🚨 اخبار ارز دیجیتال

پروژه Web3 با هدف ایجاد تعامل بین طرفداران و لیگ های ورزشی است

لیگ های ورزشی به DAO، NFT و Metaverse ابراز علاقه کرده اند، اما چالش ها ممکن است مانع پذیرش شوند.

صنعت ورزش چند میلیارد دلاری در حال تحول دیجیتالی است و فاکتور Web3 می‌تواند نقش بزرگی ایفا کند. این مفهوم در گزارش چشم‌انداز صنعت ورزشی ۲۰۲۲ Deloitte برجسته شده است، که با رشد بازار توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و فناوری فراگیر، همگرایی سریع دنیای فیزیکی و دیجیتال را پیش‌بینی می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، چنین پیشرفت‌هایی می‌تواند منجر به افزایش قابل توجهی در تعامل طرفداران شود. با توجه به محبوبیت کلی لیگ های ورزشی، و همچنین مشارکت هواداران، که مدت هاست به عنوان ستون فقرات برای تضمین درآمد حمایت مالی، فروش بلیط و کالا عمل کرده است، این موضوع مهمی است.

با این حال، با پیشرفت تکنولوژی، طرفداران ورزش علاقه مند به ایجاد روابط عمیق تر با لیگ های ورزشی هستند. به عنوان مثال، طبق گزارش “Stats Perform 2021 Fan Engagement”، طرفداران ورزش اکنون نه تنها بر تماشای ورزش متمرکز شده اند، بلکه به دنبال “زندگی” این تجربه از طریق پیشرفت های فناوری هستند.

ارتباط مستقیم با لیگ های ورزشی

Eyal Donath Zafir، سرمایه‌گذار و رهبر ارزهای دیجیتال در لیبرتی گلوبال ونچرز، به کوین تلگراف گفت که Web3 احتمالاً در زمینه بهبود تعامل طرفداران برای لیگ‌های ورزشی، بازی را تغییر می‌دهد.

“Web3 اینترنت مالکیت واقعی است زیرا یک لایه داخلی فراهم می کند که حفظ و انتقال ارزش را تسهیل می کند. برای لیگ های ورزشی و طرفداران آنها، Web3 روابط مستقیم ایجاد می کند و مشوق ها را هماهنگ می کند. و این پتانسیل را دارد که یک تغییر دهنده بازی باشد که این امکان را فراهم می کند. مالکیت و نفوذ واقعی.»

ظفیر گفت که پروژه Web3 که از مدل سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO)، NFTها و ارزهای رمزنگاری شده استفاده می کند، به صاحبان امکانات ورزشی اجازه می دهد تا از این فناوری برای انجام اشتراک درآمد یا انتشار مجوزهای مالکیت معنوی استفاده کنند یا آرای طرفداران را در نظر بگیرند.

در حالی که این مفاهیم هنوز در مراحل اولیه خود هستند، چندین لیگ ورزشی شروع به کشف چنین مدل هایی کرده اند. به عنوان مثال، کاراته کامبت، یک لیگ ورزشی هنرهای رزمی تمام تماس، اخیراً از ایجاد یک DAO برای تغییر حکومت به طرفداران و ورزشکاران خبر داد.

راب برایان، بنیانگذار کاراته مبارزات، به کوین تلگراف گفت که در تابستان ۲۰۲۲، کل لیگ، از جمله قراردادهای جنگنده، حق چاپ، محتوا، مالکیت معنوی و غیره، به بنیادی تبدیل خواهد شد که به عنوان یک پوشش قانونی برای DAO عمل می کند. گفت که این لیگ فروخته شده است. .

در همین حال، برایان توضیح داد که سهامداران کاراته کامبت دیگر وجود ندارند، اما لیگ ورزش های رزمی توسط هوادارانی که نشانه های لیگ را در اختیار دارند اداره و مدیریت می شود.

اخیراً: کاربران باید تحت موتور Web3 حرکت کنند – مدیر عامل HashEx

او گفت: “دارندگان توکن از اینجا بیشترین کنترل را بر مسیر لیگ خواهند داشت.” برایان گفت که زیرساخت DAO در نهایت به دارندگان توکن اجازه می‌دهد به تامین‌کنندگان DAO که عملکرد لیگ را اجرا می‌کنند، مشوق‌هایی برای توکن‌های خود تعیین می‌کنند و به چه کسی و چه چیزی در چارچوب محدودیت‌های تعیین‌شده توسط تامین‌کنندگان Fight Operations DAO رای می‌دهند. توضیح دادم که من این کار را خواهم کرد. می توانم تصمیم بگیرم که آیا باید بجنگم.

تصاویری از مسابقات رزمی کاراته.منبع: رزمی کاراته

آدام کواچ، رئیس لیگ کاراته کامبت، در ادامه به کوین تلگراف گفت که چنین مدلی فراتر از عناصر رایج Web3 مانند NFT برای لیگ های ورزشی است. او گفت:

“Web3 باید با طرفداران در جایی که طرفداران هستند ملاقات کند و سپس از مشوق ها استفاده کند. هواداران نمی خواهند رنگ پیراهن را انتخاب کنند. من می خواهم مسابقاتی را تنظیم کنم و در لیگ ورزشی مورد علاقه ام شغلی پیدا کنم.”

مانند کوواچ، بنیانگذار Klaus House، جامعه جهانی از طرفداران بسکتبال، “Commodore” می خواهد که انجمن ملی بسکتبال (NBA) به عنوان یک DAO فعالیت کند. احساس می کنید در یک لیگ ورزشی هستید.

از امروز، Commodore توضیح داد که طرفداران NBA در سطحی که باید باشند تعامل نمی کنند. توییتر، یوتیوب، تیک تاک، اینستاگرام، بلیچر ریپورت، ESPN و غیره همگی مستقیماً بین طرفداران و تیم وجود دارند.”

برای تغییر این موضوع، Commodore گفت که Krause House یک مدل عضویت مبتنی بر NFT ارائه می‌کند. این اساساً به عنوان بلیطی برای آن جامعه عمل می کند. اعضای جامعه می توانند از نشانه های حاکمیتی که ارزش پولی ندارند برای تصمیم گیری در مورد رویدادها و استراتژی های سازمانی استفاده کنند.

Commodore گفت که این فرآیند داخلی است، اما Kraushaus گفت که هدف آن ارائه این مدل به NBA است. ما در حال مذاکره با تیم های NBA از نقطه نظر مالکیت هستیم. این بدان معناست که ما به دنبال جذب تیم هستیم تا بتوانند با ما در تعامل با طرفداران همکاری کنند.

فلکس چپمن، یکی از بنیانگذاران Krause House اضافه کرد که طرفداران مدت طولانی به عنوان واحد اساسی لیگ های ورزشی خدمت کرده اند. با این حال، او معتقد است که عناصر Web3 در نهایت به طرفداران صدا و دسترسی بیشتری می دهد. او گفت: “این مدل به طرفداران اجازه می دهد تا تصمیمات با ریسک کمتری بگیرند و در عین حال که تاثیر بیشتری دارند، با تیم های NBA خود ارتباط بیشتری داشته باشند. این راهی برای ایجاد است.”

در حالی که مدل DAO شروع به جلب توجه در لیگ های ورزشی خاص کرده است، تجربیات گیمیفی شده در محیط متاورس نیز شتاب بیشتری می گیرد. دیرک لوث، یکی از بنیانگذاران و یکی از مدیران اجرایی Upland، یک متاورس که به دنیای واقعی نگاشت، به کوین تلگراف گفت که چگونه صنعت ورزش می تواند بهتر با مخاطبان جوان تر و پایگاه های طرفداران بین المللی تعامل داشته باشد. گفت که او به دنبال این است. بنابراین او معتقد است که گیمیفیکیشن تجربیات سنتی طرفداران با پروژه های Web3 اولین قدمی است که تیم های ورزشی و لیگ ها برمی دارند.

وقتی هویت ما بیشتر و بیشتر مجازی می شود، طرفداران ما نیز افزایش می یابد.

اخیراً، آپلند با فیفا، نهاد حاکم بین‌المللی فدراسیون فوتبال، همکاری کرد تا به هواداران اجازه دهد در تجربه‌های بازی در متاورس شرکت کنند. در حالی که چنین مدل‌هایی به طرفداران اجازه نمی‌دهند در مورد تصمیمات خاص رأی دهند، لوث توضیح داد که رویکرد Metaverse به طرفداران ورزش اجازه می‌دهد تا مالکیت دارایی‌های خود را در یک محیط بصری واقعی تقویت کنند.

دیجیتالی کردن و بازی کردن مفاهیم مشابه این تجربه را افزایش می‌دهد. می‌توانید آن را به‌عنوان Block Explorer (آواتار بازی) بپوشید یا خانه Metaverse خود را تزئین و سفارشی کنید.

تصویر از همکاری آپلند و فیفا تهیه شده است.منبع: Upland

در واقع، مفاهیمی مانند این می تواند کلیدی برای پیشبرد لیگ های ورزشی باشد. لوث با تکیه بر همکاری موفق آپلند با فیفا، گفت که آپلند با اتحادیه فوتبال آرژانتین برای ایجاد تعامل با طرفداران در پلتفرم متاورس خود همکاری می کند.

پس از همکاری موفقیت آمیز ما برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، باشگاه ها و لیگ های زیادی با ما تماس گرفتند. چیزی وجود دارد که به راحتی طنین انداز می شود، یافتن مالکیت واقعی دارایی ها و آنچه که می توان با لایه های بصری مانند متاورس، به جای تلاش برای تقویت آن افزایش داد. جایگزین تجربه شود.»

آیا لیگ های ورزشی به زودی از مدل Web3 استفاده می کنند؟

چند لیگ ورزشی آزمایش با مدل Web3 را آغاز کرده‌اند، اما چالش‌های زیادی می‌تواند مانع پذیرش آن شود. به عنوان مثال، ایجاد یک پلتفرم با استفاده آسان برای جریان اصلی برای گسترش این مفاهیم مهم است.

به گفته زفیر، پذیرش جریان اصلی تنها در ابزارهای دنیای واقعی، با پیچیدگی رمزنگاری که از کاربر نهایی انتزاع می‌شود، آغاز می‌شود. “من فکر می کنم پذیرش به دو چیز نیاز دارد. اول، استفاده از Web3 باید بسیار آسان باشد. دوم، باید موارد استفاده عالی ایجاد کند.” افزود که در حال حاضر تعداد محدودی از کاربران با کیف پول های رمزنگاری و موارد مشابه دارد. با توجه به این، مدل DAO می تواند برای کاربران Web2 پیچیده باشد، به ویژه آنهایی که با مفاهیمی مانند ذخیره توکن ها در کیف پول دیجیتالی آشنا نیستند.

برای ارائه یک نمای کلی از این موضوع، برایان توضیح داد که طرفداران مبارزات کاراته در نهایت با توکن های airdrop مواجه می شوند که می توانند در کیف پول های شخص ثالث یا کیف پول های Karate Combat ساخته شده در برنامه موبایل لیگ نگهداری شوند. او گفت: “هواداران باید بتوانند در آنجا رای دهند. تجربه کاربری در برنامه بسیار ساده خواهد بود.” برایان همچنین گفت که این توکن احتمالاً در صرافی‌های ارزهای دیجیتال فهرست می‌شود.

چنین مدل هایی همچنین می توانند خطرات بیشتری را فراتر از دسترسی ایجاد کنند. مارگارت روزنفلد، مدیر عامل Zukunft، یک شرکت مشاوره مدل کسب و کار فناوری Web3، به کوین تلگراف می گوید که لیگ های ورزشی از توکن های بلاک چین به عنوان بخشی از مدل تعامل طرفداران جدید استفاده خواهند کرد. ، محصولات و قوانین پرداخت حوزه های قضایی مختلف که در آن فعالیت می کند.

او گفت: “هر نوع نشانه ای که به عنوان “درآمد” یا “پاداش” استفاده می شود، اگر ساختار مناسبی نداشته باشد، می تواند به راحتی از خط عبور کند و تحت نظارت نظارتی قرار گیرد.

اخیراً: «پدرخوانده کریپتو» می‌خواهد یک CBDC متمرکز بر حریم خصوصی ایجاد کند: در اینجا نحوه انجام این کار آمده است.

در رابطه با مدل DAO، روزنفلد گفت که توکن های حاکمیتی که طرفداران می توانند به آنها رای دهند نیز باید به دقت در نظر گرفته شوند.

“CFTC استدلال می‌کند که Ooki DAO یک انجمن غیرشرکتی است و هرکسی که به عنوان بخشی از مدل حاکمیتی آن رای می‌دهد باید به‌طور انفرادی پاسخگوی سوء رفتارهای ادعایی DAO باشد. به همین دلیل، روزنفلد معتقد است که اگر CFTC در پرونده خود علیه Ooki پیروز شود. ، صنایع سنتی مانند ورزش ممکن است بخواهند با مدل تعامل Web3 از DAO ها دور شوند.

نویسنده: Rachel Wolfson

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا