اخبار ارز دیجیتال

موانع خرید و فروش ارزهای دیجیتال چیست و چگونه می توان آنها را شناسایی کرد؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

نهنگ ها می توانند سرمایه اضافی را وارد بازار کنند تا بتوانند سفارشات خرید و فروش را دستکاری کنند.

در معاملات ارزهای دیجیتال، “دیوار خرید” یک سفارش خرید بزرگ یا چندین سفارش خرید در حدود یک سطح قیمت مشخص است. برعکس، “دیوار فروش” تجمع قابل توجهی از سفارشات فروش در سطح قیمتی خاص است.

قبل از درک نحوه عملکرد خرید و فروش دیوارها، درک کتاب سفارش و عمق بازار آن مهم است.

کتاب سفارش در معاملات ارزهای دیجیتال چیست؟

«کتاب سفارش» شاخصی است که سفارشات خرید و فروش یک ارز دیجیتال خاص را بر اساس سطوح قیمت فهرست می‌کند. یک معامله زمانی انجام می شود که یک سفارش از طرفین در یک سطح قیمت مشخص انجام شود، و در صورت تطابق عرضه و تقاضا، قیمت ارز دیجیتال ایجاد شود.

نمونه کتاب سفارش BTC/USDT.منبع: بایننس

با این وجود، این دستورات به صورت تصادفی اجرا نمی شوند، بازار سفارش ها را به ترتیب اجرا می کند.

برای مثال، اگر پیتر گریفین بخواهد ۱ بیت کوین (BTC) را به قیمت ۲۵۰۰۰ دلار بفروشد و کلیولند براون سفارش خرید ۱ بیت کوین را به قیمت ۲۴۰۰۰ دلار بدهد، دو سفارش باز ایجاد می شود. فرض کنید گلن کوگمیر شرکت کرده و سعی می کند ۱ بیت کوین را به قیمت ۲۶۰۰۰ دلار بفروشد. در نتیجه، ۳ سفارش باز انجام نشده وجود دارد.

اما وقتی یک خریدار جدید به نام جو سوانسون وارد بازار می شود و سعی می کند ۱ بیت کوین را به قیمت ۲۶۰۰۰ دلار بخرد، سکه های Quagmire خود را دریافت نمی کند. در ازای آن، او بیت کوین گریفین را به قیمت ۲۵۰۰۰ دلار دریافت می کند که قیمت نقدی بیت کوین را به ۲۵۰۰۰ دلار می رساند.

در همین حال، ما همچنان به پذیرش سفارش های Brown و Quagmire ادامه خواهیم داد.

عمق بازار چیست؟

سفارشات باز به عنوان سفارشات خرید و فروش گروه بندی می شوند و در نمودار عمق بازار با یکدیگر رقابت می کنند.

نمودار عمق بازار BTC/USDT.منبع: بایننس

محور x نمودار قیمت‌های پیشنهادی (سفارش‌های خرید به رنگ سبز) و درخواست (سفارش‌های قرمز) را نشان می‌دهد و محور y حجم تجمعی بازار را نشان می‌دهد.

شناسایی موانع خرید و فروش

میخ های بزرگی که در دو طرف نمودار عمق بازار به سمت بالا متمایل می شوند “دیوار” نامیده می شوند. این دیوارها به صورت خطوط عمودی عمیق شبیه به گوشه های کناری پله ها، همانطور که در مثال بالا مشاهده می شود، نمایش داده می شوند.

دیوار خرید زمانی تشکیل می شود که تعداد سفارش های خرید به میزان قابل توجهی از تعداد سفارش های فروش در یک قیمت خاص بیشتر شود. این نشان دهنده افزایش تقاضا برای عرضه ارزهای دیجیتال است. در نتیجه، معامله‌گران سطوحی را می‌بینند که دیوارهای خرید به‌عنوان مناطقی ظاهر می‌شوند که از جهش‌های احتمالی پشتیبانی می‌کنند.

نمودار عمق بازار که دیوارهای خرید و فروش را نشان می دهد.منبع: Femex

به طور مشابه، زمانی که تعداد سفارش‌های فروش از تعداد سفارش‌های خرید بیشتر شود، دیوار فروش ایجاد می‌شود که نشان‌دهنده ضعیف عرضه و تقاضا در سطح قیمتی خاص است.

مطالب مرتبط: چگونه الگوهای پرچم صعودی و نزولی را معامله کنیم؟

در نمودار عمق بازار، یک دیوار خرید بزرگ در برابر یک دیوار فروش بسیار کوچکتر نشان دهنده تقاضای قوی است و در حال حاضر مسیر کمترین مقاومت بالا است و بالعکس.

در نهایت، مشاهده دفترچه سفارش به عنوان یک “دیوار” به معامله گران کمک می کند تا مناطق بالقوه بازگشت یا رد قیمت را تشخیص دهند.

یک کلمه احتیاط، برای پیش بینی جهت قیمت نباید تنها به موانع خرید و فروش تکیه کنید. پویایی بازار همیشه روان است و سفارشات را می توان در هر زمانی وارد و خارج کرد.

علاوه بر این، معامله گران “نهنگ” می توانند از سرمایه های کلان برای ایجاد یا حذف دیوارهای سفارشات به عنوان راهی برای دستکاری بازار به نفع خود استفاده کنند.

برای نکاتی در مورد شناسایی و جلوگیری از دستکاری احتمالی بازار، مقاله قبلی ما در Cointelegraph را بررسی کنید.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Yashu Gola

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا