اخبار ارز دیجیتال

مبارزه با سرقت خرده فروشی با استفاده از فناوری بلاک چین

وقتی صحبت از اقدامات ضد سرقت برای خرده فروشان می شود، فناوری بلاک چین می تواند راه حل باشد.

صنعت خرده فروشی یکی از مهم ترین بخش های اقتصاد ایالات متحده است. متأسفانه، همه گیری COVID-19 بخش خرده فروشی تریلیون دلاری را در معرض سرقت در فروشگاه ها قرار داده است.

بر اساس یافته‌های مطالعه امنیت خرده‌فروشی فدراسیون ملی خرده‌فروشی در سال ۲۰۲۲، زیان‌های خرده‌فروشی ناشی از کالاهای دزدیده شده از ۹۰.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۹۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت. برخی از خرده فروشان ملزم به قفل کردن برخی محصولات برای جلوگیری از سرقت هستند که می تواند منجر به کاهش فروش شود. زیرا مصرف کننده نمی تواند به کالا دسترسی داشته باشد.

خرده فروشان برای حل سرقت خرده فروشی به بلاک چین نگاه می کنند

با توجه به این اقدامات شدید، بسیاری از خرده فروشان مبتکر برای مبارزه با سرقت خرده فروشی به فناوری روی می آورند. از تراشه های شناسایی فرکانس رادیویی (RFID)، حسگرهای اینترنت اشیا و فناوری بلاک چین استفاده می کند. این راه حل در حال حاضر در چندین فروشگاه Lowe در ایالات متحده در حال آزمایش است.

جاش شابتای، مدیر ارشد Ecosystem Practice در آزمایشگاه‌های نوآوری Lowe، بازوی فناوری Lowe که Project Unlock را توسعه داده است، به Cointelegraph گفت که Project Unlock یک فناوری جدید است که به جلوگیری از سرقت و ایجاد تجربه بهتر برای مشتری کمک می‌کند. او گفت که قصد دارد کشف کند.

اخیرا: DeFi نهادی چیست و بانک ها چگونه می توانند سود ببرند؟

برای دستیابی به این هدف، Shabtai توضیح داد که تراشه‌های RFID برای فعال کردن برخی ابزارهای برق Lowes در هنگام خرید استفاده می‌شوند. او گفت: “بنابراین اگر مشتری یک ابزار برقی را دزدید، کار نمی کرد.”

Shabtai گفت تراشه های RFID یک راه حل کم هزینه هستند که بسیاری از خرده فروشان برای جلوگیری از سرقت از آن استفاده می کنند. طبق نظرسنجی امنیت خرده فروشی سال ۲۰۲۲ فدراسیون ملی خرده فروشی، ۳۸.۶ درصد از خرده فروشان سیستم های RFID را دارند یا قصد پیاده سازی دارند. با این حال، Shavtay توضیح داد که سیستم‌های RFID همراه با شبکه‌های بلاک چین می‌توانند سابقه شفاف و بدون دستکاری را برای ردیابی خریدهای داخل فروشگاه به خرده‌فروشان ارائه دهند. او گفت:

“از طریق Project Unlock، یک شناسه منحصر به فرد ثبت می شود و به هر ابزار برقی اختصاص می یابد. هنگامی که محصول خریداری می شود، سیستم RFID امکان فعال سازی و استفاده از ابزار برقی را فراهم می کند. هر کسی می تواند تراکنش را همانطور که در شبکه ثبت شده است ببیند.”

مدی سرکسی، مدیر پروژه Project Unlock به کوین تلگراف گفت که Project Unlock مبتنی بر شبکه اتریوم است. سرکشی توضیح داد که هر محصول تحت پروژه باز کردن قفل با یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) یا دوقلو دیجیتال از پیش ساخته شده مرتبط است که پس از خرید تغییر وضعیت دریافت می کند.

او گفت: “NFT های یک محصول اگر توسط Lowe’s فروخته شوند، به سرقت رفته باشند، یا وضعیت آنها ناشناخته باشد، وضعیت تغییر می کند. ما اساساً منبعی برای اصالت برای خرید ابزار برقی Lowes ایجاد کرده ایم.”

در حالی که مفهوم پشت پروژه آنلاک برای خرده فروشان بزرگ انقلابی است، دیوید منارد، مدیرعامل پلتفرم راستی آزمایی دارایی Real Items، به کوین تلگراف گفت که شرکت او در حال بررسی راه حل های مشابه است. وی گفت: “به طور سنتی، برچسب های RFID از سرقت جلوگیری می کند، بنابراین این مشکل قبلا حل شده است.” با توجه به این موضوع، منارد اشاره کرد که Real Items شناسه‌های دیجیتال را با محصولات فیزیکی ترکیب می‌کند تا اطمینان حاصل شود که اقلام دزدیده شده می‌توانند حساب شوند. او گفت:

هنگامی که یک کالای فیزیکی با یک دوقلو دیجیتال جفت می‌شود، خرده‌فروشان می‌توانند دقیقاً بدانند چه چیزی، از کجا و از کدام دسته محصول به سرقت رفته است. شما می‌توانید این را واضح‌تر از اطلاعاتی که به دست می‌آورید درک کنید.

منارد گفت که Real Items اکنون یک یادداشت تفاهم با SmartLabel، یک پلت فرم دیجیتالی که کدهای QR را برای برندها و خرده فروشان تولید می کند تا اطلاعات دقیق محصول را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد، دارد. او به اشتراک گذاشت که Real Items قصد دارد در آینده “گذرنامه محصول دیجیتال” را در محصولات SmartLabel خود پیاده کند. او گفت: “ما پاسپورت محصولات دیجیتال را به عنوان پایه ای برای ذخیره اطلاعات در مورد محصولات در طول چرخه عمر آنها می بینیم.”

منارد در ادامه توضیح داد که Real Items از شبکه Polygon برای ذخیره اطلاعات محصول استفاده می کند. توجه داشته باشید که این مدل با پروژه باز کردن قفل متفاوت است زیرا شبکه بلاک چین تنها برای ثبت اطلاعات در مورد موارد خاص استفاده می شود. ما از دوقلوهای دیجیتالی (همچنین به عنوان NFT) محصولات برای تعامل استفاده می کنیم. این می تواند منجر به جلوگیری از سرقت شود، اما ارائه داده های مفید به خرده فروشان مهم است.

راه حل هایی که توسط Lowe’s Innovation Labs و Real Items توسعه می یابند، می توانند بازی را برای خرده فروشان تغییر دهند، اما ظهور متاورس می تواند به جلوگیری از سرقت خرده فروشی نیز کمک کند. بر اساس گزارش مک‌کینزی «ایجاد ارزش در متاورس»، تا سال ۲۰۳۰، متاورس می‌تواند بین ۴ تا ۵ تریلیون دلار در مورد مصرف‌کننده‌ها و شرکت‌ها تولید کند. این گزارش خاطرنشان می کند که این شامل بخش خرده فروشی نیز می شود.

مارجوری هرناندز، مدیر عامل پلتفرم سبک زندگی دیجیتالی Web3 LUKSO، به کوین تلگراف گفت که مارک های طراح مانند پرادا و بازارهای Web3 مانند The Dematerialized، جایی که او مدیرعامل است، در حال حاضر از فرآیندهای بازخرید NFT استفاده می کنند.

هرناندز توضیح داد که این به جامعه امکان می‌دهد کالاهای دیجیتالی را در محیطی شبیه به متاورس خریداری کند و آنها را برای کالاهای فیزیکی موجود در فروشگاه‌ها بازخرید کند. او گفت:

“این فرآیند بازخرید به خرده فروشان اجازه می دهد تا راه های جدیدی را برای احراز هویت محصولات در زنجیره کشف کنند و فرآیندهای تولید پایدارتری را با تقاضای سفارشی ارائه دهند. کانال دسترسی مستقیم جدید نیز فراتر از آن ایجاد خواهد شد.

هرناندز معتقد است که خرده فروشان بیشتری در سال آینده هویت دیجیتالی را برای محصولات سبک زندگی در نظر خواهند گرفت. این در نهایت به برندها، طراحان و کاربران راه حلی شفاف برای مشکلات بسیاری که امروزه صنعت خرده فروشی با آن مواجه است، مانند جعل و دزدی می دهد.

آیا خرده فروشان راه حل های بلاک چین را برای مبارزه با سرقت اتخاذ خواهند کرد؟

در حالی که بلاک چین می تواند به حل سرقت در فروشگاه کمک کند، خرده فروشان ممکن است به دلایل مختلفی در پذیرش این فناوری تردید داشته باشند. به عنوان مثال، ارتباط بین بلاک چین و ارزهای دیجیتال می تواند برای مشاغل مشکل ساز باشد. رویدادهای اخیر مانند فروپاشی FTX این را تقویت می کند.

با این حال، Shabtai همچنان خوشبین است و می‌گوید آزمایشگاه‌های نوآوری Lowe معتقدند که بررسی فناوری‌های جدید برای درک بهتر آنچه قابل دوام است، مهم است. او گفت: «از طریق Project Unlock، ما ارزش فناوری بلاک چین را ثابت کرده‌ایم و امیدواریم این ثابت کند که سایر خرده‌فروشان راه‌حل‌های مشابهی را در نظر دارند.» Shabtai اضافه کرد که آزمایشگاه نوآوری Lowe قصد دارد این راه حل را فراتر از ابزارهای برقی توسعه دهد.

اخیراً: بازخرید فیزیکی NFT: گفتن آسان تر از انجام آن است؟

در حالی که قابل توجه است، سارکسی خاطرنشان کرد که درک ارزش استفاده از بلاک چین برای ثبت تراکنش ها برای مصرف کنندگان دشوار است. او گفت: «به عنوان مثال، اگر من مشتری خرید کالای مستعمل هستم، برایم مهم نیست که آن کالا به سرقت رفته باشد. به همین دلیل، سرکسی معتقد است که برای موفقیت کامل چنین راه حلی نیاز به تغییر در ذهنیت مشتری است. او گفت:

“این یک چالش فرهنگ سازی است. ما می خواهیم مشتریان ما بدانند که کل زنجیره آسیب خواهد دید، و اگرچه ممکن است ساختن این فرهنگ دشوار باشد، من معتقدم که در دراز مدت این اتفاق خواهد افتاد.”

نویسنده: Rachel Wolfson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا