اخبار ارز دیجیتال

ایده استخر حریم خصوصی Vitalik Buterin جالب است، اما این تازه آغاز کار است

استخرهای حریم خصوصی این پتانسیل را دارند که حریم خصوصی کاربران را به روش‌های جدیدی افزایش دهند.

در حال حاضر، بیشتر مردم در دنیای رمزارز در مورد استخرهای حریم خصوصی شنیده اند. این پروژه ای است که امسال توسط توسعه دهنده و بنیانگذار معروف امین سلیمانی راه اندازی شد. سلیمانی به‌عنوان یکی از مشارکت‌کنندگان سابق Tornado Cash، قصد داشت راه‌حل منبع باز محبوب برای ناشناس‌سازی تراکنش‌های اتریوم را «رفع» کند تا آن را برای تنظیم‌کننده‌ها سازگار کند.

تیزر اصلی منتشر شده در ماه مارس بر اساس ایده ای بود که در ابتدا توسط ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم در سال ۲۰۲۲ پیشنهاد شد. اما به نوعی نتوانست توجه آگاهی جمعی رمزارز را جلب کند. تنها چند هفته پیش بود که پس از نوشتن مقاله دانشگاهی بوترین در مورد این موضوع، این موضوع به طور گسترده در رسانه های اجتماعی گسترش یافت.

چرا؟ خوب، هیچ چیز مانند ترکیب “حریم خصوصی بلاک چین” با رعایت مقررات برای عصبانی کردن برخی از سایفرپانک ها وجود ندارد. و بقیه جامعه متعجب خواهند شد که آیا تنظیم کننده ها علاقه مند به قانونی کردن استفاده از میکسرهای دارایی های رمزنگاری غیرقانونی هستند یا خیر. اگرچه این قطعاً برای اقتصاد زنجیره ای بسیار مهم است، اما معمولاً به اشتباه درک می شود.

از آنجا که آینده به وضوح دنیای دیجیتالی تغییر یافته ای است، جایی که مدارک دانش صفر به جریان اصلی تبدیل خواهند شد و حداقل یک گوشه از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) می تواند از انطباق خودکار در سطح قرارداد هوشمند بهره مند شود. زیرا وجود دارد. و این مقاله آن بحث را آغاز کرد، حتی اگر بی نتیجه بود. از طرف دیگر، چگونه از A به B می رسید؟

بیایید بحث کنیم که آیا استخرهای حریم خصوصی واقعاً می توانند در این مرحله مطابقت داشته باشند. آیا آن‌ها می‌توانند آرمان‌های اصلی جامعه، یا حداقل بخشی از جامعه را که به جلوگیری از سوءاستفاده از توکن‌ها اهمیت می‌دهند، برآورده کنند، همانطور که اخیراً در پادکست «خط‌مشی بسیار خوب برای کریپتو» بیان شد؟ و چگونه می‌توانیم بر یکی از مهم‌ترین کاستی‌های مقاله غلبه کنیم: روایت؟

مطالب مرتبط: ریپل به فرصت هایی برای تعمیر سیستم بسته خود چشم دوخته است

ابتدا، حتی اگر اجرای پیشنهادی درست باشد، کاربر باید نشان دهد که سپرده اصلی احتمالاً متعلق به مجموعه منابع قانونی است یا به مجموعه منابع غیرقانونی شناخته شده تعلق ندارد. این تنها راه برای اثبات بی گناهی شما است. اینها مجموعه‌های تداعی نامیده می‌شوند و اجرای آنها هنوز توسط اکوسیستم تعریف نشده است. اما انطباق فقط به معنای دوری از آدرس‌های فهرست SDN OFAC یا عوامل مخرب شناخته شده نیست.

اطلاعات صفر مشتری خود را بشناسید (zkKYC) بله، اگر شخصی پروتکل را هک کند، یا اگر کیف پول یک مجرم متهم شناسایی شود و تلاش کند وجه را به آدرس جدیدی منتقل کند، این موارد باعث می شود که کاربران صادق از اضافه شدن خودکار به انجمن جلوگیری کنند. تنظیم برای جداسازی از جانب. ساده است، و مقاله همچنین مکانیسم‌های ساخت و ساز جالب‌تری را توصیه می‌کند، مانند گنجاندن تأخیر و دانش صفر شناخت مشتری (zkKYC).

با این حال، بازیگران بد می توانند برای مدت طولانی قبل از اینکه به عنوان چنین شناخته شوند، مورد توجه قرار نگیرند، و تنظیم کننده ها را عصبی می کند زیرا سکه های مرتبط با فعالیت های غیرقانونی ممکن است دوباره به گردش درآیند. در همین حال، در دنیای مالی سنتی، حساب‌های نقدی فیزیکی بخش کوچکی از پرداخت‌ها و وجوه غیرقانونی نگهداری شده در بانک‌ها را می‌توان به راحتی دستگیر کرد. و رگولاتورها به ثبت اطلاعات شخصی مجاز از طریق فرآیندهای کامل KYC عادت کرده اند.

دوم، حتی اگر این برای رضایت تنظیم‌کننده‌های فعلی کافی باشد، درک اینکه آیا جامعه ارزهای دیجیتال از راه‌حل راضی هستند یا به تصویب نمی‌رسند نیز مهم است. و این فقط یک مشکل برای سایفرپانک های هاردکور نیست، بلکه برای کاربران رژیم های سرکوبگر و فعالان سیاسی در دموکراسی های نه چندان سالم نیز مشکل ساز است. آن وضعیت به ویژه دشوار است.

مطالب مرتبط: چگونه ماینرهای بیت کوین می توانند در یک بازار متخاصم زنده بمانند – و نصف شدن سال ۲۰۲۴

زیرا این استخرها تنها زمانی می توانند حریم خصوصی تراکنش ها را بهبود بخشند که یک اکوسیستم کامل در اطراف آنها وجود داشته باشد که کاربران به آن اعتماد دارند. بله، مجموعه های ارتباطی را می توان به طور کامل خودکار کرد. اما با این حال، همه چیز به اوراکل ها مربوط می شود و اینکه کدام سازمان های دولتی و خصوصی این لیست ها را کنترل می کنند و به طور موثر تصمیم می گیرند که چه کسی بد است و چه کسی نه، گاهی اوقات بدون دستور.

سلیمانی خاطرنشان کرد که پروتکل «نیازی ندارد که آرمان‌های ارزهای دیجیتال را قربانی کند». با این حال، حتی بازیگران صادقی که تمایل طبیعی به اثبات بی گناهی دارند، ممکن است در صورتی که حوزه قضایی مجموعه بزرگ و مرتبطی از انجمن ها را برای اثبات کار به رسمیت بشناسد، یا اگر مشخص شده باشد، فقط در صورتی می توانید این کار را انجام دهید که ارائه دهندگان مجموعه مربوطه مورد اعتماد باشند. .

در نهایت، هدف از این پیشنهاد به وضوح خوب است، و طراحی آن انعطاف پذیر و قدرتمند است. متأسفانه، بسیاری از سازندگان متقاعد نشده اند که مقررات برای صنعت مفید است. این با چارچوب قانونی غیرشفاف جهانی پیرامون DeFi نشان داده شده است، با توسعه دهندگان نگران قوانین از ترس زندانی شدن یا جریمه شدن.

این پروتکل‌های سازگار بالقوه به طور جادویی این مشکل را حل نمی‌کنند، زیرا یک محیط نظارتی جداگانه برای کاربران (و دولت‌ها و قانون‌گذاران) ایجاد می‌کنند. در حالی که این بدون شک یک پیشنهاد سازنده است و خود تنظیمی قابل ستایش است، بحث در مورد سیاست رمزگذاری نیاز به بهبود بیشتری دارد.

از این گذشته، تنها در صورتی می توانید چیزی برای موفقیت بسازید که با شرایط موافقت کنید و آنچه ساخته می شود مطابق با الزامات مشتریان و ذینفعان شما باشد. نتیجه این است که اگر ما با این الزامات مخالف باشیم، کل جامعه باید برای حمایت از تغییر دور هم جمع شوند. در این مورد، ما باید برای حفاظت از حریم خصوصی بهتر و آموزش بهتر حریم خصوصی بجنگیم.

تغییر از شما شروع می شود. آیا از گروه های ملی حمایت از ارزهای دیجیتال حمایت می کنید؟ آیا آنها در مورد این موضوع کار محکمی انجام داده اند (حتی اگر نه به اندازه Coin Center که سال گذشته پس از مجوز استفاده از تورنادو کش شکایتی علیه خزانه داری ایالات متحده ارائه داد)؟

اگر نه، اکنون زمان انجام آن است. برای آینده ای بهتر لابی کنید، وگرنه هرگز نخواهد آمد.

هوگو ولز اولیویرا یکی از اعضای مؤسس مؤسسه اقتصاد جدید است، یک گروه حمایتی که بر روی دوستدار ارزهای دیجیتال پرتغال و اروپا متمرکز است. آقای اولیویرا در سال ۲۰۱۷ به عنوان تحلیلگر اصلی در بورس بلوک لندن شروع به کار در فضای ارزهای دیجیتال کرد. او همچنین توسعه فدراسیون انجمن‌های اقتصادی ارز مجازی پرتغال (FACE) و سازماندهی کنفرانس Reg3 را با ابتکار ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا هماهنگ کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Hugo Volz Oliveira
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا