🚨 اخبار ارز دیجیتال

Vitalik Buterin در مورد تایید DAO اپراتورهای استخر سهام ابراز نگرانی می کند

بنیانگذاران اتریوم راه حلی را پیشنهاد می کنند که می تواند احتمال رشد استخرهای نقدینگی فردی را تا حد ایجاد خطرات سیستمی کاهش دهد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، نسبت به انحصار سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) ابراز نگرانی کرده است.

بوترین در یک پست وبلاگی در ۳۰ سپتامبر گفت که اتخاذ رویکرد DAO برای حاکمیت اپراتورهای گره توسط Liquid Staking Pools (افرادی که در نهایت مسئول سرمایه‌های استخر هستند) آنها را در معرض خطرات احتمالی مهاجمان مخرب قرار می‌دهد. او هشدار داد که ممکن است در معرض خطر قرار گیرد. .

“با رویکرد DAO، اگر چنین توکن سهامداری تسلط داشته باشد، یک ابزار مدیریتی واحد و بالقوه قابل بهره برداری ایجاد می کند که بخش بسیار زیادی از تمام اعتبار سنجی های اتریوم را کنترل می کند. منجر به این می شود.”

بوترین از پروتکل staking Lido (LDO) به عنوان نمونه ای از DAO استفاده می کند که عملگرهای گره را در لیست سفید قرار می دهد. با این حال، او تأکید می کند که تنها تکیه بر یک لایه حفاظتی ممکن است کافی نباشد.

وی خاطرنشان کرد: «به اعتبار پروتکل‌هایی مانند لیدو، آنها تدابیری را در برابر این امر اعمال کرده‌اند، اما ممکن است یک لایه حفاظتی کافی نباشد.

نمودار سهامداری ETH بر اساس دسته.منبع: ویتالیک بوترین

در همین حال، او توضیح می‌دهد که Rocket Pool به هر کسی این فرصت را می‌دهد که با سپرده‌گذاری ۸ اتر (ETH)، به ارزش تقریبی ۱۳۴۰۶ دلار در زمان انتشار، به یک اپراتور گره تبدیل شود.

با این حال، او خاطرنشان می کند که این امر با خطراتی همراه است. او گفت: “رویکرد Rocket Pool به مهاجمان اجازه می دهد تا ۵۱ درصد به شبکه حمله کنند و کاربران را مجبور به پرداخت بیشتر هزینه ها کنند.”

مربوط: اتریوم در شرف له شدن توسط توکن های استیکینگ مایع است

بوترین تاکید می کند که رویکردهای ممکن برای پرداختن به این موضوع شامل ترویج و تشویق شرکت کنندگان در اکوسیستم برای استفاده از انواع ارائه دهندگان استیکینگ مایع است. او تصریح کرد که این احتمال افزایش بیش از حد یک ارائه دهنده و ایجاد خطرات سیستمیک را کاهش می دهد.

اما در درازمدت، این یک تعادل ناپایدار است و اتکای بیش از حد به فشار اخلاقی برای حل مشکلات، خطراتی دارد.

مجله: آیا DAO ها برای قابل دوام بودن بیش از حد تبلیغاتی هستند؟

نویسنده: Ciaran Lyons
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا