اخبار ارز دیجیتال

مقامات ایالات متحده محدودیت های صادرات تراشه های هوش مصنوعی انویدیا را به برخی از کشورهای خاورمیانه تمدید کردند.

رگولاتورهای ایالات متحده به سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی Nvidia و رقیبش AMD دستور داده‌اند تا صادرات تراشه‌های نیمه‌رسانای سطح بالا مورد استفاده در توسعه هوش مصنوعی را به کشورهای خاصی در خاورمیانه محدود کنند.

بر اساس آخرین گزارش سه ماهه خود، رگولاتورهای ایالات متحده از انویدیا خواسته اند تا صادرات تراشه های هوش مصنوعی (AI) را به “برخی از کشورهای خاورمیانه” محدود کند.

این گزارش در ۲۸ آگوست منتشر شد که در آن شرکت اعلام کرد مقررات جدید بر تراشه‌های A100 و H100 تأثیر می‌گذارد که به سرعت بخشیدن به وظایف یادگیری ماشینی کمک می‌کنند. انویدیا نگفته است که کدام کشورهای خاورمیانه تحت تاثیر قرار گرفته اند.

رویترز گزارش می دهد که رقیب مستقیم انویدیا Advanced Micro Devices (AMD) نیز نامه ای از رگولاتورهای ایالات متحده دریافت کرده است که به دنبال ممنوعیت مشابهی برای صادرات تراشه های هوش مصنوعی سطح بالا به برخی از کشورهای خاورمیانه است.

انویدیا در گزارش سه ماهه خود گفت که پرونده های نظارتی جدید “تأثیر مادی فوری” بر تجارت آن نخواهد داشت یا “بخش مادی” درآمد آن را نشان نمی دهد.

با این حال، در بیانیه جداگانه ای اعلام کرد که با دولت آمریکا برای رسیدگی به این موضوع همکاری می کند.

مربوط: گزارش شده است که ایالات متحده قصد دارد دسترسی به خدمات رایانش ابری چین را محدود کند

این گزارش سه ماهه همچنین به محدودیت‌های صادراتی تراشه‌های هوش مصنوعی که توسط دولت آمریکا بر چین تحمیل شده است، پرداخته است.

انویدیا گفت قوانین گذشته همچنان به آن اجازه می‌دهد محصولات جایگزین را در چین بفروشد، از جمله تراشه‌های کمتر قدرتمند A800 یا H800.

اما این شرکت هشدار داد که عملکرد بلندمدت آن در صورت حذف تقریباً از کل یا بخشی از چین ممکن است “آسیب دیده” شود. از ۱۳.۵ میلیارد دلار درآمد برای آخرین سه ماهه مالی منتهی به ۳۰ ژوئیه، اکثریت از ایالات متحده، چین و تایوان بوده است که مجموعاً ۱۳.۹ درصد از سایر کشورها حاصل شده است.

دولت بایدن با هدف منزوی کردن چین از تراشه های نیمه هادی قدرتمند خود، اولین کنترل صادرات را در اکتبر ۲۰۲۲ به اجرا گذاشت.

در ۲۹ ژوئن، مقامات واشنگتن گفتند که در حال بررسی تشدید محدودیت‌های بیشتر بر صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین و محدود کردن قدرت محاسباتی تراشه‌ها هستند تا جریان تراشه‌ها را به بازار چین مختل کنند.

در واکنش به اقدامات ایالات متحده، دولت چین اعلام کرد که صادرات محصولات گالیوم و ژرمانیوم را که اجزای اصلی تولید تراشه های هوش مصنوعی هستند، محدود می کند.

مقررات و محدودیت های مربوط به هوش مصنوعی از سوی ایالات متحده باعث می شود تا سایر کشورها موقعیت خود را در رقابت برای توسعه سیستم های قدرتمند در نظر بگیرند.

مجله: AI Eye: ChatGPT، AI جعلی پورنو کودک، بررسی های مثبت هوش مصنوعی در آمازون برای نتایج بهتر

نویسنده: Savannah Fortis

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا