🚨 اخبار ارز دیجیتال

توکن های پشتوانه طلا چیست و چگونه کار می کنند؟

توکن های دارای پشتوانه طلا به عنوان جایگزینی در دسترس برای سرمایه گذاری در طلای فیزیکی به طور فزاینده ای محبوب می شوند.

ارز دیجیتال با پشتوانه طلا چیست؟

ارزهای رمزپایه با پشتوانه طلا نوعی ارز دیجیتال هستند که توسط طلای فیزیکی پشتوانه می شوند. ارزش این ارز بر اساس قیمت فعلی بازار طلا است و می تواند مانند هر نوع ارز دیجیتال دیگری برای تجارت استفاده شود.

برخی از ارزهای رمزپایه دارای پشتوانه طلا هستند تا یک دارایی مشتقه (ارز مجازی) را به یک دارایی ملموس (طلا) متصل کنند و در نتیجه از نوسانات بیش از حد قیمت جلوگیری کنند. بنابراین، ارزهای رمزپایه با پشتوانه طلا اغلب از سایر ارزهای دیجیتال پایدارتر هستند. این به این دلیل است که قیمت طلا به طور کلی نسبت به قیمت سایر دارایی ها مانند سهام و ارزهای دیجیتال نوسانات کمتری دارد.

ارزهای رمزپایه با پشتوانه طلا نیز می توانند به عنوان پوششی در برابر تورم استفاده شوند. با افزایش قیمت طلا، ارزش ارز نیز افزایش می یابد. این امر سرمایه گذاران را از متحمل شدن ضرر در صورت کاهش قیمت سایر دارایی ها، مانند سهام، محافظت می کند.

ارزهای رمزنگاری شده با پشتوانه طلا را می توان در صرافی ها مانند سایر ارزهای دیجیتال خرید و فروش کرد و همچنین می توان از آنها برای خرید کالا و خدمات آنلاین استفاده کرد. افرادی که در ارزهای رمزنگاری شده با پشتوانه طلا سرمایه گذاری می کنند از افزایش درآمد ناشی از قیمت گذاری طلا برخوردار می شوند و می توانند توکن ها را در ازای طلا بازخرید کنند.

توکن های دارای پشتوانه طلا چگونه کار می کنند؟

طلای فیزیکی که برای حمایت از ارزهای دیجیتال خاص استفاده می شود، به عنوان ذخایر طلا نگهداری می شود. این ذخایر معمولاً توسط بانک ها یا متولیان شخص ثالث نگهداری می شوند. نسبت حمایت خاص بسته به ارز مجازی متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از آنها دارای پشتوانه ۱:۱ (۱ توکن و ۱ گرم طلا) در طلای فیزیکی هستند، در حالی که برخی دیگر توسط چند اونس پشتیبانی می شوند.

مزیت اصلی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا این است که ثبات و امنیت را ارائه می دهند. طلا برای قرن ها به عنوان یک ارز مورد استفاده قرار گرفته است و ارزش آن به طور کلی در طول زمان ثابت است. به این ترتیب، ارزش ارزهای رمزپایه با پشتوانه طلا هرگز کمتر از ارزش طلا نخواهد شد و آن را به یک گزینه سرمایه گذاری نسبتاً پایدار تبدیل می کند. علاوه بر این، ارزش این ارزهای دیجیتال می تواند (و گاهی اوقات) بالاتر از ارزش طلا باشد.

بیشتر توکن های دارای پشتوانه طلا، توکن های استاندارد ERC-20 هستند که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند. این بدان معنی است که می توان آن را در هر کیف پولی که از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کند ذخیره کرد. این توکن‌ها را می‌توان مانند ارزهای دیجیتال رایج با استفاده از صرافی‌های کریپتو معامله کرد.

آیا استیبل کوین هایی با پشتوانه طلا وجود دارد؟

بله، استیبل کوین هایی با پشتوانه طلا وجود دارد. از نظر فنی، ارزهای رمزنگاری شده با پشتوانه طلا «نوعی» از استیبل کوین ها هستند، زیرا آنها ارزهای رمزنگاری شده با پشتوانه دارایی هایی هستند که در دنیای واقعی وجود دارند.

نمونه‌هایی از دارایی‌های واقعی که از استیبل کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند شامل ارزهای فیات، کالاها و طلا صادر شده توسط دولت است. استیبل کوین‌ها به این دلیل نامگذاری می‌شوند که ارزش آن‌ها ثابت است یا با ارزش دارایی با ثبات‌تر زیربنایی مرتبط است. به عنوان مثال، قیمت یک استیبل کوین با پشتوانه دلار با قیمت دلار افزایش و کاهش می یابد.

برخی از شناخته‌شده‌ترین استیبل کوین‌ها USD Coin (USDC) و Tether (USDT) هستند که هر دو به USD متصل هستند. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا مردم استیبل کوین های دارای پشتوانه طلا را ترجیح می دهند:

دلایل محبوبیت استیبل کوین های با پشتوانه طلا

تتر گلد (XAUT) یک استیبل کوین با پشتوانه طلا، همان توکن تتر پشت USDT است. تتر گلد که در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد، بزرگترین استیبل کوین با پشتوانه طلا در بازار امروز است. XAUT مخفف ۱ تروی اونس طلا در میله های Good Delivery در لندن است. این طلا در انبارهای سوئیس تحت کنترل شرکت نگهداری می شود.

علاوه بر طلا، Tether Gold همچنین به دارایی‌های مالی سنتی مانند صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) دسترسی می‌دهد. دارندگان توکن می‌توانند در وب‌سایت جستجوی Tether، که اطلاعاتی درباره شمش طلا متعلق به دارندگان توکن ارائه می‌کند، بررسی کنند.

توکن های Tether Gold را می توان در کیف پول های مبتنی بر اتریوم به عنوان توکن ERC-20 و در بلاک چین TRON به عنوان توکن TRC-20 نگهداری کرد. حداقل مقدار خرید برای Tether Gold 50 XAUT یا ۵۰ اونس تروی طلا است.

چه کسی توکن های با پشتوانه طلا صادر می کند؟

برای اینکه یک ارز دیجیتال دارای پشتوانه طلا باشد، باید توسط شرکتی صادر یا ایجاد شود که طلای فیزیکی را در اختیار دارد و انبار می کند. به عنوان مثال، DigixGlobal، یک شرکت مستقر در سنگاپور، پشت توکن محبوب اتریوم، DigixGlobal (DGX) قرار دارد.

DigixGlobal با ارائه توکن های کسری، سرمایه گذاری در طلا را در دسترس تر می کند. به این ترتیب، سرمایه گذاران می توانند مقادیر کمی طلا را جمع آوری کنند، دارایی های خود را در زمان واقعی مدیریت کنند یا در صندوق های قابل معامله در بورس شرکت کنند. توکن‌های فیزیکی DGX با پشتوانه طلا در خزانه‌ای در خانه امن سنگاپور در سنگاپور و صندوق دیگری در کانادا نگهداری می‌شوند.

۱ DGX معادل ۱ گرم طلا است، با حداقل خرید ۰.۵۰ دلار برای توکن های دارای پشتوانه طلا، ۵۰-۶۰۰۰۰۰ دلار برای شمش های طلا و ۱۵۰ دلار برای ETF. این ارز رمزنگاری شده توسط ۱۰۰ گرم شمش طلای سوئیسی از کارخانه های ذوب مانند Metalor، Valcambi و Produits Artistiques Metaux Precieux پشتیبانی می شود.

نمونه دیگری از ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا، Paxos Gold (PAXG) است که توسط شرکت مستقر در نیویورک Paxos Trust Company ارائه می شود. هر PAXG توسط ۱ تروی طلای تحویل خوب لندن که در خزانه های Brink در لندن نگهداری می شود، پشتیبانی می شود.

توکن‌ها توکن‌های ERC-20 هستند و مانند هر توکن مبتنی بر اتریوم قابل معامله، ذخیره و انتقال هستند. Paxos به حداقل خرید ۲۰ دلاری توکن PAXG نیاز دارد و محدودیت بالایی ندارد.

مزیت های سرمایه گذاری در توکن های دارای پشتوانه طلا چیست؟

مزیت اصلی سرمایه‌گذاری در توکن‌های دارای پشتوانه طلا این است که برخلاف طلای فیزیکی، دیجیتالی هستند و می‌توان آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد، که حمل آن‌ها را آسان‌تر، انتقال آسان‌تر و نسبتاً مقرون‌به‌صرفه می‌کند.

یکی دیگر از مزیت های کلیدی این است که توکن های دارای پشتوانه طلا به قیمت طلا متصل هستند، بنابراین می توانند ارزش خود را حتی در زمان سقوط سایر ارزهای دیجیتال حفظ کنند. این باعث می شود در زمان های پر نوسان در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری خوبی باشد.

در نهایت، برخی از توکن‌های دارای پشتوانه طلا نیز ویژگی‌ها و مزایای بیشتری را ارائه می‌کنند، مانند دسترسی به دارایی‌های مالی سنتی مانند ETF. ETF های رمزنگاری قیمت توکن های دیجیتال را ردیابی می کنند و روزانه معامله می کنند و به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا سبدهای خود را متنوع تر کنند.

آیا سرمایه گذاری در توکن های دارای پشتوانه طلا دارای جنبه های منفی است؟

یکی از ریسک های اصلی مرتبط با توکن های دارای پشتوانه طلا این است که آنها هنوز یک مفهوم نسبتا جدید هستند. به این ترتیب، هیچ تضمینی وجود ندارد که این توکن‌ها ارزش خود را حفظ کنند یا شرکت‌های پشتیبان آن‌ها بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

ریسک دیگری که باید در نظر گرفت این است که توکن های دارای پشتوانه طلا به قیمت طلا متصل هستند، بنابراین در صورت سقوط قیمت طلا، ارزش آنها کاهش می یابد. در حالی که چنین پدیده هایی نادر تلقی می شوند، هنوز هم احتمالاتی هستند که سرمایه گذاران باید از آنها آگاه باشند.

علاوه بر این، برخی ارزهای رمزپایه با پشتوانه طلا از نقدینگی پایین رنج می برند. این ممکن است به دلیل محدود بودن پایگاه سرمایه گذار به دلیل عدم انجام معاملات در صرافی های ارزهای دیجیتال باشد که خرید یا فروش این توکن ها را در صورت نیاز دشوار می کند.

در نهایت، حسابداری طلای واقعی ممکن است به اندازه حسابداری ارزهای دیجیتالی که فناوری بلاک چین ذاتا از آن محافظت می کند شفاف و واضح نباشد. اطمینان از ذخیره سازی ایمن می تواند برای برخی از سرمایه گذاران مورد اعتماد باشد.

برای این مقاله مجوز خریداری کنید. پشتیبانی شده توسط SharpShark.

نویسنده: Marcel Deer

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا