اخبار ارز دیجیتال

۵ برنده (و بازنده) ارزهای دیجیتال برای سال ۲۰۲۲

بیت کوین و اتریوم بخشی از لیست خیره کننده ما از ۵ بهترین و بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ نیستند.

کوین تلگراف به بررسی بهترین و بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ در میان ۱۰۰ دارایی برتر بر اساس ارزش بازار می پردازد. ما از بالاترین و کمترین بازده سال تا به امروز (YTD) تا پایان ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲ استفاده کردیم.

به طور کلی، Cryptoindex.com 100 (CIX100) شاخصی است که ۱۰۰ ارز دیجیتال با بهترین عملکرد را ردیابی می کند، که نشان می دهد اکثر سکه های برتر در سال ۲۰۲۲ عملکرد ضعیفی داشتند و در مجموع ۶۸ درصد کاهش یافتند.

نمودار هفتگی CIX100.منبع: Trading View

استیبل کوین ها به طور طبیعی از لیست زیر حذف می شوند. به طور مشابه، سکه هایی که ارزش طلا و دارایی های اصلی مشابه را دنبال می کنند، نادیده گرفته شده اند.

در عوض، سکه‌های ذکر شده در زیر شامل ارزهای غیرمتمرکز، توکن‌های قرارداد هوشمند، توکن‌های مبادله و غیره است.

۵ رمزارز برتر برای سال ۲۰۲۲

۱.GMX (GMX)

 • بازده YTD: 111%
 • بخش: صرافی غیرمتمرکز
 • ارزش بازار: ۳۷۹.۴ میلیون دلار

GMX به عنوان یک توکن ابزاری و حاکمیتی در اکوسیستم تبادل غیرمتمرکز GMX (DEX) عمل می‌کند و بالاترین دارایی دیجیتالی را در بین ۱۰۰ سکه برتر (به استثنای استیبل کوین) دارد.

روند صعودی قیمت GMX تا حد زیادی به دلیل فروپاشی صرافی متمرکز FTX در سال ۲۰۲۲ و عرضه آن در پلتفرم های معاملاتی محبوب مانند Binance و Huobi Global است. رقیب برتر DEX، Uniwap با کارمزد تراکنش روزانه.

GMX Price Performance YTD. منبع: CoinMarketCap

۲. توکن کیف پول اعتماد (TWT)

 • بازده YTD: 92%
 • بخش: بسترهای پرداخت
 • ارزش بازار: ۵۷۰ میلیون دلار

Trust Wallet Token (TWT) به عنوان یک ابزار کاربردی و توکن حاکمیتی در اکوسیستم Trust Wallet عمل می کند. این توکن تا حد زیادی در سال ۲۰۲۲ همراه با سایر بازارهای رمزنگاری سقوط کرد، اما مانند GMX در بحبوحه سقوط صرافی FTX در نوامبر شتاب بیشتری گرفت.

نمودار روزانه TWT/USD.منبع: Trading View

همانطور که Cointelegraph گزارش داد، سقوط FTX ممکن است باعث بی اعتمادی به صرافی‌های متمرکز شده باشد و سرمایه‌گذاران را وادار کند که وجوه خود را به کیف پول‌هایی مانند Trust Wallet منتقل کنند. حدس و گمان ممکن است نقش زیادی در افزایش رتبه بندی TWT داشته باشد.

۳. Unus Said Leo (LEO)

 • بازده YTD: -3.5٪
 • بخش: صرافی های متمرکز
 • ارزش بازار: ۳.۴۴ میلیارد دلار

Unus Sed Leo (LEO) بومی اکوسیستم iFinex است. این توکن در سال ۲۰۲۲ متحمل ضرر شد، اما در -۳.۵ درصد، در مقایسه با اکثر کوین های برتر، از جمله بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) که در مدت مشابه بیش از ۶۵ درصد از دست دادند، اندک است.

نمودار روزانه LEO/USD.منبع: Trading View

یکی از دلایلی که LEO از دارایی های برتر بهتر عمل کرد می تواند تعهد iFinex باشد. شایان ذکر است، در جریان فروش خصوصی LEO در سال ۲۰۱۸، این شرکت اعلام کرد که تا زمانی که کل عرضه ۹۸۵.۲۴ میلیون واحدی از گردش خارج شود، ۲۷ درصد از درآمد را برای خرید توکن‌ها استفاده خواهد کرد.

آی فاینکس همچنین اعلام کرد که از وجوه از دست رفته در هک Bitfinex آگوست ۲۰۱۶ برای خرید توکن های LEO استفاده خواهد کرد. با توجه به اینکه وزارت دادگستری ایالات متحده پس از بازیابی ۹۴۰۰۰ بیت کوین از هکرهای Bitfinex در یک روند صعودی قرار داشت، این می تواند توضیح دهد که چرا LEO در ابتدای سال بیش از ۱۰۰٪ افزایش یافته است.

این رالی قیمت LEO را در ماه فوریه به ۸.۱۵ دلار به بالاترین سطح سال گذشته رساند. با این حال، این توکن از آن زمان تاکنون ۵۵ درصد کاهش یافته است، اما همچنان بهترین عملکرد در سال ۲۰۲۲ است.

روی “جمع آوری” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید یا این پیوند را دنبال کنید.

۴. OKB

 • بازده YTD: -19٪
 • بخش: صرافی های متمرکز
 • ارزش بازار: ۱.۳۸ میلیارد دلار

OKB توکن بومی صرافی OKX است. این کارمزدهای معاملاتی با تخفیف، دسترسی به پلتفرم پیشنهاد مبادله اولیه (IEO) OKX و حق رای در توکن های فهرست شده در بورس را برای کاربران فراهم می کند.

در سال ۲۰۲۲، OKB روندهای همگام با بازار گسترده تر ارزهای دیجیتال را نشان داد و پس از رسیدن به ۹.۵۰ دلار در ژوئن، ۱۵۰ درصد بهبود یافت. اصلاح صعودی توکن در غیاب رویدادهای مهم بازار رخ داد، که نشان می‌دهد عمدتاً سفته‌بازی بوده است.

نمودار روزانه OKB/USD.منبع: Trading View

به طور کلی، بازیابی ناپایدار OKB در مقایسه با اکثر دارایی های دارای رتبه برتر به مهار ضررهای YTD کمک کرده است.

۵. شبکه باز (TON)

 • بازده YTD: -33.5٪
 • بخش: قراردادهای هوشمند
 • ارزش بازار: ۳.۵۲ میلیارد دلار

شبکه باز یک اکوسیستم بلاک چین لایه ۱ است که توسط بنیانگذاران تلگرام نیکلای دوروف و پاول دوروف توسعه یافته است. توکن بومی آن، TON، در بیشتر سال ۲۰۲۲ مانند سایر دارایی های اصلی رمزنگاری روند نزولی داشته است، اما در پایان سال بهبود چشمگیری داشته است.

عملکرد قیمت YTD برای TON/USD. منبع: CoinMarketCap

بهبود TON با انبوهی از اخبار خوش بینانه همزمان شد. به عنوان مثال، تلگرام در ماه اکتبر اعلام کرد که از شبکه باز برای حراج نام کاربری خود استفاده خواهد کرد. به طور مشابه، شبکه باز یک ربات در ماه بعد ایجاد کرد که به کاربران تلگرام اجازه داد تا ارزهای رمزنگاری شده را در برنامه معامله کنند.

با وجود این، TON نتوانست تمام زیان های خود را جبران کند و همچنان با ۳۳.۵ درصد کاهش از سال تا به امروز به ۲.۳۶ دلار رسیده است.

مطالب مرتبط: ۵ ارز دیجیتال برتر گوگل در سال ۲۰۲۲

۵ بدترین کریپتوهای ۲۰۲۲

۱. Terra (LUNA)

 • عملکرد سال تا به امروز: -۹۹.۹۹٪
 • بخش: قراردادهای هوشمند
 • ارزش بازار: ۶۰۴ میلیون دلار

Terra (LUNA) پس از سقوط ۹۹.۹۹ درصدی ارزش بازار در ماه مه، یک شکست برای صنعت ارزهای دیجیتال بود. این کشف با انفجار TerraUSD (UST)، استیبل کوین الگوریتمی Terra آغاز شد و آن را به یکی از بزرگترین ورشکستگی ها در تاریخ صنعت کریپتو تبدیل کرد.

نمودار روزانه LUNA/USD.منبع: Trading View

انفجار Terra بنیانگذار Do Kwon را بر آن داشت تا یک چنگال برای احیای پروژه پیشنهاد دهد. در نهایت، Terra تحت یک تقسیم زنجیره ای قرار گرفت، به طوری که زنجیره قدیمی به عنوان Terra Classic (LUNC) و زنجیره جدید به عنوان Terra 2.0 (LUNA2) موجود بود.

LUNC پس از راه اندازی در اواخر ماه مه ۲۰۲۲ تقریباً ۱۰۰٪ افزایش یافت، در حالی که LUNA2 در مدت مشابه حدود ۴۰٪ کاهش یافت.

۲. توکن FTX (FTT)

 • عملکرد YTD: -98٪
 • بخش: صرافی های متمرکز
 • ارزش بازار: ۳۰۷ میلیون دلار

توکن FTX (FTT) به عنوان توکن اصلی برای FTX عمل کرد که پس از مواجهه با بحران نقدینگی در ماه نوامبر از بین رفت.

نمودار روزانه FTT/USD.منبع: Trading View

این توکن همچنان در چندین صرافی معامله می شود، اما نقدینگی و حجم کم است. با توجه به وضعیت منسوخ FTX، از نظر فنی “مرده” است.

۳. سولانا (SOL)

 • عملکرد سال تا به امروز: -۹۳.۳۵٪
 • بخش: قراردادهای هوشمند
 • ارزش بازار: ۴.۱۱ میلیارد دلار

Solana (SOL)، یک پروتکل بلاک چین لایه ۱، در طول سال ۲۰۲۲ به دلیل یک رشته خبر بد، ۹۳.۳۵٪ YTD از کار افتاده است. این شامل شش قطع شبکه در سال، هک ۲۰۰ میلیون دلاری در کیف پول مبتنی بر Solana و انجمن Solana است. در FTX

نمودار روزانه SOL/USD.منبع: Trading View

مطبوعات بدتر در قالب اتهاماتی مبنی بر عدم تمرکز سولانا آنطور که ادعا می کردند مطرح شد و در نتیجه SOL یکی از بدترین عملکردهای سال ۲۰۲۲ بود.

۴. Axie Infinity (AXS)

 • عملکرد سال تا به امروز: -۹۳٪
 • بخش: بازی/Metaverse
 • ارزش بازار: ۷۷۵ میلیون دلار

Axie Infinity Shard (AXS) در درجه اول به عنوان یک نشانه حاکمیتی برای Axie Infinity، یک اکوسیستم بازی برای کسب درآمد (P2E) عمل می کند. همچنین به عنوان ارز فیات در Axie Infinity Marketplace عمل می‌کند، جایی که می‌توانید توکن‌های غیرقابل تعویض درون بازی (NFT) خریداری کنید.

بازار AXS در سال ۲۰۲۲ به دلیل حضور کم بازیکنان (کاهش تقاضا برای توکن)، هک ۶۵۰ دلاری بلاک چین رونین Axie Infinity در اواخر مارس و ۸ درصد از عرضه در اکتبر رو به کاهش است. به دلیل نگرانی ها در مورد باز شدن قفل، به طور مداوم روند نزولی دارد. .

نمودار روزانه AXS/USD.منبع: Trading View

AXS نسبت به سال گذشته حدود ۹۳ درصد کاهش یافته است که آن را به یکی از بدترین دارایی ها در بازار نزولی فعلی تبدیل می کند.

۵. جعبه شنی (SAND)

 • عملکرد سال تا به امروز: -۹۲.۵۰٪
 • بخش: بازی/Metaverse
 • ارزش بازار: ۶۹۰ میلیون دلار

مشابه با Axie Infinity، Sandbox یک پلتفرم مجازی است که در آن کاربران می‌توانند مهارت‌های بازی را با استفاده از NFT و SAND، توکن کاربردی پلتفرم، ایجاد، مالکیت و کسب درآمد کنند. با این حال، علیرغم موفقیت اولیه، داده های Dappradar نشان می دهد که این پلتفرم در حال حاضر کمتر از ۵۰۰ کاربر منحصر به فرد دارد.

کاهش مشارکت رای دهندگان بر تقاضای SAND در سراسر مبادلات نقطه ای تأثیر گذاشت و قیمت SAND را به میزان ۹۳.۵۰ درصد از سال تا به امروز کاهش داد، همانطور که در زیر نشان داده شده است. سایر عوامل کاهش نرخ بهره عبارتند از عدم تقاضای کلی برای دارایی های پرریسک در محیط با نرخ بهره بالا.

نمودار روزانه SAND/USD.منبع: Trading View

توکن های دیگری که تا به امروز بیش از ۹۰ درصد سقوط کرده اند عبارتند از Fantom (FTM)، Avalanche (AVAX)، Algorand (ALGO)، Decentraland (MANA) و BitTorrent (BTT).

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Yashu Gola

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا