اخبار ارز دیجیتال

دامنه های Handshake (HNS) چیست و چگونه کار می کنند؟

هدف HNS ارائه یک جایگزین غیرمتمرکز برای سیستم سنتی نام دامنه (DNS) است. در اینجا به این صورت است:

موضوعی که در فضای بلاک چین مورد توجه است، سیستم نام دامنه (DNS) و ظهور پروژه های مرتبط با بلاک چین در اکوسیستم دامنه است. به طور خاص، Handshake در میان علاقه مندان به فناوری غیرمتمرکز مورد توجه قرار گرفته است، زیرا می تواند طرز تفکر و تعامل مردم با دامنه ها را به ویژه در زمینه Web3 متحول کند.

دامنه دست دادن (HNS) چیست؟

Handshake (HNS) یک نامگذاری غیرمتمرکز و بدون مجوز است که ارتباط همتا به همتا را امکان پذیر می کند و یک پروتکل جایگزین در دسترس برای نام های دامنه متمرکز مانند .com، دامنه های کد کشور و سایر دامنه های رایج ارائه می دهد.

Handshake، یک پروتکل نام دامنه غیرمتمرکز همتا به همتا، در نظر گرفته شده است که به عنوان یک زنجیره DNS جایگزین برای زنجیره ریشه پیش فرض فعلی عمل کند. علاوه بر این، ایجاد دامنه‌های سطح بالا (TLD) مانند .agency، .gov و .edu اکنون توسط شرکت اینترنت برای نام‌ها و شماره‌های اختصاص‌یافته (ICANN) کنترل می‌شود و نیاز به یک فرآیند درخواست دارد.

بنابراین، قبل از اینکه متقاضی بتواند یک TLD جدید در DNS ریشه ایجاد کند، ابتدا باید برای یک دامنه سطح بالا درخواست دهد، در آن حراج برنده شود و منتظر تایید باشد. فرآیندهای فعلی دست و پا گیر، پیچیده و پرهزینه هستند. ناگفته نماند که بسیار متمرکز است. این سیستم را در برابر هکرها آسیب پذیر و در برابر فساد و سانسور مقاوم می کند.

Handshake می‌خواهد سیستم را تغییر دهد تا دامنه بسیار کارآمدتر، مقرون‌به‌صرفه‌تر و ایمن‌تر جایگزین Handshake را ارائه دهد. هدف استفاده از فناوری بلاک چین است تا به دامنه‌های Handshake اجازه دهد تا سیستم نظارتی فعلی ICANN را دور بزنند و امکان ایجاد یک چشم‌انداز دامنه غیرمتمرکز تری را به صورت آنلاین فراهم کند.

دست دادن (HNS) و DNS سنتی

همانطور که قبلا ذکر شد، زیرساخت DNS فعلی به شدت به منطقه ریشه ICANN متکی است. این بدان معنی است که یک حل‌کننده با قابلیت دست دادن باید ابتدا در زنجیره وضوح باشد تا دامنه HNS را حل کند.

با این حال، DNS بسیار شبیه به HNS کار می کند. تنها تفاوت فایل root zone است که اینترنت به آن اعتماد دارد و می خواند، بنابراین باید یک جایگزین Handshake معرفی کنیم.

هدف تغییر کامل به ناحیه ریشه Handshake نیست. این به این دلیل است که انجام این کار، TLD فعلی شما (مانند .com) را نمایش می دهد، مگر اینکه TLD را در بلاک چین Handshake درخواست و دوباره ایجاد کنید. همین بس که بگوییم بعید است به این زودی ها این اتفاق بیفتد.

سازگاری یکی دیگر از مسائل بالقوه است. هزاران TLD وجود دارد و با رشد اینترنت، تعداد آنها همچنان در حال افزایش است. کاری که Handshake برای اطمینان از سازگاری نواحی ریشه توزیع شده جدید با این TLD های دیگر انجام داده است، رزرو آنهاست تا هیئت حاکمه بتواند آنها را برای سه سال آینده مطالبه کند.

دامنه های Handshake چگونه کار می کنند؟

Handshake در درجه اول آدرس های وب سایت را از طریق حراج هایی که به طور خودکار توسط نرم افزار Handshake مدیریت می شوند، توزیع می کند. حراج‌های TLD هر دو هفته یکبار برگزار می‌شود و کاربران را ملزم می‌کند تا با استفاده از HNS، ارز دیجیتال Handshake Protocol پیشنهاد دهند.

هر کسی که در مناقصه برنده شود، بالاترین قیمت بعدی را طبق فرمت حراج ویکلی، یک نوع حراج با پیشنهاد بسته که در آن پیشنهاد دهندگان از پیشنهادات دیگران بی اطلاع هستند، پرداخت می کند. این تضمین می‌کند که با همه منصفانه رفتار شود و نام‌های دامنه به طور کارآمد و با ارزش بازار منصفانه تخصیص داده شوند.

بلاک چین دست دادن مشابه بلاک چین بیت کوین (BTC) عمل می کند. ماینرها نرم افزار Handshake را اجرا می کنند و برای باز کردن توکن های جدید HNS با حل یک سری پازل ریاضی رقابت می کنند. هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه می شود و ماینرها در هر ۱۰ دقیقه ۲۰۰۰ HNS پرداخت می کنند. حداکثر عرضه HNS 2.04 میلیارد است.

دامنه های Handshake برای چه مواردی استفاده می شود؟

دامنه handshake موارد استفاده زیادی دارد. درست مانند یک نام دامنه کار می کند و می تواند برای هر وب سایت یا سرویس آنلاین استفاده شود. به خصوص برای مشاغل، دامنه های Handshake می توانند با افزایش حریم خصوصی و کنترل بر فضای نام دامنه، مزیت رقابتی ایجاد کنند.

سایر موارد استفاده مستند برای Handshake عبارتند از:

 • Sell ​​Subdomains: زیر دامنه هایی را بفروشید که پسوند TLD شما هستند برای کسب سود.
 • ورود با Handshake: از Handshake برای ورود ایمن و خصوصی بدون نیاز به رمز عبور استفاده کنید.
 • تغییر مسیر: به عنوان کوتاه کننده URL استفاده می شود.
 • dLinks: با استفاده از Handshake یک مرکز غیرمتمرکز از محتوای آنلاین ایجاد کنید.
 • Hmail: یک آدرس ایمیل برای نام دست دادن خود ایجاد کنید.
 • dWord: می تواند برای ساخت وب سایت هایی استفاده شود که تحت نام Handshake مستقر شوند.
 • Nomad: نام دست دادن شما می تواند به عنوان نام کاربری شما در سایت های شبکه های اجتماعی استفاده شود.
 • ایجاد وب سایت: وب سایت هایی را با Handshake با استفاده از Sia Skynet، GitHub Pages، Heroku، Vercel یا WordPress ایجاد کنید.

چگونه دامنه Handshake ثبت کنیم؟

همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از راه هایی که کاربران می توانند در فرآیند حراج دامنه های دست دادن شرکت کنند، از طریق HNS است. علاوه بر این، ثبت کننده دامنه Namecheap خدمات ثبت دامنه های Handshake را به عموم ارائه می دهد.

Namecheap در حال حاضر TLD های زیر را ارائه می دهد:

دامنه های سطح بالا ارائه شده توسط Namecheap

برای ثبت دامنه دست دادن با Namecheap، کاربران به سادگی گزینه HNS را فعال کرده و روند عادی ثبت نام دامنه سنتی را دنبال می کنند. جدا از ثبت نام دامنه، انتقال یا تمدید به دامنه های Handshake نیز می تواند از طریق سکه های Namecheap یا HNS انجام شود.

چگونه می توانم به دامنه Handshake دسترسی داشته باشم؟

دامنه های دست دادن در حال حاضر توسط مرورگرهای وب معمولی حل نمی شوند. برای دسترسی به دامنه Handshake، باید از خود نرم افزار Handshake یا یکی از موارد زیر استفاده کنید:

 • پسوند مرورگر
 • نوک انگشت
 • HDDNS.io
 • HNS.to
 • DNS بعدی
 • VPN ها

مزایا و معایب دامنه های دست دادن

استفاده از نام دامنه Handshake دارای چندین مزیت از جمله افزایش حریم خصوصی و کنترل، انعطاف بیشتر در استفاده از نام دامنه و امکان شرکت در مزایده نام دامنه است.

همچنین، فشار به سمت اینترنت غیرمتمرکزتر در نهایت به این دلیل است که سرویس‌های سیستم نام دامنه غیرمتمرکز مانند Handshake پایدارتر و مقاوم‌تر در برابر سرقت نام دامنه و قطع شدن سرور هستند.

با این حال، استفاده از دامنه های Handshake دارای اشکالاتی نیز می باشد. اولاً، کاربران نام دامنه برای شرکت در مزایده دامنه یا استفاده از سایر خدمات ارائه شده توسط Handshake باید قبلاً دارای سکه HNS باشند که کار را برای کاربران غیر فنی دشوار می کند و برای کاربرانی که آشنایی چندانی با ارزهای رمزنگاری شده ندارند مانعی برای ورود است.

برای مبتدیان، راه اندازی و استفاده از نام های دامنه جایگزین می تواند کمی پیچیده تر از نام های دامنه سنتی باشد، به خصوص که پذیرش دامنه های جایگزین هنوز به جریان اصلی نفوذ نکرده است.

آینده دامنه های Handshake

هدف از معرفی سیستم نام دامنه بلاک چین Web3 ارائه دامنه‌های ساده‌تر و کوتاه‌تر به کاربران است که استفاده آنلاین آسان‌تر است. بنابراین، دامنه های دست دادن (و تکرارهای مشابه خدمات سیستم دامنه غیرمتمرکز) می توانند برای نشان دادن آدرس های زنجیره بلوکی استفاده شوند.

مردم فقط باید بگویند “ارسال پرداخت به joe.crypto” به جای یک رشته هگز با چندین کاراکتر، که استفاده از نام دامنه در وب را راحت‌تر و کاربرپسندتر می‌کند. هدف Handshake مشارکت در آینده غیرمتمرکز از طریق کنترل بهتر کاربران بر روی داده‌ها، امنیت و حریم خصوصی و حفظ تمرکززدایی است.

با این حال، باید دید که آیا دسترسی برای پذیرندگان بالقوه مشکلی خواهد بود یا خیر. همچنین، اگر ICANN یک TLD در آینده منتشر کند که ممکن است با TLD Handshake در تضاد باشد، استفاده از دامنه ممکن است پیچیده‌تر شود.

در چنین شرایطی، حل‌کننده باید تصمیم بگیرد که Handshake TLD یا ICANN TLD را حل کند. ICANN همچنین سازمانی بزرگتر و قوی تر است. آیا تمرکززدایی نتیجه خواهد داد؟

و در چنین فرآیند پیچیده تغییر زیرساخت دامنه در جهت تمرکززدایی، در صورت حذف تدریجی نام دامنه ICANN، تغییر به HNS تبدیل به یک بازیگر اصلی خواهد شد. مانند Handshake به طور گسترده پذیرفته می شود یا مبهم می ماند.

نویسنده: Marcel Deer

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا