اخبار ارز دیجیتال

آیا می‌خواهید از صرافی‌هایی مانند سلسیوس جلوگیری کنید که پول شما را ضبط نکنند؟ «مشتری حضانت» شوید

آیا سکه های شما در خطر توقیف شدن توسط یک صرافی در آینده هستند؟ در اینجا چند فاکتور در رابطه با استفاده از صرافی متمرکز وجود دارد.

وام دهنده رسوایی ارز دیجیتال سلسیوس شبکه اوایل این ماه از دادگاه خواست تا دارایی ها را به مشتریان «مشتریان حضانت» بازگرداند، اما به مشتریان «درآمد-قرض» ندهد.

«موکل حضانت» دقیقاً چیست؟ در اصل، این حساب شبیه یک حساب پس انداز بانکی سنتی است و اغلب به درخواست متولی بازپرداخت می شود. در این صورت این سلسیوس است که مسئولیت امانتداری را بر عهده دارد.

این نوع حساب جدا از حساب های «درآمد و قرض» نگهداری می شود. این شامل سکه هایی می شود که می توانند منتقل شوند، مبادله شوند، یا به عنوان وثیقه برای وام استفاده شوند، اما پاداش داده نمی شوند. سکه های خریداری شده یا منتقل شده به حساب نگهبانی ارسال می شود. تخمین زده می شود که درجه سانتیگراد تقریباً ۷۴۰۰۰ حساب نگهبان دارد.

مرتبط: درجه سانتیگراد، ۳AC نشان داد که چرا باید فعالیت های مالی بیشتر در زنجیره باشد

در مقابل، سکه‌ها در حساب‌های درآمد و قرض می‌توانند پاداش کسب کنند، اما نمی‌توان آنها را مبادله کرد یا به عنوان وثیقه برای وام استفاده کرد. این امر در مورد سرمایه گذاران و البته وام گیرندگان نیز صدق می کند.

دادگاه ورشکستگی برای ۶ اکتبر تشکیل جلسه داده است. استدلال ارائه شده توسط سلسیوس این است که مشتری حضانت “مالکیت سودمند” سکه را حفظ می کند و بنابراین بخشی از دارایی ورشکستگی سلسیوس را تشکیل نمی دهد.

صورت های مالی از پرونده ورشکستگی شبکه سلسیوس

درجه سلسیوس به دنبال Voyager Digital و Hoddlenauts است که در ۲۹ اوت تحت کنترل موقت قضایی قرار گرفتند. و به نظر من، این زمستان ارز دیجیتال آخرین نخواهد بود. یک قتل عام ارزهای دیجیتال در جریان است، اما مشکل اینجاست: درس های کلیدی که باید از سقوط سلسیوس آموخت چیست؟ آیا سکه شما در خطر قرار گرفتن در “نوع حساب اشتباه” در آینده است؟ بیایید دریابیم.

مربوط: Hodlnaut 80 درصد از کارکنان خود را کاهش داد و به دستگاه قضایی سنگاپور مراجعه کرد

سلسیوس که در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده تأسیس شد، ادعا می کند که تا ژوئن ۲۰۲۲، ۲ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. این مبلغ قابل توجهی از سرمایه گذاران به دست آورده بود که در اواخر سال ۲۰۲۱ حدود ۷۵۰ میلیون دلار تخمین زده می شد. مدل کسب‌وکار این شرکت این است که بانک‌های سنتی با استفاده از مفهوم ذخایر کسری، سپرده‌هایی را از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال برای بازدهی می‌گیرند و سپس وام‌هایی را برای مارجین یا سود در صورت نیاز ارائه می‌کنند. اما چه عوامل یا اتفاقاتی منجر به وضعیت غبطه‌انگیز سلسیوس یعنی ورشکستگی شد؟

اول، به نظر می رسد استراتژی سلسیوس بر یک بازار صعودی مداوم برای حفظ جریان نقدینگی تکیه دارد. تعداد بیشتری از کاربران جدید به این پلتفرم واریز می‌کنند تا با پاداش‌ها و برداشت‌های کاربران فعلی مواجه شوند. ساختار نوع پونزی؟ شاید. استراتژی های سازماندهی شده توسط رهبری – قطعا. آنها تصمیم گرفتند روی سیاه یا قرمز شرط بندی کنند، اما تصمیمات کلی سرمایه گذاری ضعیفی گرفتند. طبق بسیاری از منابع، الکس ماشینسکی، مدیر عامل سلسیوس، تنها چند ماه قبل از مرگ آن، رهبری استراتژی معاملاتی سلسیوس را بر عهده گرفت و یک سرمایه گذار باتجربه است و اغلب این مدیر را برکنار می کرد.

مربوط: مدیر عامل سلسیوس ماه ها قبل از ورشکستگی شخصاً معاملات کریپتو را هدایت می کرد

علاوه بر این، اغلب خود را در مقایسه با سایر پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) به‌ویژه توکن CEL، که ۲۰ درصد بازدهی ارائه می‌دهد، به‌عنوان ارائه‌دهنده با بازدهی بالا در سال (APY) قرار می‌گیرد. این سؤال را مطرح می‌کند که آیا چنین نرخ‌هایی در یک رکود ادواری پایدار هستند یا خیر. رویه های ریسک اعتباری آنها قبل از وام دادن من شک دارم که سلسیوس هم همین تخصص را داشته باشد.

سپس یک بحران نقدینگی اتفاق افتاد، بسیار شبیه بحران مالی سال ۲۰۰۸ که بانک شمالی راک بریتانیا را از کنترل خارج کرد. با توجه به مفهوم نگهداری جزئی، اگر درصد معینی از سپرده گذاران به یکباره تماس بگیرند، بانک ها و موسسات وام دهنده نمی توانند درخواست های برداشت را به طور همزمان برآورده کنند. سلسیوس متوجه این موضوع شد و به محض به صدا درآمدن زنگ خطر، برداشت و فعالیت تجاری را متوقف کرد.

در نهایت، سرنوشت هر چه که باشد، سلسیوس در توسعه و تکامل ارزهای رمزپایه و DeFi نقش داشته است. این مانند مخترعی است که اختراع مبتکرانه اش نتوانست به موفقیت تجاری تبدیل شود. آنها نقش کلیدی در این فرآیند ایفا کردند و دیگران را قادر به موفقیت کردند. درس های ارزشمندی را می توان آموخت و به کار برد.

مربوط: سناتور رامیس: پیشنهاد من با سناتور گیلیبراند به SEC قدرت می دهد تا از مصرف کنندگان محافظت کند

عوامل کاهش دهنده بیشتر در مجموعه ای از رویدادهای ارزهای رمزپایه نهفته است (خراش های Terra’s LUNA Classic (LUNC) و TerraClassicUSD (USTC)، هک BadgerDAO). درجه سانتیگراد در معرض هر دو قرار داشت که تأثیر مالی ایجاد سوراخ در ترازنامه آن داشت. رویداد اقتصاد کلان افزایش تورم جهانی بدون شک در این امر نقش داشت. به دلیل انبوه «پول جدید» چاپ شده توسط دولت‌ها در طول همه‌گیری، همراه با مشکلات زنجیره تامین، افزایش سرعت سیستم فقط به حباب و فروپاشی سفته‌بازی ارزهای دیجیتال سوخت بیشتری اضافه کرده است.

بنابراین سه درس کلیدی که می توانیم از مخمصه درجه سانتیگراد بیاموزیم چیست؟

اول، به این واقعیت مربوط می شود که آیا شما والدین حضانت یا مالک حساب درآمدی هستید – این یک موضوع انتخابی نیست. تقریباً به طور قطع به یک تصمیم قانونی بستگی دارد، اما به نظر من، شما باید ماهیت اقتصادی را در نظر بگیرید. از فعالیت شما با این حال، من فکر می کنم که سلسیوس بر تعریف محدودی از “حضانت” در این زمینه پافشاری می کند، و تعجب نمی کند اگر بندهای clawback وجود داشته باشد. او آشکارا قصد خود را برای انجام این کار اعلام کرده است.

دوم، کمی کلیشه ای شده است، اما این جمله که «کلید شما نیست، سکه شما نیست» درست است. سرمایه گذارانی که ارزهای رمزنگاری شده آنها روی پلتفرم قفل شده است، بیشتر متحمل ضرر می شوند. بر اساس قانون ورشکستگی، یک سرمایه گذار به عنوان یک طلبکار بدون وثیقه طبقه بندی می شود و ممکن است بخشی از ارزش پرتفوی را دریافت کند، حتی اگر مشتری نگهبان باشد.

مربوط: چه چیزی بازار گاوی Crypto را در سال ۲۰۲۴ هدایت خواهد کرد؟

در نهایت، اگر پاداش های APY بیش از حد خوب باشد که درست باشد، احتمالاً درست است. در مورد سلسیوس، مشکل با ارائه نرخ وام نزدیک به صفر ۰.۱٪ APY تشدید شد. ریاضیات ساده نشان می دهد که مدل کسب و کار دقیقاً قوی نبوده است.

تنها زمان نشان خواهد داد که چه چیزی از زیر آوار این فاجعه بیرون خواهد آمد. اگر تاریخ چیزی به ما می‌آموزد، این است که بازارهای نزولی اغلب باعث تمرکز بر نوآوری و عملی می‌شوند. دوران دات کام وب ۱.۰ و ۲.۰ گواه این امر است. ادغام‌ها، ادغام‌ها و اکتساب‌ها مطمئناً در افق هستند و همراه با آن‌ها آمازون و eBay جدید دنیای مجازی.

تونی دانجل رئیس استراتژی مالیاتی و روابط عمومی و سفیر برند کوینلی. او یک حسابدار واجد شرایط و متخصص مالیات با بیش از ۲۰ سال تجربه در صنایع مختلف در شرکت های FTSE 100 و بخش عمومی است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Tony Dhanjal

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا