اخبار ارز دیجیتال

پوند دیجیتال بریتانیا با واکنش عمومی مواجه شد – چرا؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

با کاهش شدید استفاده جهانی از ارز فیزیکی در تراکنش ها، چرا بریتانیا اینقدر تمایلی به توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود ندارد؟

جامعه بریتانیا مدنی و دموکراتیک است، بنابراین غیرمنتظره نبود که دولت بریتانیا قبل از تایید نسخه دیجیتالی پوند بریتانیا با مردم “مشورت” کند. با این حال، پاسخ دریافت شده ممکن است تعجب آور باشد.

به گزارش تلگراف، حدود ۵۰۰۰۰ نفر به درخواست عمومی که به طور مشترک توسط خزانه داری سلطنتی و بانک انگلستان در فاصله فوریه تا ژوئن سال ۲۰۲۳ اداره می شد، پاسخ دادند که باعث “واکنش عمومی” شد. انگلستان روزنامه “نگرانی گسترده عمومی در مورد حریم خصوصی و خشم در مورد تأثیر احتمالی بر پول نقد وجود داشت.”

پاسخ دهندگان نگران بودند که پوند دیجیتالی که «بریت کوین» نامیده می شود، نه تنها می تواند برای جاسوسی از مردم بریتانیا استفاده شود، بلکه می تواند سیستم مالی بریتانیا را نیز بی ثبات کند. زیرا پوند دیجیتال برای سپرده گذاران به راحتی از بانک های تجاری در هنگام بحران خالی می شود. بحران، نصب نصب را ترویج کنید.

این واکنش اخیر در حالی رخ می‌دهد که بسیاری در بخش کریپتو همچنان به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) با شک نگاه می‌کنند، یا دولت‌هایی که رفتار نادرست دارند تلاش می‌کنند وجوه خصوصی، از جمله ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز را حذف کنند. این اتفاق در زمانی رخ می‌دهد که شما آنجا هستید.

در میان این نگرانی‌ها، بهتر است در برخی از نگرانی‌های عمومی که در مشاوره‌های اخیر بریتانیا ظاهر شده‌اند، عمیق‌تر بگردیم. آیا مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی و ثبات واقعاً یک خطر قابل توجه برای CBDCها در غرب توسعه یافته است؟ از جنبه مثبت، ارزهای دیجیتال صادر شده دولتی می توانند شمول مالی را ارتقا دهند؟ آیا برای خارج کردن ارز از تجارت طراحی شده است؟

ماندن در “صفحه اول نوآوری فناوری”

همانطور که اخیراً برخی از نمایندگان پارلمان بریتانیا پرسیدند، می‌توانیم با پرسیدن اینکه چرا به یک پوند دیجیتال نیاز داریم، شروع کنیم. ایان تیلور، رئیس ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال در KPMG انگلستان، به کوین تلگراف گفت: «در دنیای دیجیتالی فزاینده، بریتانیا باید با سرعت نوآوری در پرداخت‌ها همگام شود. “مذاکرات بانک مرکزی انگلیس در مورد CBDC پیشنهادی، رویکردی هوشمندانه برای حفظ بریتانیا در خط مقدم تحولات تکنولوژیکی بدون تعهد به سرمایه‌گذاری‌های کلان مورد نیاز برای استقرار پوند دیجیتال است.”

دیگران موافق بودند که بریتانیا، مانند بسیاری از کشورهای جهان، در حال مبارزه با اقتصاد بدون پول نقد است. نیکلاس رایدر، استاد دانشگاه کاردیف، به کوین تلگراف گفت: «دولت‌ها در حال اتخاذ یک موقعیت استراتژیک هستند تا اجازه استفاده از ارزهای دیجیتال را بدهند تا بتوانند با سایر مناطق در صحنه جهانی رقابت کنند.» او افزود: بزرگترین مانع در برابر پوند دیجیتال «تقاضای عمومی و اینکه آیا ما در نهایت به یک جامعه بدون نقد تبدیل خواهیم شد» خواهد بود.

با این حال، نیت خوب احتمالاً نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را کاهش نخواهد داد. با CBDC، دولت‌ها احتمالاً قادر خواهند بود «مقدار وسیعی از داده‌ها را ایجاد کنند که به همه، از دولت‌ها گرفته تا شرکت‌های شخص ثالث، اجازه می‌دهد تا نمایه وسیع‌تری از شهروندان خود بسازند و نگاهی بهتر از قبل به مخارج خود داشته باشند. سوزانا کوپسون از برادر بزرگ گفت.نگاه کن، گفت کاغذ تلگراف

یکی از توسعه دهندگان این پروژه حتی هشدار داد که پوند دیجیتال “می تواند برای تایید سن و ملیت خریداران استفاده شود.” اما طبق این روزنامه، سازنده همچنین گفته است که اگرچه پوند دیجیتال پول نقد نیست، اما “خصوصی تر از داشتن یک حساب بانکی” است.

واقعا خطرناکه؟

آنابل لاو، وکیل تنظیم‌کننده مالی در شرکت حقوقی مک‌درموت ویل و امری، به کوین تلگراف گفت که نگرانی‌ها در مورد از دست دادن حریم خصوصی در تجارت با پوند دیجیتال کاملاً اغراق‌آمیز نیست. مانند هر شکلی از ارز دیجیتال، CBDCها ذاتاً درجاتی از قابلیت ردیابی دارند و ممکن است تحت نظارت بیشتر قرار گیرند.

با این حال، با طراحی و مقررات مناسب، حریم خصوصی را می توان تا حد زیادی حفظ کرد. لاو افزود: «به عنوان مثال، جاسازی فناوری‌های تقویت‌کننده حریم خصوصی مانند اثبات‌های دانش صفر و حریم خصوصی متمایز می‌تواند از هویت کاربر و جزئیات تراکنش محافظت کند و در عین حال نظارت نظارتی را امکان‌پذیر کند.

اسوار پراساد، تولانی، استاد ارشد سیاست تجاری، دانشگاه کرنل و نویسنده کتاب آینده پولبه کوین تلگراف گفت که یک CBDC در واقع می تواند شامل از بین رفتن ناشناس بودن در مورد استفاده از پول نقد باشد، و اظهار داشت: “با این حال، بانک های مرکزی که با CBDC ها آزمایش می کنند، ناشناس بودن تراکنش ها را حداقل برای تراکنش های با ارزش کم ارائه می دهند. ما در حال استفاده از تکنیک های رمزنگاری جدید برای انجام این کار هستیم. ”

خطر “فرار سپرده”؟

منتقدان در لندن، مرکز مالی بریتانیا، می‌گویند که افزایش محدودیت نگهداری بریت‌کوین (مثلاً ۲۰۰۰۰ پوند به ازای هر نفر) منجر به فرار و «فرار سپرده» از بانک‌های تجاری می‌شود، با این استدلال که سنتی هشدار می‌دهد که می‌تواند سیستم بانکی جهانی را بی‌ثبات کند.

اما آیا این واقعا یک خطر است؟ لاو گفت: «در زمان‌های عدم اطمینان اقتصادی، توانایی برداشت سریع پوند دیجیتال می‌تواند بحران مالی را تشدید کند.

وی افزود که رویدادهای اخیر، مانند ورشکستگی چندین بانک منطقه ای ایالات متحده به دلیل فرار سپرده، “ریسک فزاینده اجراها در یک محیط مالی دیجیتالی فزاینده را مورد توجه قرار می دهد.”

لاو پذیرفت که محدودیت‌های نگهداری می‌تواند از این خطرات جلوگیری کند، اما محدودیت‌های سخت‌تر نگهداری بریتکوین در نهایت می‌تواند اشتیاق عمومی به پوند دیجیتال را کاهش دهد. او افزود: «تعادل مطلوب احتمالاً شامل ترکیبی از محدودیت‌ها، طرح‌های بیمه و نظارت نظارتی است.

پراساد دانشگاه کرنل موافقت کرد که CBDCها می توانند خطر خروج سپرده از بانک های تجاری را در هنگام درک بحران افزایش دهند و افزود:

اگرچه به نظر منطقی می‌رسد که از این امکان با محدود کردن تعادلی که می‌توان در کیف پول دیجیتال CBDC حفظ کرد، جلوگیری کرد، اما می‌تواند استفاده از CBDC را محدود کرده و از پذیرش گسترده آن جلوگیری کند.»

گسترش دسترسی به خدمات مالی

سپس بحث شمول مالی مطرح است. این به طور سنتی یک استدلال بزرگ است که به نفع CBDC ها، به ویژه در بازارهای نوظهور استفاده می شود.

در یک سند مشاوره فوریه، دولت بریتانیا شمول مالی را اینگونه تعریف کرد: “دسترسی به محصولات و خدمات مالی راحت و مقرون به صرفه برای همه، صرف نظر از پیشینه یا درآمد، از جمله دسترسی به بانکداری، خدمات پرداخت، اعتبار، بیمه و خدمات مالی. دسترسی داشتن.” فناوری مالی را به عنوان “اولویت کلیدی” اعلام کرد.

لاو می‌گوید: «بریت‌کوین» خرده‌فروشی می‌تواند به طور بالقوه گنجایش مالی را تقویت کند، اما اینکه تا چه حد این کار را در بریتانیا انجام دهد، قابل بحث است. به هر حال، بریتانیا در حال حاضر دارای درجه بالایی از شمول مالی است، به طوری که بیشتر بزرگسالان به حساب های بانکی دسترسی دارند.

او افزود: “CBDCها پتانسیل افزایش خدمات مالی برای افراد محروم و کسانی که تراکنش های دیجیتال را ترجیح می دهند را دارند. این پتانسیل را دارد که دسترسی به مشارکت اقتصاد دیجیتال را برای کسانی که از کار کنار گذاشته شده اند فراهم کند.”

تلاشی برای پیشی گرفتن از ارزهای دیجیتال؟

با این حال، ما همه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را ابزاری فراگیر نمی دانیم. برخی از جامعه ارزهای دیجیتال CBDC را تلاشی برای حذف وجوه خصوصی، از جمله ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین (BTC) می دانند. از این گذشته، تا زمانی که فیس بوک پیشنهاد استیبل کوین لیبرا خود را چند سال پیش اعلام کرد، اطلاعات کمی در مورد CBDC شنیده شد.

پراساد خاطرنشان کرد: «ظهور ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین و استیبل کوین ها قطعاً به بانک های مرکزی علاقه مند شده است تا ارزهای دیجیتال خود را ارائه دهند، به خصوص که استفاده از ارز فیزیکی کم رنگ شده است.»

هدف CBDC لزوما از بین بردن ارزهای دیجیتال خصوصی نیست، بلکه هدف آن این است که پول بانک مرکزی مربوط به چنین تراکنش‌هایی در دنیایی باشد که از ارزهای فیزیکی برای خرده‌فروشی و تراکنش‌های همتا به همتا استفاده می‌شود. این به عنوان راهی در نظر گرفته می‌شود. برای نگه داشتن چیزها “غوطه ور”. ”

لاو اضافه کرد که یک CBDC می تواند یک چالش رقابتی برای ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز ایجاد کند، اما بعید است که هدف اصلی CBDC «از بین بردن» چنین ارزهایی باشد.

دولت های مستقل به تهدید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال فکر نمی کنند، بلکه به دیجیتالی شدن اقتصاد خود فکر می کنند. رایدر از دانشگاه کاردیف تا حد زیادی موافق بود. لاو افزود: CBDC نشان دهنده “تلاشی از سوی دولت برای ورود به بازار و ارائه محصول قوی تر به روشی تنظیم شده است.”

علاوه بر این، معرفی یک CBDC ممکن است مفهوم گسترده‌تر ارز دیجیتال را مشروعیت بخشد، که ممکن است به طور غیرمستقیم به نفع ارزهای دیجیتال باشد.

در هر صورت، راه اندازی کامل پوند دیجیتال هنوز سال ها باقی مانده است. با توجه به ردیاب CBDC شورای آتلانتیک، CBDC بریتانیا هنوز در مرحله تحقیقاتی است که کمترین سطح توسعه CBDC است.

هنوز مراحل اثبات مفهوم (برزیل، روسیه، ترکیه و سایر کشورها در حال حاضر ایستاده اند) و مراحل آزمایشی (فرانسه، چین، کانادا) قبل از رسیدن به پرتاب واقعی (باهاما، نیجریه و چند کشور دیگر) باید عبور. کشورهای کوچک دیگر). معاون رئیس بانک انگلستان در ماه ژوئن گفت که حتی تصمیم در مورد ادامه معرفی پوند دیجیتالی «سال‌ها» باقی خواهد ماند.

“تصمیم اجتماعی”

تیلور از KPMG انگلستان گفت: به طور کلی، “مزایا و چالش های معرفی پوند دیجیتالی نیاز به بررسی دقیق دارد.” عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: “بین کاهش اجتناب ناپذیر پول نقد فیزیکی، اهمیت تضمین فراگیری اقتصادی به عنوان یک اقتصاد، و عدم حمایت از مصرف کننده در بازار دارایی دیجیتال فعلی. شامل تعادل ظریف بین

چقدر طول می کشد تا به همه اینها برسیم؟آیا می توان در ۱۰ سال این کار را انجام داد؟ تیلور گفت: «هنوز چندین سال تا شروع محاکمه باقی مانده است. “هدف دولت این است که اطمینان حاصل کند که ما در پرداخت ها نوآور و رهبران جهانی باقی می مانند.”

لاو افزود: “به دلایل مهمی مانند جلوگیری از پولشویی، ایجاد تعادل بین حریم خصوصی و مقررات لازم چالشی است که همه ارزهای دیجیتال با آن روبرو هستند.”

شاید حرف آخر اینجا آقای پراساد باشد. او در مقاله سال ۲۰۲۱ خود، چالش‌های مرتبط با ایجاد یک ارز دیجیتال بانک مرکزی را شناسایی کرد، که شاید توضیح دهد که چرا اقتصادهایی مانند ایالات متحده و بریتانیا با احتیاط پیش می‌روند.

“دلار دیجیتال می تواند ناشناس بودن و حریم خصوصی را در تجارت تهدید کند. این یادآوری است که معرفی دلار دیجیتال نه تنها یک تصمیم اقتصادی بلکه اجتماعی است.”نویسنده: Andrew Singer

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا