اخبار ارز دیجیتال

Soul Bound Tokens (SBT) چیست و چگونه کار می کند؟

توکن Soulbound (SBT) به یک نشانه هویت دیجیتالی اشاره دارد که ویژگی ها یا شهرت یک شخص یا موجودیت را نشان می دهد.

در کمتر از یک دهه، Web3 با ایجاد یک سیستم مالی جایگزین با انعطاف پذیری و نوآوری فوق العاده، جهان را شگفت زده کرد. اصول اولیه اقتصادی و رمزنگاری مانند قراردادهای هوشمند و مکانیسم‌های اجماع به ایجاد سیستم‌های منبع باز برای انجام و مجوز تراکنش‌های مالی کمک کرده‌اند.

با این حال، اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) به دلیل فقدان هویت بومی Web3، نمی‌تواند از قراردادهای ساده مانند اجاره آپارتمان پشتیبانی کند. هدف این مقاله، حتی یک پیشرفت اندک به سمت بازنمایی هویت اجتماعی با استفاده از نشانه‌های وابسته به روح، این است که چگونه می‌توان این محدودیت‌ها را دور زد و Web3 را به مسیری معتبر و دگرگون‌کننده‌تر تغییر مسیر داد.

Soul Bound Token (SBT) چیست؟

برای اینکه بلاک چین به هسته یک اکوسیستم مشارکتی و جذاب تبدیل شود، ما به پروژه‌ها و مواردی استفاده می‌کنیم که نه تنها بر پول، بلکه بر هویت اجتماعی و جامعه تمرکز دارند. برای حل این مشکل، ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، به همراه پوجا اولهور، مشاور استراتژی FlashBots و E. Glen Weyl، اقتصاددان سیاسی و فن‌آور اجتماعی، «جامعه غیرمتمرکز» نامیدند. مفهوم نشانه‌های وابسته به روح را در مقاله‌ای با عنوان: کشف معرفی کردند. . روح وب 3.

به گفته نویسنده، نشانه‌های وابسته به روح، پایه و اساس یک جامعه غیرمتمرکز (DeSoc) را فراهم می‌کنند. این یک جامعه پذیری مشترک است، جایی که جوامع و روح ها به عنوان ویژگی های متقابلاً در حال ظهور برای ایجاد مشترک کالاها و بیت های شبکه از پایین به بالا کنار هم می آیند. هوش در مقیاس های مختلف توکن‌های Soulbound توکن‌های قابل تأیید عمومی، غیرقابل انتقال و غیرقابل تعویض (NFT) هستند که نشان‌دهنده اعتبار، وابستگی‌ها و تعهدات شخصی هستند. پس توکن غیر قابل انتقال چیست؟

توکن های غیرقابل انتقال NFT هایی هستند که به ردیابی شهرت کمک می کنند و به آدرس ها اضافه می شوند اما قابل فروش نیستند. اما “روح” در NFT های متصل به روح به چه چیزی اشاره دارد؟ کیف پول ها یا حساب های دارای SBT یا توکن های غیرقابل انتقال که به طور دائم محدود شده اند، روح نامیده می شوند. به عنوان مثال، یک روح می‌تواند نشان دهنده سابقه کاری یک فرد باشد و می‌تواند مانند اطلاعات رزومه خود تأیید کند.

با این حال، هنگامی که یک SBT متعلق به یک روح توسط روح دیگری که طرف دیگر (مانند یک فرد یا سازمان) این روابط است، صادر می شود (یا تأیید می شود)، قدرت واقعی مکانیسم آشکار می شود. به عنوان مثال، بنیاد اتریوم ممکن است روحیه ای باشد که به کسانی که در کنفرانس اتریوم شرکت می کنند SBT اعطا می کند. بر اساس این مقاله، مفهوم «گروه‌های شبکه‌ای چندگانه» به تعاملات و ارتباطات درون شبکه‌ها اشاره دارد که مهم‌ترین محرک‌های رشد اقتصادی هستند.

نشانه‌های باند روح چگونه کار می‌کنند؟

توکن‌های Soulbound این پتانسیل را دارند که به شبکه‌های Web3 که از توکن‌های غیرقابل انتقال به‌عنوان شاخص شهرت استفاده می‌کنند، به جای تکیه بر چارچوب‌های پول محور برای رسیدن به همان هدف، کمک کنند. به عنوان مثال، وام دهندگان اکنون مانده حساب بانکی، امتیازات اعتباری و سابقه بازپرداخت وام گیرندگان را بررسی می کنند تا وام های بدون تضمین ارائه کنند.

با این حال، اگر SBT نشان دهنده استحقاق یک فرد باشد، شهرت آنها می تواند به عنوان وثیقه عمل کند و به آنها اجازه می دهد وام های تحت وثیقه دریافت کنند. حال، اگر مفهوم اصلی NFT ها را به خاطر بیاوریم، NFT ها دارایی یا دارایی هایی با مقداری ارزش پولی را نشان می دهند. اما چگونه می توانید شهرت یک فرد را در یک سیستم غیرقابل اعتماد مبتنی بر بلاک چین بررسی کنید؟

برای درک این مفهوم و نحوه عملکرد SBT در فضای Web3، اجازه دهید به نمونه ای از یک سیستم رای گیری سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) نگاه کنیم. اکثر مدل‌های حاکمیت DAO بر اساس تعداد توکن‌هایی که اعضا دارند، حق رای را تخصیص می‌دهند.

با این وجود، DAO هایی که SBT را صادر می کنند ممکن است شهرت را بر توکن های متعلق به اعضا اولویت دهند. اعتبار را می توان از طریق تعامل کاربر با جامعه تأیید کرد. به عنوان مثال، جوایز کسب شده از برنامه جوایز حکومت کوساما هر بار که یک عضو رفراندوم زنجیره ای رای می دهد می تواند برای نشان دادن شهرت آنها استفاده شود.

با این اوصاف، غنائم به‌عنوان نمایشی بصری از فعالیت‌های زنجیره‌ای اعضا در Kusama و Polkadot DAO عمل می‌کنند، و اکنون ممکن است امنیت کافی برای وام‌های کم وثیقه باشند. علاوه بر این، سیستم های رأی گیری مبتنی بر شهرت می توانند DAO ها را در برابر حملات Sybil محافظت کنند.

حمله Sybil شامل یک یا چند فرد مخرب است که اکثریت توکن های حاکمیتی را کنترل می کنند تا جهت پروژه را به نفع خود تغییر دهند. توکن های Soulbound به صورت عمومی قابل تأیید هستند، بنابراین از افتادن DAO ها در دام بازیگران بد جلوگیری می کند. به عنوان مثال، ممکن است به روحی که دارای یک SBT محترم است، حق رای اکثریت داده شود تا از یکپارچگی یک سازمان مستقل غیرمتمرکز محافظت کند.

اما آیا توکن های Soulbound وجود دارند؟در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده از توکن های soulbound در دنیای Web3 آورده شده است. این در بخش زیر توضیح داده شده است. با این حال. Soul Bound Tokens چه زمانی در دسترس خواهد بود؟ Binance Account Bound (BAB) اولین SBT است که توسط Binance در زنجیره BNB صادر می شود. توکن های BAB ارزش پولی ندارند و قابل انتقال نیستند.

این به عنوان یک راه حل تأیید دیجیتال برای مشتریان بایننس که الزامات مشتری خود را بشناسید (KYC) عمل می کند. علاوه بر این، پروتکل‌های شخص ثالث می‌توانند از BAB SBT برای تسهیل موارد استفاده مانند رأی‌گیری حاکمیت DAO و airdrops استفاده کنند.

چگونه می توان از Soulbound Tokens استفاده کرد؟

در زندگی روزمره، نمونه های زیادی از استفاده از SBT با Web3 وجود دارد که در زیر توضیح داده شده است.

مالکیت NFT ها

هنرمندان با پیوند دادن توکن‌های Soulbound به نمایه‌شان، می‌توانند افراد سرکشی که مجموعه‌های NFT را تحت پوشش هنرمندان مشهور می‌فروشند، حذف کنند. SBT به خریداران اجازه می دهد تا منشأ اجتماعی خود را ردیابی کنند، در حالی که گنجاندن بلاک چین به آنها امکان می دهد زمان ایجاد یک قطعه خاص را ردیابی کنند.

به عنوان مثال، NFT های قابل معامله توسط هنرمندان صادر می شوند و به خریداران کمک می کنند اثر یک هنرمند را با تعداد توکن های موجود در آن تشخیص دهند و مشروعیت توکن های غیرقابل تعویض را تعیین کنند. در نتیجه، Souls روشی برای قرار دادن روی زنجیره‌های تایید شده عمومی برای افزایش شهرت در مورد منشأ و نادر بودن اقلام توسعه خواهد داد.

پیشنهاد کار

نشانه‌های Soulbound نشان‌دهنده صلاحیت‌های آموزشی یک نامزد، مانند مدرک، گواهی حرفه‌ای، یا تجربه کاری قبلی، می‌توانند به عنوان مدرکی برای اثبات مهارت‌ها برای برآوردن نیازهای منابع انسانی سازمان استفاده شوند.

بازی

فعالیت Web3 کاربر را می توان با استفاده از SBT ردیابی کرد. SBT را می توان در آواتار بازی شما به توکن های شهرت غیرقابل انتقال تبدیل کرد که فقط از این طریق می توان آنها را ارتقا داد. این به معنای شهروند خوب Web3 است. به جای بازی کردن، می توانید سطح خود را ارتقا دهید تا مهارت ها و تجربیات غیرقابل انتقال را به آواتار خود ارائه دهید.

سابقه اعتباری وام گیرنده را بررسی کنید

یک گزارش اعتباری سنتی ممکن است توسط یک SBT نیز ارائه شود که به وام دهندگان امکان دسترسی به کل مشخصات اعتباری وام گیرنده را می دهد. همچنین، SBT ممکن است با یک سند پرداخت جایگزین شود یا پس از بازپرداخت وام حذف شود. در نتیجه مردم دیگر نمی توانند تعهدات جاری خود را پنهان کنند.

موارد استفاده مختلف از نشانه‌های متصل به روح

قطره روح

Web3 بیشتر به فروش توکن یا airdrops برای جذب جوامع جدید متکی است، هر دو روش با نتایج متوسط. از طرف دیگر، می توانید Souldrops را با استفاده از SBT صادر کنید. به عنوان مثال، 5 توکن soulbound از 10 حضور اخیر در جلسه را می توان برای توسعه دهنده ای صادر کرد که به عنوان یک پروتکل حضور (POAP) عمل می کند. افراد می توانند از NFT ویژه، POAP، استفاده کنند تا ثابت کنند در یک رویداد زنده یا ضبط شده شرکت کرده اند.

مزایای Soulbound Tokens چیست؟

یکی از مزایای استفاده از توکن‌های Soulbound برای اهداف اعتبارسنجی این است که اطلاعات به‌طور دائم در بلاک چین تکرار می‌شوند تا کسی نتواند آن را دستکاری کند. علاوه بر این، جوایز و گواهی‌های کسب شده توسط افراد را می‌توان از طریق SBT به صورت عمومی تأیید کرد. علاوه بر این، اصالت را نمی‌توان با توکن‌های روح‌بسته خریداری کرد و اعتماد بین دارندگان توکن و عموم مردم را تقویت می‌کند.

علاوه بر این، به لطف NFT های روحی، این پروتکل می تواند سابقه اعتباری وام گیرنده را بررسی کرده و امتیاز اعتباری آنها را برای تعیین میزان وام گرفتن آنها ارزیابی کند. علاوه بر این، SBT پروژه Web3 را از تبدیل شدن به یک کیسه نقدی با غیرقابل تجارت کردن نمایش های دیجیتالی آن محدود می کند. با این حال، افراد نمی توانند NFT را خریداری کنند. در عوض، شما باید سخت تلاش کنید تا آنها را بدست آورید.

آیا خطراتی در ارتباط با توکن های Soulbound وجود دارد؟

توکن های Soulbound علاوه بر مزایای مطلوب، معایبی نیز دارند. به عنوان مثال، ترکیب کیف پول فعلی ممکن است برای SBT ایده آل نباشد، زیرا روش های بازیابی جامعه وجود ندارد. در نتیجه، کیف پول‌های بازیابی جامعه به طیف گسترده‌ای از توکن‌های Soulbound نیاز دارند که در چندین انجمن توزیع شده‌اند تا جان‌های از دست رفته را بازیابی کنند.

راه حل فوق در یک استراتژی بازیابی جامعه نهفته است که در صورت کسب رضایت توسط اکثریت واجد شرایط یکی از جوامع (که Soul به آن تعلق دارد) امکان دریافت کلید خصوصی Soul را فراهم می کند.

با این حال، برخی از افراد و سازمان‌ها ممکن است منافعی را درک کنند که با ایدئولوژی آنها در تضاد باشد، که از نظر تئوری می‌تواند منجر به آزار، خشونت یا حتی ترولینگ شود، و اینکه اطلاعات شخصی افراد ممکن است از آنجایی که عمومی است، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی نشان داده شده است.

در تئوری، یک سیستم اعتباری مبتنی بر SBT می‌تواند یک اکوسیستم دیستوپیایی مانند سیستم اعتبار اجتماعی چین باشد، که در آن وجود نشانه‌های خاص وابسته به روح به طور خودکار گروه‌های اجتماعی خاص (آزاد (در جایی که تفکر مستقل محدود است) را حذف می‌کند.

SBT در مقابل NFTs

توکن‌های غیرقابل تعویض را می‌توان از طریق بازار NFT خرید و فروخت، در حالی که توکن‌های متصل به روح، NFT‌های غیرقابل انتقال هستند زیرا به یک روح متصل هستند. جدول زیر تفاوت های بین SBT و NFT را نشان می دهد.

SBT در مقابل NFTs

NFT ها را نمی توان دستکاری یا کپی کرد، اما می توان آنها را به راحتی منتقل کرد، که اگر توسط شخصی با دسترسی بدون اجازه مالک استفاده شود، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. بنابراین، نشانه‌های Soulbound به یک آدرس روح خاص گره خورده‌اند، می‌توانند از طریق اعتبارنامه‌های زنجیره‌ای تأیید شوند، و می‌توانند هر کسی را از تغییر آن‌ها محدود کند.

آینده توکن های Soulbound

مفهوم Soulbound Tokens اگرچه جالب است، اما کاملاً جدید است و جایگزین اکوسیستم NFT نمی شود. در عوض، به عنوان جایگزینی برای کنترل‌های هویت عمل می‌کند و برای مثال، DAO را قادر می‌سازد تا با اعضای جامعه تعامل بهتری داشته باشند.

با این حال، باید دید که آیا هر دو SBT و NFT تا زمانی که DeSoc در فضای Web3 به واقعیت تبدیل شود، وجود خواهند داشت یا اینکه آیا SBT به تنهایی می تواند به عنوان یک نشانه هویت دیجیتال در دنیای غیرمتمرکز عمل کند.

نویسنده: Jagjit Singh

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا