🚨 اخبار ارز دیجیتال

آنچه که خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ در مورد کریپتو پیش بینی کرد

بافت تاریخی

ساتوشی ناکاموتو، نامی مرموز، ۱۵ سال پیش بیت کوین را با کمک یک گروه کوچک معرفی کرد. در اوایل سال ۲۰۰۹، ناکاموتو نرم افزار بیت کوین را منتشر کرد و از طریق ایمیل با کاربران ارتباط برقرار کرد، نه تلفنی یا حضوری. همانطور که این فناوری در سال ۲۰۱۱ مورد توجه قرار گرفت، ناکاموتو ناپدید شد و گمانه زنی ها و دسیسه های فزاینده ای را پشت سر گذاشت.

کریگ رایت، دانشمند کامپیوتر استرالیایی، از سال ۲۰۱۶ ادعا کرده است که ناکاموتو است که جنجال و شکایت هایی را برانگیخته است. آدام بک، مایک هرن، مارتی مالمی و زوکو ویلکاکس-اوهرن، که علیه رایت شهادت دادند، همگی در توسعه اولیه بیت کوین سهیم بودند.

آدام بک Hashcash را توسعه داد که اساس فرآیند استخراج بیت کوین شد. مارتی مالمی Bitcoin.org را اداره کرد، مایک هرن در کد مشارکت داشت و Zooko Wilcox-O'Hearn بیت کوین را از طریق وبلاگ تبلیغ کرد.

اخیراً ۱۲۰ صفحه مکاتبات بین ساتوشی ناکاموتو و اولین همکارش مارتی مالمی به عنوان بخشی از یک دادخواست عمومی منتشر شد. این ایمیل ها در آدرس زیر موجود است: GitHubراه‌های جدیدی برای تحقیق فراهم می‌کند و بینشی درباره مسائل مهم بیت‌کوین و همچنین شخصیت ناکاموتو ارائه می‌دهد.

اعتماد همه چیز است

به گفته ناکاموتو، مشکل اصلی ارز سنتی نیاز به اعتماد به نهادهای مرکزی مانند بانک‌های مرکزی و بانک‌ها است. این موسسات اغلب این اعتماد را از طریق کاهش ارزش پول و شیوه های وام دهی پرخطر نقض می کنند. علاوه بر این، این مؤسسات باید به حریم خصوصی و امنیت مالی ما اعتماد کنند و پرداخت‌های خرد را به دلیل سربار بالا دشوار می‌کنند.

mmalmi.github

ناکاموتو این را با اعتماد مورد نیاز در سیستم های رایانه ای قدیمی قبل از رمزگذاری قوی مقایسه می کند، زمانی که کاربران برای محافظت از حریم خصوصی خود به مدیران سیستم متکی بودند. با این حال، با ظهور رمزگذاری قوی، اعتماد غیرضروری شده است زیرا داده ها می توانند از دسترسی غیرمجاز محافظت شوند.

به همین ترتیب، ناکاموتو از راه حل مشابهی برای پول با ارز الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری دفاع می کند. این امر نیاز به اعتماد به واسطه های شخص ثالث را از بین می برد و امنیت و تراکنش های بی دردسر را تضمین می کند.

مسائل مربوط به ناشناس بودن

ناکاموتو خیلی زود متوجه شد که بیت کوین کاملاً ناشناس نیست. اگرچه می‌توان از نام مستعار با اقدامات احتیاطی مناسب استفاده کرد، اما حفظ محرمانگی کار دشواری بود. او توصیه کرد که برای جلوگیری از گمراه کردن کاربران بر ناشناس بودن تاکید نشود و به کاربران پیشنهاد کرد که پیامدهای حفظ حریم خصوصی را با دقت در نظر بگیرند.

خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو 2009 ایمیل به مارتی مالمی درباره بیت کوین
mmalmi.github

ناکاموتو توصیف بیت کوین را خصوصی دانست اما اذعان داشت که برای جلوگیری از گمراه کردن کاربران یا تشویق به بی اعتمادی ضروری است. او با این باور که کسانی که خواهان ناشناس ماندن هستند، بدون تبلیغات آشکار آن را درک می‌کنند، پیشنهاد کرد که بر جنبه ناشناس بودن تاکید نشود.

مصرف انرژی

یکی از بینش های کلیدی از مکاتبات ناکاموتو، آگاهی او از مصرف انرژی بیت کوین به دلیل مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) آن است. اگرچه PoW برای امنیت حیاتی است، اما به مقدار قابل توجهی از قدرت محاسباتی نیاز دارد که نگرانی های زیست محیطی را افزایش می دهد.

ناکاموتو این نگرانی‌ها را تایید کرد اما استدلال کرد که ناکارآمدی سیستم‌های بانکداری سنتی بسیار بیشتر از مصرف انرژی بیت‌کوین است. او پیش‌بینی کرد که بیت‌کوین جایگزین زیرساخت‌های مبتنی بر منابع و میلیاردها دلار کارمزد بانکی با یک سیستم کارآمدتر شود.

خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو 2009 ایمیل به مارتی مالمی درباره بیت کوین
mmalmi.github

او بر خلاف طرح‌های متمرکز پول الکترونیکی، پتانسیل بیت‌کوین را برای همتا به همتا بودن بدون شخص ثالث قابل اعتماد برجسته کرد. ناکاموتو معتقد بود که حتی اگر بیت کوین مقادیر قابل توجهی انرژی مصرف می کند، نسبت به فعالیت های بانکی سنتی که قصد جایگزینی آن را داشت، اتلاف کمتری خواهد داشت.

مقیاس بندی بیت کوین

ناکاموتو نسبت به مقیاس پذیری بیت کوین ابراز اطمینان کرد و پیشنهاد کرد که بیت کوین می تواند از نظر ظرفیت تراکنش از شبکه های پرداخت موجود مانند ویزا پیشی بگیرد. او معتقد بود که قانون مور توانایی شبکه را برای مدیریت رشد تضمین می کند، که در تضاد با انتقادات گسترده امروزی است.

ناکاموتو پتانسیل بیت کوین را برای مقیاس پذیری با سخت افزارهای موجود با هزینه بسیار بیشتر و هزینه بسیار کمتر از شبکه ویزا برجسته کرد. او تاکید کرد که مقیاس پذیری بیت کوین سر به فلک نمی کشد و در مورد اینکه چگونه می تواند اندازه های شدید را مدیریت کند، بحث کرد. او همچنین پیش‌بینی کرد که بهبود سرعت سخت‌افزار حتی با نرخ پذیرش سریع از رشد محاسباتی پیشی خواهد گرفت.

امنیت

ناکاموتو بر امنیت شبکه بیت کوین تاکید کرد و اظهار داشت که با رشد شبکه، استحکام آن افزایش می یابد. او آسیب‌پذیری‌های اولیه را تأیید کرد، اما استدلال کرد که طراحی شبکه ذاتاً از طریق مدل اقتصادی آن از سرقت جلوگیری می‌کند.

ناکاموتو تاکید کرد که امنیت بیت کوین با اندازه و ارزشی که از آن محافظت می کند افزایش می یابد. در حالی که او آسیب پذیری اولیه را در زمانی که شبکه کوچک است تصدیق کرد، خاطرنشان کرد که تلاش لازم برای سرقت بیشتر از دستاوردهای بالقوه است.

ناکاموتو می نویسد: «یک ویژگی مهم بیت کوین این است که با افزایش اندازه شبکه و مقدار ارزشی که باید محافظت شود، امنیت شبکه افزایش می یابد. نقطه ضعف آن این است که در ابتدا آسیب پذیر است، اما ارزشی که می توان به سرقت برد باید همیشه کمتر از مقدار تلاش لازم برای سرقت آن باشد. اگر کسی انگیزه های دیگری برای اثبات یک نکته داشته باشد، او فقط نکته ای را ثابت می کند که من قبلاً آن را قبول کرده ام.»

به دلایل قانونی، نه برای اهداف سرمایه گذاری

در روزهای اولیه بیت کوین، این تنها ارز دیجیتالی بود که به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن به عنوان یک کالا توسط قانونگذاران ایالات متحده به رسمیت شناخته شد. ناکاموتو با توجه به مقررات ایالات متحده، از تبلیغ بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری خودداری کرد و ترجیح داد کاربران به طور مستقل به این نتیجه برسند.

خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو 2009 ایمیل به مارتی مالمی درباره بیت کوین
mmalmi.github

او در یکی می نویسد: “من تعجب خواهم کرد اگر ۱۰ سال آینده به نحوی از ارز الکترونیکی استفاده نکنیم، اکنون که روشی برای انجام آن می دانیم که اگر شخص ثالث مورد اعتماد مخالفت کند، به ناچار ناامید نخواهد شد.” از ایمیل های او

موارد استفاده در آینده

ناکاموتو افکار اولیه خود را در مورد راه های احتمالی گنجاندن فناوری در سیستم مالی فعلی ارائه می دهد. در یکی از ایمیل ها، او مفهوم فروش paysafecard برای بیت کوین ها از طریق تحویل آنلاین یا تحویل فیزیکی را معرفی می کند. این کارت ها که در برخی از کشورها به عنوان کارت هدیه شناخته می شوند، عموماً توسط افرادی که سابقه اعتباری ندارند برای پرداخت محصولاتی که نیاز به کارت اعتباری دارند استفاده می کنند.

ناکاموتو سپس چند ایده برای موارد استفاده بالقوه ارائه می دهد:

  • در نظر بگیرید که آن را به عنوان اعتبار میانی برای پرداخت های خرد برای کالاهای مجازی قرار دهید.
  • مفهوم پرداخت های یک طرفه را بررسی کنید، جایی که صرف خرید بیت کوین و ارسال پول می تواند برای تثبیت ارز مفید باشد.
  • پرداخت زمان کامپیوتر می تواند یکی دیگر از موارد استفاده بالقوه باشد.
  • از بحث در مورد ایده بازپرداخت کارت های اعتباری مشتریان خودداری کنید، زیرا شرکت های کارت اعتباری اغلب آن را تایید نمی کنند.
  • هر پردازشگر پرداخت احتمالاً از شما می خواهد چیزی ملموس بفروشید.

یکی از بخش‌های کلیدی، نکته بسیار مهمی را در درک نوآوری ارزهای رمزنگاری شده در مقایسه با پول فیات نشان می‌دهد.

خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو 2009 ایمیل به مارتی مالمی درباره بیت کوین
mmalmi.github

ناکاموتو ادعا می کند که برخلاف کالاهای سنتی، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین توانایی انجام تراکنش ها را از طریق اینترنت بدون تکیه بر واسطه های مورد اعتماد ارائه می دهند.

منبع: U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا