اخبار ارز دیجیتال

درگاه پرداخت کریپتو چیست و چگونه کار می کند؟

درگاه پرداخت کریپتوکارنسی یک پردازشگر پرداخت ارز دیجیتال است که به بازرگانان امکان می دهد ارزهای دیجیتال را به عنوان روش پرداخت ارائه دهند.

صنایع مختلف مانند مراقبت های بهداشتی، دانشگاهی و زنجیره تامین، به موازات اجرای فناوری بلاک چین و توسعه پردازشگرهای پرداخت ارز دیجیتال هستند. کسب‌وکارهایی که به دنبال پذیرش ارز دیجیتال به‌عنوان یک روش پرداخت هستند، به درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال متکی هستند.

بدون نیاز به نگه‌داشتن کیف پول رمزنگاری و تبدیل ارز دیجیتال به فیات، درگاه‌های پرداخت کریپتو می‌توانند راه‌حل آسانی را برای بازرگانان برای پذیرش رمزنگاری ارائه کنند. این امر منجر به پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال می شود و ارائه گزینه های پرداخت ارز دیجیتال را برای فروشندگان آسان تر می کند.

این مقاله نقش درگاه‌های پرداخت کریپتو در بازار ارزهای دیجیتال، نقاط قوت و ضعف آن‌ها و نحوه عملکرد درگاه‌های پرداخت کریپتو را توضیح می‌دهد.

درگاه پرداخت کریپتوکارنسی چیست؟

درگاه‌های پرداخت رمزنگاری مانند BitPay، PayPal و Coinbase Commerce پردازش و دریافت پرداخت‌های ارز دیجیتال را برای بازرگانان مدیریت و تسهیل می‌کنند. در مقابل، شرکت ها ارز فیات را در حساب های بانکی خود دریافت می کنند. بنابراین، کسب‌وکارها می‌توانند گزینه‌های پرداخت جایگزین را به مشتریان خود ارائه دهند و عدم اطمینان در مورد ارزهای دیجیتال را از بین ببرند.

با این حال، پردازشگرهای پرداخت کریپتو نیازی به دریافت پرداخت‌های ارز دیجیتال ندارند. کسب‌وکارها می‌توانند ارزهای دیجیتال را به عنوان پرداخت در کنار ارزهای فیات بپذیرند و تسویه معاملات در زمان واقعی را برای آنها آسان‌تر می‌کند.

علاوه بر این، نگهبانی و غیر حافظ دو نوع درگاه پرداخت رمزنگاری هستند. برای درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال، سود کسب‌شده توسط بازرگانان به حساب‌های آنها واریز می‌شود، در این مرحله آنها می‌توانند شروع به برداشت وجه به کیف پول خود کنند. از سوی دیگر، درگاه‌های پرداخت کریپتو غیرقانونی، به سادگی پرداخت‌ها را پردازش کرده و سود را فوراً به کیف‌پول‌های تجاری منتقل می‌کنند.

برعکس، حساب‌های بانکی و سیستم‌های پرداخت مناسب از طریق درگاه‌های پرداخت فیات مرتبط می‌شوند که فقط به پذیرش ارزهای ملی مانند دلار آمریکا، یورو و غیره محدود می‌شوند و نمی‌توانند به عنوان پرداخت فیات به ارز دیجیتال عمل کنند. دروازه درگاه پرداخت فیات بر اساس مشخصات کارت بانکی مشتری، پرداخت با کارت بانکی و کیف پول الکترونیکی را تایید یا رد می کند.

درگاه های پرداخت کریپتو چگونه کار می کنند؟

کسب‌وکارهایی که می‌خواهند روش‌های پرداخت سخت‌افزاری را ارائه کنند اما هنوز آماده ورود کامل به بازار ارزهای دیجیتال نیستند، می‌توانند از درگاه‌های پرداخت کریپتو استفاده کنند. در ازای آن، آنها برای حفظ عملیات در درازمدت، هزینه خدماتی را از مشتریان خود دریافت می کنند.

کار پرداخت های انجام شده توسط درگاه های پرداخت ارز دیجیتال به این صورت است:

  • وقتی مشتری کالا یا خدماتی را از وب‌سایت، برنامه یا داخل فروشگاه یک تاجر انتخاب می‌کند، انتخاب می‌کند که از طریق درگاه پرداخت ارز دیجیتال، به ارز دیجیتال پرداخت کند.
  • سپس مشتریان در یک پنجره تراکنش قفل می شوند، که طی آن نرخ تبدیل بازار برای ارز دیجیتالی که می خواهند از آن استفاده کنند و ارز فیات ترجیحی آنها، مانند پوند بریتانیا، نیز مسدود می شود.
  • پرداخت‌ها بلافاصله توسط درگاه پرداخت کریپتو ما به ارز فیات مورد نظر شما تبدیل می‌شوند.
  • سپس وجوه برای برداشت یا اهداف دیگر به حساب تاجر واریز می شود.

مربوط: چگونه صورتحساب خود را با ارز دیجیتال پرداخت کنم؟

مزایا و معایب درگاه های پرداخت کریپتو

یکی از مزایای درگاه های پرداخت کریپتو شامل تسویه فوری تراکنش ها با هزینه کم هزینه شبکه (به عهده ارائه دهنده خدمات) و هزینه خدمات (پرداخت توسط مشتری) است. علاوه بر این، تنها یک واسطه در این فرآیند دخیل است. به طور خلاصه، این یک پردازشگر پرداخت برای ارزهای دیجیتال است و تجربه کلی مشتری را بهبود می بخشد.

علاوه بر این، شبکه بلاک چین شفاف ما از بازرگانان در برابر کلاهبرداری استرداد هزینه محافظت می کند. اما در مورد درگاه های پرداخت فیات، ممکن است پس از دریافت وجه توسط شرکت از کارت خریدار، امکان دریافت آن وجود نداشته باشد. علاوه بر این، درگاه پرداخت کریپتو از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی می کند و ریسک نوسانات را برای بازرگانان کاهش می دهد.

با این وجود، درگاه‌های پرداخت کریپتو واسطه‌ای بین تجار و مشتریان هستند. بنابراین تسویه حساب به صورت کاملاً غیرمتمرکز انجام نمی شود. همچنین، اگر کسب‌وکار ارائه‌دهنده خدمات مختل نشود، ممکن است تاجران در پرداخت‌ها و غیره با تاخیر مواجه شوند تا زمانی که مشکل پردازشگر پرداخت کریپتو برطرف شود. همچنین پول خود را از دست می‌دهند.

یکی دیگر از اشکالات این است که استفاده از درگاه‌های پرداخت کریپتو گران‌تر از پرداخت مستقیم روی بلاک چین است. این به این دلیل است که به عنوان یک واسطه عمل می کند و هزینه های خود را بر کارمزد تراکنش های متحمل شده توسط شبکه بلاک چین تحمیل می کند.

همچنین، از آنجایی که درگاه‌های پرداخت کریپتو نهادهای متمرکزی هستند، به میزان معینی اعتماد نیاز دارند. این امر به بازرگانان نیاز دارد که اطمینان حاصل کنند که پردازشگرهای پرداخت آنها قادر به ارائه خدمات با کیفیت بالا، قابل اعتماد و به اندازه کافی ایمن برای دفع حملات سایبری بالقوه هستند.

آیا بایننس و کوین بیس درگاه پرداخت دارند؟

هر دو بایننس و کوین‌بیس (یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال) درگاه‌های پرداخت کریپتو ارائه می‌کنند. علاوه بر این، بازرگانان می توانند صفحات پرداخت خود را با کنترل طراحی کامل با استفاده از رابط های برنامه نویسی برنامه (API) ارائه شده توسط هر دو صرافی ایجاد کنند. یک واسطه نرم افزاری به نام API ارتباط بین دو برنامه را امکان پذیر می کند.

مربوط: بایننس در مقابل کوین بیس: چگونه مقایسه می شود؟

بایننس روش گزینه پرداخت Binance Pay را به مشاغل ارز دیجیتال ارائه می دهد. با نمایش یک کد QR خاص فروشگاه، تاجران می‌توانند بایننس پرداخت را در مکان فیزیکی خود برای تجربه پرداخت بدون تماس و امن با ارز دیجیتال راه‌اندازی کنند. شما همچنین می توانید بایننس پی را در فروشگاه آنلاین خود برای یک فرآیند تراکنش بدون مرز ادغام کنید و گزینه های پرداخت بیشتری را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهید.

اعضای بایننس پی تاجر برنامه می‌توانند پرداخت‌های ارزهای دیجیتال را به سادگی با راه‌اندازی یک حساب تجاری بپذیرند. از طرف دیگر، کسب‌وکارها می‌توانند با کمک شرکای کانال، ارزهای دیجیتال را از طریق Binance Pay دریافت کنند.

درگاه پرداخت رمزنگاری کوین بیس، Coinbase Commerce نام دارد و شامل بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، بیت کوین کش (BCH)، USD Coin (USD)، Dogecoin (DOGE)، Tether (USDT)، Litecoin (Lite) و Shiba Inu می باشد. (SHIB)، ApeCoin (APE)، دای (DAI).

پرداخت ها به طور خودکار توسط Coinbase Commerce به USD تبدیل می شوند و Coinbase به وجوه دریافتی توسط بازرگانان دسترسی ندارد. این بدان معنی است که اگر عبارت ۱۲ کلمه ای از بین برود، Coinbase نمی تواند وجوه را بازیابی کند. علاوه بر این، کوین‌بیس برای دریافت پرداخت‌های رمزنگاری قبل از انتقال وجه به حساب تجاری، ۱ درصد کارمزد تراکنش دریافت می‌کند.

آیا درگاه های پرداخت کریپتو ایمن هستند؟

قبل از انتخاب درگاه پرداخت ارز دیجیتال، تاجران باید در مورد نحوه ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال و متعاقباً ارزهای فیات توسط ارائه‌دهندگان خدمات، دقت لازم را انجام دهند. عوامل دیگری که می توانند در نظر بگیرند عبارتند از کارمزد تراکنش ها، ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده و سابقه هک ها و کلاهبرداری های متحمل شده توسط پلتفرم.

علاوه بر این، بررسی اینکه آیا درگاه پرداخت رمزنگاری پشتیبانی مشتری را ارائه می‌دهد برای دریافت به موقع در صورت بروز هرگونه سردرگمی، ضروری است. . برای رسیدن به این هدف، از وب‌سایت‌های بررسی حرفه‌ای بازدید کنید، آنچه را که دیگران در مورد برخورد با ارائه‌دهندگان خدمات مختلف می‌گویند، بخوانید و عاقلانه انتخاب کنید.

اگر شما هم به دنبال راه اندازی درگاه پرداخت کریپتویی و پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت وبسایت ها، فروشگاه ها و کانال های تلگرامی خود هستید مقاله ی راه اندازی درگاه پرداخت OxaPay را مطالعه کنید

نویسنده: Onkar Singh

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا