🚨 اخبار ارز دیجیتال

کاربردهای NFT در زنجیره تامین چیست؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

PFP NFT ها در طول سال ها مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند. آیا NFT ها می توانند در سناریوهای دنیای واقعی ارزشمند باشند و نقاط درد زنجیره تامین را برطرف کنند؟

چالش های عملی پیاده سازی NFT ها در مقیاس در سراسر زنجیره تامین چیست؟

فناوری اغلب فقط وسیله ای برای رسیدن به هدف است و به ندرت یک گلوله نقره ای است. برخی از مسائل دنیای واقعی وجود دارد که می تواند مانع پیشرفت در عرضه NFT و بلاک چین در سراسر زنجیره تامین شود.

مزایای دوقلوهای دیجیتال نسبت به کالاهای واقعی را نمی توان دست کم گرفت. اما زنجیره های تامین امروزی در سطح جهانی بسیار واسطه هستند و بر اساس اعتماد کار می کنند. کشاورزان آفریقایی محصولات خود را همانطور که سال ها انجام داده اند به واسطه ها می فروشند. این باعث ایجاد اعتماد بین این دو می شود.

در نتیجه، مقاومت در برابر تغییر زیاد است، حتی زمانی که کشاورزان درک کنند که می‌توانند ارزش بهتری با زنجیره تامین شفاف‌تر ایجاد کنند. از سوی دیگر، واسطه‌ها نظام جدید را نمی‌خواهند، زیرا معیشت آنها به حاشیه‌هایی بستگی دارد که با استفاده از محصول کشاورزان به دست می‌آورند.

در نتیجه، زنجیره تامین در معرض مقاومت ذینفعان مختلف در برابر چنین پیاده سازی هایی قرار می گیرد. زنجیره تامین دارویی می تواند با توکن ها و بلاک چین های غیرقابل تعویض بسیار کارآمد شود. با این حال، این صنعت در کشورهایی مانند هند و نیجریه در حال رونق است و ذینفعان فاسد در سراسر زنجیره تامین با هرگونه سیستم جدید پیشنهادی مخالفت خواهند کرد.

بنابراین، فناوری‌های معرفی‌شده در این زنجیره‌های تامین باید دارای رویکردهای بالا به پایین و پایین به بالا باشند. یک رویکرد از بالا به پایین شامل دولت ها و تنظیم کننده ها می شود که قابلیت ردیابی بهبود یافته را الزامی می کنند. رویکرد پایین به بالا شرکتی است که این مشکل را با همکاری با سهامداران در زمین و گسترش آگاهی از مزایای فناوری حل می کند.

چه شرکت هایی از بلاک چین برای مدیریت زنجیره تامین استفاده می کنند؟

چندین کالای لوکس و برندهای تدارکاتی از فناوری بلاک چین و NFT برای ردیابی محصولات خود و ایجاد دوقلوهای دیجیتال برای کمک به تلاش‌های خود برای ایجاد جامعه استفاده می‌کنند.

برندهای پیشرو در صنعت خودرو، لوکس و خرده فروشی شروع به ادغام NFT ها در زنجیره تامین خود کرده اند تا از مزایای بی شماری که NFT ها ارائه می دهند بهره ببرند.

والمارت از فناوری دوقلو دیجیتال برای ردیابی و افزایش اعتماد به اکوسیستم زنجیره تامین مواد غذایی استفاده می کند. غول خودروسازی فورد از فناوری دفتر کل دیجیتال برای اطمینان از مواد معدنی اخلاقی برای تولید استفاده می کند.

غول الماس De Beers نیز از بلاک چین برای بررسی اینکه آیا الماس ها از مناطق عاری از جنگ تهیه می شوند یا خیر استفاده می کند. علاوه بر این، شرکت های حمل و نقل مانند FedEx و Maersk از این فناوری در عملیات خود استفاده می کنند.

برندهای لوکس مانند DeBeers، Louis Vuitton، Dolce and Gabbana و Gucci برای یکپارچگی و وفاداری مشتری به NFT روی آورده اند. توکن‌های غیرقابل تعویض به‌عنوان دوقلوهای دیجیتالی کالاهای دنیای واقعی عمل می‌کنند و نه تنها یک زنجیره تامین شفاف، بلکه حفظ جامعه را از طریق تجربه مشتری فراهم می‌کنند.

از دیدگاه مشتری، مزایای استفاده از NFT در زنجیره تامین چیست؟

مشتریان می توانند ببینند محصولاتشان از کجا می آید و مسیرهای مختلفی که برای رسیدن به سوپرمارکت طی می کنند.

آخرین اما نه کم اهمیت، مصرف کننده نهایی به تکامل محصول دسترسی خواهد داشت. آنها در مورد محل تولید مواد اولیه و شرکت های درگیر در تولید آنها شفاف هستند. این بُعد دیگری را از نظر تجربه مشتری ارائه می‌کند و سازندگان محصول را به کاربر نهایی نزدیک‌تر می‌کند.

در کالاهای مصرفی، داروها و بخش‌هایی که انقضا و جعل مشکل عمده است و می‌تواند منجر به عواقب مخربی شود، NFT می‌تواند نجات‌دهنده باشد. در نتیجه اعتماد مشتری به برند شما افزایش می یابد. جدا از مزایای اصلی، NFT ها می توانند به پایدارتر کردن زنجیره های تامین کمک کنند و به نوبه خود به روایت محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) یک شرکت کمک کنند.

از آنجایی که کشورها، بانک‌های مرکزی و بازارها از کسب‌وکارهای جهانی خواستار شیوه‌های پایدارتر هستند، اطمینان از اینکه زنجیره‌های تامین شفاف و کارآمد می‌توانند از روایت ESG شرکت پشتیبانی کنند. بهره وری کربن به دست آمده از طریق استفاده از NFT ها می تواند ارزش افزوده زیادی داشته باشد اگر شرکت ها بخواهند شیوه های پایدار را در زنجیره تامین خود بگنجانند. برای مصرف کنندگان جدید و حساس به سن، این به معنای محصولات پایدار و برای کره زمین کاهش انتشار است.

NFTها چه نقشی در زنجیره تامین دارند؟

ردیابی، تسویه و مستندات زنجیره تامین شما در زمان واقعی، نه تنها کسب و کار شما را کارآمدتر می کند، بلکه به شما کمک می کند ابزارهای مالی بهتری داشته باشید که می توانید برای کار با آنها اعتماد کنید.

NFT ها رکوردهای دیجیتال غیرقابل تغییر و شفاف ایجاد می کنند. آنچه که این صنعت برای زنجیره تامین فراهم می کند، یک مسیر شفاف با دید کامل همه افراد در اکوسیستم است. به این ترتیب، از تولید مواد خام برای یک محصول گرفته تا نمایش آن در یک وب سایت یا در یک فروشگاه فیزیکی، استفاده از NFT ها قابلیت ردیابی را فراهم می کند و به مدیریت زنجیره تامین کمک می کند.

ثابت شده است که NFT های Phygital وقتی با کالاهای دنیای واقعی برچسب گذاری می شوند، بسیار مفید هستند. استفاده از NFT برای ردیابی کالاها یا محصولات تولیدی به منبع آنها می تواند قابلیت اطمینان محصول را افزایش دهد. همچنین می‌تواند راهی برای درک منابع محصولاتی که به آنها نگاه می‌کنند و انتخاب بر اساس توزیع محصول به مصرف‌کنندگان ارائه کند.

جدا از قابلیت ردیابی، منبع یابی NFT-gate و انبارداری NFT-gate می تواند به دانشمندان داده کمک کند تا بینش ارزشمندی در مورد سفر محصول در سطح فردی به دست آورند. چنین داده های دقیقی به تحلیلگران، صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران کمک می کند تا ناکارآمدی زنجیره تامین را ارزیابی کنند. این به شما کمک می کند قراردادهای سطح خدمات جدید (SLA) را با ارائه دهندگان خدمات در زنجیره تامین خود تنظیم کنید و آنها را برای برآورده کردن این SLA ها نظارت کنید.

علاوه بر این، با ترکیب NFT و فناوری دوقلوی دیجیتال در زنجیره تامین، کسب‌وکارها می‌توانند پرداخت‌ها را از طریق سیستم خودکار کرده و به محض تحویل کالا، پرداخت‌ها را انجام دهند. با فعال بودن قابلیت ردیابی بلادرنگ، دیگر لازم نیست قبل از انتقال پرداخت ها برای تیم مالی خود، چندین بار چک و موجودی را بررسی کنید.

ردیابی بلادرنگ برای تامین مالی کالا مانند تامین مالی تجارت نیز مفید است، جایی که ذینفعان زنجیره تامین می توانند از وضعیت کالا برای استقراض سرمایه در گردش استفاده کنند. یک مدیر زنجیره تامین با دید خوب می تواند در ایست های بازرسی مناسب در صورت بروز ازدحام یا تنگناها مداخله کند. این کار زنجیره تامین شما را کارآمدتر می کند، درآمد را افزایش می دهد و هزینه ها را کاهش می دهد.

چرا شرکت ها باید توکن های غیر قابل تعویض را در زنجیره تامین خود بکار گیرند؟

NFT ها را می توان در زنجیره های تامین به کار برد تا زنجیره های تامین را شفاف تر و کارآمدتر کند و میلیاردها دلار صرفه جویی کند. این حوزه دیگری است که در آن فناوری های Web3 را می توان برای برنامه های کاربردی دنیای واقعی اعمال کرد.

زنجیره تامین جزء جدایی ناپذیر هر کسب و کاری است. از شرکت‌های بزرگ داروسازی و غول‌های کالاهای مصرفی سریع (FMCG) گرفته تا برندهای محلی مستقیم به بازار، اکثر شرکت‌ها برای ارائه مؤثر محصولات و خدمات خود به زنجیره‌های تأمین کارآمد و انعطاف‌پذیر متکی هستند. علیرغم اینکه شبکه های زنجیره تامین برای سازمان ها دنده های حیاتی هستند، در مقیاس جهانی کارآمد نیستند.

یکی از کاربردهای کلیدی فناوری بلاک چین قابلیت ردیابی در زنجیره تامین است. قابلیت‌های این فناوری در موارد استفاده مالی تجارت توسط بانک‌هایی مانند HSBC در حال آزمایش است. این مورد استفاده ای است که بر قراردادهای هوشمند و لایه های زیرساخت بلاک چین مانند بلاک چین اتریوم و سولانا متکی است.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به‌عنوان یک الگوی فناوری، لزوماً برای برهم زدن زنجیره‌های تأمین طراحی نشده‌اند، اما این پتانسیل را دارند که یک تغییر دهنده بازی برای نقاط دردناک در این فضا باشند. NFTها به عنوان یک “دوقلو دیجیتال” از کالاهای دنیای واقعی عمل می کنند و به قابلیت ردیابی در زنجیره تامین کمک می کنند.

در اینجا تعدادی از اعداد، آمار و داستان ها برای نشان دادن همه چیز وجود دارد.

  • ۴۹ درصد از شرکت ها به دلیل عدم دید کافی از آنچه در نقاط تماس زنجیره تامین کلیدی اتفاق می افتد، اطلاعی ندارند.
  • کالاهای تقلبی در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۳۲ میلیارد دلار برای برندهای جهانی هزینه داشته است.
  • در صنایعی مانند داروسازی، بازار تقلبی به تنهایی می تواند سالانه نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار باشد.

مقیاس مشکل را می توان از اعداد بالا فهمید و NFT ها می توانند راه حل هایی برای این ناکارآمدی ها ارائه دهند. علاوه بر این موارد استفاده جالب دیگری نیز در رابطه با همگرایی زنجیره بلاک و زنجیره تامین وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا