اخبار ارز دیجیتال

الگوی مثلث صعودی و نحوه معامله آن

الگوی مثلث افزایشی یکی از محبوب ترین شاخص های نموداری است که توسط معامله گران استفاده می شود، اما همیشه منجر به افزایش قیمت نمی شود.

تحلیلگران بازار برای پیش بینی روندهای آتی بر بسیاری از شاخص های فنی تکیه می کنند. یکی از آنها الگوی نمودار مثلث صعودی بسیار محبوب است.

الگوی مثلث صعودی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، یک مثلث صعودی در نمودار زمانی تشکیل می شود که قیمت بین حمایت از خط روند صعودی و مقاومت خط روند افقی تثبیت شود.

این الگو معمولاً در طول یک روند صعودی یا نزولی مداوم ظاهر می شود. اکثر تحلیلگران فنی این را به عنوان یک “الگوی ادامه” می دانند، به این معنی که روند عمومی بازار احتمالا از سر گرفته می شود.

نمودار قیمت ۳ روزه بیت کوین/دلار آمریکا که یک مثلث در حال افزایش را نشان می دهد.منبع: Trading View

به عنوان مثال، نمودار قیمت بیت کوین (BTC) در بالا نشان می دهد که جفت معاملاتی BTC/USD یک الگوی مثلث صعودی را بین آوریل ۲۰۲۰ و ژوئیه ۲۰۲۰ تشکیل داده است.

قیمت بیت کوین در اواخر جولای از محدوده مثلث خارج شد و خط روند مقاومت الگو را در ماه سپتامبر مجددا آزمایش کرد تا از تایید صعودی بیشتر حمایت کند و روند صعودی را از سر بگیرد.

با این حال، افزایش مثلث همیشه منادی ادامه روند صعودی نیست، به خصوص در بازار نزولی. برای مثال، همانطور که در نمودار قیمت اتر (ETH) در زیر نشان داده شده است، وقوع آن در بازار نزولی ۲۰۱۸ حتی کمتر شد.

نمودار قیمت ۳ روزه برای ETH/USD که دارای تقسیم مثلث صعودی است.منبع: Trading View

همچنین نمونه‌ای از مثلث صعودی است که انتهای بازار خرسی را نشان می‌دهد. یکی شکل گیری مثلث اتریوم از مارس ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۰، با روند صعودی معکوس است، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

نمودار روزانه ETH/USD که دارای یک معکوس مثلث در حال افزایش است.منبع: Trading View

بنابراین، با توجه به این نوسانات، معامله‌گران چگونه می‌توانند از این الگوی نمودار برای کاهش ریسک و آماده شدن برای حرکت بعدی استفاده کنند؟ بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم.

چگونه الگوی مثلث صعودی را معامله کنیم؟

مثلث رو به بالا دارای یک تکنیک اندازه گیری گسترده است که به معامله گران کمک می کند تا اهداف سود شکست یا پس از شکست را شناسایی کنند.

مرتبط: سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال: شاخص نهایی برای تجارت رمزنگاری

هدف روند صعودی با گرفتن حداکثر فاصله بین خطوط روند بالا و پایین مثلث و افزودن آن فاصله به خط روند بالایی اندازه گیری می شود. همین امر در مورد تنظیم معکوس مثلث افزایشی نیز صدق می کند.

تصویر هدف شکسته الگوی مثلث در حال افزایش

برعکس، هدف سود روند نزولی با اندازه گیری فاصله بین خطوط روند بالا و پایین مثلث به دست می آید. سپس نتایج را به نقاط شکست خط روند زیر اضافه کنید.

تصویر هدف شکست الگوی مثلث در حال افزایش

مراقب تقلبی ها باشید

۷۲.۷۷% دستیابی به هدف سود مثلث صعودی. جعل هویت قطعا امکان پذیر است.

با مشاهده حجم معاملات همراه می توانید سرنخ هایی به دست آورید. افزایش معمولا به عنوان نشانه ای از قدرت در نظر گرفته می شود. برعکس، یک روند حجم ثابت نشان می دهد که شکست یا شکست ممکن است شتاب کافی نداشته باشد.

استفاده از استاپ ضرر در سمت مخالف روند، ابزار دیگری است که معامله‌گران می‌توانند از آن برای کاهش ریسک در سناریوی شکست مثلث افزایشی یا شکست استفاده کنند. به عبارت دیگر، اگر روند قبل از رسیدن به هدف سود فنی معکوس شود، معامله‌گر می‌تواند با ضرر کمتری از موقعیت خارج شود.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Yashu Gola

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا