اخبار ارز دیجیتال

ازبکستان اولین مجوز کریپتو را برای دو «فروشگاه رمزنگاری» محلی صادر کرد

از ژانویه 2023، تنها شرکت‌های دارای مجوز ارزهای دیجیتال می‌توانند خدمات معاملات ارز دیجیتال را به شهروندان ازبکستان ارائه دهند.

در حالی که ازبکستان در حال آماده شدن برای پذیرش چارچوب جدید ارزهای دیجیتال در سال 2023 است، رگولاتورهای ازبکستان شروع به صدور مجوزهای نظارتی برای ارائه دهندگان خدمات رمزنگاری محلی کرده اند.

آژانس ملی پروژه‌های چشم‌انداز (NAPP)، ناظر اصلی بازار ارزهای دیجیتال ازبکستان، بر اساس اعلامیه رسمی که در 17 نوامبر منتشر شد، اولین مجوز ارز دیجیتال این کشور را صادر کرد.

این مجوز به طور رسمی اجازه ارائه خدمات مرتبط با ارزهای دیجیتال را توسط دو «فروشگاه ارزهای دیجیتال» از جمله Crypto Trade NET LLC و Crypto Market LLC می دهد.

طبق اطلاعات ثبت مجوز الکترونیکی NAPP، هر دو Crypto Trade NET و Crypto Market در تاشکند مستقر هستند. این داده ها همچنین از Kamolitdin Nuritdinov به عنوان تنها بنیانگذار و سهامدار Crypto Market یاد می کنند. بهزاد آچیلوف همچنین تنها بنیانگذار و سهامدار Crypto Trade NET است.

در زمان نگارش این مقاله، به نظر نمی رسد که هیچ یک از پلتفرم ها دارای وب سایت باشند.

بر اساس این اطلاعیه، NAPP بر اساس فرمان ریاست جمهوری صادر شده در آوریل 2022 که قوانینی را برای گردش دارایی های رمزنگاری شده در ازبکستان ایجاد می کند، به این دو شرکت مجوز اعطا کرده است.

در این بیانیه آمده است: «کریپتوشاپ‌ها برای دسترسی آسان‌تر شهروندان به خرید و فروش دارایی‌های کریپتو طراحی شده‌اند.

سازمان‌های دولتی از شهروندان می‌خواهند تا حد امکان هوشیار باشند و از استفاده از خدمات پلت‌فرم‌های الکترونیکی که مجوز فعالیت به روش مقرر در قلمرو جمهوری ازبکستان را ندارند، خودداری کنند.

این خبر اندکی پس از آن منتشر شد که دولت ازبکستان بسیاری از صرافی‌های بزرگ جهانی ارزهای دیجیتال را به دلیل نداشتن مجوزهای مناسب برای ارائه خدمات تجارت کریپتو مسدود کرد.

مربوط: روسیه قصد دارد یک “صرافی ملی رمزنگاری” راه اندازی کند

این بلوک غول‌های ارزهای دیجیتال مانند Binance و Huobi را تحت تأثیر قرار داد، اما طبق گزارش‌ها، کاربران می‌توانستند با استفاده از خدمات VPN به وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشند. پس از اعلام این اقدام در آگوست 2022، NAPP ظاهراً آن بیانیه را حذف کرد.

آخرین مجوز در حالی صادر می شود که ازبکستان در ماه های آینده به طور فعال یک چارچوب قانونی جدید رمزنگاری را تصویب می کند. از اول ژانویه 2023، دولت ازبکستان تنها به شرکت‌های دارای مجوز رمزارز اجازه می‌دهد تا خدمات رمزنگاری را به شهروندان ازبکستان ارائه کنند.

نویسنده: Helen Partz

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا