اخبار ارز دیجیتال

مدیر اجرایی کاسپر می گوید وام مسکن توکنیزه شده می تواند از یک بحران حباب مسکن دیگر جلوگیری کند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

به گفته رالف کوبری، مدیر مؤسسه کاسپر، برگه های شرایط وام مسکن فعلی قابل خواندن توسط ماشین نیستند و بنابراین شفافیت ندارند.

بحران مالی سال 2008 برای بسیاری زمان ویرانگر بود زیرا فروپاشی بازار املاک و مستغلات ایالات متحده باعث ایجاد یک اثر موجی شد که بر مشاغل و معیشت میلیون ها نفر تأثیر گذاشت.

به گفته TheStreet، یکی از دلایل اصلی بحران عدم اطمینان در صنعت وام مسکن بود. وام‌های مسکن در بسته‌هایی به نام «اوراق بهادار با پشتوانه رهنی» (MBS) در کنار هم قرار می‌گرفتند و می‌توانستند توسط بانک‌ها و سایر سرمایه‌گذارانی که برای تعیین ریسک‌های اوراق به آژانس‌های رتبه‌بندی متکی بودند، خرید و فروش شوند.

بانک‌ها گاهی اوقات «اوراق بهادار با رتبه AAA را با اوراق بهادار با کیفیت پایین‌تر بسته‌بندی می‌کردند و هنگام فروش این بسته‌ها به سرمایه‌گذاران، آن‌ها را به عنوان اوراق بهادار با بالاترین رتبه مبدل می‌کردند». این سرمایه گذاران همیشه متوجه نمی شدند که در حال خرید اوراق بهادار با کیفیت پایینی هستند که احتمال نکول آنها بیشتر بود و زمانی که بحران حقیقت را فاش کرد، زیان زیادی را به دنبال داشت.

به گفته رالف کووری، عضو هیئت مدیره موسسه کاسپر، مشکل اساسی که باعث این بحران شد هنوز وجود دارد، اما می توان با فناوری بلاک چین آن را اصلاح کرد.

کوبلی هم از بخش مالی سنتی و هم از صنعت کریپتو است. او قبلاً ادغام‌ها و ادغام‌های مختلف، فروش و سمت‌های مدیریت اجرایی در Sika، Starmind International، BCM Europe و غیره داشته است. در سال 2021، او به هیئت مدیره انجمن کاسپر، یک سازمان غیرانتفاعی که شبکه بلاک چین کسپر را تبلیغ می کند، پیوست.

او به کوین‌تلگراف گفت که توکن‌سازی وام‌های مسکن، صنعت وام مسکن را شفاف‌تر می‌کند و به جلوگیری از غافلگیری‌هایی مانند آنچه در بحران مالی سال 2008 رخ داد، کمک می‌کند و وام‌های مسکن را «بر روی بلاک‌چین‌های عمومی» می‌سازد.

تفسیر قراردادهای کاغذی در دنیای دیجیتال

کوبری توضیح داد که زمانی که قراردادهای مالی نوشته می‌شود، آنها در صفحه به صفحه کاغذ قرار می‌گیرند. این اسناد سپس به تحلیلگران و برنامه نویسان منتقل می شود که آنها را به عنوان کد قابل خواندن توسط ماشین تفسیر می کنند.

با این حال، او خاطرنشان کرد که این تحلیلگران اغلب مخالف هستند. در شرایط عادی، اختلافات کوچک هستند و می توان آنها را از طریق مذاکره حل کرد. اما در شرایطی مانند بحران مالی 2008، اختلاف نظرها می تواند افزایش یابد و پیامدهای ویرانگری داشته باشد. همانطور که کوبری توضیح داد:

“قراردادهای مکتوبی وجود دارد که به کد رایانه ای ترجمه شده و بر روی این سیستم های بانکی اصلی اجرا می شود. پس از حدود 40 سال که هنوز این سیستم های بانکی اصلی در حال اجرا هستند، چه چیزی و چگونه آن را برنامه ریزی کردید؟ هیچ کس دقیقاً به یاد نمی آورد که چه چیزی چیست. […] و دنیایی را که در The Big Short دیدید به ما می دهد [film about the financial crisis]”

کوبری موافقت کرد که توکن‌سازی به انقلابی در اقتصاد کمک می‌کند و اظهار داشت که «همه چیز در آینده نمادسازی خواهد شد». با این حال، او استدلال کرد که توسعه دهندگان باید به خصوص مراقب نحوه توکن کردن وام مسکن باشند. یکی از راه‌های توکن کردن وام مسکن این است که یک فایل پی‌دی‌اف از برگه اصطلاح ایجاد کنید و هش آن فایل را در قرارداد توکن قرار دهید. اما این یک “نشان احمقانه” خواهد بود که بهتر از آنچه در حال حاضر در امور مالی سنتی استفاده می شود نیست.

نرخ مالکیت خانه در ایالات متحده پس از بحران مالی سال 2008 به شدت کاهش یافت. منبع: A Wealth of Common Sense

از نظر او، توکن‌ها باید «هوشمند» باشند تا توکن‌سازی موفق شود. این بدان معنی است که قراردادهای مالی باید ماشینی قابل خواندن باشند و طرف های مختلف درگیر باید با خود کد موافقت کنند. در غیر این صورت، تفاوت در تفسیر و تحلیل ادامه خواهد یافت که منجر به آشفتگی بازار مالی در آینده خواهد شد.

دیفای مشکل را حل نمی کند

وام دهندگان و وام گیرندگان امروزه قراردادهای قابل خواندن ماشینی را از طریق برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) می پذیرند. به عنوان مثال، هنگامی که وام گیرنده از یک برنامه DeFi مانند Compound وام می گیرد، هرگز قرارداد قانونی برای بازپرداخت وام امضا نمی کند، این قابل درک است که شما با کد اجرا شده در قرارداد موافقت کرده اید.

با این حال، اکثر برنامه‌های DeFi از وام‌گیرنده می‌خواهند که ارز دیجیتال را به عنوان وثیقه برای تضمین وام ارائه دهد و ارزش وثیقه باید بیشتر از مبلغ وام باشد. Kubli استدلال کرد که این محدودیت مانع از رقابت DeFi با امور مالی سنتی می شود. او گفت: «در دی‌فای، جریان نقدی در طول زمان وجود ندارد. در دی‌فای، فقط وام‌های تضمین‌شده یا بیش از حد وثیقه وجود دارد»، اما «دنیا به صورت اعتباری اجرا می‌شود و اعتبار به مرور زمان پرداخت می‌شود».

برخی از کارشناسان صنعت استدلال می‌کنند که توکن‌های «روح» – توکن‌های هویت دیجیتالی که ویژگی‌ها و شهرت افراد و کسب‌وکارها را نشان می‌دهند – می‌توانند DeFi را به وام‌های کم و بیش از وثیقه گسترش دهند.

اما آقای کوبری تاکید کرد که این تنها مشکل “پذیرش اعتبار طرف مقابل” را حل می کند. جریان های نقدی در طول زمان را نمی توان نشانه گذاری کرد.

برگه اصطلاحات دیجیتال

برای اطمینان از شفاف بودن شرایط وام‌های مسکن، Kubli یک «برگ اصطلاح دیجیتال بومی قابل خواندن، ماشین‌آلات اجرایی و ماشینی قابل ممیزی» ایجاد کرده است که همه طرف‌های وام مسکن باید با آن موافقت کنند. من معتقدم که وجود دارد. این قرارداد باید به صورت یک فرمول ریاضی نوشته شود و در قالب یک قرارداد هوشمند قابل مشاهده، قابل تایید و قابل اجرا منعقد شود که او آن را “قرارداد مالی هوشمند” می نامد.

کوبلی گفت که هنگامی که برگه‌های مدت دیجیتال از طریق قراردادهای مالی هوشمند توکن می‌شوند، پیش‌فرض‌ها می‌توانند به‌طور شفاف در بلاک چین مشاهده شوند. این امر از وضعیتی جلوگیری می کند که در آن افرادی که در سال 2008 وام مسکن معامله می کردند قادر به مشاهده نکول وام مسکن نبودند.

«چرا بحران مالی اتفاق افتاد؟ [is] زیرا آنها نمی توانستند مشاهده کنند و تأیید کنند که هیچ یک از پرداخت کنندگان فلوریدا که تمام این وام های مسکن را گرفته بودند، پرداخت نکردند. […] هیچ کس این جریان های پرداخت را مشاهده نکرد […] اما نکته در اینجا ارائه یک حیوان کاملاً متفاوت است: قراردادهای مالی هوشمند برای آینده امور مالی. ”

تا زمانی که وثیقه مرتبط با وام وجود داشته باشد، می توان این وثیقه را نیز در یک قرارداد هوشمند قفل کرد. به عنوان مثال، اگر خریدار پس از مدت زمان معینی نپذیرفت، مالکیت توکن شده یک خانه یا ماشین را می توان در یک قرارداد هوشمند قرار داد و به وام دهنده واگذار کرد.

زمانی که وام ها در قراردادهای مالی هوشمند گنجانده شدند، کوبلی می گوید که می توان آنها را «با فشار دادن یک دکمه» به اوراق بهادار تبدیل کرد.

به عنوان مثال، فرض کنید بانکی به لوله کش ها و نقاشان در سراسر کشور وام می دهد که باعث ایجاد سیل در کارولینای شمالی و ویرجینیا می شود. صندوق های بازنشستگی ممکن است بخواهند از این ایالت ها وام بخرند. او گفت که صندوق‌ها باید بتوانند به‌راحتی سبدهای این وام‌ها را پس از توکن‌سازی بخرند، «سپس اوراق بهادار کامل می‌شود».

استاندارد منبع باز برای توکن سازی

کوبلی استدلال کرد که برای امکان پذیر شدن این ابزارهای مالی توکن شده، باید استانداردهای منبع باز ایجاد شود که نحوه ساخت قراردادهای مالی هوشمند را تعریف کند. به نظر او، این کار قبلاً با ایجاد استانداردهای یکپارچه انواع قراردادهای الگوریتمی (ACTUS) موجود در GitHub انجام شده است.

او گفت که CasperLabs روی Nucleus Finance کار می کند، پروژه ای که به دنبال ایجاد محصولات مالی مطابق با ACTUS است. این تیم قبلاً به دو مشتری وام داده است که یکی از آنها یک شرکت لیزینگ بزرگ و دیگری “یکی از بزرگترین ارائه دهندگان زیرساخت در بازارهای سرمایه اروپا” است.

مربوط: بحران مالی جهانی و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی چیست؟

او گفت که با این حال، این محصولات هنوز “به طور مولد” توسط مشتریان مورد استفاده قرار نگرفته اند، اما Nucleus به دنبال مشتریان جدیدی است که بتوانند از این فناوری بهره مند شوند.

سایر راه حل های وام مسکن توکنیزه شده

کوبلی تنها متخصصی نیست که از وام های مسکن به عنوان راه حلی برای بحران مالی استفاده می کند. پیتر گافنی، رئیس تحقیقات در مشاوران توکن امنیتی، یک پست وبلاگی با بحث مشابهی نوشته است. او استدلال می‌کند که اگر وام‌های مسکن تحت «توکن‌سازی مضاعف» قرار می‌گیرند، جایی که توکن‌های وام مسکن در توکن‌های بزرگ‌تر پیچیده می‌شوند تا اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن توکنیزه شده ایجاد شود، این «قیمت‌گذاری خود MBS» است. و رتبه بندی.” رتبه بندی وام مسکن اساسی. ”

گافنی گفت که مشاوران توکن امنیتی «چند مشتری امیدوارکننده را دیده‌اند که برای آوردن فناوری مناسب به صنعت کار می‌کنند» و افزود که این طرح‌ها «زمانی که به ثمر نشستند» اعلام خواهند شد.

کوین تلگراف برای اظهار نظر با مشاوران توکن امنیتی تماس گرفته است، اما در زمان انتشار پاسخی دریافت نکرده است.

اخیراً، چندین محقق تلاش کرده اند تا جنبه های مختلف صنعت وام مسکن را نشانه گذاری کنند. در مارس 2022، تحقیقات کوین تلگراف نشان داد که املاک و مستغلات به دارایی اصلی بلاک چین تبدیل شده است. در ماه ژوئن، سیتی گروپ مطالعه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد افزایش وام‌های مسکن می‌تواند به وثیقه رمزنگاری شود، اما بانک‌های سرمایه‌گذاری گفتند که این عمل می‌تواند ریسک‌پذیرتر باشد. من به شما هشدار دادم.

نویسنده: Tom Blackstone

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا