اخبار ارز دیجیتال

الگوی شمع دوجی چیست و چگونه آن را معامله می کنید؟

کندل‌های ADoji در بازار بی‌تصمیم هستند و در بازه‌های زمانی خاص اقدام خرید و فروش را جبران می‌کنند.

شمعدان Doji که به نام ستاره دوجی نیز شناخته می شود، عدم تصمیم گیری بین خریداران و فروشندگان در بازار ارزهای دیجیتال را نشان می دهد. این نوع کندل زمانی در نمودارهای تحلیل تکنیکال تایید می شود که قیمت افتتاح و بسته شدن تقریباً یکسان باشد.

الگوی Doji در نمودار شمعدانی چیست؟

به عبارت ساده، Doji نشان می دهد که خریداران و فروشندگان دارایی یکدیگر را جبران می کنند. با انجام این کار، تلاش‌های خریداران برای بالا بردن قیمت‌ها توسط فروشندگان خنثی می‌شود و به همین ترتیب، تلاش‌های فروشندگان برای کاهش قیمت‌ها توسط خریداران خنثی می‌شود.

در نهایت هر دو طرف قیمت را به سطح محوری افزایش خواهند داد. بنابراین، به عنوان مثال، اگر بیت کوین (BTC) در یک روز معین با 20000 دلار باز و بسته شود، حتی اگر این قیمت بین 25000 تا 15000 دلار در 24 ساعت در نوسان باشد.

تصویر شمعدان دوجی

بنابراین، سطح قیمت 25000 دلار (بالای روزانه) نشان دهنده هسته بالایی همان کاراکتر است و سطح قیمت 15000 دلار (پایین ترین روز) نشان دهنده هسته پایینی کندل است.

شمع های دوجی چگونه کار می کنند؟

شمعدان های Doji در طول تاریخ به معامله گران کمک کرده اند تا پایین و اوج بازار را به عنوان نوعی آرامش قبل از طوفان پیش بینی کنند.

به عنوان مثال، یک کندل دوجی که در طول یک روند صعودی شکل می‌گیرد، می‌تواند به معنای کاهش صعودی باشد، به این معنی که خریداران بیشتری به سمت فروشندگان حرکت می‌کنند که معمولاً منجر به تغییر روند می‌شود.

توجه داشته باشید که الگوهای Doji همیشه به این معنی نیست که روند معکوس وجود خواهد داشت. درعوض، نشان می دهد که معامله گران در مورد روندهای آتی بلاتکلیف هستند.

بنابراین، توصیه می کنیم از نشانگرهای فنی اضافی برای تأیید سیگنال های کندل استیک Doji استفاده کنید. برای مثال، شاخص‌های فنی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) و باندهای بولینگر می‌توانند به آنچه الگوهای Doji پیشنهاد می‌کنند اهمیت بیشتری دهند.

مطالب مرتبط: 5 الگوی کندل استیک صعودی که هر معامله گر بیت کوین باید بداند

انواع الگوهای دوجی و نحوه تبادل آنها

الگوی کودک بسته به موقعیت و طول سایه تغییر می کند. رایج ترین تغییرات عبارتند از:

کودک خنثی

یک دوجی خنثی از یک شمعدان با بدنه ای تقریبا نامرئی در وسط شمعدان تشکیل شده است که دارای فتیله های بالا و پایین با طول مشابه است. این الگو زمانی ظاهر می شود که احساسات صعودی و نزولی متعادل شوند.

معامله گران می توانند Doji خنثی را با شاخص های حرکتی مانند RSI و واگرایی میانگین متحرک (MACD) ترکیب کنند تا به شناسایی بالا و پایین های بالقوه بازار کمک کنند.

قیمت روزانه BTC/USD با الگوی شمعدانی خنثی Doji.منبع: Trading View

به عنوان مثال، وقوع Doji خنثی در یک روند صعودی همزمان با خرید بیش از حد RSI (بیش از 70) می تواند نشان دهنده یک اصلاح قریب الوقوع بازار باشد. به طور مشابه، وقوع کندل استیک در یک روند نزولی زمانی که RSI بیش از حد فروخته می شود (<30) می تواند قبل از افزایش بازار باشد.

پسر پا دراز

دوجی پا دراز دارای فتیله ای بلند است که نشان می دهد خریداران و فروشندگان فعالانه سعی در کنترل قیمت در مقطعی از بازه زمانی شمع داشتند.

یک کودک معمولی و یک کودک با پاهای بلند. منبع: Commodity.com

معامله‌گران باید هنگام شناسایی سگ‌های ساق پا بالقوه بستن شمعدان‌ها را از نزدیک زیر نظر داشته باشند.

به طور خاص، یک دوجی یک سیگنال نزولی است زمانی که بسته در زیر وسط شمع است، به خصوص زمانی که به سطح مقاومت نزدیک است. برعکس، اگر بسته بالای وسط شمع باشد، صعودی است زیرا شکل گیری شبیه یک الگوی پین-بار صعودی است.

تصویر یک کودک پا دراز خرسی

اگر قیمت بسته شدن دقیقاً در وسط باشد، می توان آن را الگوی ادامه روند در نظر گرفت. در این حالت، همیشه می توانید برای پیش بینی روندهای آینده به کندل های قبلی مراجعه کنید.

پسر سنجاقک

سنجاقک دوجی شبیه یک شمع T شکل با فتیله پایینی بلند و تقریباً بدون فتیله بالایی است. یعنی قیمت های باز، بسته شدن و بالا تقریباً در یک سطح هستند.

تصویر سنجاقک

همانطور که در زیر نشان داده شده است، اگر الگوی Dragon Doji در پایان یک روند نزولی شکل بگیرد، می توان آن را به عنوان یک سیگنال خرید در نظر گرفت.

نمودار روزانه ETH/USD شامل Dragonfly Doji.منبع: Trading View

برعکس، وقوع کندل استیک ها در طول یک روند صعودی نشان دهنده یک معکوس بالقوه است.

پسر سنگ قبر

Tombstone Doji یک شمعدان T شکل معکوس را نشان می دهد که در آن قیمت های باز و بسته شدن با پایین ترین قیمت ها مطابقت دارند. کندل ها نشان می دهد که خریداران سعی کردند قیمت را بالاتر ببرند اما نتوانستند حرکت صعودی را حفظ کنند.

تصویر کودک سنگ قبر

وقتی Tombstone Doji در یک روند صعودی است. می توانید آن را الگوی معکوس بنامید. از سوی دیگر، وقوع آن در یک روند نزولی حاکی از یک بازگشت صعودی بالقوه است.

بچه چهار ارزشی

Yonko Doji الگویی است که به ندرت در نمودارهای کندل استیک ظاهر می شود، به جز برای حجم کم یا دوره های زمانی بسیار کوتاه. به طور خاص، مانند یک علامت منفی به نظر می رسد و نشان می دهد که چهار شاخص قیمت (باز، بسته، زیاد و پایین) در یک دوره زمانی معین در یک سطح هستند.

چهار تصویر ارزشمند کودکان

به عبارت دیگر، بازار در دوره تحت پوشش شمعدان حرکتی نداشته است. این نوع دوجی الگوی قابل اعتمادی نیست و می توان آن را نادیده گرفت. این فقط یک لحظه عدم تصمیم گیری در بازار را نشان می دهد.

الگوی شمع دوجی چقدر قابل اعتماد است؟

الگوهای کندل استیک Doji ممکن است قوی ترین سیگنال خرید یا فروش را در تحلیل تکنیکال ارائه نکنند و باید همراه با سایر اندیکاتورها استفاده شوند. با این حال، این یک سیگنال بازار مفید است که باید هنگام سنجش میزان عدم تصمیم گیری بین خریداران و فروشندگان در نظر گرفت.

ایجاد یک استراتژی معاملاتی بر اساس الگوی شمع Doji برای معامله گران باتجربه متوسط ​​یا حرفه ای که به راحتی می توانند سیگنال های خاص را شناسایی و به طور دقیق تفسیر کنند مناسب است.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Yashu Gola

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا