اخبار ارز دیجیتال

Vitalik Buterin بزرگترین چالش باقی مانده اتریوم را فاش کرد

در حالی که مفهوم آدرس‌های مخفی از نظر تئوری پیچیده به نظر می‌رسد، بوترین قبلاً آن را در مقایسه با سایر راه‌حل‌های حفظ حریم خصوصی اتریوم به عنوان یک «رویکرد با فناوری پایین» توصیف کرده بود.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، آنچه را که به عنوان “بزرگترین چالش باقی مانده” اتریوم توصیف کرد، به اشتراک گذاشت: راه حلی ممکن برای حفظ حریم خصوصی.

بوترین در یک پست وبلاگ ۲۰ ژانویه اذعان کرد که به طور پیش فرض تمام اطلاعات ارسال شده به یک “بلاک چین عمومی” نیز عمومی است، بنابراین راه حل های حفظ حریم خصوصی باید ارائه شود.

سپس مفهوم “آدرس مخفیانه” مطرح شد. او گفت که این به طور بالقوه می‌تواند تراکنش‌های همتا به همتا، انتقال‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) و ثبت‌نام‌های سرویس نام اتریوم (ENS) را ناشناس کند و از کاربران محافظت کند.

بوترین در یک پست وبلاگ نحوه انجام تراکنش های زنجیره ای ناشناس بین دو طرف را توضیح داد.

ابتدا، کاربری که مایل به دریافت دارایی است، یک “کلید پرداخت” را تولید کرده و نگه می دارد که برای ایجاد یک آدرس متا مخفیانه استفاده می شود.

این آدرس (که می‌تواند با ENS ثبت شود) به فرستنده داده می‌شود، که محاسبات رمزنگاری را بر روی metaaddress انجام می‌دهد تا یک آدرس مخفی متعلق به گیرنده ایجاد کند.

فرستنده می تواند دارایی ها را به آدرس مخفی گیرنده منتقل کند و همچنین کلید موقت را برای تأیید اینکه آدرس مخفی به گیرنده تعلق دارد نشان دهد.

این یک آدرس مخفی جدید برای هر تراکنش جدید ایجاد می کند.

شکل چوب Vitalik Buterin که نشان می دهد چگونه یک سیستم آدرس مخفی کار می کند. سس: Vitalik.ca.

بوترین اشاره کرد که “تبادل کلید Diffie-Hellman” باید علاوه بر “مکانیسم کلید کور” اجرا شود تا اطمینان حاصل شود که پیوند بین آدرس مخفی و متا آدرس کاربر آشکار نمی شود.

یکی از بنیانگذاران اتریوم اضافه کرد که ZK-SNARK – فناوری اثبات رمزنگاری با ویژگی‌های داخلی داخلی – می‌تواند وجوه را انتقال دهد و هزینه‌های تراکنش را بپردازد.

اما بوترین تاکید کرد که این می‌تواند حداقل در کوتاه‌مدت به مشکلات خاص خود منجر شود و گفت: “این به مقدار زیادی گاز و صدها هزار گاز دیگر برای تنها یک بار انتقال نیاز دارد. ما به گاز نیاز داریم.”

مربوط: حریم خصوصی کریپتو بیشتر از همیشه در معرض خطر است – در اینجا دلیل آن است

آدرس‌های مخفی مدت‌هاست که به‌عنوان راه‌حلی برای رفع نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی زنجیره‌ای معرفی شده‌اند و از سال ۲۰۱۴ روی آن‌ها کار می‌کنند. با این حال، تا به امروز راه‌حل‌های بسیار کمی در بازار وجود دارد.

این اولین باری نیست که بوترین درباره مفهوم آدرس‌های مخفی در اتریوم صحبت می‌کند.

در آگوست ۲۰۲۲، او آدرس‌های مخفیانه را «رویکردی با فناوری پایین» برای انتقال ناشناس مالکیت توکن‌های ERC-721 (معروف به NFT) نامید.

یکی از بنیانگذاران اتریوم توضیح داد که مفهوم آدرس مخفی پیشنهادی حریم خصوصی را به روشی متفاوت از Tornado Cash که در حال حاضر توسط اداره کنترل دارایی های خارجی ایالات متحده (OFAC) مجوز دارد، ارائه می دهد.:

Tornado Cash می تواند نقل و انتقالات دارایی های قابل تعویض اصلی مانند ETH و ERC20 های اصلی را پنهان کند. […] با این حال، افزودن حریم خصوصی به انتقال‌های مبهم ERC20 بسیار ضعیف است و افزودن حریم خصوصی به انتقال‌های NFT کاملاً غیرممکن است.

بوترین توصیه هایی به پروژه Web3 در حال توسعه راه حل ارائه کرد.

آدرس‌های مخفیانه اصلی امروز می‌توانند نسبتاً سریع پیاده‌سازی شوند و می‌توانند تقویت قابل توجهی برای حفظ حریم خصوصی کاربر در اتریوم ایجاد کنند.

حمایت از آنها نیاز به کمی کار در سمت کیف پول دارد، اما نظر من این است که کیف پول ها باید به سمت یک مدل چند آدرسی بومی تر حرکت کنند. […] همچنین به دلایل دیگر مربوط به حفظ حریم خصوصی.”

بوترین پیشنهاد کرد که آدرس‌های مخفیانه می‌توانند «نگرانی‌های قابل استفاده طولانی‌مدت» مانند مسائل ادغام مجدد را ایجاد کنند. با این حال، او مطمئن است که در درازمدت می تواند به اندازه کافی به این موضوع رسیدگی کند.

او توضیح داد: «در درازمدت، این مشکلات قابل حل هستند، اما به نظر می رسد اکوسیستم آدرس مخفیانه بلندمدت به شدت بر مدارک دانش صفر تکیه دارد.نویسنده: Brayden Lindrea

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا