجه به نظرات و تجربیات تحلیل‌گران حرفه‌ای دیگر اقدام مؤثری است که می‌تواند شما را در راستای شناسایی صحیح بلوک‌های سفارشی یاری دهد.

آیا اردر بلاک‌ها همان نقاط عرضه و تقاضا هستند؟

اردر بلاک‌ها در‌واقع نوعی خاص از محدوده عرضه و تقاضا هستند که پس از درخواست تعداد زیادی از سفارشات تشکیل می‌شوند. برای آنکه بتوانید اردرها را از نقاط معمولی عرضه و تقاضا تشخیص دهید، لازم است که به دو نکته مهم توجه داشته باشید؛

نکته اول اینکه احتمال بازگشت دوباره بلاک سفارش‌ها نسبت به مناطق عرضه و تقاضا معمولی، بیشتر است؛ چرا که بلاک‌های سفارشی برای دریافت سود بیشتر دوباره به همان مناطق باز می‌گردند. دیگر تفاوت اردرها با نقاط عرضه و تقاضا شکل ظاهری آن‌هاست. با توجه به اینکه بلاک‌های سفارشی توسط سازمان‌های مالی بزرگ تشکیل می‌شوند، روندی نزولی یا صعودی شدید در قیمت‌ها رخ خواهد داد. موج‌های شدید قیمتی همان نقاطی هستند که می‌توانید آن‌ها را از نواحی عرضه و تقاضای معمولی تشخیص دهید.

۳ نکته مهم در به‌کارگیری استراتژی معاملاتی و تحلیل تکنیکال order block

اردر بلاک یک تکنیک معاملاتی ویژه است که به کاربران فارکس کمک می‌کند تا مسیر صحیح حرکت قیمت‌ها را شناسایی کنند و روند بعدی را حدس بزنند؛ در واقع کسب سود سرشار از بازارهای مالی در گرو شناسایی صحیح روند تغییر قیمت‌ها خواهد بود. نکاتی در این خصوص وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

اردر بلاک‌ها یا بلاک‌های سفارشی همیشگی نیستند

اولین نکته مهمی که در خصوص بلاک‌های سفارشی باید به آن‌ها توجه داشته باشید، این است که این بلاک‌ها هر روز تشکیل نمی‌شوند و به عبارتی همیشگی نیستند. از زمان ورود آن‌ها به بازار نیز کسی خبر ندارد؛ در واقع هیچ‌کس نمی‌داند که سازمان‌های بزرگ چه زمانی قرار است که تغییراتی را در روند بازار ایجاد کنند. برای آنکه بتوانید سود بیشتری را از تغییرات قیمت بازار کسب کنید، لازم است با نحوه شناسایی اردرها آشنایی کامل داشته باشید. توصیه می‌شود که تحقیق و بررسی‌های مداومی را در این خصوص انجام دهید تا درست‌ترین زمان بهترین استراتژی را به‌کار گیرید.

حرکت قیمت کاملا وابسته به محدوده رنج است

وابسته بودن قیمت‌ها به محدوده رنج به این معناست که هر چه محدوده رنج بزرگ‌تر باشد، حرکت قیمت نیز بزرگ‌تر خواهد بود. بر اساس الگوی نموداری وایکوف و نظریه بازار، معامله‌گر زمانی به کانال‌های معاملاتی وارد می‌شود که قیمت سطح مقاومت یا حمایت درهم شکسته شده باشد. با توجه به این موضوع می‌توان اینطور نتیجه گرفت که سازمان‌های مالی بزرگ سعی بر افزایش دوره مرحله رنج دارند؛ چرا که با انجام این کار از نوسانات شدید بازار جلوگیری شده و تعادل بازار تا حدی حفظ می‌شود.

استفاده از اندیکاتورهای حجم

عامل مهم و قابل‌توجه دیگر در تحلیل اردرها، استفاده از اندیکاتورهای حجم است. این اندیکاتورها به شما کمک می‌کنند تا دوره انباشت با حجم بالای معاملات را شناسایی کنید؛ همچنین بدانید که معامله‌گر بزرگی در بازار وجود دارد یا خیر؟ به‌عبارت‌دیگر این اندیکاتور به شما کمک می‌کند تا روند تغییر قیمت بازار را به شکل اصولی‌تری پیش‌بینی و بررسی کنید.

نحوه کسب سود از اردر بلاک بازار فارکس

نحوه کسب سود از اردر بلاک بازار فارکس

برای آنکه بتوانید از تغییرات قیمت ناشی از ورود اردر بلاک‌ها در بازارهای مالی مخصوصا بازار فارکس بیشترین سود را کسب کنید، لازم است که در ابتدا با این شاخص آشنا شوید. باید نشانه‌های حضور آن را در بازار بدانید و متناسب با آن قدم بردارید. هرگونه حرکت یا تغییر استراتژی نامناسب می‌تواند سرمایه شما را به هیچ تبدیل کند؛ بنابراین توصیه می‌شود که با دقت کافی و بدون هرگونه احساسات هیجانی به کانال‌های معاملاتی وارد شوید.

نکته مهم دیگر، ثبات در به‌کارگیری یک تکنیک معاملاتی خاص است؛ به این معنا که لازم نیست در لحظه‌به‌لحظه تغییرات قیمت بازار استراتژی معاملاتی خود را عوض کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا